Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbati lipsiti de sensibilitate


Recommended Posts

In acest topic, in prima postare nu spunenici cum l-a cunoscut pe sot, nici detalii despre ce a fost intre ei. Alt topic nu am citit. Asa ca am raspuns strict bazata pe ce s-a scris aici si, dind datele problemei, cred ca am raspuns corect. Din cite spune Guestus mai sint multe alte detalii picante privitor la relatiile dintre voi. Nu figureaza in acest topic. Eu as recomanda din toata inima sa te adresezi cuiva de specialitate (psiholog, psihiatru etc). Increderea in sine nu se capata peste noapte. sau/si unui consilier matrimonial daca sinteti de acord sa va salvati casnicia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt de mult pe forumul asta, am preferat sa imi fac un alt nume sa spun si eu ce am pe suflet dar tot nu indrazneam... Subiectul acesta mi se pare super potrivit. Asaaa, sunt casatorita de 16 ani si nu am fost fericita nici 15 zile... nu ma bate, nu bea, nu fumeaza, nu umbla cu femei, aduce banii acasa, intr-un cuvint nu are vicii. Singurul defect este ca nu ma face sa ma simt femeie... niciodata nu mi-a spus cuvinte frumoase, ma face sa ma simt inferioara si plina de complexe...asa a fost din prima zi. Este o fire retrasa si socialiazeaza extrem de greu, gaseste defecte la oricine. Mi-a fost greu cu el de la inceput dar nu am avut puterea sa rup relatia, el a fost primul meu prieten si apoi sot. Copilul l-am facut dupa aproape 14 ani de casatorie. Cred ca deja sunt incoerenta! Sunt o femeie frumoasa (asa spun oamenii apropiati mie) eu nu am avut o parere buna despre mine niciodata si asta pt ca tot timpul mi-a spus ca sunt proasta, urita si grasa... am 60 de kile la 1.70, chiar si acum dupa nastere, am umblat cu haine largi de mine tot timpul pt ca imi spunea " nu iti este rusine sa te vada lumea pe strada cu kuru' ala mare?" sunt complexata de nu am la ora actuala nicio fusta, nu ma imbrac decit in pantaloni. Nu l-am inselat niciodata si nu i-am dat motive sa fie gelos si cu toate astea mi-a facut viata un calvar iar eu nu am putut sa ma rup de el. Acum avem un copil mic si ma deranjeaza enorm de mult ca ma jigneste in fata lui (asta e de fapt problema mea) un copil care deja a inceput sa stie cind tati o face "poasta" pe mami. Exceptind faptul ca sunt jignita dak as fi si eu alintata(chiar si on momente de criza) m-as simti "femeie", poate chiar as fi fericita, dar sunt ignorata total si chiar marginalizata. Imi cer scuze dak am fost pe linga subiect!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca acei care se comporta astfel nu se pot numi "barbati". Numesc "barbat" pe cel care stie sa ma faca sa ma simt speciala pentru el, asa cum este si el pentru mine. Din pacate multi barbati se comporta rece cu sotiile lor din simplu motiv ca nu au avut in familie un model masculin care sa se comporte tandru cu o femeie....li se pare normal ca femeia sa faca totul pentru armonia in cuplu. Si nu trebuie sa fii invatat sa iti dai seama ca lipsa afectiunii duce sigur la disparitia dorintei sexuale la o femeie. Indivizii astia nu stiu ce pierd...tandretea uneori rezolva multe probleme de suflet..si sunt sigura ca le au...multeee..din spate...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, intre timp m-am documentat pe forum si am aflat ca sotul tau e spaniol, ca te-ai casatoric cu el dupa ce l-ai vazut de citeva ori, deci nu din amor mare si nici nu va cunosteati bine; ca ai fost prietena doi ani cu un fotbalist care acum e in germania (deci trebuie ca arati fantastic de bine) , ca sotul tau ne-romanticul ti-a facut o surpriza romantica cu un weekend la Paris (pe linga crema cu pricina) si ca la un an dupa casatorie ai gasit un mesaj cu "te iubesc" pe telefon pt. o tipa din Romania. Are el ce are cu romancele. Iar acum o luna i-ai interceptat un mesaj in care isi pregatea omul o sedere placuta in the big Apple. Ah si ca are un sex drive nemaintilnit pe cind tu nu. Date fiind aceste fapte sa spun ce cred eu: tipul e spaniol, latin, normal ca sexdrive-ul lui e mare. lasa omul in pace, nu e problema la el. Chestia e ca daca tu nu esti pe aceeasi lungime de unda normal ca ii fug ochii in alta parte si ca o va face daca nu a si facut-o. Personal cred ca a facut-o. Daca i-a spus pe sms unei tipe din Romania "te iubesc" e forate posibil sa fi spus-o si altora. Si e foarte posibil ca vorba asta nu are nici o semnificatie pentru el. Si e foarte posibil ca sa mai aiba si acum alte persoane cu care are relatii. Numai faptul ca si-a facut cont de email fara stirea ta dupa ce i-ai gasit acel mesaj pe telefon iti arata ca are o viata secreta. Probabil ca e frumos si destept si ambitios dar cred ca e un fel de Tony Soprano. tii minte faza cind il intreba nu-s cine de ce are amanta cind o are pe Carmella acasa si i-a raspuns "esti nebun? Cu gura aia, nevasta imi saruta copii". Cred ca tine la tine dar nu va renunta nicicind la femei. nu mi-e clar de ce s-a insurat el. Poate asta ar lamuri cit de cit ce simte fata de familia lui acum. pentru ca mariajul e commitement pe viata, ori dinc ite ai descris, nu e genul. dar ma rog, nu vreau sa intru in viata ta personala, cred ca asta e mai bine de explorat cu cineva de specialitate. Cit despre romantism sau ne-romantism nu cred ca e relevant in situatia data. Ai vazut clar ca i-a spus unei fete din Romania 'te iubesc " pe sms dupa care ti-a spus ca nu a insemnat nimic. Oare chiar nu-ti dai seama ca poate sa iti spuna "te iubesc" de un milion de ori si tie si sa nu insemne nimic?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unii isi exprima sentimentele , altii nu . Uite , cum te-ai simti tu , sau ce ai face , daca el ti-ar spune ca nu mai vrea sa vada atata romantism , ca el are nevoie de mai multa "forta". Exista 2 variante: 1.Va despartiti pt. ca nu este romanticul pe care il doresti tu si cauti altceva 2.Ramaneti impreuna pt. ca stii ca te iubeste si pt. ca asa era de cand l-ai cunoscut. Gandeste-te bine ce vrei : pe el , sau niste gesturi romantice? Am citit pe aici mesaje in care ti se spunea ca nu te iubeste , ca te iubeste , samd. Doar tu stii ce sentimente are pt. tine , noi nu va cunoastem , nu stam 24 din 24 de ore cu voi sa analizam ce se intampla. Tu esti singura in masura sa decida ce e mai bine. Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, voi nu ma cunoasteti, dar de aceea e benefic un forum public, pentru ca nu te cunoaste nimeni si vede problema din afara.. Ma bucur ca am avut parte de pareri im[partite, ca asta m-a facut sa privesc problema din unghiuri diferite. Multe dintre voi mi-au spus ca ce atata romantism...ca visez cai verzi pe pereti. Eu nu pot sa traiesc cu un barbat doar pentru ca e baiat bun, dar de altfel e stana de piatra si nu ma face fericita din punctul asta de vedere. Pentru mine e foarte important sa ma simt iubita, sa mi se spuna si sa mi se arate. M-au ajutat ult mesajele voastre, si am luat niste decizii de ce voi face de acum incolo si ce ar trebui sa schimb la mine ca sa se poata schimba si el si sper sa mearga. Daca nu va merge, atunci probabil ca vom lua drumuri diferite, pentru ca o singura viata am si vreau sa mi-o traiesc asa cum vreau. Deocamdata acasa e bine, sunem ok si chiar ne simtim bine impreuna, facem eforturi..sper sa tina. Va pup si multumesc incaodata laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EVA Intr-o zi in Gradina Raiului, Eva ii spune lui D-zeu: - Doamne, am o problema! Stiu ca tu m-ai creat... Mi-ai dat aceasta minunata gradina si acest sarpe hazliu dar... Nu sunt fericita... Sunt singura... si m-am saturat de mere. - Eva, am o solutie la problema ta... Voi crea pentru tine BARBATUL. - O, Doamne, dar ce este BARBATUL? - E o creatura ratata, facuta din greseli si cu multe trasaturi urate de caracter... O sa te minta, o sa te insele si o sa fie incredibil de vanitos. Iti va face viata un calvar, dar va fi mai mare, mai puternic, mai iute si va avea placerea de a vana si de a ucide. Arata comic cand se excita dar... fiindca te-ai plans il voi crea astfel incat sa-ti satisfaca toate poftele...toate. Va fi lipsit de umor si va iubi mai mult decat orice altceva masinile, luptele, jocul cu mingea si bautura. Nu va avea nici prea multa minte, se va apuca de politica si va avea nevoie de sfaturi pentru a gandi...bine. - Suna fantastic, zise Eva. - Ei bine, il poti avea...cu o singura conditie. Cum ti-am spus, este foarte mandru si arogant. Va trebui sa-l lasi sa creada ca el a fost primul creat. Asta trebuie sa ramana micul nostru secret... Stii tu... ca intre noi...femeile. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura ti-am urmarit subiectul asta si m-am regasit ,din pacate,in unele situatii si mai ales atunci cand zici de "dependenta" ta fata de cei apropiati,de faptul ca te "oglindesti"in ei.Asta fac si eu si cu precadere in ochii celor mai apropiati(sotul).Ma regasesc insa si in faptul ca esti o femeie atragatoare,din totdeauna admirata etc etc...si cu toate astea?!Si eu cred ca solutia esti TU,adica sa decizi pentru tine si doar cu tine.E greu,sa-ti dea Dumnezeu putere,eu inca ma lupt cu mine...si inca n-am reusit. Flaviuta,salutare de la alta scorpiuta.Sincer nu m-am regasit in absolut nimic din ce ai scris despre tine,din potriva sunt exact pe invers.Asa ca sincer nu cred ca e o chestie de zodie,suntem atat de diferiti. Noiembriee barbatul tau e rac???Na am si eu un fix![poc] [url="http://community.webshots.com/user/piticasigogosica"]poze[/url] Iri cu doi Ingerasi Iris si Cosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by noiembrieee
Sunt de mult pe forumul asta, am preferat sa imi fac un alt nume sa spun si eu ce am pe suflet dar tot nu indrazneam... Subiectul acesta mi se pare super potrivit. Asaaa, sunt casatorita de 16 ani si nu am fost fericita nici 15 zile... nu ma bate, nu bea, nu fumeaza, nu umbla cu femei, aduce banii acasa, intr-un cuvint nu are vicii. Singurul defect este ca nu ma face sa ma simt femeie... niciodata nu mi-a spus cuvinte frumoase, ma face sa ma simt inferioara si plina de complexe...asa a fost din prima zi. Este o fire retrasa si socialiazeaza extrem de greu, gaseste defecte la oricine. Mi-a fost greu cu el de la inceput dar nu am avut puterea sa rup relatia, el a fost primul meu prieten si apoi sot. Copilul l-am facut dupa aproape 14 ani de casatorie. Cred ca deja sunt incoerenta! Sunt o femeie frumoasa (asa spun oamenii apropiati mie) eu nu am avut o parere buna despre mine niciodata si asta pt ca tot timpul mi-a spus ca sunt proasta, urita si grasa... am 60 de kile la 1.70, chiar si acum dupa nastere, am umblat cu haine largi de mine tot timpul pt ca imi spunea " nu iti este rusine sa te vada lumea pe strada cu kuru' ala mare?" sunt complexata de nu am la ora actuala nicio fusta, nu ma imbrac decit in pantaloni. Nu l-am inselat niciodata si nu i-am dat motive sa fie gelos si cu toate astea mi-a facut viata un calvar iar eu nu am putut sa ma rup de el. Acum avem un copil mic si ma deranjeaza enorm de mult ca ma jigneste in fata lui (asta e de fapt problema mea) un copil care deja a inceput sa stie cind tati o face "poasta" pe mami. Exceptind faptul ca sunt jignita dak as fi si eu alintata(chiar si on momente de criza) m-as simti "femeie", poate chiar as fi fericita, dar sunt ignorata total si chiar marginalizata. Imi cer scuze dak am fost pe linga subiect!
Pe langa sau nu cu subiectul, astepti un raspuns. Sa nu te superi pe mine, ca voi fi foarte dura cu tine, dar iti voi da un raspuns. Da tu iti dai seama ce spui? Ca mananci rahat oricum dar cu toate astea daca rahatul ar fi parfumat poate ai fi chiar fericita. Ce pot sa fac altceva decat sa-ti intind o batista? Faptul ca ai asteptat 14 ani ca sa faci un copil cu "calaul" tau nu face din tine o "victima" in ochii mei. Dar pot sa-ti intind cate batiste vrei. Daca crezi ca te ajuta cu ceva. Dar probabil mai bine deschizi un subiect, compatimirea va fi pe masura asteptarilor, mai mult ca sigur !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by avmaria
quote:
Originally posted by noiembrieee
Asaaa, sunt casatorita de 16 ani si nu am fost fericita nici 15 zile... nu ma bate, nu bea, nu fumeaza, nu umbla cu femei, aduce banii acasa, intr-un cuvint nu are vicii. Singurul defect este ca nu ma face sa ma simt femeie... niciodata nu mi-a spus cuvinte frumoase, ma face sa ma simt inferioara si plina de complexe...asa a fost din prima zi. Este o fire retrasa si socialiazeaza extrem de greu, gaseste defecte la oricine. Mi-a fost greu cu el de la inceput dar nu am avut puterea sa rup relatia, el a fost primul meu prieten si apoi sot. Copilul l-am facut dupa aproape 14 ani de casatorie. Nu l-am inselat niciodata si nu i-am dat motive sa fie gelos si cu toate astea mi-a facut viata un calvar iar eu nu am putut sa ma rup de el. Exceptind faptul ca sunt jignita dak as fi si eu alintata(chiar si on momente de criza) m-as simti "femeie", poate chiar as fi fericita, dar sunt ignorata total si chiar marginalizata.
Pe langa sau nu cu subiectul, astepti un raspuns. Sa nu te superi pe mine, ca voi fi foarte dura cu tine, dar iti voi da un raspuns. Da tu iti dai seama ce spui? Ca mananci rahat oricum dar cu toate astea daca rahatul ar fi parfumat poate ai fi chiar fericita. Ce pot sa fac altceva decat sa-ti intind o batista? Faptul ca ai asteptat 14 ani ca sa faci un copil cu "calaul" tau nu face din tine o "victima" in ochii mei. Dar pot sa-ti intind cate batiste vrei. Daca crezi ca te ajuta cu ceva. Dar probabil mai bine deschizi un subiect, compatimirea va fi pe masura asteptarilor, mai mult ca sigur !
Hai sa nu fim asa de dure... De obicei cand ai de-a face cu un astfel de barbat este greu, foarte greu sa iei o decizie in sensul de a-l parasi sau nu. Dupa cum spune este un om cu foarte multe calitati... mai putin una: nu este in stare sa-i spuna cuvinte frumoase, motiv pentru care ea nu se simte implinita, femeie. Probabil de un asemenea barbat ar trebui sa divortezi...eu as face asta fara sa privesc in urma. Dar, ce motive de divort ar putea invoca ? Ca nu e tandru si in rest este plin de calitati? Lumea din jur probabil il vad omul ideal... Ce baiat bun! Nu fumeaza, nu bea, nu merge la femei,nu o bate, toti banii ii aduce in casa, nu merge la jocuri de noroc, este un tata minunat etc. Cei apropiati ii vor spune ei: " Vrei sa divortezi ? Ai innebunit? Te-ai saturat de bine?Ai un barbat model ! Ca nu e tandru si nu te simti tu implinita este vina ta, ci nu a lui! " De cele mai multe ori femeile sunt acuzate atunci cand spun ca nu se simt implinite.... ca doar barbatul are tot ce ii trebuie... mai putin tandrete, sensibilitate.[help] Si la ce buna sensibilitatea asta? Ar trebui sa tina si peste n ani casnicie? Femeile vor prea mult, cica![help] Sau unele femei... poate altele nu-si doresc clipe de tandrete, vorbe frumoase...le este de ajuns doar sexul. Si faptul ca a aduc bani in casa si nu le bate . noiembrieee, asemenea barbati nu se vor transforma nicicand intr-unul sensibil.. Cred ca esti si tu convinsa de acest lucru pentru ca au trecut atatia ani de casnicie si el este acelasi. Tu esti vinovata doar ca te-ai casatorit cu el... nu ai alta vina asa cum incearca el sa-ti gaseasca. Solutia ar fi fost sa nu te legi la cap cu el, sa fi fugit atunci cand ti-ai dat seama ca nu stie sa te faca fericita, in ciuda faptului ca in rest este un om fara "vicii".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...