Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

am multe intrebari


anne`mary

Recommended Posts

buna sunt o tanara ce recent mi-am intemeiat o familie si pentru asta a trebuit sa plec din orasul natal. Drept urmare nu mai am posibilitatea sa o intreb pe mama anumite lucruri legate de biserica. Daca sunteti dragute sa ma lamuriti si pe mine v-as fi recunoscatoare. in primul rand nu stiu diferenta intre acatist si pomelnic? am fost azi la manastirea Ghighiu de la ploiesti si am dat o lista cu nume, am scris in josul paginii pentru ce ne rugam, am notat in dreapta sus data de azi, 40 de zile si suma de bani pe care am dat-o. Am procedat bine? Tot de la manastire, mi-am cumparat o candela. In magazin, ma uitam la carticelele cu rugaciuni. I-am spus maicutei ca eu doresc sa raman insarcinata si sa pot duce sarcina pana la sfarsit iar maicuta mi-a recomandat Acatistul Sf Ioachim si Ana. Nu am inteles insa cum sa procedez. Mi-a zis ca trebuie sa fac "asta" (dar nu am inteles ce) 40 de zile consecutive. Va rog sa-mi spuneti si mie, caci imi doresc foarte mult un copil. mai am intrebari, dar e prea tarziu acum in noapte si nu mi le aduc aminte. multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai ca iti raspund eu la intrebari, atat cat ma pricep si eu. Si eu sunt departe de mama, nu am dat eu acatiste la biserica cat eram la ea, dar cand am venit in Bucuresti am auzit cum procedeaza soacra mea si in oarecare masura ce am vazut si la mama mea mai demult. Ai facut bine cu Acatistul, asa se procedeaza, eu mai scriu Sfanta liturghie, asa am vazut la soacra mea si la o colega cu care am fost la biserica Sf Gheorghe din capitala, pomelnicul- ptr morti, pomenirea lor, in general, dupa umila mea parere cred ca se face acest lucru la parastate, la pomeni, cand faci celui care nu mai este printre noi. Si in legatura cu Acatistul Sf parinti Ioachim si Ana, si eu vreau sa raman insarcinata si trebuie, vreau si eu sa fac, inca nu am inceput, sa citesti acatistul in fiecare zi timp de 40 de zile, ai acolo in el toate rugaciunile de inceput, condacul al 13-lea il citesti de 3 ori si apoi inca o data Icosul si Condacul I, apoi citesti rugaciunea de la sfarsit, este totul in carte. Eu imi propusesem sa citesc acest acatist vinerea, cand si postesc si duminica, dar am citit de la celelalte fete de pe aici ca se citeste 40 de zile, daca vrei lamuriri poti sa citesti"Asteptand un ingeras in viata noastra", este o rubrica cu "rugaciunea colectiva" acolo sunt rugaciuni care te ajuta in acest sens si fete care au tinut un anumit ritual sa zic si au ramas insarcinate. Si cu candela, nu ai facut rau ca ai cumparat, dar pe viitor, eu stiu de la soacra mea, nu este o crima, dar mie mi-a cumparat-o altcineva, asa se zice ca este bine, sa ti-o dea alticineva, dar nu cu banii tai. Mie mi-a cumparat-o o matusa de-a soacrei mele. Sper ca te-am lamurit cat de cat. P.S. Cand am fost la Manastirea Cernica am vazut o femeie care scrisese Acatist si mai jos insirase 3-4 nume doar atat. Acum fiecare cum stie si el mai bine. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acatistul Sf. Ioachim si Ana (parintii Maicii Domnului) se afla aici: http://www.crestinortodox.ro/Acatistul_Sfintilor_Ioachim_si_Ana-130-5018.html poti sa-l scoti la imprimanta si sa il citesti de cate ori poti. Cu drag, Carli [url="http://www.sfintii-arhangheli.ro/seminar.php"]Sa ne vindecam iertand[/url] [url="http://www.biserica.org/Publicatii/Rugaciuni/Ceaslov/"]Carte de rugaciuni[/url] [url="http://sfaturiortodoxe.ro/"]Sfaturi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anne Mary, Pe langa sfaturile primite cred ca ar fi bine sa te indrepti cu tot sufletul si toata dragostea catre Dumnezeu in rugamintile tale. Bunavointa Lui nu o vei obtine doar prin simpla citire a unor rugaciuni si nici nu poate fi cumparata cu bani. Cel mai bine ar fi sa te obisnuiesti sa te rogi tu insati in loc sa delegi lucrul asta altora daca vrei sa fii sigura de reusita. Iti va fi de folos pentru sufletul tau si pe mai departe in viata. Adevarat credinta n-are legatura cu superstitiile. N-are importanta cine cupara o anumita candela... ci cat de daruit si de iubitor este cel care o aprinde. Dincolo de asta ar trebui sa ceri sa se manifeste si sa respecti voia lui Dumnezeu. Daca asta e voia lui o sa se rezolve..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, ai spus niste lucruri minunate, vorba cuiva, crestinism pur[8D] dar uite, eu am f putin timp de rugaciune, am sase oameni in grija, care depind efectiv de mine, pe laga asta ma mai duc la slujba si cand am un pic de timp mai arunc si un ochi pe forum ei bine, cunosc vreo cativa oameni care nu fac nimic altceva decat slujbe si rugaciuni...nu-i intereseaza forumul, n-au slujba, nici de dormit nu prea dorm, decat 3-4 ore pe noapte, in rest asta e job-ul lor, aprind candele si se roaga[:D] crezi ca fac o greseala daca le dau un ban sa ma pomeneasca si pe mine in rugaciunea lor? stiu, stiu, Dumnezeu ar prefera sa ma rog eu, asa as prefera si eu, da uite ca eu sunt mai lenesa, nu pot si pace sa ma fac "daruita si iubitoare"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui fdoina crezi ca fac o greseala daca le dau un ban sa ma pomeneasca si pe mine in rugaciunea lor?
Din punct de vedere...nu stiu...social [:D], nu faci rau. Cu cat mai multe meserii din care sa iasa bani, cu atat mai bine, nu? [:D]
Citat:
stiu, stiu, Dumnezeu ar prefera sa ma rog eu, asa as prefera si eu, da uite ca eu sunt mai lenesa, nu pot si pace sa ma fac "daruita si iubitoare"
Nu-i nimica, fdoina! Din punctul meu de vedere nu-i absolut nimica. Stii, eu nu cred ca exista iad [:D]. Daca tot esti asa obosita si n-ai nici un chef sa vorbesti cu Domnul, El iti va da posibilitatea sa dormi o vesnicie [nani] :-)).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e greseala. Poti sa le dai bani si sa-i sustii daca ei sunt oameni cu adevarat spirituali. Intotdeauna si cred ca in aproape in toata lumea cei care au ales viata spirituala au fost sustinuti material de ceilalti. E un fel de schimb si sustinere reciproca. Dar asta nu cred ca te absolva de a avea o relatie directa, de a te ruga si singur. In plus exista riscul sa crezi ca rezolvi totul cu bani, ceea ce e total fals. N-am avut o situatie ca a ta dar stiu ca se poate sa dedici macar 5-10 minute dimineata si seara, sa mai inchizi ochii pe drum in metrou si sa faci ce stii nestiuta de nimeni. Iar ceea ce faci la munca sau acasa sa-i daruiesti Lui inainte de a incepe. Chiar si problemele tale i le poti darui, o sa vezi ce se petrece. Si sa-i multumesti pentru tot ce ai. Nu e rugaciune dar tot e o forma de comuniune. Si o sa vezi ca e tare frumos asa ca e ca si cum ai trai si comunica cu El tot timpul. Apar tot felul de semne sau ajutoare prin oameni apropiati sau necunoscuti, care doar pentru tine au sens pentru ca doar tu stii ce ai cerut in acea zi. Trebuie doar sa fii "conectata" si atenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary in primul rand nu stiu diferenta intre acatist si pomelnic?
pomelnicul este o lista cu nume-in partea stanga se trec numele celor vii pe care doresti sa-i pomenesti, in partea dreapta numele celor morti( la morti poti sa treci doar cateva nume si scrii "impreuna cu neamul lor cel adormit" ca-i stie Dumnezeu pe toti, nu trebuie sa-i insiram noi neaparat). Aceasta lista se da la Sfanta Liturghie, pentru ca cei mentionati de tine sa fie pomeniti cand se pregateste Sfanta Impartasanie. Se mai da "pomelnic" doar cu numele celor morti cand se fac parastase, sau cu numele celor vii la Sf. Maslu. "Acatistul" e o lista unde se trec doar numele celor vii si in dreptul numelui problema anume pentru care vrei ca biserica sa se roage atunci cand se slujeste o slujba de acatist. De exemplu scrii pe foita "acatist" , apoi mai jos treci numele tau si pe al sotului, si sub ele scrii "se roaga pentru nastere de prunci". Sau daca nu ai o problema anume, treci numele celor care vrei sa fie pomeniti si scrii cerinte generale- luminarea mintii, mantuire, sanatate sufleteasca si trupeasca, etc.. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...