Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alimente pt. tranzit bun


Recommended Posts

Va rog sa ma ajutati: Toata luna aprilie si in continuare ,copilul meu a avut scaun doar cu clisma !Ingrozitor.Am facut investigatii si intr-adevar are o modificare anatomica a colonului ,este mai mare decat tb. de aceea starea de consipatie, depoziteaza alimentele mult si bine! au fost si 6 -7 zile cand nu a facut. Ce ma dispera e ca nici cu tratament :lactuloza ,debridat nu-si revine copilul parca e un cerc vicios. Alimente care constipa evit sa-i dau: orez,banane ,ciocolata si carne mi-a spus dr. cu moderatie,sunt debusolata ,nu mai stiu ce sa-i fac de mancare. Va rog daca stiti alimente care nu constipa ,sa-i pot face combinatii de menu ,caci e si un mare mancacios si duc o adevarata lupta sa-si revina! De asemenea daca stiti ce plante sau ceaiuri se pot da la 3 ani,eu am incercat cu zeama de prune,apa de pe tarate dar nu are efect . Multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Compot de prune prune proaspete si uscate Fructe si apoi un pahar de lapte cereale piine neagra suc de portocale proaspat stors ,dimineata pe stomacul gol si apoi o lingura de miere,provoaca purgatie multe lichide pe toata perioada zilei Stiam ca uleiul de ricin e eficient insa nu stiu daca poti da asa ceva unui copil?Sau cum l-ai putea convinge sa ia o lingura! Dar pina acum de ce n-a avut probleme?Mi se pare cam aiurea...doar colonul e acelasi?Oare ai schimbat ceva in alimentatie sau a mincat ceva care l-a constipat? dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A avut de mic probleme cu scaunul ,insa perioadele erau f. scurte 1,2 luni facea la 3 zile apoi isi revenea.De cand merge la gradinita au inceput probleme mari .La gradi si-a schimbat gusturile copilul paine alba in prostie,orez ,prajituri biscuti si altele.acasa doar cina manca.Sunt sigura ca asta i-a schimbat metabolismul.Am incercat cu portocale,zeama de prune ,apa de pe tarate ,nu merge nimic!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

-kefir,iaurt-zilnic -fructe ,legume si lichide(portocale si prune,stiam ca varza e un fel de matura a intestinelor ) -eventual discutat la gradi si menu separat;banuiesc ca au un dietetician si chiar el te poate ajuta mai mult. alison,mami de simonhttp://b3.lilypie.com/ouVHp2.png [url="http://community.webshots.com/user/alisonsimona"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe langa ce a fost deja enumerat: zilnic 1-2 mere; kiwi; salate de legume(salata de varza este ft. buna); suc(facut in casa) de morcov; ceaiul de musetel - daca-l accepta. poate iti este de folos si poti adapta: http://acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/Pediatrie/Constipatia_la_copii_intre_0_si_11_ani_737.htm http://dieta.romedic.ro/diete/Regim_pentru_constipatie_0598.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fulgi de ovaz cu iaurt Seminte de in.. Poti amesteca si toate tre ingredientele si e bun pt micul dejun de ex. Cred ca le gasesti la mag naturiste.. Plafar.. Poati da si cautare pe net dupa fulgi de ovaz si seminte de in sa vezi ce scrie despre ele :) Va rog sa nu dati quote la mesajele mele. Merci [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca observ ca Alex e constipat ii dau un actimel si imediat rezolvam problema. De fapt noi avem probleme de acest gen mai mult in vacanta, cand nu merge la gradi, sta cu bunica si mananca total aiurea [bang]. La gradi respecta un program, isi mananca toata mancarea si totul e ok. Acasa in schimb evita sa manance ciorbe sau supe, nu prea bea nici lichide si atunci apare aceasta problema si la noi. Dar am observat ca daca bea actimel, la 10 minute deja are efect. Incearca si tu, poate ajuta. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si baietelul meu e predispus spre constipatie, dar prin meniu controlez lucrul asta si are cam 1-2 sau 3 scaune pe zi. iata meniul lui: - sucul de la o portocala dimineata pe stomacul gol - apoi coctail de fructe (le blenduiesc putin ca sa-si imprumute sucul) (orice gasesc in piata) cam 1 mar, 1 kiwi, 1 sau 2 prune, 1/2 para (para e f buna pt cazurile astea), 1/2 avocado (nu stiu insa daca e laxativ sau nu), 1/2 mango si, cum am spus, cam ce fructe mai sunt pe piata. Tu poti sa mai adaugi sucul de morcov (crud)- care e f bun iar pt asemenea situatii - la pranz piure de legume cu carnita de pui (trebuie sa pui cat mai multe legume verzi - la noi fierul are efect laxativ) si sa eviti morcovul fiert prea tare - cand se trezeste la pranz, 1 iaurt de baut, sau sote de legume - seara, piure de cartofi cu ficatel (repet, atentie la alimentele bogate in fier, unii copii se constipa de la ele), sau piure de spanac, sau brocoli cu sos bechamel. Acum depinde de organismul fiecaruia, asa cum am zis, la noi fierul este laxativ, la altii, invers; pe noi laptele ne constipa (cred ca din cauza calciului, nu stiu) si tot asa; dar cu prunele, perele, mierea, sucul de morcov crud, iaurtul...nu cred ca poti da gres Sanatate multa mancaciosului
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...