Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Amniocenteza la Medlife cu Silviu Predoi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si mie tot de astea mi-e frica,nu de intepatura aia.In fond,cat de tare poate sa doara? Cel mai frica imi e sa nu intepe copilul sau sa nu se declanseze contractii. Stiu ca inainte de punctie se pune o perfuzie cu Li pt relaxarea uterului,dar tot mi-e frica. Saptamana viitoare am programarea si nu cred ca o sa pot dormi pana atunci. [gravi] 18 +
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!Haideti sa va impartasesc si eu din experienta mea cu amniocenteza!Eu am facut-o acum 1 luna la Brasov dar a fost trimis la Bucuresti la Genetic Lab si vreau sa va spun ca rezultatul nu este unul multumitor pt. ca la cariotip fetal a isit un cromozom dicentric , fara fragment acentric,ceea ce nu stiu ce inseamna si nici nu stiu daca este un artefact(eroare) a tehnicii pt. ca pe primul rezultat,cel la FISH e scris ca celulele din cromozomii 13,21 sunt normali in proportie de 99% si ca 1%au prezentat un cromozom excedentar dar ca ei considera ca este un artefact(eroare a tehnicii). Asa ca acum sunt mult mai stresata decat inaintea efactuarii amniocentezei pt. ca nici macar nu stiu ce sa cred iar medicul meu ginecolog a spus ca el crede ca este o eroare! De mentionat faptul ca eu nu am facut triplu test pt. ca am auzit ca de cele mai multe ori da rezultate false!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,Jasmine sa nu-ti fie frica,simti doar o mica intepatura si sincer la mine a durat mai putin de 1 minut iar dupa nu am simtit nimic,nici o contractie sau durere dar o sa il simti pe bebe ca o sa dea un pic din picioruse:)....eu nu vreau sa te sperii dar sa sti ca exista posibilitatea ca si rezultatul amniocentezei sa fie un artefact(eroare)sau sa nu fie concludente, e drept ca in foarte putine cazuri se intampla dar sa sti ca eu sunt una din acele cazuri si sunt mult mai stresata decat am fost inaintea efectuarii amniocentezei. Rezultztul la mine e cam asa: xy,18,13,21-normal( XY inseamna ca e baietel) Si 46 XY, ceea ce e ok dar mai scrie acolo ca la una dintre celule a fost observat un cromozom dicentric,neansotit de fragment acentric(ceea ce nu stiu ce inseamna si ei nici macar nu sau o explicatie pe acest rezultat). Doctorul meu a spus ca el crede ca este un artefact dar oricum sapt. viitoare am eco morfo fetala si a zis ca o sa vada daca e ceva in neregula, dar ca el nu crede. Va pup !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...