Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

utrogestan, cum?


Recommended Posts

unducthable, aris26[flo]-am sa repet testul.oricum am feelingul clar ca nu sint gravida.da ma agatz si eu ca inecatul de-un pai: ca ba analiza e gresita, ba nu stiu ce e in regula. azi am fost la ultrasound, pentru ca acum mi-au mai venit niste pitici pe creier, sa va spun: am citit ca corpul galben (scuzati cacofonia) traieste cam 12-14 zile in cazul in care oul nu-i fecundat, si dupa aceea se autodistruge (va rog, corectati-ma daca gresesc!).asa ca, m-am gindit eu cu capul meu ca o sarcina s-ar putea banui si dupa prezenta corpului luteal gestativ (ca au trecut mult mai multe zile de 14), in caz ca mai e acolo.plus ca ma mina curiozitatea sa stiu ce-i si cu corpul asta galben.dar, m-am dezumflat, pt. ca desi corpul galben e prezent bine mersi, ecografistul mi-a zis ca el in unele cazuri poate trai pina aproape de ciclu, cind se transforma intr-un chist sau asa ceva (voi ce stiti despre asta?).asa ca nu-i cica deloc un indicator de sarcina.l-am intrebat apoi de endometru si mi-a zis ca are 15 mm (va rog, pareri!!!). siiiii, sa nu uitam de utrogestan (helau, ati crezut ca ati scapat, pai despre vorbeam noi aici ?!).il intreb deci daca vine ciclul peste utrogestan.raspuns, citez : nu vine, dar nici asta nu merge la infinit, ca daca iei sa zicem 2 sapt. , dup-aiai ciclul tot vine.[alcool][alcool].asa ca io cre ca am necoie de o traducere din romana in romana.va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

deci eu spun doar atat : un test de sange bine facut !!! du-te in alta parte ... ce zi esti ? cand trebuia sa vina CM ? lasa corpul galben si altele , daca nu a venit CM , mai fa un test de sange si te linistesti diana A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE . pagina mea: http://www.dianabostan.evonet.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, sa traiti, asa am sa fac.unducthable, vad esti activa (si eu mai stau putzin pe net, ca dup-aia ma duc la mall, sa bag un ochi la tzoale, sa mai imi ridic moralul, ca e la pamint, saracul de el[:D]).asadar, esti dragutza sa-ti mai rupi putzin din timpul tau sa-mi raspunzi, daca vrei, si la intrebarile cu privire la endometru (daca e de sarcina sau nu, sau el e gros oricum inainte de ciclu-ca mie pina acum nu mi-a venit niciodata pe chelie sa intreb) si care-i ideea cu corpul asta galben in principiu. ca ti-am zis, ca dupa toate testele negative, stiu ca nu-s gravida (la naiba!cum zice solcanu) , dar eu vreau sa stiu pt. ciclurile viitoare daca exista niste indicatori de sarcina.nu sa ma tot bucur de simptome si alte vrajeli si dupa-aia: rezultat zero. o sa te intrebi la ce ma tot agit ca un pepsi sa aflu una si alta: pai, chestia e ca eu de felul meu sint mai jemonfishista, si uite cind eram gravida, am facut baie fierbinte (si aici nu zic o baie, doua, ci 30 ture de bazin zilnic pe o caldura de-ti fierbeau creierii), plaja citeva ore la 40 de grade, abdomene, am mincat toate prostiile si in general nu tineam cont de nimic.stiam de la analize ca am putin progesteron, dar nu m-am sinchisit ca am zis ca se regleaza el oricum (doar ma alimentez sanatos: minim 6 doze/zi de cola, altele nici numai zic).asa ca trebuie sa-mi schimb modul de viata.dealtfel, nici n-as putea altfel, ca sotzul meu m-a anuntat ca o sa ma indoape ca pe-o gisca cu salate, fructe si in general mincare organica (asta pina fac copilul, ca dupaia pot sa maninc cite pungi de E-uri vreau).poate o sa te miri, dar eu urasc legumele si nu-mi plac nici fructele.numai carnea si dulciurile (n-am probleme cu kilele, lucky me).[:D] si era sa ma zauit, ai dreptate: cresterea temperaturii e data de progesteron (eu asta stiam, dar nu eram sigura, avind in vedere ca am f. putzin) si nu de hcg, cum zicea o fata pe forum. e logic, pt. ca dupa ovulatzie intr-un ciclu normal bifazic, temp. creste deoarece intra in scena domnul progesteron.si ramine in platou ridicat daca e sarcina. numai ca se pare ca atunci cind iei suplimente, temperatura numai este de incredere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa zic repede deci eu nu m-am stimulat cu nimic pana acu , luna martie cand am ramas iau ca reper aveam in ziua aia , ziua 11 , endometru de 12 mm , folicul de 18 mm in ziua aia a si iesit test de ovulatie super pozitiv , si am ramas gravida in luna martie endo la tine de 15 mm eu zic ca e super bun iar cresterea temperaturii e data de progesteron, dar daca CM vine si nu ai ramas , pana la urma tot scade , cu progesteron cu tot asa ca repeta , ce zi erai ?? sa stii ca sunt cam zapacita ; azi tre sa iau test de ovulatie si am luat de sarcina [bang] si eu am luat acuma o bluzitza faina, decoltata de vara , galbena , ca de gravida, asa e modelul pe aici , de papusa , tare frumoasa [il] A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE . pagina mea: http://www.dianabostan.evonet.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

endometru 15 este numai bun sa primeasca un embrion.eu habar nu am cat a avut al meu la ovulatie, stiu doar ca era, citez doct - foarte bun! dar tinand cont ca in ziua 13 adica cu 5 zile inainte de ov era de 10,5 consider ca 15 este o dimensiune buna. problema e ca oricat ai cauta nu exista nici o alta metoda care sa iti confirme sarcina in afara de - test de sange sau urina si la 10 zile de la data la care trebuia sa vina, adica cam la 24 de la ovulatie prin eco se poate vedea sacul gestational. si nu stiu de ce zicea doct asta ca daca iei utro nu vine pt ca eu am auzit(net-ul sa traiasca) ca este recomandat in caz de amenoree si ca trebuie luat pana cand se declansheaza menstruatia....???.... bafta tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unducthable si aris26, multumesc pentru raspunsuri.azi sunt foarte deprimata gindindu-ma ca o iau de la capat.mi-am pus iara sperante aiurea luna asta.trebuie sa ma gindesc la o noua strategie.ma bate gindul sa fac o hsg, desi doctorul a zis ca nu-i nevoie.trebuie sa fii avut ceva infectii sau nu-i musai? voi ce analize ati mai facut ca poate mi-a scapat ceva. aris26, cum se numeste analiza cantitativa de betahcg? ca eu am vazut ca sint mai multe feluri: seric, plasmatic, free betahcg.nu am stiut ce sa cer pt. ca nu stiam care-i diferenta si nici fata de la ghiseu nu m-a putut lamuri ca a zis ca ea e doar la calculator, nu se si ocupa de analize.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cory box, buna ,e f. important sa faci si hsg se pot vedea multe acolo: trompe, uterul si eventuale sinechii uterine adik stramtarea uterului si altele, asa ca eu zic sa-ti faci si asta acum am citit ca tu ai avut o sarcina , nu stiu cu cat timp in urma sau dak intre timp ti s-au infundat trompele, probabil de aceea ti-a zis dr ca nu are rost sa-ti faci hsg in legatura cu utrogestanul eu cred ca nu are nimic dak il intrerupi dupa 10 zile si eventual este o sarcina , cred ca compenseaza cele 10 zile de trat si poti lua dupa confirmarea sarcinii fara probleme va [pup] pe toate si sa auzim de [gravi] http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna iaura21, stiu ca e f. important si hsg mai ales pt. trompe.de aceea si vreau sa-l fac, dar daca doctori renumiti au zis ca nu e necesar...am avut o sarcina in februarie.mi-am facut acum progestronul si mi-a iesit 5.74.oricum e ceva fata de 0.3, dar tot nu e destul cit sa sustina o sarcina in caz ca se opreste utrogestanul.pt. ca daca incepi cu pastile, corpul galben se leneveste si mai tare si nu mai produce progesteron.si in cazul asta, nu se mai trece la stadii ulterioare de dezvoltare, adica embrion, se ramine la faza de blastocist. de ceea, in aceasta perioada as zice chiar ca e vital sa nu intrerupi utrogestanul (aici nu ma refer la femeile care au oricum f. mult progesteron si care pierd sarcinile din cu totul alte motive decit acesta-anomalii cromozomiale, etc.). si am mai vrut sa zic la toate fetele care citesc cumva subiectul meu, ca nu inseamna neaparat ca daca in ziua 21, progesteronul este sub limita de la faza luteala, nu ai ovulat.nici vorba ! sint cazuri in care femeia ovuleaza, dar oul nu nideaza din cauza ca nu are destul progesteron (daca nu gresesc, si crinuta spunea ceva de genul acesta).singura metoda care iti poate demonstra sigur daca ai ovulat sau nu este foliculometria.ca sa nu mai vorbim ca daca te iei dupa simptome, gen mucus, etc. (dar fara sa monitorizezi ecografic) si te duci la 7 zile dupa aceea sa-ti faci analiza de progesteron,cred ca e de la sine inteles ca poate sa-ti dea eronat. tu ai facut hsg? e dureros?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cory, nu stiam ca ai asa mica val. progesteronului, poate tu trebuie sa-l iei pana la confirmarea sarcinii ,nu stiu... eu mi l-am determinat in z 21 si aveam valoarea 30 si dr mi-a zis ca am avut o ovulatie puternik dar eu fusesem in z 13 la monitorizare si dr a zisca nu am ovultie luna aceea ,deci nu mai stiu... da eu mi-am facut hsg si nu m-a durut ,doar o mica jena , dar depinde de la caz la caz, oricum eu incurajez toate fetele care au nevoie ,sa o faca ca nu e mare lucru [pup] la toate http://tt.lilypie.com/pNdSp3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iaura21: eu trebuie sa iau sigur progesteron.imi pare rau ca nu am tratat serios problema pina acum ca poate aveam bb.si stii de ce n-am facut-o? pt. ca nu descoperisem desprecopii.com ca sa vad cite femei au nevoie de sustinerea sarcinii (eu in prostia mea am crezut ca sint unicat).acum stau sa ma intreb invers daca exista femei care ramin insarcinate si nu iau absolut nimic.nu prea cred.ieri m-a sunat o prietena si mi-a zis ca e gravida in 2 luni.stiam ca nu are probleme nici in a ramine gravida si nici in a tine o sarcina.o intreb intr-o doara daca ia ceva medicamente (ma gindeam la ceva in gama: acid folic, elevit si... surpriza! utrogestan 6/zi-asta ca sa nu fim off topic) iar cu progesteronul, vreau sa-ti zic ca eu am facut analiza in ziua 21, dar ciclul meu este de 24 zile, deci cred ca a fost gresita valoarea.dar eu pot sa-ti spun sigur ca am ovulat f.puternic (fara nici un fel de tratament, nici macar un ceai pt. ca imi facusem dozarile hormonale in luna aceea si nu vroiam sa fie influentate de nimic) .nu stiu daca tu ai citit postarile mele anterioare, dar in luna respectiva foliculul meu a ajuns la 24 si s-a spart singur (doctorul m-a intrebat daca vreau sa-mi faca o injectie cu pregnyl, l-am refuzat spunindu-i ca eu nu am facut niciodata asa ceva, asa ca ma risc sa astept sa mi se sparga singur foliculul) si apoi s-a transformat in corp galben.am mai monitorizat si la alti doctori (cei mai buni!), asa ca eu stiu sigur ca ovulez.macar atit.plus toate testele de ovulatie imi iese pozitive in perioada fertila.am avut si aparat Persona, care-ti arata pe monitor un "o" de la ovulatie, acum nu-l mai folosesc ca momentan nu mai am kituri.ti-l recomand, e f.bun. iaura, cred ca am sa fac si eu un hsg, chiar daca doare, eu doar am intrebat asa ca sa stiu la ce sa ma astept.daca sa iau vreun analgezic inainte eventual.ma bate gindul sa ma duc si la sovata, ca mi-a zis o prietena ca ei i-a ajutat.eu am fost acum citiva ani, dar n-am facut nici o brinza, ca era f. frig si nu mi-a dat voie sa ma bag in lacul ursu (ca ma mai incaltz si cu vreo anexita!) si nici procedurile nu le-am facut cum trebuie (numai baie in vana) ca nu plecasem de aici cu trimitere.in final cu tot ce m-am ales de la sovata a fost un gulas bun si colac secuiesc[:D], dar cine stie poate de data asta oi fi mai norocoasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...