Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata reala


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Aprilie, daca un barbat NU mai vrea sa stea cu tine, te inseala, nu te mai iubeste, tu continui sa tragi de el si pui neamurile ´´sa-i bage mintine-n cap?´´
Uite ce e : toate astea noi nu le stim ; deus nu le spune ci zice doar : Cred ca relatia lor s-a stricat de mult dar nu au vrut sa recunoasca. In toata postarea nu sint decit ideile ei, parerile ei (evident subiective). Ea nu are cum sa aiba habar depre atmosfera din casa,despre cum simt sotii unul fata de altul,despre ce se intimpla... Singurii care stiu exact adevarul sint cei 2 soti ! deus isi da cu presupusul dar nu stie realitatea asa cum o percep fratele&cumnata. Nu vi s-a intimplat sa povestiti lucruri din relatia voastra personala prietenilor apropiati sau parintilor ? Parca intotdeauna cind am facut-o,nu am relatat totul "exact" asa cum era...nu vi se pare ? Parca mai puneam funditze,mai dantelam un pic faptele,nu-i asa ? Asa si aici.deus stie din ce i-au spus cei 2 dar nu are o radiografie "completa" as zice. Ruxy avea mare dreptate cu tot ce spunea! Relatia dintre 2 oameni e dinamica,se schimba...nu mai ai fluturashi dupa citva timp...nu mai faci sex salbatic de citeva ori pe zi...lucrurile se aseaza cumva iar asta vine cu anii.Iubirea se manifesta in alte moduri...dar ea e acolo. Si se presupune ca ,odata cu inaintarea in virsta,apare intelepciunea... Daca in tot acest timp intre ei n-ar fi existat iubire,n-ar mai fi stat impreuna si n-ar fi avut 2 copii. Tu spui ca el nu mai vrea sa stea cu ea...dar deus n-a spus asta;de unde stii ? Daca si-a inselat nevasta iar ea doreste sa-l ierte,ce e rau in asta ? Arata ca e o mama responsabila care isi calca pe inima pt copiii ei si a decis sa-i treaca cu vederea infidelitatea. Daca o mai iubeste ? Asta n-o stim nici noi nici deus... Timpul va arata asta... In orice caz,asa cum iubirea se rataceste la un moment dat, poate fi readusa si inapoi...sigur ca e greu,e cu suferinta,dar se poate. Depinde de fiecare dintre cei implicati. Dupa 14 ani de casnicie,iubirea nu mai e ce a fost..e tot acolo,dar are alte "manifestari".Ar fi de asteptat o frumoasa prietenie intre cei 2,care ar trebui sa se sustina reciproc in orice situatie mai dificila... si responsabilitate fata de copiii. Crede fratele ca daca isi paraseste nevasta si incepe acum cu o alta (sita noua,cum spunea cineva) nu va avea aceeasi ruta ? Dupa un timp ;iubirea patimasa (de inceput) se va raci si va fi inlocuita de alte "manifestari" ,mai asezate.Ce va face atunci ? Imi pare rau ca te-a deranjat comparatia cu Crucea Domnului... undeva in Biblie se spune "Ia-ti crucea si urmeaza-mi Mie"... Greutatile vietii (pt unii mai mari,pt altii mai usoare) ,care ne apasa umerii ,sint Crucea noastra de toate zilele.Care uneori sint greu de "purtat". Voiam doar sa spun ca uneori,cind ne e f greu,putem gasi sprijin,ajutor, in credinta noastra,care ne motiveaza sa ne ducem greutatile cum putem ,cu demnitate...nu sa spalam putina ... When there is nothing left but God, that is when you find out that God is all you need ! If you want to learn to love better, you should start with a friend who you hate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ruxy : Nu exista, dragele babei, "iubire vesnica" si prin urmare nu are nici un sens argumentul ca "nu te mai iubeste". Dupa X ani (13 sunt mai mult decat suficienti)de relatie, cand pasamite si partenerii s-au maturizat, intervin alte lucruri intr-o relatie: respectul, increderea, responsabilitatea fata de copii si familie Bravo ruxy ! [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce-mi place la voi fetelor? ca sunteti patimase si pline de viata:) Sincer chiar daca unele sunt mai aspre la vorba nu ma supar fiindca fiecare are dreptul la o parere si vorba aia: am cerut-o asa ca am primit-o. Toate aveti dreptate fiindca dreptatea este la mijloc. Si cele care-l considera pe fratele meu un magar au dreptate, de multe ori si eu cred asta, si cele care sunt de acord ca unele relatii nu sunt facute sa dureze vesnic au dreptate. Asa-i viata. Cumnatata mea are doar o sora in viata si pe noi familia prin alianta care sincer o consideram ca pe o sora. Inclusiv mama mea si a fratelui pacatos i-a spus ca oricand este bine venita in casa ei pt totdeauna si ca este de partea ei si a copiilor fara nicio umbra de indoiala. Doar ca orice se intampla el ramane fratele meu. Eu am noroc fetelor de un sot si o familie perfecta si poate de aceea ma doare ca va asa ceva. E greu sa nu te bagi cum ma sfatuiesc unele atata timp cat de cate ori ea are o problema sau un gand pe mine ma suna si pe mine ma cheama la ea. Si eu ma duc ca mi-e draga si copii la fel. Timpul sigur le rezolva pe toate . Inca odata eu va multumesc si va doresc sa fiti tot asa de aprige fiindca doar cine vrea intr-adevar un sfat nu se asteapta doar la raspunsuri roz bon bon.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare destul de simplu: daca nu isi mai iubeste sotia divorteaza. Este cel mai corect atat fata de el cat si fata de ea si de copii. Nu inteeg ce-i cu ideile astea ca daca te-ai casatorit trebuie sa zaci in acea relatie pana la sfarsit , indiferent de sentimente. De-aia se feresc atatia barbati de casnicie si copii , ca aud ideile astea si le ajunge. Barbatul nu este obigat sa ramana cu o femeie chiar daca aceasta i-a facut 30 de copii , si viceversa. Cand nu mai sunt fericiti in relatie se despart si cauta altceva , ca avem o sinura viata si nu te premiaza nimeni la sfarsit daca ai fost un martir si te-ai jertfit sentimental. Si daca parintii sunt decenti , rationali , si isi dau seama ca au impartit ani buni , sentimente puternice , dar acum e gata , daca se poarta civilizat si mentin relatii normale intre ei copiii nu vor avea deloc de suferit. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Pai dc. stiu, ma oftic si se erodeaza relatia [:D]
[:D][:D][:D] Hai ca "puke" la treaba cu respectul reciproc[:D] dupa 13 ani de relatie. Pai asta tre' sa coexiste cu iubirea. Cum stai asa, in virtutea inertiei? Dom'le, eu tot nu pricep![:D] Sigur ca ai zile cind iti vine sa scoti ochii consortului, ca nu-i lapte si miere in fiecare zi, dar lumea se mai si cearta din dragoste prea multa, nu?[:D] Someone wake me up![:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca viu io.Nu sa te trezesc ci sa te sustin,altii vor zice probabil ca te afund si mai mult in visare![:D] In fine[fluturaalehamite][:D] ,nici eu nu cred ca dragostea dispare!Adica eu nu ma vad stind linga cineva fara sa-l iubesc.Si sotul meu e la fel.(nici 100 de copii nu l-ar tine linga o femeie pe care nu o mai iubeste,asa ca io nu poci sa-i mai fac vreo doi pe motiv sa-l leg strins,nooo,eventual imi mai face el ,asa ca dovada de dragoste[:D][:D])Oare e de ris?[8D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] la joaca si undokai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Nu exista, dragele babei, "iubire vesnica" si prin urmare nu are nici un sens argumentul ca "nu te mai iubeste". Dupa X ani (13 sunt mai mult decat suficienti)de relatie, cand pasamite si partenerii s-au maturizat, intervin alte lucruri intr-o relatie: respectul, increderea, responsabilitatea fata de copii si familie, mai putin obsesia fata de propria persoana si "ma iubeste, nu ma iubeste, ma iubeste nu ma iubeste". Inselatul este facut nu pt ca nevasta este mai urata, mai fara chiloti tanga, ci pentru ca nevasta e vechitura, iar amanta e "prospatura". Poa' sa fie nevasta si Angelina Jolie, daca e vechitura, e vechitura si nu mai e excitanta. Asta e realitatea, iar chestia cu "te iubesc-nu te iubesc" si "fericire-nefericire" e ceva asa de adormit copiii, chiar caraghioasa. Asta pentru oameni maturi. Problema se reduce la "ai sau nu ai caracter". Dc. iti inseli nevasta, pt. mine nu e mare nenorocire, atata vreme cat esti discret, te porti frumos si nu aduci suferinta in familie.
[flo][pup] O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui IonescuOana
Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Nu exista, dragele babei, "iubire vesnica" si prin urmare nu are nici un sens argumentul ca "nu te mai iubeste". Dupa X ani (13 sunt mai mult decat suficienti)de relatie, cand pasamite si partenerii s-au maturizat, intervin alte lucruri intr-o relatie: respectul, increderea, responsabilitatea fata de copii si familie, mai putin obsesia fata de propria persoana si "ma iubeste, nu ma iubeste, ma iubeste nu ma iubeste". Inselatul este facut nu pt ca nevasta este mai urata, mai fara chiloti tanga, ci pentru ca nevasta e vechitura, iar amanta e "prospatura". Poa' sa fie nevasta si Angelina Jolie, daca e vechitura, e vechitura si nu mai e excitanta. Asta e realitatea, iar chestia cu "te iubesc-nu te iubesc" si "fericire-nefericire" e ceva asa de adormit copiii, chiar caraghioasa. Asta pentru oameni maturi. Problema se reduce la "ai sau nu ai caracter". Dc. iti inseli nevasta, pt. mine nu e mare nenorocire, atata vreme cat esti discret, te porti frumos si nu aduci suferinta in familie.
[flo][pup] O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O S-O IA CINEVA!
Bey,nu pot sa nu ma revolt!Da` tare !Cum ma gata,asta-i veche,o pun in cui(sita[:D]) si iau alta noua!?[bang][bang] Sunt constienta ca sunt si barbati de astia,dar eu nu cred ca e general valabil!!Adica daca ar fi,ar fi chiar nashpa! Zic si eu ca Ramona,someone wake us up!!![bang] Dar,nu,nu ,noi nu visam Ramona,noi ne bazam pe realitatea de acasa [:D] Acu sa nu ne cobiti ![:D] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] la joaca si undokai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Nu exista, dragele babei, "iubire vesnica" si prin urmare nu are nici un sens argumentul ca "nu te mai iubeste". Dupa X ani (13 sunt mai mult decat suficienti)de relatie, cand pasamite si partenerii s-au maturizat, intervin alte lucruri intr-o relatie: respectul, increderea, responsabilitatea fata de copii si familie, mai putin obsesia fata de propria persoana si "ma iubeste, nu ma iubeste, ma iubeste nu ma iubeste". Inselatul este facut nu pt ca nevasta este mai urata, mai fara chiloti tanga, ci pentru ca nevasta e vechitura, iar amanta e "prospatura". Poa' sa fie nevasta si Angelina Jolie, daca e vechitura, e vechitura si nu mai e excitanta. Asta e realitatea, iar chestia cu "te iubesc-nu te iubesc" si "fericire-nefericire" e ceva asa de adormit copiii, chiar caraghioasa. Asta pentru oameni maturi. Problema se reduce la "ai sau nu ai caracter". Dc. iti inseli nevasta, pt. mine nu e mare nenorocire, atata vreme cat esti discret, te porti frumos si nu aduci suferinta in familie.
Ruxij, daca ai dreptate,imi vine sa..[bang] Mai, cred ca se confunda iubirea cu atractia fizica.Aia da, atractia fizica nu dainuieste asa 50 de ani.Scade in intensitate si iar scade...atunci ramane iubirea,respectul si ce ai enumerat tu mai sus. Vorbitm totusi se SOT-SOTIE.De respectat,respecti si pe nea Marin daca merita respectul tau.Incredere poti avea si in mama. Daca acea iubire,iubirea de sot-sotie se duce dracu´atunci nu stai in virtutea obisnuintei langa partener.Pentru ca aia nu mai e o relatie de casnicie, e doar o relatie si atat. Iubirea este un sentiment tare greu de descris.Iubirea nu inseamna doar fluturasii din stomac! Iubirea este atunci cand simti ca fara a trai langa persoana respectiva nu mai esti tu,e ca si cum ti-ai pierde o mana. Iubirea e atunci cand ITI pasa de fericirea partenerului,atunci cand nu doresti sa-l ranesti,cand te unge pe suflet sa-l vezi cu zambetul pe buze.Iubirea sta in cafeaua pe care ti-o aduce dimineata in pat...in privirea pe care o are cand te priveste in tacere...si asa mai departe. Daca acest sentiment dispare si ramane doar respectul(adica ma port cu partenerul social-corect) , atunci relatia este moarta si nu are sens sa tragi de ea. Cum pot eu avea incredere in sotul meu daca el nu ma mai iubeste? Incredere ca ce? Ca nu vinde mobila din casa? Ca nu ma face de cacao´in societate? Ca nu vinde actiunile firmei?(asta nu e increderea aceia..de cuplu e doar increderea acordata partenerului de afaceri sau...colocatarului...) Increderea in partener,vine in virtutea iubirii! Legat de subiectul de fata....fratele lui Deus nu isi iubeste sotia, drept urmare nu o respecta(adica are aventuri in vazul lumii) nu-i respecta sentimentele fata de el si increderea s-a dus naibii., Se intampla atat de des..iar multe femei se consoleaza cu gandul ca iubirea nu e vesnica, ca omul aduce bani in casa deci ma respecta [alcool] si bla bla. Nu asta insemana casnicie.Iar daca iubirea nu mai exista(deci iubire,nu atractia sexuala) atunci e..long time over....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...