Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

curs de dans?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Sybille
Parerea mea e ca in momentul asta el e implicat emotional intr-o alta relatie,mai mult ca sigur ca la dans nu merge singur ci insotit de cineva,pentru ca banuiesc ca e vorba de dans sportiv si acolo sunt dansuri latino americane,este tango,cha-cha,salsa,si mai ales rumba care este unul din cele mai seducatoare dansuri,cam asta se invata pe la aceste cursuri de dans,ti-o spun din sursa sigura.Pare extrem de ciudat ca a ales sa mearga singur,ma gandesc ca ar fi fost frumos sa mergeti impreuna sa luati lectii si apoi sa faceti o figura frumoasa amandoi,altfel nu vad ce rost are ca el sa ia lectii de dans,ca doar nu va dansa singur.Asa ca numai sta si fa-ti drum pe la sala respectiva,macar ca stai undeva ascunsa si vezi cu cine iese de acolo ca nu cred sa-i treaca prin cap ca vei fi acolo la o ora asa tarzie.E posibil sa mearga cu vreo colega,asteapta-te la orice,parerea mea.Iti doresc sa fii tare si sa ne inselam noi aici. Sybille [pup]
[:-)))][:-)))][:-)))][bang][bang][bang] Danais....sunt sigura ca lucrurile sunt mult mai putin complicate decat le vedem noi. Oare nu ar fi fost mai usor sa gaseasca alta scuza? Poate vrea omu sa danseze. Poate tu esti o buna dansatoare iar el are complexe. Acum sa ne gandim ca sigur daca danseaza rumba te inseala...deja devenim paranoice . [pup] Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu cred ca are pe altcineva cu care merge chiar la aceste cursuri de dans. Prea ti-a spus franc in fata ca nu mai sint locuri. Spune-i ca ai sunat la sala respectiva si ca s-a mai gasit un loc si pt tine [:D]. Sau ca te-ai inscris si tu la un curs de dans la o alta sala unde nu mai e loc si pt el; lasa-i copilul si pleaca de acasa chipurile spre cursul de dans, facand si pe misterioasa. Zic si eu! Ca de fapt nu cred ca-ti arde de asa cea, ci te ingrijoreaza atitudinea lui. Urmareste-l ca sa aflii adevarul, dar fi pregatita sufleteste in caz de ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca inseamna neaparat ca te inseala sau ca pe un barbat nu poate sa-l intereseze dansul de dragul dansului. Dar asa cum descrii situatia nu mi se pare in regula. Mie imi place f mult sa dansez si m-as face foc si para sa-mi vina barbatu' acasa si sa ma anunte ca el s-a inscris la curs de dans si io nu pot sa ma duc - egoism curat. Noi de fapt dansam amandoi si s-a intamplat sa mai mergem si singuri, fara suparare, daca celalalt n-a avut chef sau mai stiu eu din ce motiv n-a putut (desi de cele mai multe ori daca unul n-are chef nu merge nici celalalt). Acu' nu stiu cum o fi unde merge sotul tau, da' unde mergem noi la curs sau la 'serile dansante' dansezi prin rotatie cu mai multi parteneri/partenere (si de regula sunt mai multe femei decat barbati, asa ca cei de la curs chiar se bucura cand vin barbati singuri). Dar ca eu sa pot si sa vreau si partenerul sa-mi zica tu stai acasa, pai cum vine asta, mai nene? [alcool] Si ce daca nu mai sunt locuri, sa astepte pana se termina cursul asta si incepe urmatorul, la care va puteti inscrie amandoi din timp. Ca doar daca pana acum nu s-a apucat de dansuri nu trebuie musai sa se apuce in momentul asta, doar nu e acum sau niciodata.. Acum nu stiu ce discutii ati avut voi in trecut legate de dans si daca el chiar ar putea avea motive intemeiate sa fi fost asa convins ca tu nu vrei, sau sa se fi simtit traumatizat, complexat sau mai stiu eu ce, dar 1) mi se pare putin probabil si 2) chiar de-ar fi asa astea sunt lucruri pe care ar fi trebuit sa le discute cu tine, nu sa ia decizii de unu' singur pe care sa ti le tranteasca tam-nesam fara drept de apel. Eu nu m-as duce sa-l spionez; dar as discuta problema cu el. Eu cred ca ai tot dreptul sa fii suparata si sa tuni si sa fulgeri; dar pentru maximizarea rezultatelor as aborda strategia - pe mine ce-ai facut tu ma face sa ma simt asa si pe dincolo; hai sa gasim impreuna o solutie ca sa faci si tu ce iti doresti si sa ma simt si eu bine.. ; de exemplu el sa aiba 'timpul lui' daca asta isi doreste in cele doua seri cand merge la sala iar dansul daca isi doreste sa danseze sa-l faceti impreuna cand gasiti un curs la care sa va puteti inscrie amandoi sau ceva de genul asta. (da' ca sa puteti gasi o astfel de solutie trebuie sa fiti amandoi sinceri - ce va doriti, sotul de ce a procedat cum a procedat, sincer, sincer, si cu tine si cu el insusi). Sau sa gaseasca un curs de dans pentru pitici la care sa mearga/sa mergeti cu fetita voastra! Imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta. Tin pumnii sa fie bine! Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, e ora 3 AM deci ar trebui sa dorm in loc sa scriu pe forum dar sunt atat de frustrata de mesajul tau ca nu ma pot abtine. Asa era si al meu barbat cu ceva timp in urma, isi gasea tot felul de lucruri de facut de unul singur. Pe mine ce ma deranja cel mai tare era nu faptul ca facea lucruri individual, ca doar nu suntem ''joint at the hip'', ci ca vorbea(sau gandea) cu EU si TU, niciodata NOI.Sunt convinsa ca atunci cand se ducea la dans nu mergea cu alta femeie, dar faptul ca se ducea singur ma facea sa cred ca de fapt in mintea lui se crease o mica fantezie in care el era single, putea dansa si flirta cu toate femeile fara sa fie nevoie sa mentioneze ca este intr-o relatie.Nimic grav pana la acel punct, dar daca incet incet isi dadea seama ca de fapt ii cam place ideea de a fi singur si de a incepe sa faca toata lucrurile pe care un barbat fara ''obligatii'' le face? Dintr-o femeie foarte confidenta ajunsesem sa nu mai fiu sigura de nimic, sa devin foarte, foarte paranoica.Si sincer, problema nu mai era faptul eu eram singura in timp ce el mergea la gym , dans, petreceri,shopping singur ci faptul ca semnificatia acestui lucru ma obseda atat de tare incat imi facuse viata cosmar. Asa ca i-am spus ca e liber pe viata sa se duca invartindu-se unde o vedea cu ochii pt ca eu chiar MERIT MAI MULT. El avusese atata incredere in dragostea mea pt el si in faptul ca o sa il astept acasa cuminte pt totdeauna incat a ramas socat, chiar s-a panicat f tare...Asa ca a fost mai mult decat dispus sa faca schimbari radicale. In concluzie pot sa spun ca este foarte schimbat, iar acum ma implica in aproape orice activitate din timpul lui liber. Bine-teles ca nu sunt absurda si ii acord destul de multa libertate dar in majoritatea timpului facem lucruri impreuna. Te rog sa nu asculti de fetele care iti zic ca e ok ca se duce la dans si ca e ceva inocent, daca pe tine te doare lucrul asta atunci categoric nu este in regula.Nici o relatie nu este la fel ca alta, poate sunt relatii in care partenerii isi petrec timpul liber separat dar daca in inima ta simti ca nu asta e genul de relatie pe care ti-l doresti atunci cere-ti dreptul!!Motivul pt care barbatii intind coarda e pt ca noi le gasim scuze si le permitem...iar ei dunt datori sa isi incerce norocul. Pune piciorul in prag si fa-l sa inteleaga ca sunt lucruri pt care esti dispusa sa faci compormisuri dar ca acesta efectiv nu este unul dintre ele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Multumesc pentru mesaje. Aniela23, ma simt exact asa cum ai descris tu - ma obsedeaza semnificatia acestei afirmari bruste a sinelui individual, rupt in mod demonstrativ de NOI ca familie, cuplu. Ma doare foarte mult faptul ca am senzatia ca ma priveste ca pe o piedica in calea realizarii dorintelor si pasiunilor lui. Sincer nu cred ca e vorba de o alta relatie ci pur si simplu, de o senzatie pe care cred ca el o are cum ca eu, familia lui, suntem piedici in calea realizarii propriilor dorinte. Pentru ca dansul e numai varful icebergului, sunt mult mai multe si marunte ingramadite dedesubt. Stiu de unde vine chestia asta si partial o inteleg. Acum vreun an, sotul meu a inceput sa se simta rau, sa aiba un tremur incontrolabil (gen Parkinson) mai ales la maini, spasme musculare in tot corpul, etc. Pana la urma a fost diagnosticat cu boala Wilson cu manifestari neuro. I s-a dat un tratatment - nu a mers, inca unul - nici asta nu a mers. Pana la urma neurologul a nimerit tratamentul adecvat si din primavara, slava Domnului, este bine. Pe parcursul povestii asteia eu l-am sprijinit si protejat cat am putut eu de mult, incurajandu-l sa isi gaseasca activitati care sa ii faca placere, care sa il faca sa uite de problemele lui si sa ii dau liber de la orice insemna "activitate domestica" pe care stiam ca nu o agreeaza. Insa el avut o reactie de respingere fata de familie, de genul "Uite eu maine, poimane pot sa mor si nu am facut nimic pentru mine, nu am fost la Paris, nu am invatat sa dansez, nu am..., nu am..." Si a gasit familia, copilul, vinovati de aceasta stare de fapt. Bun, am facut credit si am mers in Austria si Cehia 2 saptamani in primavara, desi eram intr-o situatie financiara foarte proasta, am trimis copilul la bunici pe timpul verii ca sa incerc sa il reintorc la NOI. In ziua in care s-a intors fata de la bunici el s-a inscris la cursul de dans, a inceput sa vina tot mai tarziu si in celelalte zile, absent...I-am dat timp sa isi revina, inteleg ca are nevoie de timp pentru el insusi, pot sa inteleg totul, dar asta nu inseamna ca eu ma simt mai putin ranita de faptul ca el nu reuseste sa isi satisfaca aceste pasiuni CU mine, ci imperativ FARA mine. Si nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca ne putem simti foarte bine la dans impreuna si ca nu e nevoie sa fie singur pentru a fi fericit (cred eu). Stiu ca este un om bun si stiu ca tine la noi, la copilul nostru, numai ca in ultimul timp a cam uitat asta si de faptul ca inainte se simtea bine si gasea placere in activitatile pe care le faceam impreuna. Lai, i-am spus ce simt dar replica este ca incerc sa ii controlez viata si ca sub nici un motiv nu are de gand sa renunte la ceva care ii face placere sa faca SINGUR, pentru ca e pasiunea lui, nu a mea. Mai mult, am gasit inainte de a se inscrie el la faimosul curs, un alt curs de dans aproape de casa, la ora rezonabila, care organiza grupe si de adulti si de pitici, deci puteam sa mergem cu gaza, o lasam la clasa ei si noi ne vedeam de dansul nostru. Nu l-a interesat, a doua zi s-a inscris singur la cursul cu pricina. Eu imi dau seama ca asta e o reactie la perioada proasta pe care a traversat-o, dar realmente il vreau inapoi pentru NOI si nu stiu cum sa fac, pentru ca orice as spune sau as incerca sa fac imi reproseaza ca incerc sa il dirijez, manipulez, controlez, etc. si ca are dreptul la viata lui personala in afara casei si familiei. Cer scuze ca iar am sarit calul cu scrisul. Cand sunt stresata ma ia valul si nu stiu sa ma opresc din vorbit/scris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, gasiti-le tot felul de scuze si ne mai miram cate femei nefericite pe aici si nu numai [q]. Cand unui barbat ''ii pute'' acasa pentru mine e clar ce inseamna... Gandeste-te daca el ar fi fost in stare sa faca ce faci tu pentru el. Si sa nu te socheze cand o sa iti spuna senin ca are pe altcineva care-l intelege si o sa te paraseasca fara sa-i pese de tine sau copil... Scuze ca am fost mai dura, dar nu mai suport! Vreau cat mai multe femei ca cea de la ''Femeie! trezeste-te!" Abia atunci, o sa se mai schimbe si barbatii! Mami de Bubu (19.08.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa dau si eu cu presupusul: probabil omul are nevoie de niste timp doar al lui , in afara serviciului. POate vrea sa nu stea doar cu tine si uite asa se dedica mai multor lucruri. Probabil nu vrea sa simta ca pierde ceva din viata si face ce doreste el sa faca. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

povestea ta mi-a adus aminte de filmul [url="http://video.acasa.ro/view_video/844ece5d80878eb77043/shall-we-dance-scena-de-dans.html"]shall we dance[/url] cu richard gere si jennifer lopez [olala], dar vad ca viata bate filmul! poate ar fi o idee sa iti gasesti si tu o activitate extra, timp in care el sa stea acasa cu copilul, nu altcineva... mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005) [url="http://www.dropshots.com/vladis"]POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama ca a indraznit sa faca? ntz ntz . Femeilor, voi chiar nu realizati ca ajungeti sa ii sufocati? Omu' poate are nevoie de timp departe de casa, poate tocmai de aia se duce, si tu te superi ca nu mergeti amandoi? Eu l'as fi sustinut, si l'as fi rugat sa ma ia o singura data sa vad si eu cum danseaza, ca imi face placere. Cand apele ar fi linistite, i'as spune ca si eu am nevoie de timpul meu liber, nu numai invers si ca pot fi de acord cu ceea ce face si doreste daca nu ne neglijeaza... Acum nu prea are timp de familie, dar cat dureaza acel curs de dans? Intr'o familie se "conduce" pe rand... poate mai tarziu ai tu chef sa iei lectii de karate. Singura. Fara el. Sotul/sotia nu devine proprietatea noastra "daca vrei sa mergi, mergi cu mine, altfel fac urat"... Eu nu va pot intelege, poate sunt eu de pe Marte si vad cu totul altfel o relatie si cum ar trebui sa decurga ea. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
iti dai seama ca a indraznit sa faca? ntz ntz . Femeilor, voi chiar nu realizati ca ajungeti sa ii sufocati? Omu' poate are nevoie de timp departe de casa, poate tocmai de aia se duce, si tu te superi ca nu mergeti amandoi? Eu l'as fi sustinut, si l'as fi rugat sa ma ia o singura data sa vad si eu cum danseaza, ca imi face placere. Cand apele ar fi linistite, i'as spune ca si eu am nevoie de timpul meu liber, nu numai invers si ca pot fi de acord cu ceea ce face si doreste daca nu ne neglijeaza... Acum nu prea are timp de familie, dar cat dureaza acel curs de dans? Intr'o familie se "conduce" pe rand... poate mai tarziu ai tu chef sa iei lectii de karate. Singura. Fara el. Sotul/sotia nu devine proprietatea noastra "daca vrei sa mergi, mergi cu mine, altfel fac urat"... Eu nu va pot intelege, poate sunt eu de pe Marte si vad cu totul altfel o relatie si cum ar trebui sa decurga ea. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Ancuta,[flo] Eu as deschide un topic sa fiu in locul tau si l-as intitula ´´relatie relaxata´´. Te citesc pe la alte topicuri si consider ca punctele tale de vedere asupra relatiei de cuplu ar trebui citite si de luat in seama.Poate asa se vor mai diminua temerile si falsele prejudecati care doboara femeia romanca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...