Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

curs de dans?


Recommended Posts

Multumesc inca o data pentru mesaje. Ancuta-Maria [flo]. Te citesc de ceva timp cu mare placere, imi plac ideile tale. Sunt intru totul de acord cu tine ca nu trebuie sa ne sufocam partenerii. Nimeni nu poate apartine nimanui si viata noastra este in primul rand a noastra si nu a altcuiva. De altfel am si spus ca ii inteleg dorinta de a avea timpul lui si i-o respect, cum de altfel am si eu nevoie de timpul meu, in care imi place sa fac cate o baie lunga, sa mai citesc cate ceva si da, simt si eu nevoia sa fiu singura din cand in cand. Sotul meu are o multime de astfel de activitati pe care le face singur: merge la sala de 2 ori pe saptamana, in week-end mai iese la un tenis cu cate un prieten, mai merge la pescuit cu gasca de baieti de la serviciu, iar eu l-am incurajat cat am putut sa faca toate astea pentru a iesi din starea proasta in care era din cauza problemelor de sanatate. Nici nu as vrea sa stea tot timpul pe capul meu, suflandu-mi in ceafa. Problema mea nu este cursul de dans in sine, cu toate ca nu mi se pare acelasi lucru sa te duci singur la dans cu a te duce singur la sala sau la tenis. Dupa cum am mai zis dansul e "on top of everything else". Problema mea este ca timpul pe care il acorda familiei tinde vertiginos catre zero iar cand este cu noi nu pare realmente "prezent" iar situatia asta dureaza de ceva timp. Ma ingrijoreaza faptul ca nu vrea sa ma includa si pe mine in macar una dintre aceste activitati sau sa fie dispus sa gasim ceva recreativ care sa ne faca amandurora placere. As vrea sa fiu SI eu si copilul printre interesele lui, nu NUMAI eu, ci SI eu. Si nu stiu cum sa fac sa ma vada din nou, sa isi doreasca sa fie SI cu mine, nu numai singur. PS: Cred ca totusi se schimba ceva in bine, tocmai m-a sunat cand tocmai ma pregateam sa dau "trimite raspuns" sa imi spuna ca a luat bilete la teatru joi. Si a spus ca realizeaza ca ne-a neglijat pe mine si pe fata dar ca lucrurile se vor schimba. Poate rasare soarele si la noi pe strada. Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Stati mai fetelor, Cum e aia: in timpul zilei suntem la servici, seara el se duce la curs de dans, porma ma duc eu la karate, in weekend eventual el se duce la pescuit si eu ma duc la Moll. si ne simtim liberi in relatie. Dar vin eu cu intrebarea de nevasta romanca: CARE RELATIE? Asa oi fi eu, foarte "romanca", si imi doresc ca dintre lucrurile care ne plac sa gasim cateva pe care sa le facem impreuna, in timpul ala foarte scurt care ne ramane intre servici si somn. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ladyJ, [flo] danais, eu am inteles exact ceea ce postat tu. Imi cer suze daca am fost mai acida, mesajul meu a fost adresat, oarecum, tuturor femeilor. Ca ma uit cu cata usurinta se dau sfaturi de gen: urmareste'l (mi'ar fi rusine de mine daca mi'as urmari sotul, unde e respectul, care ar trebui sa fie baza relatiei?), nu'l lasa, divorteaza, etc. Nu inteleg cum femeia nu isi da seama ca dupa casatorie cel de langa noi nu se anuleaza ca persoana continua sa aiba vise si sperante (ale lui, nu ale voastre, sic Cristiama! [:D]), nu inteleg cum femeia nu realizeaza ca isi sufoca partenerul, nu inteleg cat sufera femeile carora le pute totul: ca sta tarziu, ca nush cine suna, ca nush unde se duce... Trebuie sa fie tare cumplit si dureros... Si mai apoi, ca barbat, cat sa ma inghiti sa te intorci mereu acasa la o fata acra care cum ai intrat pe usa incepe interogatoriul si reprosul? Brrr Cristiama, vezi tu, nuanta aia nu o prindeti voi. Nu vreti si pace. Suntem noi, un cuplu. Cuplu va fi mereu format din un EL si o EA. Nu este format din EI. O relatie nu inseamna sa stai toata ziua nas in nas cu sotul. O relatie inseamna sa va intelegeti reciproc, o relatie inseamna respect, o relatie inseamna acceptarea viselor partenerului chiar daca nu ne includ pe noi (si da, aici imi veti da exemple la extreme, ca din ce am vazut pe forumul asta numai exemple extreme se dau). Este timpul nostru, timpul meu si timpul lui. Ca suntem liberi prin definitie chiar daca am semnat la primarie. Asta am vrut sa zic prin faptul ca eu vad normal ca intr'o relatie sa se "conduca" pe rand. Timpul ne preseaza si eu nu as putea sa fiu atat de egoista incat sa il cer pe tot pt mine. Luna asta vrea dans, luna viitoare vreau eu sala, apoi, normal, vom vrea amandoi timpul NOSTRU. Si asta se poate face fara a neglija familia... no, de mult nu am mai tastat atat... [:D] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate-ti face o surpriza si-l vezi la"Dansez ptr tine" ca s-a deschis sezonul[:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu ar trebui sa stii cel mai bine daca are un motiv ascuns sa se duca sau chiar ii place. Inainte de episodul asta cum privea activitatile astea, al meu de ex nici nu vrea sa auda de dansuri, nu l-am convins nici macar sa se uite la emisiunea respectiva. Dc ar veni si mi-ar spune ca s-a inscris la un curs de dans evident ca m-as gandi ca e altceva la mijloc. Poate fi si varianta ca fiind bolnav doreste sa traiasca viata la maxim, totusi cd te gandesti ca poate nu mai apuci ziua de maine ai vrea in primul rand sa petreci cat mai mult timp cu familia, mai ales cu fetita. Sincer cred ca iti ascunde ceva. Poate totusi mai sunt locuri si nu ai aflat tu, intereseaza-te.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catalino,io te rog frumos sa-i dai sotului meu fracu' inapoi (ala care i l-a imprumutat sotului tau ptr nunta Clarei)ca m-a anuntat telefonic[:D] ca el participa la "dansez ptr tine" si nu vine vreo 3 saptamani acasa. [:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
ladyJ, [flo] danais, eu am inteles exact ceea ce postat tu. Imi cer suze daca am fost mai acida, mesajul meu a fost adresat, oarecum, tuturor femeilor. Ca ma uit cu cata usurinta se dau sfaturi de gen: urmareste'l (mi'ar fi rusine de mine daca mi'as urmari sotul, unde e respectul, care ar trebui sa fie baza relatiei?), nu'l lasa, divorteaza, etc. Nu inteleg cum femeia nu isi da seama ca dupa casatorie cel de langa noi nu se anuleaza ca persoana continua sa aiba vise si sperante (ale lui, nu ale voastre, sic Cristiama! [:D]), nu inteleg cum femeia nu realizeaza ca isi sufoca partenerul, nu inteleg cat sufera femeile carora le pute totul: ca sta tarziu, ca nush cine suna, ca nush unde se duce... Trebuie sa fie tare cumplit si dureros... Si mai apoi, ca barbat, cat sa ma inghiti sa te intorci mereu acasa la o fata acra care cum ai intrat pe usa incepe interogatoriul si reprosul? Brrr Cristiama, vezi tu, nuanta aia nu o prindeti voi. Nu vreti si pace. Suntem noi, un cuplu. Cuplu va fi mereu format din un EL si o EA. Nu este format din EI. O relatie nu inseamna sa stai toata ziua nas in nas cu sotul. O relatie inseamna sa va intelegeti reciproc, o relatie inseamna respect, o relatie inseamna acceptarea viselor partenerului chiar daca nu ne includ pe noi (si da, aici imi veti da exemple la extreme, ca din ce am vazut pe forumul asta numai exemple extreme se dau). Este timpul nostru, timpul meu si timpul lui. Ca suntem liberi prin definitie chiar daca am semnat la primarie. Asta am vrut sa zic prin faptul ca eu vad normal ca intr'o relatie sa se "conduca" pe rand. Timpul ne preseaza si eu nu as putea sa fiu atat de egoista incat sa il cer pe tot pt mine. Luna asta vrea dans, luna viitoare vreau eu sala, apoi, normal, vom vrea amandoi timpul NOSTRU. Si asta se poate face fara a neglija familia... no, de mult nu am mai tastat atat... [:D] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Ancuta, Ia mai citeste primul mesaj al Danaisei. Din ce scrie Danais nu reiese deloc ca-si sufoca sotul...nici nu are cand.El are agenda plina si intocmita pe termen lung si pe criteriile unui om singur ...nu al unui tata de familie.EL nu ia in calcul ca ceilalti 2 membrii ai familiei sale au si ei nevoi,ca este normal si sanatos ca o familie, in afara serviciului,cea mai marea parte a timpului sa o ptreaca in activitati comune..mai ales dupa ce apar copiii. Tu faci defapt propaganda la o familie unde dreapta nu trebuie sa stie de stanga si amandoua mainile sa nu stie de picioare....cam asa. O propaganda in care pe barbat sa-l doara in cot de copil,de nevasta....ca de ,el are nevoie de spatiu si de timp ptru el. ...si nevasta sa nu-l sufoce cu problemele ei. Si sa-ti mai spun un lucru,tare mai imi creste inima si mi-s dragi, cand vad tatii, mai ales cei engleji,ca pe niste maimute, cu copii atarnandu-le ..unul dupa gat,doi de mana....astia da brabati sexi,fara gluma[:D] Eu, cu 13 ani vechime in cuplu, din care:11 fara copil, plus inca 2 ani vechime ca parinte,pot sa spun ca, daca inainte puteam si ne dadea mana sa ne facem planuri ficare pe partea lui,cel putin o data pe saptamana,acum, dupa ce suntem parinti,nu mai vrem ,nu ne mai simtim comozi.Profitam timpul sa-l petrecem impreuna cu fiul nostru.Iar cand chiar trebuie sa facem planuri separate,ele nu mai au acelasi farmec ca inainte.... si sa stii ca suntem tinerei si nu suntem demodati. [url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]Mata Emma lupta iar cu cancerul[/url] http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar tu principe, nu ai citit cu atentie postarea mea. Ai inteles exact ... nimic. Cum adica nu stie dreapta ce face stanga? Doar pt ca mie imi place dansul si am antrenamente de 2 ori pe saptamana, seara (nu glumesc, chiar fac scoala de dans) iar lui ii plac luptele si are si el alte 2 antranamente pe saptamana? Absurd. Si noi am avut un copil in casa 2 ani de zile, si cand era unul plecat se ocupa celalalt de cel mic si de casa. Si gaseam timp si pt noi. Mai sa fie, ce nesimtiti suntem, auzi, avem program separat... Repet, nu ai inteles nimic sau pur si simplu nu esti de acord. Iti respect parerea. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danais, ma bucur mult de vestile bune! Imi pare rau de problemele de sanatate ale sotului tau si cred ca e de inteles dorinta lui de a face lucruri pe care le-a tot amanat, problema fiind, asa cum ai spus si tu, ca pana acum se pare ca toate aceste lucruri va excludeau pe tine si pe fetita voastra. Sper ca mesajul lui la telefon sa fie semnul ca sunteti pe drumul cel bun! [flo] Ancuta, una e sa ai SI activitati independente si alta e sa ai NUMAI activitati independente sau sa excluzi cu buna stiinta partenerul de la o activitate care stii ca i-ar face placere (ca eu acuma vad ca Danais cautase ea insasi si gasise optiuni pt. cursuri de dans pt. ei doi si pt. fetita, deci nici vorba ca el stia sigur ca ea nu ar dori asa ceva). Danais, eu cred ca sotul tau a avut nevoie de intelegere pentru perioada dificila prin care a trecut - si cred ca tu ai fost foarte intelegatoare. Dar acum si tu ai nevoi, care sunt firesti, si e firesc sa-i spui si lui care sunt, asa cum ai facut-o. Sper ca si el sa inteleaga acum ca e randul lui 'sa dea', si sa o faca cu drag de tine si de fetita voastra. (si sa redescopere si el ce fain e sa te bucuri de lucruri frumoase impreuna cu familia). Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...