Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Muresence la apel!!!!! (10)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Vad ca usor usor se sparge gasca muresencelor, nimeni nu mai scrie, sau daca scrie, atunci o face din ce in ce mai rar.
Haide Criss ca scriu eu, sunt mai noua si-mi permit orice[hop]. Si lumea e prinsa, fiecare cu probleme si bebei si soti bolnaviori - insanatosire grabnica![flo] Vad ca doar eu sunt fara bebei pe-aici asa ca banuiesc ca e locul potrivit de pus intrebari de viit mamica [;)]. Ce ma framanta pe mine de-un timp.... unde se naste in Ms? La Maternitatea veche (despre care-am auzit doar grozavii, chiar daca medicul meu lucreaza acolo) sau sus la spital? Despre epidurala sa mai intreb sau mai bine nu? Ce `tarife` se practica? Mie nu-mi trezeste emotii nasterea, cat locul si `ambianta` daca ma-ntelegeti... Pupici si spor! [gravi]12+ ___________________________________ There is a crack, a crack in everything That's how the light gets in. (L. Cohen)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt tot pe aici [;)]e cam greu cu burtica si cu Paul - ca nu prea ma lasa el la calc, si nu ma prea lasa nici sa stau intinsa macar putin peste zi [;)] am pus in sarcina asta sub 10 kg [:)] insa cred ca-i datorez la Paul asta ... Am tot umblat pe la weekend cu Paul - insa m-am proptit intr-un audi intr-un sens giratoriu [:(] si parca nu-mi mai vine sa mai merg cu masina.... era traficul aiurea, da' nici de-astea n-am facut in 15 ani de soferie.... m-a strigat Paul si am avut o fractiune de secunda de neatentie si gata, m-am sprijint in cel din fata.. pe masina noastra nu se vede nimik, doar eram aproape pe loc, dar soferul celalat zicea ca pe spoilerul lui e ceva zgarietura... am iesit cu burtica si m-a lasat in pace..... imi pare tare rau ca i-am stricat ziua [:(] da' am apreciat ca nu m-a purtat pe la politie... cu tot cu burtica si cu pruncu' dupa mine.... macar ca avem casco si nu era alta problema decat distractia de la politie... In fine.. ma bucura vremea asta frumoasa - am tot iesit cu Paul macar 2-3 ore pe zi, insa azi n-am mai facut fata - am dureri de spate de cosmar si ma doare si sub burtica - mersul e un chin pt mine acuma, adica de ieri. Sa vedem cat mai e.... Eu am sa nasc la spitatlul mare - Anca mai devreme erau ceva discutii despre maternitati, eu prefer spitalul mare, da' e alegerea mea [:)] trebuie sa vezi ce ti se potriveste [:)] Imi place ca au sectie f buna a neonatologie - niciodata nu poti stii cum va decurge o nastere. Pe de alta parte, rezidentii pe care i-am vazut eu pe acolo mi-au facut impresie f buna - si interesati, atenti, na, in fine, e doar impresia mea [:)][:)] Despre maternitatea veche eu nu stiu mare lucru - nu-s chiar mureseanca cum spuneam, da' sunt fete care stiu si o prefera. Ce iti recomand, Anca, pentru ca mie mi-a ajutat mult in prima sarcina, e cursul de gravide - langa piscina - pt moral a fost grozav si pt forma fizica - in sarcina asta n-am reusit nicicum sa merg si pot sa-ti spun ca ma resimt din plin - in sens negativ, desigur, sper sa pot macar sa respir corect la nastere, ca abdomenul meu e fleasca anyway. [pup] muresencele - nu va pierdeti cu firea [;)] sper sa pastram topicul viu [:)][:)][:)][:)] Oana [fetita]38+, mamica de [bonjovi][url="http://picasaweb.google.com/oanaileana.rusu/Portret"]Paul-Victor[/url] ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut la maternitatea veche cu 5 ani in urma si chiar in conditii decente. Nu stiu ce grozavii ai auzit, Anca, poate povesti vechi de 20 ani insa acum lucrurile stau altfel. Mie nu-mi place spitalul nou de nicio culoare si n-as fi nascut acolo decat in caz de forta majora, daca dr. meu ar fi lucrat acolo. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!! Mai suratelor, ce aveti?! Hai mai ca nu pleaca nimeni, se intampla sa mai avem si pauze, unele mai nasc, altele mai lucreaza si de la servici timpul e limitat si nu mai apuci sa intri, etc. etc. E bine ca mai scriem, chiar daca o data la cateva saptamani, mai aflam una de alta. De Diana va spun eu, ca nici cu mine nu a mai vb. , e ocupata fata, a inceput munca si e normal sa nu intre pe DC de la servici ca de... cu sefu in spate... e mai nasol, si apoi sigur acasa piticii sunt in carca ei. Io, sunt la munca [:D] si acum astept un tel de la sefu' al mare. Anca, eu am nascut la spitalul judetean. Nu pot spune de conditii, ca oricum si acolo si acolo sunt mizere, dar parca un pic mai ok la judetean. Eu am avut o experienta nasoala, cu personalul auxiliar (infirmiere, femei de servici si un pic de asistente). Insa in toate conditiile alea, asa cum eram, nu stiu de ce, dar imi simteam copilul in siguranta. Vreau sa precizez ca dintre toate cunostintele care au nascut acolo, in afara de cumnata-mea, care e de aceeasi parere cu mine (si cu ea s-au purtat "excelent"), toate au fost incantate de judetean. Eu spaga nu am dat la nici un medic, nu mi s-a cerut si niciodata nu mi s-a dat de inteles ca se vrea, insa am bagat in buzunar la javrele alea de asistente. Repet, medicii de nota 20, personalul auxiliar se comporta de parca era prof univ la medicina si are toane de prea multa carte si de batranete.(nu am vazut un prof. dr. care sa se poarte execrabil cu pacientele, probabil exemplu e prost ales, ma refeream la importanta pe care si-o dadeau pe acolo). Asteptam alte nelamuriri. [:)] Va pup! [mamica]Aura si samburelu' Dimitrie[copil] Don't argue with an idiot. They'll drag you down at their level and beat you with experience. [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti toate niste scumpe, nu m-asteptam la atatea raspunsuri, mersic![pup] OanaRusu, sorry de micul accident... Eu de-abia de un an am permisul si-nca am emotii in traficul nebun. Mi se pare doar mie ca in unele zile e chiar trafic bestial? Bine, nu mai zic de Cj, sau Constanta, sau Timisoara, acolo n-as merge decat cu bicla] Spuneai ceva despre curs pt gravide la piscina, unde? la Tcm? Mergeam des anul trecut acolo, dar la un moment dat mi-a dat impresia de ....murdar, si n-am mai mers, cand ne-am permis am mai dat ture la Sangeorgiu. S-a mai schimbat ceva? Criss75, esti Cris al carei id il am pe mess? Daca da, se pare ca avem acelasi medic, asa ca o sa te mai iau la intrebari, cand ai timp of course. canuta-om-sucit, probabil o sa dau ture in vizita sa ma acomodez, mai stiu si pe cineva care e rezident chiar acolo, e bine de stiut ca medicii sunt ok. Spuneam de Mat Veche pt ca am o colega care tb sa nasca, si-ntr-o zi a tb sa mearga pana acolo, ea spunea ca arata jalnic si ca nici nu se gandeste sa mearga sa nasca acolo. O sa mai vad, mai vb si cu medicul, inca am timp doar ca-mi place mie sa fiu informata cat mai din timp [:-@] OanaRusu, ti-ai facut DT sau/si TT in sarcina? Eu m-am decis sa fac doar TT, o sa sun la Dora Medicals sa vad ce presupune. Stiti unde se mai face? Of ce greu scriu, oriunde dau click apare Pampers, e obositor deja. Va pupacesc si weekend frumos! [gravi]12+ ___________________________________ There is a crack, a crack in everything That's how the light gets in. (L. Cohen)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anca_27
Sunteti toate niste scumpe, nu m-asteptam la atatea raspunsuri, mersic![pup] Criss75, esti Cris al carei id il am pe mess? Daca da, se pare ca avem acelasi medic, asa ca o sa te mai iau la intrebari, cand ai timp of course.
Da, sunt aceeasi. Cu placere iti stau la dispozitie, poti sa ma intrebi orice. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, la Paul am facut dublu-test - acuma n-am facut niciunul, macar ca sapt viitoare fac 38 de veri [;)] eu n-am incredere in testele astea facute la noi pt ca au baza de date din vest - si noi suntem pur si simplu alta populatie, stiu mult prea multe rezultate "fals pozitiv" - adica nici macar nu-i diagnostic, e doar un procentaj statistic caree vine f mic - deci sanse mari de defect desi copii respectivi n-au avut probleme, plus un caz fix pe dos - statistic sanse ffff mici si totusi copilul avea sindrom down. Eu cred ca e mult mai bine sa mergi la un echo performant care face masuratori si poate depista defecte decat sa te stresezi cu rezultate statistice bazate pe populatii din alte tari..... Da' asta e doar parerea mea [:)] tu alegi ce crezi ca e mai bine pt tine [flo] Aura, experienta mea in judetean e cam ca a ta [:)] adica infirmierele si unele (chiar putine) asistente mi-au mancat ficatii - da' le-am ignorat si gata - de ex, cea care m-a clatit cu apa rece cand mi-a "plantat" sonda urinara - dc intre 2 contractii ii bagam ceva in buzunar m-ar fi spalat cu apa calda...... da' sa-i para bine ca aveam contractii din min in min ca altfel ii infigeam un calcai in figura [:D] ca tot eram in pozitie numa' buna..... Medicii au fost tare faini, si doamnele de la neonatologie mi-au placut - plus ca o asistenta de la terapie pur si simplu mi s-a lipit la suflet [:)] Cred ca tine de experienta personala [:)] eu imi doresc sa fiu cat mai in siguranta dc e nastere prin cezariana - si de aia prefer judetean - si imi doresc neonatologia cea mai buna [:)] la care pot avea acces [:)] Uf, gata, ma dor degetele [:D] relaxarea asta a incheieturilor la final de sarcina ma termina... imi scapa aproape orice din mana si acuma am butona mai mult decat era cazul [;)] [pup] la muresence [flo] Oana [fetita]38+, mamica de [bonjovi][url="http://picasaweb.google.com/oanaileana.rusu/Portret"]Paul-Victor[/url] ([url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89872"]21 iunie 2006[/url]) Priveste partea buna a lucrurilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am pretentia ca ma pricep, n-am nascut la Tg Mures, dar spun si eu ce stiu: sora mea si o prietena au nascut, nu de multa vreme, si ambele au ales Spitalul Judetean si au fost multumite.Cel putin medicii au fost super!Despre rezidenti , am auzit si eu doar lucruri bune. Despre Brigita ce mai stiti ?N-a mai aparut de mult pe-aici.Si Olim? O fi deja in Ro?[:-/] Eu sunt happy ca incepe Campionatul European si am cu ce ma delecta in saptamanile astea cate au mai ramas pana la concediu.[cool] Iar pt week-end-ul viitor, mi-am convis familionul sa facem o scurta vizita in Elvetia! [bis] De-abea astept! Rapid, farmecul vietii.[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt din Mures si am nascut la materinitatea noua ca si sora mea. Eu normal ea cu cezariana. E super bine la spitalul nou. Conditii decente si medici buni, dar in special niste asistente si infirmiere dragute. Acum bine sa nu nimeresti in salon cu vreo tigancusa din aceea murdara[bang]. Oricum eu am umblat la Capalna insa el mi-a spus ca nu v-a venii la nastere, asa ca am ramas sa nasc cu cine se nimereste. Si asa m-am dus la urgenta si am nimerit cu un super dragut de doctor rezident care pot sa spun ca si-a facut treaba poate mai bine decat un doctor cu mii de studii. Eu am fost super multumita. De ce am ales spitalul nou?? pentru ca, asa cum zicea cineva mai devreme, e cu dotari. Nu se stie niciodata, doamne fereste, ce probleme are copilul si ajunge la neonatologie. La spitalul nou sunt doctori buni. Pe langa acest lucru, daca copilul necesita investigatii suplimentare ti se vor face tot acolo in spital doar ca cateva etaje mai jos. La maternitatea veche aceste lucruri sunt inezistente. Nasa mea a nascut la maternitatea veche si ea a fost multumita de cum s-au cuomportat acolo. Insa eu intotdeauna ma gandesc ce ar fii fost daca .... Sanda si voinicul ei, Cezar Rares [url="http://picasaweb.google.com/sanduta27"]Poze Cezar[/url] [url="http://www.dropshots.com/sanduta"]Filme cezar[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...