Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Relatia de cuplu: cum sa ne fie mai bine?


Recommended Posts

Mai,mai,iote cum ma dadeam eu ingeras.Recitind subiectul mi-am adus aminte[:D] ca si eu sunt nervoasa!Ca-mi sare tandara pe copii,sau din orice nimic si ma leg si/de el. De fapt asta e una din "tema" noastra de discutie,una din "schimbarile" mele.Unde eram numa` lapte si miere,aku am scos ghiarele .[:D] Da` asta e,acum avem cupii,responsabilitati mai multe,alergatura toata ziua,citeodata mai si rabufnim!Ghinionul lor daca rabufnim pe ei.(reciproca nu este valabila,evident[:D]) Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] la joaca si undokai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ripley
Am citit multe subiecte despre probleme in casnicie, divorturi, abuzuri, copii afectati de relatiile proaste intre parinti. Niciunul (in anii astia 4 de cand sunt pe forum) despre cum putem face o relatie sa mearga mai bine.
Ciudat, eu am citit foarte multe [:)] (si apoi, si exemplele negative sunt folositoare...)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ripley [flo][asia] ptr topicul deschis. Despre casnicia mea nu am cum decat cuvinte bune ,in 6 ani-maine ,poimaine- nu ne-am certat nici macar o data...Ni s-a parut amandorura civilizat sa discutam deschis despre orice problema ce ne apasa,altfel am gasit si calea spre rezolvare. Nu ne-am jignit,n-am urlat ca disperatii unu' la altu'...Am trecut si inca mai trecem prin momente dificile,dar ne-am inarmat amandoi cu rabdare-recunosc,mai mult el decat eu- si am invatat de la viata ca in doi totul e mai usor ! Cand este acasa nu fac nimic singura,totul se imparte la doi,pentru ca amandoi venim din acelasi loc:servici.A fost o conventie facuta de la inceput si (inca)o respectam. Normal, are si zile "pline "-cum le am si eu,de altfel- dar atunci mi se pare de bun simt sa nu-l "ancorez" in a taia ceapa sau a da cu aspiratorul.Sunt lucruri care le pot face singura iar daca nu am chef le las pe a doua zi. M-au invatat parintii ca proverbul cu "vorba dulce mult aduce" e general valabil, ca cel de langa tine e si el om,cu dorinte si visuri, cu nervi si grimase ,ca omul trebuie respectat chiar si atunci cand doarme. le doresc tuturor o casnicie plina de bucurii si impliniri ![flo][asia] [url="http://www.hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/"]Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?[/url] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, prefer sa invat sau schimb opinii in primul rand cu persoane care au reusit sa schimbe ceva in bine in relatie, sa pastreze relatia, in sensul ca nu consider situatiile limita - cum le-ai zis tu exemple negative - ca fiind cele mai bune. Se invata din greseli, desigur, uite cazul lui Rufus, de ex, dar la topicurile respetive greselile se tin lant, adica de 99% din ori e prea tarziu. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui catutza
Ripley , noi suntem casatoriti de 7 ani si suntem impreuna de 10 in toti anii astia nu au fost certuri serioase pentru ca nu am avut de ce. Am lucrat impreuna 9 ani , din care 7 ani zilnic mergeam impreuna la servici, veneam acasa...iar impreuna. Colegii initial nu ne-au dat prea multe sanse au spus ca relatia va intra in monotonie ca o sa ne plictisim unu de altul zi de zi si acasa si la servici dar s-au inselat toti [:D], poate o sa credeti ca sunt nebuna dar daca 7 ani de mers impreuna zi de zi, cand am ramas gravida si nu am mai mers la servici si am iesit prima oara pe strada parca nu stiam sa merg , tot timpul ma uitam sa il vad langa mine sau deschideam gura sa ii spun ceva si realizam ca nu e langa mine. Certuri au fost ca in orice familie, dar nu certuri...mai degraba contraziceri pentru nimicuri si asta mai mult de acum de cand stau acasa cu fata ca mi se pare ca nu ma mai ajuta cum ma ajuta odata la treburi nu mai sta langa mine cand fac mancare [:D] dar astea sunt nimicuri, sanatosi sa fim si sa ne intelegem! In concediu doar noi 2 nu am mai fost de 3 ani si nici nu duc dorul, i-mi place agitatia pe care o creaza fata mea in jurul ei[;)] Intr-o casnicie eu zic ca 90% conteaza comunicarea. ________________________________________ Cata si [8**] Bianca-Maria(2.11.2005) Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil [url="http://picasaweb.google.com/catalinairina/Bucatareala#"]Bucatareala[/url]
Exact ca la noi, ne compatimeu prietenii ca stam atata impreuna, apoi ne intalneam cu ei si tot mai aveam ceva de discutat si ne luau la misto ca nu stam suficient impreuna ce mai vorbim atata, sotul le raspundea simplu:"pai daca ne iubim ce problema aveti"! Si excat, cand am plecat prima data singura (tot gravida fiind), parca imi lipsea ceva, parca nu mai stiam sa pasesc, parca imi pierdeam echilibru ca nu ma tine nimeni de mana! Nu ca as fi o fire mai mototoala (din contra am fost foarte independenta pana m-am casatorit), dar obisnuita... Eu cred ca ajuta sa nu luam totul foarte in serios si in tragic(in fond suntem unul langa altul pentru a ne ajuta nu pentru a ne pune bete-n roate), cum zicea sotul meu impreuna vom fi mai puternici, mai frumosi etc (asta e din declaratiile lui), sa vedem in omul de langa noi partenerul nostru! mama din 16 nov 2006 [url="http://good-times.webshots.com/photo/2063415880101635539ItSsAm"] Draga mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu subiect! Deoarece teoria suna intotdeauna bine dar practica este cea care ne omoara intotdeauna [:D] Bedrosmart, ma bucur enorm pentru tine si sper nu doar sa dureze aceasta stare de bine ci sa se devina din ce in ce mai buna! La fel le doresc tuturor fetelor de pe aici. Eu cred ca in absolut orice relatie exista sincope si perioade proaste. Si nu trebuie neaparat sa fie grave ca sa reprezinte o problema pentru relatie. Pentru ca de multe ori...poate nu problema in sine este amenintarea cea mare pentru sanatatea si longevitatea relatiei...ci felul in care este ea gestionata de catre cuplu! Ba chiar tind sa cred ca problemele aparent mici pot degenera in crize mai mari decat niste probleme fundamental grave..pentru ca in al doilea caz ambii parteneri constientizeaza de la bun inceput gravitatea situatiei si se mobilizeaza impreuna pentru a o rezolva pe cand in primul caz ....unuia i se pot parea neimportante problemele celuilalt si le trateaza cu ..lejeritate.De exemplu: parintii mei trec cu usurinta peste incercari de genul boli, evenimente in familie etc. dar peste "ti-ai lasat ciorapii in mijlocul casei" nu cred ca vor trece niciodata. Si este incredibil ce scandaluri pot iesi dintr-un lucru atat de marunt. De ce? Pentru ca repetarea la infinit a unui lucru marunt care il enerveaza pe unul din parteneri duce la niste frustrari disproportionate si greu de controlat. Nici unii dintre noi, cred eu, nu sunt scutiti de astfel de episoade. Eu cel putin...sigur nu...Dar fac tot posibilul sa nu fac "din tantar armasar" cand nu e cazul...mai ales daca e vorba de neglijenta si nu de ostentatie, de rea intentie. Pe de alta parte...am avut si eu frustrarile mele ...pe de o parte fondate, pe de alta autoalimentate...si pana nu le-am rezolvat impreuna nu am trecut peste ele. La noi concluzia a fost surprinzatoare si ne-a socat pe amandoi: vorbeam despre aceleasi lucruri dar fiecare pe limba lui si nu reuseam nici unul sa intelegem ce vrea celalalt de la noi, ce asteptari are, ce dezamagiri! Ba mai mult: ne suparam de una dar reprosam alta, inventata poate, din pur orgoliu. Si culmea ca amandoi faceam astfel de greseli, fiecare pe partea lui. Si ne-am trezit in mijlocul unei crize foarte grave in care unul tipa "nu te intereseaza de mine, faci numai ce vrei tu, eu nu contez, nici nu ma vezi" si celalalt "nu e adevarat, tu insemni totul pentru mine"...si veneau exemplele...si contraargumentele care demontau tot. Rezultatul a fost ca dupa primul soc am realizat ca trebuie sa comunicam mai bine..mult mai bine! Sa lasam orgoliile la o parte, sa spunem lucrurile deschis si fara sa ranim (se poate!). Insa a fost nevoie de un astfel de soc si de ceva timp de "antrenament" pentru noua atitudine din partea amandurora...(si inca este nevoie de mici eforturi zilnice cu propria persoana)...pentru ca ceva sa se schimbe in bine. Si nu s-ar fi schimbat daca nu ne dadeam AMANDOI seama unde am gresit, fiecare pe partea lui, care sunt sensibilitatile celuilalt ...si daca nu am fi dorit AMANDOI sa ne fie mai bine....Fiindca de unul singur.....nu faci nici o branza! Daca unul este hais si altul cea....nici o relatie nu poate fi mai buna. Asa ca pana la urma...dragostea si dorinta reciproce de a face lucrurile bine impreuna...sunt solutia. Din aceasta decurg si celelalte...metode, solutii. La relatii cat mai bune! Iepumic [iepu] [url="http://good-times.webshots.com/album/561858199FIToTi"]Noi pozici cu Iepi-Mici[/url] [url="http://family.webshots.com/album/560575706QeorwD"]CONCEDIU 2007[/url] All's Well That Ends Well.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...