Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alimente pt. tranzit bun


Recommended Posts

Hello! Si fetita mea a avut astfel de probleme (mai are inca, dar foarte rar) si, de obicei, le rezolv cu un praf numit "magnesia usta cu lactoza" pe care mi l-a recomandat dr Danila Viorel de la Gr Alexandrescu. Acest praf se prepara in farmaciile care au laborator. Nu creeaza dependenta, si doza se poate ajusta in functie de necesitati. De exemplu ii dai dim 1/2 lingurita, daca nu se intampla nimic in ziua aceea, a doua zi dim ii dai 1 lingurita, s.a.m.d. pana constati care este cantitatea necesara copilului pt a avea scaun si mergi in continuare asa. Problema e ca are un gust neplacut si in gura se simte ca praful de creta. Eu il amestec cu o lingurita de ceai dulce sau suc de fructe si ea il ia dintr-o inghititura, apoi ii dau sa bea ceva ca sa nu mai simta gustul. La noi a avut efect. Si eu am ajuns de cateva ori cu ea la spital pt tuseu si clisma asa ca inteleg foarte bine problema si nici la noi nu au functionat alte medicamente decat pt perioade scurte de timp. Desigur, te-as sfatui sa intrebi pe cineva inainte, un farmacist sau un medic. Va doresc succes!![:X] carmenz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cand constipatia e provocata de o problema fizica (in cazul meu colonul e mai lung si spastic) alimentatia poate inrautati tranzitul, dar nu prea il imbunatateste. Eu am incercat multe tipuri de coktailuri minune, iaurturi, fructe dar de multe ori cu efecte urate: balonari, dureri abdominale dar nu tranzit. Mie mi-a recomandat un medic (si am si citit lucruri bune despre el) Lepicol. Exista varianta pentru copii. Mergi la un medic si intreaba-l ce parere are. Ar putea fi o solutie. Daca aveti timp puteti vota: http://www.litesoft.ro/services/oetker2/main.php?module=displaymama&mode=marturie&m=3817 Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! Anda si Carina (deja domnisoara) http://community.webshots.com/user/andamihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...