Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pot sa-mi refuz seful???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ligia13
andira mama , la ce curs ai invatat textele astea?![:D] Eu [cafea] si Raducu [greutati] (22.04.2005)
acelasi lucru voiam si eu s-o intreb! iar cateva posturi mai incolo ne-a si zis mititica [:D].... andira [cool] bravo, mi-a placut ca-ti merge gura! tare important e uneori sa stii sa imbrobodesti omu' (sefu'); el cu interesele lui, tu cu ale tale! deci martisor mama draga, bafta multa luni (adica deja azi, doamne cat e ora! [alcool]; asta era pentru mine! [mariaj]) si asteptam sa ne spui ce reactie a avut seful la decizia pe care ai luat-o! multa bafta! karligutza sunt mamica [url="http://b2.lilypie.com/6GCZp3.png"]Adelutei[/url] [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andira Edit: si de invatat le-am invatat in Vodafone - sunt maestrii in "texte" de motivare si convingere, la demagogie nu-i intrece nimeni, si la 2 mastere facute la Fac de Comunicare. [:)]
pe mine cei de la Vodafone, m-au ars rau....un asa zis "colaborator" de la ei mi-a falsificat semnatura si pe acest motiv am avut de plata , inca 240lei in plus, la telefon. am ajuns pana la o managera a lor, dar tot nu am platit, a recunoscut si ea ca semnatura e grosolan falsificata...dar nu a luat nici o masura impotriva "colaboratorului"! nici pana in ziua de azi nu am platit, si daca vreodata mi se cere sa platesc, deschid actiune in instanta, caci o am discutia cu managera inregistrata, si actele in care se vede clar falsul. Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
daca seful ar fi femeie, ai putea sa adaugi ceva subtil, legat de familie, copii, ( eu am fost foarte atenta cu angajatii care aveau copii, mai ales mici), dar cum este barbat....da-i doar raspunsul pe care trebuie sa-l auda.
Draga Kari, as vrea sa reformulez si eu ce-ai scris tu [:)]: sfatul despre sef - femeie dat de tine merge doar daca are copii - cele care nu au, care poate sufera ca nu au, crede-ma ca nu vor avea pic de intelegere pt situatia ta! Mie mi s-a reprosat, la o evaluare: "te rog sa anunti mai din timp absenta, nu in dimineata zilei respective" - in conditiile in care nu sunt o chiulangioaica, lipsesc doar daca face copilul febra peste noapte sau este alta urgenta cu el - sincer, nu am reusit sa-l fac sa ma anunte cu 3 zile inainte de a se imbolnavi, pt a avea timp sa fac cerere scrisa de concediu de odihna dinainte de a lipsi! [:(] Pentru ca, bineinteles, nu ma duc la medic sa-mi dea concediu medical pt o zi, "invoit" nu exista, asa ca-mi "mananc" concediul de odihna. Ma rog, poate nu toate femeile fara copii sunt asa neintelegatoare, le rog sa ma ierte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andira
Eu as zice sa fii sincera si sa-i spui ca deocamdata preferi atributiile actuale, pe care le cunosti si care iti dau o stare relativa de confort. Apreciezi propunerea lui, este magulitoare pentru tine si o dovada ca apreciaza calitatile tale, fapt pt care esti foate recunoscatoare, dar pentru tine o schimbare in momentul asta nu e oportuna, pentru ca ar avea efecte asupra timpului tau liber (pana inveti noile atributii etc), si deja viata ta a trecut prin niste schimbari majore din cauza copiilor. Spune-i ca vrei aceasta schimbare, esti foarte interesata sa avansezi / sa inveti mai multe, dar nu in momentul asta, pentru ca nu crezi ca ai avea randamentul asteptat, datorita faptului ca nu te poti dedica in totalitate acomodarii cu noul job.
Am subliniat ce mi se pare important sa spui. Si eu sunt de parere ca nu trebuie sa dai amanunte despre familie, sot, copii. Ca astia ii vei avea toata viata, si te trezesti ca nu vei mai avansa niciodata, ba mai mult, ti se vor arunca vorbele tale in fata cnd iti va fi lumea mai draga. Nu ar fi rau daca ai spune - "in momentul de fata ma vad nevoita sa declin propunerea dvs, desi este atat de tentanta, ptr ca nu as vrea sa va incurc, insa daca ar veni intr-un an ( aici ramane la latitudinea ta sa spui timpul), nu as avea nici cea mai mica ezitare" E bine sa precizezi timpul! Cnd anume vei fi disponibila. Si ca o mica paranteza, si eu sunt o fosta "connex-ista", si m-am fript rau de tot cu o sefa nemaritata, care considera ca maritisul te face sa ai alte prioritati. Ata ete![alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rozi
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
daca seful ar fi femeie, ai putea sa adaugi ceva subtil, legat de familie, copii, ( eu am fost foarte atenta cu angajatii care aveau copii, mai ales mici), dar cum este barbat....da-i doar raspunsul pe care trebuie sa-l auda.
Draga Kari, as vrea sa reformulez si eu ce-ai scris tu [:)]: sfatul despre sef - femeie dat de tine merge doar daca are copii - cele care nu au, care poate sufera ca nu au, crede-ma ca nu vor avea pic de intelegere pt situatia ta! Mie mi s-a reprosat, la o evaluare: "te rog sa anunti mai din timp absenta, nu in dimineata zilei respective" - in conditiile in care nu sunt o chiulangioaica, lipsesc doar daca face copilul febra peste noapte sau este alta urgenta cu el - sincer, nu am reusit sa-l fac sa ma anunte cu 3 zile inainte de a se imbolnavi, pt a avea timp sa fac cerere scrisa de concediu de odihna dinainte de a lipsi! [:(] Pentru ca, bineinteles, nu ma duc la medic sa-mi dea concediu medical pt o zi, "invoit" nu exista, asa ca-mi "mananc" concediul de odihna. Ma rog, poate nu toate femeile fara copii sunt asa neintelegatoare, le rog sa ma ierte.
draga mea, "sfatul' dat de mine era strict legat de acest caz....in rest, fiecare caz in parte e diferit, nu mai zic de sefi...[alcool] Kari Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui misha71 Apreciezi propunerea facuta... .... mi-as dori aceasta schimbare, sunt foarte interesata sa avansez sa invat mai multe, dar nu in momentul acesta, pentru ca nu consider ca as avea randamentul pe care il asteptati de la mine, datorita faptului ca nu ma pot dedica in totalitate acomodarii cu noul job.
asta ar fi raspunsul pe care l-as astepta eu, din perspectiva sefului. fara "ca stiti...familia...copii...etc, " strict legat de job si atat! daca seful ar fi femeie, ai putea sa adaugi ceva subtil, legat de familie, copii, ( eu am fost foarte atenta cu angajatii care aveau copii, mai ales mici), dar cum este barbat....da-i doar raspunsul pe care trebuie sa-l auda. succes! Kari
Nu ar trebui sa conteze daca e barbat sau femeie: daca ai probleme cu familia (in special copiii), orice om (barbat sau femeie) care-ti este sef, ar trebui sa inteleaga acest lucru. Sau cel putin eu asa cred. Cred ca un raspuns scurt clar transant si, de ce nu, camaraderesc, ar pica f bine: te-ai gandit, ai cantarit si ai analizat, si ai decis sa ramai unde esti. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url]"]cronica vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...