Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata reala


Recommended Posts

Din pacate este vorba despre familia fratelui meu. Cred ca relatia lor s-a stricat de mult dar nu au vrut sa recunoasca. Se cunosc de la 20 de ani. Maritis, ,munca, munca si iar munca, un copil care acuma are 13 ani si una mica de doar 2 luni. Cred ca pe aia mica au facut-o cu speranta ca ceva se schimba in viata lor in bine. Din pacate nu a fost asa. Magarul, eu spun asa voi va rog cititi si analizati pana la final, fratele meu, cand cumnata mea era insarcinata a inselat-o. Si dupa, nu s-a mai oprit. Vine acasa, incearca, dar dupa ce a dat de gustul libertatii ii este greu sa revina la viata de familie. Va rog retineti ca nu au fost in ultimii ani o familie exemplu! au fost banali, plictisiti si obositi. Au facut din pacate o fetita minunata care acuma nu stie daca o sa aiba un tata. Iar cumnata mea este obsedata de fratele meu, crede ca mai poate repara ceva desi recunoaste ca nu poate sa uite si sa ierte ( inselat de multe ori in ultimele luni ) Imi doresc sa-si gaseasca amandoi linistea dar din pacate este greu. Vorbesc cu ei la tel de milioane, i-am trimis la psiho... efectiv este asa de dureros. Nu pot sa-i cer fratelui meu "gata te-ai insurat daca esti nefericit taci si rabda de dragul casniciei" si sa fie nefericit urmatorii 30 de ani! Iar la cumnata mea cum sa-i explic ca poate gata casnicia ei s-a terminat si ca de fapt ei de la inceput nu au fost suflete pereche ci doar au fost f buni sa faca afaceri impreuna? ce pacat de copii, mi se rupe sufletul fiindca stiu ca ei vor fi afectati si vor avea intrebari si vor fi afectati o viata intreaga. Vreau sa va spun ca fratele meu acuma cred 5 ani spunea ca pt el ea si coplii sunt cele mai importante lucruri din viata lui! Mi-e mila de ei. Este corect sa-i cerem lui sa fie resemnat intr-o cansicie nefericita si ei sa ....habar nu am. Eu cred ca un vas aruncat de la etajul 10 nu mai poate fi reparat! am dreptate? sunt prea multe cioburi, prea multi ani de nemultumire adunati. Intre ei comunicarea a fost ca un fel de zona crepusculara si acuma este parca prea tarziu. Si cand ma gandesc ca eu am un sot de milioane care ma considera o bomboana desi de multe ori sunt o muratura acra si stricata! Mai multe detalii: fratele meu a avut o femeie in viata lui pana la 34 de ani pe cumnata mea. Acuma a vazut ca exista si alte flori in gradina... ma lovit calu de scot asemenea metafore. Cumnata mea este fata f buna, f buna care mi-e tare draga, casnica convinsa insa moale parca merge in reluare si fratele meu este f activ si f plin de viata. Nu vreau sa-l injurati pe fratele meu vreau doar un sfat cum o pot face pe cumnata mea sa treaca peste durerea asta si sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa-si vada de viata ei si sa se lupte pt ea si copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Este de inteles reactia fratelui tau,daca el pana la 34 de ani nu a avut alte...relatii decat cu actuala sotie. Acum el se simte ca un pusti scapat de sub fusta mamei...si traieste aventurile pe care trebuia sa le traiasca inainte de casatorie. Din ce ai povestiti tu,nu prea cred ca , casnicia celor doi mai are vreo sansa.Nu in adevaratul sens al cuvantului. Cumnata ta va trece greu peste asta insa nici sa te agati de un barbat care e clar ca are alte ganduri, nu este o solutie spre fericire si implinire. Viata merge inainte chiar si dupa divort.Copiii presupun ca nu vor fi neglijati nici de mama lor nici de tatal lor.Si decat sa creasca intr-o familie in care sunt certuri permanente pe marginea infidelitatii sau a posesivitatii unuia dintre parteneri, mai bine sa aiba liniste chiar daca mama si tata nu locuiesc impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din proprie experienta iti spun ca am invatat ca totul este relativ. Relatii, iubiri... Nu exista certitudinea ca daca te-ai luat din dragoste o sa fiti fericiti pana la adanci batraneti...Oamenii se schimba si de foarte multe ori evolueaza in mod diferit. De exemplu si eu credeam la un moment dat ca sotul meu ma insala. Si m-am consumat enorm DAR nici acum nu am certutudinea ca a facut-o. Cu toate astea l-am iertat si am mers mai departe. Au fost momente groaznice in mariajul nostru, momente in care nu mai suportam , cred, sa stam in aceeasi camera, momente in care ziceai ca totul s-a dus de rapa... Si iata ca am iesit la liman in cele din urma dar greu, foarte greu....Ce i-ai putea spune ei ? Sa-si ia viata in propriile maini, sa nu dramatizeze ( atat cat o putea )ca pana la urma nu degeaba se zice ca obisnuinta e mai puternica decat sentimentul... si ca timpul le va rezolva pe toate. Pentru ca degeaba vrea ea sa mentina aceasta relatie daca pentru fratele tau relatia e ca si terminata. Intr-o relatie, respectiv casnicie e nevoie de doi. Si cand sunt copii la mijloc e cu atat mai complicat insa de multe ori viata nu e asa cum ne-am dori noi sa fie. Cred ca e o drama...dar mai cred ca puterea de a merge mai departe ii apartine ei in mare masura. Mamica de copilasi nazdravani Good things last forever.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cica nu vreau sa il injurati pe fratele meu, am deschis subiectul pt ca vreau sa ii aprobati decizia. E nefericit cu nevasta aia a lui ( ah sotul meu e fericit ca eu sunt o bombonica si dupa dooj de ani si x copii). Da, e OK sa isi lase nevasta de 13 ani si doi copii, pentru ca a dat de gustul libertatii si vrea sa se ...pardon cu (multe) altele. Ai dreptate, ce altceva ar putea face bietul om intr-o asa situatie trista?[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca era vorba nu de fratele ci de sora ta,ai fi privit cu totul altfel situatia,ma tem. Probabil ne-ai fi intrebat ce e de facut pt ca familia lor sa depaseasca momentul de criza... Decizia (relativ) recenta de mai avea un copil arata clar ca au fost si perioade pozitive in relatie.Nu l-au mai facut la 20 de ani ci la peste 30,deci se presupune ca aveau mai mult discernamint,stiau ce inseamna responsabilitatea de parinte. Nu inteleg cum vine aia ca el n-a mai avut alte femei inainte de casatorie si tre neaparat sa "scoata pirleala" !? Pai daca n-a avut, sa fie sanatos! S-a cununat cu o femeie,i-a facut 2 copii, sa-i fie de bine si sa-si vada de familie! Crede ca acuma e acelasi lucru ca la 20 de ani ? Cu anii aia nu se mai intilneste in veci; chiar daca are relatii,nu vor mai avea intensitatea ,parfumul,care l-ar fi avut atunci... Sfatuieste-l sa-si vada de treaba si sa incerce sa-si refaca relatia cu nevasta.Daca nu l-a prins in flagrant (sau cu probe decisive),sa nici nu recunoasca niciodata! Tu,ca sora, chiar crezi ca poate fi mai fericit cu o "domnishoara" sau cu o femeie divortata,cu copii proprii ? Mie mi se pare mai usor sa faca un efort de scurta durata (cu sotia) decit unul de durata permanenta (acomodarea cu copiii noii femei din viata lui). Socul emotional e teribil pt copii.Avem chiar aici povestea lui hoppe,daca numa insel.Oare isi iubeste (destul) copiii ? Noi,mamele,sintem altfel construite...ne sacrificam,rabdam totul pt fericirea si linistea copiilor nostri. Sigur ca tatii sint altfel [:D] Ei se gindesc la persoana lor in primul rind,apoi la copii (de regula...exista si exceptii care intaresc regula). Tu sfatuieste-l de bine iar daca e credincios si are frica de Dumnezeu,aminteste-i ca si Isus a suferit pe Cruce pt noi...incurajeaza-l si pe el sa-si poarte crucea de zi cu zi cum poate mai bine... When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Deus Nu pot sa-i cer fratelui meu "gata te-ai insurat daca esti nefericit taci si rabda de dragul casniciei" si sa fie nefericit urmatorii 30 de ani!
ce simplu este nu-i asa? a fost nefericit atatia ani, de altfel... vai saracul de el. Pentru zbuciumul familiei cumnatei tale, la care sotul si tatal lor este surd la durerea provocata lor, eu daca as fi in locul tau nu m-as baga si nu as da apa la moara. Fratele tau a provocat toata aceasta istorie el sa o descurce. [bang][bang] [url="http://www.babiesonline.com/babies/o/oana/"] 8 ani .... La multi ani! [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate aveti dreptate, ete o situatie din care sper sa iasa bine in primul rand copii. Nu ma bag, mai mult ma vad cu cumnata si pe ea o incurajez sa fie tare si sa vada de copii care au mare nevoie de ea. Da, trebuie ei doi sa-si rezolve problemele. Multumesc pentru parerile voastre, va doresc o zi buna si un weekend frumos alaturi de cei dragi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca intr-o relatie nu este doar unul vinovat, deci sigur undeva a gresit si cumnata ta. Poate ca nu comunica destul, nu stie ce isi doreste el; cred ca ar fi bine sa stea de vorba serios cu el sa vada ce lipseste in relatia lor. Plus ca nu trebuie sa uite, si asta este valabil pentru toata lumea, ca ei sunt parinti, dar totodata si iubiti, parteneri. Poate acasa nu a mai gasit decat o mama, cand el, de fapt avea nevoie de o partenera, o iubita. Eu cred ca intr-o relatie trebuie sa-ti faci timp si pentru partener(un film impreuna, mers la un suc, cat se poate in limita posibilitatilor) Vis a vis de faptul ca au doi copii, eu spun ca asta nu trebuie sa-i tina impreuna, adica sa stea asa nefericiti doar ca au copii. Copiilor nu le va fi bine daca nu cresc intr-o familie fericita, intr-un mediu propice, eu nu cred ca, copii pot salva o casnicie. Daca este fericire intr-un cuplu atunci copilul o maximizeaza, daca nu, nu cred ca este posibil ca venirea pe lume a unui copil sa schimbe in bine viata de familie, atata timp cat inainte nu a fost bine. O relatie se bazeaza in primul rand pe RESPECT, COMUNICARE SI apoi IUBIRE, dar daca nu exista primele doua, degeaba exista iubire. Vis a vis de cumnata ta, daca vrea sa mai fie cu fratele tau si daca reusesc sa comunice si ajung la concluzia sa mai incerce, ea trebuie sa ierte ceea ce a facut, si daca nu poate uita, cel putin sa nu-i mai aminteasca niciodata de ceea ce a fost. Le doresc sa ia cea mai buna decizie pentru ei si sa fie fericiti. Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un articol tare frumos despre familie http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127796 Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga [url="http://community.webshots.com/user/mcrmiki"]Familia mea[/url] Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa nu o mai judecam atata pe Deus- de ce apar imediat mesaje ostile, pe bune, omul se exprima si el cum poate din situatia in care e, mie nu mi s-a parut ca gaseste ca solutie - divortul..ci ca doar cauta o solutie, poate ca e prinsa la mijloc, e fratele ei totusi! Sa revin la subiect, eu zic sa te bagi cat mai putin, in rest sunt de acord cu fetele solutia impacarii e mai simpla si mai putin traumatizanta decat oricare alta...si sa stii ca daca se redescopera o pot lua de la capat, totusi au avut o relatie, o casatorie, undeva mai mocneste ceva! mama din 16 nov 2006 [url="http://good-times.webshots.com/photo/2063415880101635539ItSsAm"] Draga mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...