Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

curs de dans?


Recommended Posts

Eu cred ca dl. sot isi cauta motive sa nu stea pe langa familie. Nu ca are o nevasta stresata, de copil vad ca habar nu are ce si cum. Se face o confuzie intre libertatea ca individ, libertatea ca iubit/amant/logodnic si libertatea ca sot si in plus si tata. Cred in familia in care ambii parinti contribuie la viata de familie si la relatia cu copilul/copiii. Casnicia, mai ales cu copii, presupune implicarea ambilor parteneri. Zau ca nu inteleg motivele obsucre pentru care un sot/tata nu isi face timp pentru familie si copii atat timp cat dispune de timp liber. Merge la dans, pescuit, beri cu baietii, meciuri.... dar astea pot fi 1-2 max 3 zile pe sapt..... restul zilelor unde sunt? De ce nu e acasa? Pentru ca isi gaseste scuze, ori asta nu o vad deloc ca ok. Al meu dc ajunge dupa 9 acasa, suna de 5 ori sa spuna de ce, stiu sigur ca e ocupat si incerc sa ma adaptez - si faceam si eu ca trenul pana acum vo 2-3 luni, dar il simt suparat ca nu este cu noi, dornic sa ne dovedeasca iubirea, nervos, obosit si flamand dar cu ochii plini de iubire, si pt asta.... am ajuns sa ma rog eu de el sa mearga la relaxare (pescuit). [olala] Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Danais cit timp petrece cu fetzita pe sapt? Si ce fac impreuna? Cind au facut ultimul lucru mai deosebit impreuna? De ex nu stiu, sa o duca la cinema, la piscina, acavriu, zoo etc. Mie mi-a placut mesajul Ancutei, si eu observ inclinatia nevestelor romance de a-si sufoca sotii, is pro libertate induviduala, vad cu ochi indulgenti eventualele crize mai pun umarul daca e cazul, daaaaaar totul pina la copii! Ca n-au nici o vina mititeii si au pur si simplu nevoie de noi ca parinti! Programul tre sa-i includa. Si nu e corect sa-ti lasi partenera/ul sa-ti creasca copilul singur/a. Probabil are nevoie de timp, dar hai sa fim seriosi, unii oameni cu boli mai grave in eventualitatea unui sfirsit vor sa stea mai mult cu cei dragi, macar cu copii. Asa parca e un baitel mare cocolosit la sinul mamei caruia i se fac toate poftele si tot nu e ok, din contra ajunge sa se simta sufocat, vrea spatiu. Probabil e prea tinar, prea imatur. Nu e vreo jignire[flo], e pur si simplu frecvent ca un barbat prea tinar care da cu capul in prea multe responsabilitati si probleme sa se sperie si sa se bosumfle pe toata lumea, mai ales pe nevasta:)). Brrrr si famile, si copil, bani bani si bani, banci, rate, hop si o boala care sigur nu ar fi venit daca el era single si facea dans cind vroia el[:D]. Iti dai seama ca schimbarea tre sa vina de la el. Ori ii dai timpul de care are nevoie, ori il fortezi zicind scurt: ok ok darling da' pe a ta nevasta cine o danseaza, de esti asa ocupat, dansatori or mai fi[8D]. Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vikinga, perfect de acord. Pentru ca si eu am spus asta: Eu l'as fi sustinut, si l'as fi rugat sa ma ia o singura data sa vad si eu cum danseaza, ca imi face placere. Cand apele ar fi linistite, i'as spune ca si eu am nevoie de timpul meu liber, nu numai invers si ca pot fi de acord cu ceea ce face si doreste daca nu ne neglijeaza... Dar probabil au sarit mai repede in chi restul ideilor [:D] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle) http://autenticradio.telnetcom.ro:8000/listen.pls Un radio pentru romani, de la inima la inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce facem,incepem sa generalizam,sa discutam cum sunt femeile ro.,sa deviem subiectul sau discutam despre cazul Danaisei...? Despre programul sotului "sufocat" eu am citit ca are urmatoarele activitati : luni dans marti sala miercuri dans joi sala vineri-----pauza sambata curs la servici duminica la pestes sau la bere astea le-am citit aici,acestea paragraf este din postarea Danaisei ------------------------- Sa va povestesc cum au decurs lucrurile. Intr-o zi trebuia sa merg la doctor si il rog sa vina mai devreme ca sa ii dea drumul bonei care statea cu fetita noastra. Bun, imi spune ca nu poate la 5:30, dar ca incearca sa ajunga pe la 7:30, ca se intalneste cu un coleg de la sediul central intr-o problema de serviciu etc. Pana la urma a aparut pe la 9:20, dupa ce ma intorsesem eu de la doctor, spunandu-mi senin ca de acum inainte lunea si miercurea merge la un curs de dans si nu, nu pot veni si eu pentru ca grupa e deja formata si nu s mai primesc noi inscrisi. Si ca nu mi-a spus pentru ca era sigur ca eu nu o sa vreau sa merg. De altfel, martea si joia deja se ducea la sala si oricum venea tarziu, sambata are nu stiu ce curs la serviciu, timp pentru familie mai nimic. -------------------------- Sa fim serioase,nu a putut face un efort nici cand sotia lui a avut nevoie sa merga la doctor... mie personal mi se pare ca DANAISA este cazul multor "femei ro" femeie care trebuie sa se descurce singura deoarece domnul sot are programul super incarcat,niciodata nu este disponibil ptru familie. Ancuta, Sa-mi fie cu iertaciune,ce relevanta are faptul ca tie sau mie ne-ar place dansul.. cu subiectul de fata?...plus ca din ce spui tu reiese echitate in cuplul tau,tu faci dans,el face lupte sau x ... in momentul cand unul din parteneri incepe sa ia profit,sa nu mai respecte timpul care trebuie dedicat familiei si-si respecta doar fanteziile sau placerile individuale,acea familie ajunge disfunctionala. una este sa ne facem timp reciproc ca sa ne satisfacem SI placerile individuale si alta este ca unul din parteneri sa-si faca timp DOAR ptru placerile personale. Danaisa,intrebai daca este normal ce se intampla la tine in familie. Eu ca mama si sotie iti spun ca nu-i normal. [url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]Mata Emma lupta iar cu cancerul[/url] http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nah,cat zgomot ptr un curs de dans![:D] dincolo de faptul ca autoarea topicului a "uitat" sa mai dea cate un semn.[:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit ceva care se potriveste destul de bine cu subiectul de fata.raspuns editat de andrath: "Afara mirosea a ploaie si a frunze putrede. Umezeala parea ca patrunde in oase si in creier. O suvita subtire de apa curgea la marginea rigolei. Un pachet de tigari mototolit plutea in apa murdara indreptandu-se catre canal. Un caine rebegit de frig cauta de mancare, amusinand gunoaiele de langa gard. La fereastra unui bloc o femeie scutura, grabita, un cearsaf, iar in departare se auzea sunet de acordeon. Ultimii trecatori lipaiau grabiti prin baltile dese.Noaptea curgea peste oras. Din umbra gardului viu iesea o dara de fum, semn ca Ciungu' era la post. Supravegheau cladirea de doua saptamani...." Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danais, se pare ca sunteti pe drumul cel bun, dupa cat se vede timpul necesar pentru sufletul lui a fost mai lung decat te asteptai tu, dar poate ca a trecut. [pup]
Citat:
Al meu dc ajunge dupa 9 acasa, suna de 5 ori sa spuna de ce, stiu sigur ca e ocupat si incerc sa ma adaptez - si faceam si eu ca trenul pana acum vo 2-3 luni, dar il simt suparat ca nu este cu noi, dornic sa ne dovedeasca iubirea, nervos, obosit si flamand dar cu ochii plini de iubire, si pt asta.... am ajuns sa ma rog eu de el sa mearga la relaxare (pescuit). [olala]
asta e putin sare pe rana ei... [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc, pe vremea cand ma straduiam sa-l...."cer de barbat" pe sotul meu, ii tot spuneam "N-ai vrea sa fim tot timpul impreuna?" (Poate de aceea i-a luat atat timp sa se decida[:)] Pana la urma cam asta e casatoria (si aici nu ma refer neaparat la "hartie"), e decizia pe care o iau doi oameni de a-si petrece viata impreuna. Asta nu inseamna "bot in bot" non-stop. Realitatea este ca oricum cei mai multi oameni au destul de putin timp liber. Cel putin unul lucreaza (of, ce frumos ar fi daca nu ar fi asa[cool]), cel putin 8 ore din 24, dar mai e si "pauza de masa", plus drumul casa-servici si uite asa a trecut jumatate de...viata. Cred ca atunci cand doi oameni sunt casatoriti e firesc sa-si petreaca O BUNA PARTE din timpul liber impreuna. Puteti sa-i spuneti "sufocare liber consimtita". Asta nu inseamna ca partenerii nu se duc niciodata undeva unul fara celalalt, dar nu cred ca asta ar trebui sa fie regula - adica 6 zile din 7. Cand apar si copiii mi se pare firesc ca O MARE PARTE din timpul liber al parintilor sa fie "oferit" copiilor. (Si vreau sa va spun ca foarte repede vine vremea cand copiii nu mai doresc "sa primeasca" acest timp liber, nu mai vor "sa fie sufocati", asa ca profitati de ei cat sunt mici!) Revenind la caz...Nu mi se pare firesc ca un tata sa "isi ia" timp liber numai pentru el 6 zile pe saptamana. Si nu mi se pare normal ca o mama sa nu poata sa "isi ia" timp liber pentru a....merge la medic (acum, nu stiu, timpul in care nu ai servici dar trebuie sa faci anumite lucruri cum ar fi gospodarie, cumparaturi, mers la medic, nu se cheama timp liber, nu?!) Mi se pare OK daca sotul se duce o data pe saptamana singur la sala (sau la un curs de dans, daca are o pasiune pentru asta), sotia se duce o data pe saptamana la inot, de exemplu si amandoi se duc, ca doi porumbei, o zi in parc, la teatru sau la restaurant (din punctul meu de vedere suna idilic, la noi lucrurile stau "un pic" altfel) Danais, ca sa te lamuresti daca mai e "si altceva" eu zic sa il anunti pe sotul tau ca vrei sa-l vezi la dans, eventual cu copil cu tot (adica tu, cu copilul sa mergeti sa il vedeti pe tati cum danseaza).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io zic sa faceti adunare generala la asociatia de locatari,supuneti la vot care si cum merge sa-l vada pe tati prestand o salsa sau o sarba ,apoi treci pe consiliu de familie ,analizati,dezbateti ,intrebati si va intrebati...si pana aflati ce si cum sta problema cu dansu',apare tati la tv la "dansez ptr tine" si uite asa moare "subectu" si intrebarile ![:D] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, da sa ne zica si noua cine e tati, sa vedem daca nu a lipsit la nici o ora de antrenament. Io acu ma intreb, daca tati al meu ar fi decis sa danseze si mama ar fi insistat sa ma duc sa-l vad pe tanti dansand, sau mai rau sa dansez si io, oare cum as fi reactionat? Ce as fi gandit? Oare as fi vrut sa-l vad pe tati dansand rumba bosumflat si cu capsa pusa ? Cred ca mami ar fi iesit singura bine dispusa din povestea asta. Nu ca ar fi mami mare balerina balsoianca dar cred ca s=ar fi prapadit de ras. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...