Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici din Arad (107)


Recommended Posts

Numa' ce-am ajuns si eu de la cumparaturi. Mi se terminasera cam toate (cartofi, ceapa, detergent, apa etc). Miha, eu incerc sa merg la cumparaturi fara copii cat pot, ca sa reusesc sa cumpar tot ce trebuie. Mortal Matia ce "capos" e. [:D] Gabi, si mie-mi place filmul cu sirenele. Tu din ce cauza ai sters jetixul? Iulia se uita pe jetix doar la spioane si la H2O. In rest Minimax, BabyTv si Boomerang, desi asta ultimul nu-i tradus, dar baga Tom si Jerry si Scooby la greu. Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare Si noi ne-am trezit de la 7 ,David a dat desteptarea ,eu as mai fi dormit dar David vine si imi ridica pleopele si ma roaga sa ma trezesc [q]. Sa vedeti ce face in clipa de fata ,a fugit repede cica ii suna telefonul ,vorbeste cu ceva doamna ,pe care eu nu o cunosc, asa zice [:D],ioi ce ma distreaza. Miha si eu as fi facut la fel l-as fii lasat acolo daca se scandaliza ,doar ca eu nu prea merg la cumparaturi ,merg doar barbatii . Si eu mi-am comandat o carte ,e pe drum ,dar numai ajunge[:-@]. Eu sapatama trecuta am spart una din veioze ,a mai ramas doar una ,dar am sa iau oricum altele in primavara cand vreau sa zugravesc dormitorul si sa-l decorez in alta culoare ,acum e rosu ,si vreau sa-l fac mov ,mi s-a pus pata pe mov,poate pana atunci imi trece[:D] Gabi mai tu vrei sa te-mbogatesti ,la cate prime si mai stiu eu ce va dau astia [:D] [pup] we placut Ildi cu [bicla] David (2 mai 2006) si [bibe] Ivett( 25 iulie 2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Ioi cat am muncit azi, am facut mancare, curatenie, spalat, calcat (nu mai calcasem demult[:D])... Citisem zilele trecute la "Anunturi si sugestii" ca adminii pot schimba nick-ul in cazuri exceptionale, de ex. daca ai numele real...asa ca aseara i-am scris Mirelei si mi l-a schimbat. Pe mine multi "m-au gasit" pe forum dupa nick. [:)] Nu am vrut nici sa-l modific prea mult, am "taiat" putin din el.[:)] Deci, am nick nou! [pk] Noi ne-am trezit la 9,30 azi.[:D] Miha, eu imi cumpar carti on-line de la Polirom, au avut ceva oferte luna trecuta, 4,99 lei cartea. Din pacate nu prea apuc sa le citesc decat in concedii.[:I] Ildi, mie-mi place f mult culoarea mov, cred ca ar arata super dormitorul asa.[olala] Eu n-am mai fost la Teba desi as fi vrut. Poate ajung sapatamana viitoare, ma intereseaza mai ales pantaloni pentru Dragos, la Ade mai am hainute. Veronica, ai mai gasit bona sau gradinita? Azi am facut friptura de vitel cu cartofi natur dupa reteta ta(de pe site-ul tau, super a iesit.[pofta]
[vampa]Alina cu [url="http://www.snugglepie.com/ezb/653339.png"] Adelina[/url][pis] (31.08.2006) & [url="http://www.snugglepie.com/ezb/653351.png"]Dragos[/url] [bonjovi](11.04.2002) [url="http://community.webshots.com/user/alinamorostes"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No Alina, faina treaba ai facut cu nickul. Si eu l-as schimba ca nu-mi prea place. L-am ales asa ca-mi era usor de tinut minte (uit des usere si parole), ca asta e nickul cu care intram in liceu pe mirc. Acum nu simt ca mi s-ar potrivi...Poate o sa fac apel candva la bunavointa adminilor. Ildi, si mie-mi place movul, de la cel mai deschis la cel mai inchis. Ma duc sa modific si la listuta "noul membru".[:D] Edit ca am adaugat si la Cristina rubi "graviduta".[pup] Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut musafiri in seara asta, niste prieteni care au o fetita de 2 ani si 5 luni super dezghetata. Vorbeste perfect, il zice si pe R, cunoaste culorile, recunoaste aproape toate literele din alfabet, cifre, stie povesti...am ramas masca! Si Ioana mea vorbeste bine si intelegem tot ce spune, dar sa ii arat litere nici nu m-am gandit la varsta asta. De zis zice dupa mine tot alfabetul si numara pana la 10, se inpotmoleste la 7-8, dar 9-10 merge. [:D] Oricum am ramas cu sentimentul ca nu ma ocup suficient de copiii mei[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata [:D].Va invit la o lingurita de unt de arahide! No las' Gabi nu fi necajita.Ai tai copii au copilaria prescolarului.Ce mai fac la gradi si la scoala?Ma lasi! Ildy Mov[olala]?imi place si mie dar mai ales lui Mela. Moni si au am avut fetita treaza la 7.30.Se pare ca a uitat de amenintarea pe care mi-a facut-o si m-a lasat sa dorm. Alina harnica ai mai fost!Mi-ai facut pofta cu friptura [pofta]. Miha m-am mai linistit. Ada eu merg la cumparaturi cu lista ca si babele.De fapt in timpul saptamanii o concep.Tot trec pe ea ce se termina pe masura ce-mi amintesc [:)]. Asa de bine a fost azi fara TV si DVDplayer .I-am spus ca din cauza vremii s-a stricat cablul si nu mai merge niciuna.Am citit povesti,s-a jucat cu jucariile si cu Serban ,evident.Ocazie cu care am constatat ca am baietel mare.Atata a ras cu Mel si seara l-am pus la baie si m-am gandit,ce ar fi daca as spala-o si pe Mel odata cu el.Asadar am chemat-o in vana si de cum a vazut-o a inceput sa rada si sa chiuie..Mela i-a cantat cantecele de gradinita,s-a maimutarit si imitat animalele ,l-a pupat pe burtica.Rasuna toata baia de rasul lor colorat.S-au distrat de numai,pana cand s-a plicti Serban. O privea cu niste ochi mari cum o spalam si tot era un zambet. noapte buna si buna dimineta [:D] Carmen cu [hippi] Melania Ioana(14.01.2005) si [bebic] Serban Andrei(11.06 2008) [url="http://dexonline.ro/corect.php"][cit] ASA DA-ASA NU ![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, si io am simtit ca tine cand am citit la unele subiecte despre copii ca fetita descrisa de tine, dar mi-a trecut repede. Apai daca io trag o harjoneala sau o v-ati ascunsea prin casa cu ai mei nu suntem toti mai castigati decat sa le tot arat cifre si litere? Eu nu am pretentia de la copiii mei sa stie mai mult decat scrie in programele de gradinita pentru varsta lor. Toate la timpul lor. Dar daca Iulia mi-a zis ca vrea sa invete sa recunoasca literele o sa-i acord tot ajutorul sa reuseasca, dar daca n-o sa mai vrea n-o stresez. Si noi ne mai punem la masa cu carti pentru varsta ei, matematica combinata cu altele, iar Vlad sta si el acolo si repeta ce zicem noi. Dar daca-i vad ca se plictisesc trecem la altceva. Sper sa reusesc sa prinda drag de "carte", de-asta nu-i oblig acum la nimic. Am vazut ceva documentar candva despre copiii care invata sa scrie, citeasca sau orice altceva, la varste mai mici decat normalul. Si s-a demonstrat ca in jurul varstei de 9 ani ajung pe picior de egalitate cu ceilalti. Asa ca sa ne bucuram de copilarie, ca dup-aia, o viata-ntreaga numa' dupa reguli, programe si litere o sa ne ghidam![pup] Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai Gabi fi serioasa. La ce-i foloseste sa stie alfabetul unui copil de 2 ani. Precis e vorba de un copil unic, crescut de adulti , cam lipsiti de imaginatie dupa parerea mea care n-au gasit altceva mai bun de facut decat sa invete pe copil alfabetul. La varsta asta copilul e ca un burete. Poti sa-l inveti ce vrei tu. El va repeta mecanic ca pe o poezie, chiar si legislatie daca vrei, dar la ce-i foloseste? Sunt atatea chestii noi pe care trebuie sa le invete si sa le deprinda un copil la 2 ani.Faptul ca un copil la varsta asta stie povesti si alfabetul nu inseamna decat ca e mai static de felul lui si ca e inconjurat in principal de adulti care asta fac cu el. Copiilor care au frati mai mari greu le mai poti atrage atentia cu asa ceva. Altele cred eu ca sunt notiuni importante de invatat la varsta asta, de ex: gusturile, sentimentele, notiunile de aproape-departe, sus-jos, cald- rece, fata -spate si asocierile dintre ele..... as putea sa ma insir cat o zi de post aici. Matia nici nu vorbeste, ce sa mai zic de numarat, culori si alte aberatii gen alfabet, tari, capitale te miri ce mai gasesc parintii sa-si invete odraslele. Nici nu are rabdare sa ma asculte. Cand sunt fratii mai mari acasa nu-s buna decat sa pup cucuiele. In schimb stie sa stea in cap, sa se rostogoleasca, sa suteze intr-o minge atat cu stangul cat si cu dreptul, sa se urce pe o scara de zidar pana sus si sa vina inapoi fara ajutor, sa construiasca din cuburi tot felu de minuni ( asta nici Alex nici Daria nu stiau la varsta lui, ma refer la faptul ca de chiar face ceva o masina, un pod, ... nu pune doar cuburi unul peste altul)sa se joace de-a aeroportul, de-a lupul, sa fie actor intr-o piesa de teatru ( adica fac ai mari teatru si el executa intocmai indicatiile regizorale), la bucatarie stie rostul la toate celea , in general in casa toate le stie si daca-l trimit sa-mi aduca ceva imi aduce, stie daca-l trimit dupa cartea cu dragoni a lui Alex care este din raft si mi-o aduce si alte asemenea.... Na asta inseamna ca-i mai redus sau ca eu nu ma ocup de el pentru ca nu stie povesti si alfabetul? Iar cu numaratul e o alta poveste. Un copil stie sa numere atunci cand stie sa spuna cate obiecte ii arati. Daca il intrebi cate mere sunt in cos el tre sa poata sa spuna ca sunt 3 sau cinci sau cate or fi. Faptul ca insira numerele n-are nici o valoare daca nu stie unde sa se opreasca. Na, hai ca o sa ziceti ca ma dau desteapta, dar n-am vrut decat sa o linistesc pe Gabi[:I] Daria- 29.01.1999[zana];Alex - 07.02.2003[bonjovi];Matia - 31.10.2006[copil];Victor -28.03.2008[bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...