Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata reala


Recommended Posts

Kari , si atunci ce ar trebui sa faca femeia? Sa suporte? de ce ? Doar pt. ca are copii si ii va fi greu? Cred ca mai greu e sa vezi pers. pe care o iubesti si pt. care ai face totul ca te trateaza ca pe un pres. Multe femei se complac in situatie si raman in casnicie sperand ca se schimba. Acum te intreb si eu : daca te-ai plictisi de partener , te-ai duce cu altii , el ar afla dar ar ramane in continuare cu tine ca si pana atunci , tu te-ai opri? Probabil , ca esti femeie.[:D] dar el nu are de ce sa se opreasca atunci cand le poate avea pe toate: si familia , si sotia iubitoare , si femeile pe langa. Nu-i deschizi ochii inghitind tot , ci actionand. Am acum o prietena care e cu iubitul de vreo 5 ani aproape, cu planuri de casatorie , samd , si el ce crezi ca-i spune? Ca are nevoie de o schimbare. Si ca acea schimbare ar trebui sa aiba minimum 1,70(ea are 1,65 m maxxim) , un IMC de maximum 20 (ea il are peste , sa aiba in jur de 20 de ani sau sa fie mai in varsta.Acum sunt in pauza. Dar ea e la fel de dragastoasa , il alinta , il tine de mana . Asa nu va rezolva absolut nimic. Daca ii spunea ca si ea are nevoie de-os chimbare si cateva descriei , iar dupa 2 saptamani aparea cu schimbarea de mana sa vezi cum ii taraiau urechile respectivului. Dar asa ... "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui XIO Si hai sa nu dramatizam ca nu are ce sa faca sotia respectiva. La urma urmei divortul sau despartirea poate sa aiba loc oricand , si sa plece de acasa sotul . POate sa plece si ea , ca presupun ca are o mama , un tata , o sora /un frate , prieteni ,iar daca nu , familia lui Deus i-a oferit sprijinul total , si tatal copiilor la fel. Asa spuneti ca n-are unde sa se duca de parca ar fi cazut din luna la sot in poala si atunci a inceput viata.
da de ce nu ma mai mir de acest raspuns?? e foarte usor sa vb DIN AFARA problemei! xio, uite aici un sfat de la mine, pune o temelie sanatoasa in viata , ca sa nu culegi ce semeni acuma.... nu vreau sa intru in polemica cu tine, din nou... sa dea Dumnezeu sa nu simti NICIODATA durerea acelei femei, amaraciunea si suferinta din suflet! femeia aceea nu e ca tine....totul e simplu si usor, te-a inselat barbatul...ei si ce? hopa la mama, sau cumnata...cu copii, cu cratiti, farfurii, pampersi etc...divortez, da-l la d....ca ce , eu nu pot sa traiesc viata fara el? tu acum gandesti superficial, esti tanara...experienta de viata, experienta unei casnicii, cresterea copiilor, ehe toate astea, iti sunt straine! abia dupa ce treci prin cativa ani de casnicie te mai maturizezi, mai inveti una alta... ti-am mai spus de cateva ori, doar trecand prin viata inveti anumite lucruri... ca si eu la 20 si ceva de ani gandeam altfel, aveam alte idei desper cum se cresc copii, cum sa ma port cu sotul, ce sa fac in familia mea....dar toate s-au schimbat cand ma inceput sa le mananc pe paine in fiecare zi....nu te gandi si nu face presupuneri FALSE, ca am o viata la superlativ, din toate punctele de vedere, construita cu migala, incet, cu mainile mele... ehe....am citit azi ceva frumos...."suntem ca mieii care se joaca in livada sub privirea macelarului. nu stim ce dezastre ne pregateste destinul in acel moment de fericire: boli, persecutie, ruina." Kari
Kari,poate mai tine si de caracterul omului si de valorile proprii, deciziile pe care le ia in viata,nu crezi? Anumite lucruri sigur ca le inveti doar trecand prin ele, insa nu cred ca e cazul sa spun asta cand vorbim de casnicie...caci CASNICIA nu se invata dupa parerea mea[:)] Casnicia e decizia a DOI oameni de a convietui impreuna,de a avea o familie,de a face echipa. Cand unul din cei doi tradeaza, echipa nu mai e unuita,NU mai poate functiona ca o echipa. Atunci, ori se destrama ori co-echipierul tradat se tine dupa tradator pana la epuizare,epuizandu-si pana si puterea de a invata ´´jocul´´ pe cont propriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da mai Xio, dar in cazul de fata, cum poti sa-i dovedesti femeii aceleia ca tre sa faca pasul despartitor? ea este acuma intr-o etapa de negare, temeri...nici chiar pe cumnata ei, Deus, nu o asculta, (banuiesc ca au discutat) . si vezi tu, intr-o relatie de ani de zile de casnicie, se tes niste legaturi intre soti, se leaga unul de celalalt prin fire nevazute...si cand femeia a aflat ca sotul umbla in alte crengi, ba s-a mai apucat si de facut muschi, sa dea bine la imagine, de macho![alcool], legaturile acelea formate in ani...se rup greu....se accepta greu...oamenii difera, au reactii diferite atunci cand trec prin probleme...eu de ex, ma remontez foarte repede, prin orice as trece, nu dureaza mult, ma scutur si merg mai departe. la fel e si sotul meu. dar ma uit la altii in jurul meu...sunt atat de diferiti ca o simpla raceala ii doboara si se cred pe patul de moarte...isi semneaza testamentul! acum sincer, eu nu stiu ce as face daca as afla ca al meu hasband ma insala....poate as impusca-o pe respectiva..nu stiu...nu ma gandesc la asta niciodata...am certitudinea ca nu ma insala, vad realitatea, simt relatia noastra cu sufletul... Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Anumite lucruri sigur ca le inveti doar trecand prin ele, insa nu cred ca e cazul sa spun asta cand vorbim de casnicie...caci CASNICIA nu se invata dupa parerea mea[:)] Casnicia e decizia a DOI oameni de a convietui impreuna,de a avea o familie,de a face echipa. Cand unul din cei doi tradeaza, echipa nu mai e unuita,NU mai poate functiona ca o echipa. Atunci, ori se destrama ori co-echipierul tradat se tine dupa tradator pana la epuizare,epuizandu-si pana si puterea de a invata ´´jocul´´ pe cont propriu.
si daca nu se invata o casnicie, atunci cum se numeste traiul impreuna? eu cu ale mele, tu cu ale tale? adaptare, toleranta, invatarea unuia cu celalalt... si nu ma refeream la casnicie cand m-am exprimat catre Xio... ma rog, fiecare cu parerea lui. "cand unul tradeaza...." perfect de acord cu tine! dar cum sa o convingem pe doamna in cauza ce trebuie sa faca? mai sus am explicat ca oamenii reactioneaza diferit. daca mie ceva mi se pare normal si reactionez pe masura, altuia i se poate parea nepotrivit si anormal.... care se incumeta sa vina cu o solutie pentru doamna in cauza? sa spuna "asa trebuie sa faca!" dar sa o si convinga... Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ Anumite lucruri sigur ca le inveti doar trecand prin ele, insa nu cred ca e cazul sa spun asta cand vorbim de casnicie...caci CASNICIA nu se invata dupa parerea mea[:)] Casnicia e decizia a DOI oameni de a convietui impreuna,de a avea o familie,de a face echipa. Cand unul din cei doi tradeaza, echipa nu mai e unuita,NU mai poate functiona ca o echipa. Atunci, ori se destrama ori co-echipierul tradat se tine dupa tradator pana la epuizare,epuizandu-si pana si puterea de a invata ´´jocul´´ pe cont propriu.
si daca nu se invata o casnicie, atunci cum se numeste traiul impreuna? eu cu ale mele, tu cu ale tale? adaptare, toleranta, invatarea unuia cu celalalt... si nu ma refeream la casnicie cand m-am exprimat catre Xio... ma rog, fiecare cu parerea lui. Kari
Exact asta cred.Fiecare intra in casnicie cu propriul caracter.Fiecare cu al lui ´´bagaj´´ . Bagajele astea se tin impreuna,pentru a cladi ceva. Daca ´´bagajul´´ meu nu se mai intelege cu al tau ne spunem la revedere. Concesii face fiecare atat cat ii permite personalitatea,bagajul* de care vorbeam.Pentru un trai impreuna, trebuie ca personalitatile noastre sa fie..compatibile ca sa zic asa. De unde crezi ca vine expresia ´´nepotrivire de caracter´´? Toleranta-la fel,in limita EU-lui propriu,a caracterului..personalitatii.. Poti invata sa fii mai tolerant,insa totul se bazeaza pe bagajul tau. De aia zic ca, casnicia nu se invata.Ai vazut tu doua casnicii la fel?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea. Am mai citit si eu unele si altele de pe forum si unele m-au surprins placut, altele...mai putin. Citesc si ma intreb citind. In regula, el porcul, magarul, drogatul o inseala pe ea. Ea care se sacrifica ptr binele familiei si gateste, spala, are grija de copii, si il asteapta pe el seara acasa ca o sotie draguta si cu calitati care este. De acord. Asa am crescut de generatii si asa am fost educate. Barbatul munceste, femeile muncesc (mult mai mult intre noi fie vorba) acasa, dar cel care primeste laurii si e intretinatorul familiei este marele EL. Aceluiasi mare EL ii sunt scuzate, unele mici aventuri for fun, ca de...are nevoie, e muncit, sau na...asa e el...e vanator, ca sa nu moara trebuie sa isi dovedeasca din cand in cand puterile. Sau ....nu e el vinovat, prietenii lui de o calitate indoielnica l-au condus pe drumul asta. Sau....familia din care provine e vinovata. Sau alcolul, drogurile l-au schimbat, ce sa faca el saracutul? Cam asa. Mai sunt...dar ma opresc. Bun...asta e el. Ce face ea? Face depresii repetate, face crize, merge la terapeut, plange la prietene cere ajutorul pe forum, toate astea pentru a-l aduce din nou acasa pe marele EL. Sau pentru a putea suporta mai usor situatia produsa de marele EL. Unde-i gara, imi vine sa spun? Pai ce el are o problema? Adica are...da treaba lui. Sa traiasca sanatos cu ele pana la capat. Cea care vine si spune ca sufera e EA. Si natural mi s-ar parea mie sa ma intreb, o data ajunsa intr-o situatie d felul asta, oare cum am ajuns eu aici? Ce m-a facut pe mine sa il aleg pe el? Cine sunt eu? Cat sunt eu de valoroasa? Ce pot face eu pentru mine? Ce imi doresc eu de [pup]adevarate-lea de la viata? Cum imi imaginez eu viata de acu inainte? Merit eu sa ma las sa trec prin toata suferinta asta? Merit eu toate noptile nedormite si frica si asteptatul....? Ca daca nu....poate ca ar fi bine sa fac ceva. PENTRU MINE. Poate ca, acasa la mine cand eram micuta am vazut ca tata o insela pe mama si ca mama, rabdatoare "l-a pastrat pe tata langa ea." Mai mult poata ca chiar eu, ca fetita poate "nu l-am lasat pe tata sa plece"Si nici macar nu era nevoie de asta...era suficient sa auzi de la unul sau de la altul dintre ei...ca "raman si suport asta pentru voi copii". Grozav. Ar mai fi, dar din nou ma opresc. Ce am invatat eu de acasa ca vitoare femeie si sotie oare? Pai exact ce imi spunea mama, sau vecina, sau prietena. Ca femeia suporta. Ea trebuie sa il aduca pe barbat acasa. Asa e el saracul....mai face din astea. DARRRR e o mare rusine sa divortezi. Doamne fereste sa ramana copii fara tata, tu fara sot. Societatea te va judeca si executa, prietenii te vor parasi si tu vei muri de foame. Iar copii vor fi handicapati. Asa ca...musai trage cu dintii de el si tine-l langa tine. Ce daca plangi in fiecare zi si traiesti cu frica ca maine va merge la amanta, ce daca de fiecare data cand te saruta (daca o mai face) iti trece prin minte ca se gandeste la cealalta, ce daca te bate, ce daca nu e atent, grijuliu, ce daca nu mai tii minte de cand nu te-a mai alintat sau de cand nu ai mai ras? Ce daca copilul nu mai are mama pentru ca tu esti depresiva? Nu-i nimic. Esti puternica, poti suporta asta. Si prietenele tale pot, si vecina, si mama a putut. ESTI PUTERNICA. O scoti tu la capat. CAm asta am vrut sa spun.Fiecare intelege ce vrea de aici.Scuze pentru eventualele virgule lipsa sau greseli, dar am scris mult si nu ma mai intorc sa recitesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...