Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

viata reala


Recommended Posts

Si iar vad cum incet, incet, instinctele sunt scuzate. Si puse mai presus de rational. Ne transformam inapoi in animale flaminde, instinctuale, LIBERE. Scuzam adulterul: "este dreptul lui sa se simta bine cu cine doreste, indiferent de consecinte. Ii ardeau hormonii si nu s-a mai putut abtine, nevasta era consumata/depasita." Scuzam hotii: "pur si simplu nu avea de mincare si a luat ceva. Nu s-a putut abtine, ca munca este grea". Scuzam ucigasii: "si-a facut dreptate, il enervase peste masura, nu s-a mai putut abtine." Scuzam batausii: "ea este vinovata ca a intrat intr-o relatie de dependenta si el nu s-a putut abtine sa nu ii ofere ceea ce ea dorea cu ardoare, sa o bata." Scuzam instinctele pentru ca si noi, tot din animale ne tragem si de multe ori ne iesim si noi din fire. Nu ne putem abtine, nu-i asa? Poate comparatiile nu sunt chiar pe placul tuturor. Dar nu inteleg, de ce incercam sa scuzam un barbat care a facut CONSTIENT al doilea copil cind de fapt el voia probabil sa divorteze? Este totusi un barbat la 34 de ani inteleg. Matur? De ce ii face una ca asta sotiei? De ce o umileste? De ce ii face una ca asta copilului cel mic? Copilul cel de 2 luni, nu are si el DREPTUL la o mama calma si linistita? Nu are si el DREPTUL la liniste? Stiti cum este gustul laptelui unei femei triste? Dar oare mai are lapte pentru cel mic? De ce acest barbat este scuzat ca se gindeste mai mult la el decit la copilul cel mic si neajutorat? Chiar nu inteleg toleranta aceasta. Sunt mai depasita, stiu, imi astept rosiile. Dar cred ca ar trebui totusi sa vorbim despre cei 2 copii si despre mama. Ok, inteleg ca noua tendinta este egoismul: "gindeste-te mai mult la tine insuti decit la aproapele tau". Dar este vorba de copii lui. De un copil de 2 luni. Un copil de 2 luni pe care nu il iubeste si nu il respecta, altfel ar incerca din rasputeri sa ii faca copilaria si viata fericita. Chiar nu poate lua o decizie? Daca vrea sa divorteze, tribunalul este la el in oras. Sau este obisnuit ca mereu, altcineva sa faca lucrurile urite? Eventual sotia, cu copilul in carut, sa merga sa depuna actele? Nu este un copil rasfatat caruia totul i se cuvine, sotia, amanta, copii, intelegere, liniste! Are si el responsabilitatile lui. Despre responsabilitatile lui ca sot, ca tata, nu vorbeste nimeni? Numai despre instinctele lui si LIBERTATE lui de a si-o trage cu cine doreste? Nu stiu, sunt depasita. Admit acest lucru. Dar sa fiu de acord si sa scuz depravarea in defavoarea responsabilitatii, niciodata! Poate ca m-am aprins prea tare, dar ar trebui sa vorbim si despre copii. Despre dreptul lor la liniste, la o copilarie fericita. Despre cum ar putea mama sa treaca peste toate acestea. Despre ce sfaturi ii putem da ei, sa poate trece peste acest hop. Despre faptul ca viata singura, cu 2 copii nu este chiar imposibila. Despre faptul ca are dreptul la 1/3 din veniturile lui. Despre cum se introduce actiunea de divort. Despre perioada de colici care o va epuiza si mai mult. Despre detasare, despre dragostea pentru copii mai presus de dragostea pentru el, despre ... despre ....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Oocristina , pe mine deja ma plictiseste chestia asta cu copilul. Copiii nu au nici o treaba cu relatia dintre parinti daca acestia stiu sa se poarte civilizat. Copilul are 2 luni. Ce copilarie sa-i faca fericita?[:D] Scuze de-astea: are copil , trebuie sa suporte. Mai , eu nu inteleg unde-i demnitatea si caracterul: daca un om nu te mai iubeste , cum sa te agati asa bagand copiii in fata? S-a casatorit , a facut un copil , clar nu ne mai intereseaza sentimentele, el/ea trebuie sa reziste cu stoicism , ca doar a ales ceva. pai tocmai , ca nu e obligatoriu sa te sacrifici o viata intreaga doar pt. ca la un moment dat ai ales ceva. El nu divorteaza de copil , divorteaza de sotie. E mai norma asa decat sa asiste copiii la scene jenante cu mama si tata. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, Nu inteleg de ce mereu numai unei femei i se cere sa aiba deminitate si orgoliu? Dar demnitatea LUI? Dar orgoliul lui? Nu o mai iubeste, de ce nu pleaca? De ce au mai facut un copil? De ce trebuie mereu ca FEMEIA sa fie cea care rezolva lucrurile? De ce EA? Ea este vinovata, ea se agata, ea nu este demna, ea a meritat-o, etc? Dar EL? EL? El nu are nici o responsabilitate? El nu are orgoliu? El nu are demnitate? De la EL nu se cere nimic? Poate putina responsabilitate? "Scuze de-astea: are copil , trebuie sa suporte." Stii, copilul nu este o SCUZA! TU, ca si copil al parintilor tai, nu esti o scuza! Sau esti? Sincer, faptul ca un copil este mic, ca nu se poate manifesta ca un adult, ca nu are inca dorinte bine definite, nu inseamna ca este un NIMENI. Sau o SCUZA! Are si el, DREPTURILE lui. Copilul nu are dreptul numai la o mama. Are dreptul si la ingrijire, si la ocrotire, si la educatie, si la exemple. Are si dreptul la un tata. Nu inteleg de ce tot ea trebuie sa se duca sa dea divort. De ce tot ea trebuie sa reglementeze situatia. De ce tot ea este, pina la urma cea blamata? "Se agata"? Dar poate ca inca il iubeste. Poate ca isi iubeste copii mai presus de orgoliul ei si il vrea pe tatal lor alaturi de ei. Poate ca inca nu este pregatita sa renunte la familia ei. De ce tot EA nu are caracter si demnitate? De ce trebuie sa fie jenant sa iubesti un om care nu te iubeste? De ce trebuie sa fie umilita pentru un semtiment pe care il are? "Mai , eu nu inteleg unde-i demnitatea si caracterul: daca un om nu te mai iubeste , cum sa te agati asa bagand copiii in fata?" Nu ii baga copii in fata, ci doar ii aminteste de responsabilitati. Responsabilitatea de tata. Poate ca daca el, ca tata, s-ar purta exemplar, sunt sigura ca ea ar intelege si ar accepta foarte usor situatia. Chiar nu pot crede ca este un tata perfect pentru copii lui si doar isi cauta "divertismente" in alta parte! Oricit de evoluata si "moderna" ar fi gindirea, copii nu sunt niste BAGAJE la care el renunta si le lasa in curtea nevestei parasite. Copii merita mai mult respect! Si in nici un caz nu sunt SCUZE. Sau pietre de moara, sau ate care te trag inapoi, etc. Sunt mult mai mult si merita mai mult respect. Pentru ca ei vor fi intr-o zi, tu, eu, ea, el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, ai mare dreptate dar ce te faci daca omul e un mare magar ( as fi zis bou , da' am atenuat comparatia ). La ce sa apelezi,la caracter ? N-are! Asa ca scuturi sotia, doar , doar o limpezi situatia.Da' si ea dupa cum vezi e "moale". Lasa de la ea , ca asa suntem educate noi nevestele din Romanica. Pariu ca pana nu pleaca el, ea n-o sa-l dea afara? Eventual o sa planga in perna si o sa-i arda tocanita.Da atat! Stii de ce n-o respecta ala, pt ca nici ea nu se respecta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, trebuie sa faci o demarcatie aici: barbatul divorteaza de femeie , nu de copii. Nu o mai iubeste pe femeie , nu se mai saruta cu femeia , nu mai doarme cu ea . Relatia lor dintr-una de dragoste devine una de prietenie. Relatia lui cu copiii nu trebuie sa se schimbe. Tot ii vor spune "tata" , tot se va juca cu ei ca si pana acum , doar ca nu va mai fi impreuna cu mama. Spui ca daca isi iubea copiii nu gasea altceva. Aloooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo! Copiii si nevasta-sa sunt 2 lucruri diferite , poate sa se casatoreasca cu pamela Anderson dupa ce divorteaza , ca tot ai lui vor fi copiii si tot la fel ii va iubi. De aici trag o concluzie cum ca copilul(cacofonie voita) e ca o franghie: l-ai facut ? nasol , nu mai ai voie sa faci altceva , iar daca vrei sa divortezi ca sa nu traiesti o viata sentimentala de kkt nu poti fara sa te faca cineva bou/magar respctiv vaca/magarita. Repet : sot-sotie=relatie "x" -tata/mama-copii=relatie "y" "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO Copiii si nevasta-sa sunt 2 lucruri diferite
total gresit! copii sunt facuti cu cea de care vrea sa se desparta! nu poti separa o mama de copil, sau invers! a, relatia lui, cu sotia e diferita, dar separarea mami de copil nu se poate face! din moment ce divorteaza si copilul ramane cu mama...nu se cheama divort de copil, ci separare de copil.... cam tot aia e.. oricum ai lua-o tot e dureros... Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio, de unde ai dedus tu ca vrea sa divorteze? Eu am inteles ca dupa fiecare escapada urmeaza scandalul si impacarea. Acu intelegi de ce il consider un mare magar ? Ce anume il impiedica sa divorteze civilizat, sa asigure confortul material al copiilor si al fostei sotii.Intr-un cuvant sa-si asume responsabilitatea. Iti spun eu : un mare deficit de caracter...si pt ca e comod sa ai nevasta si amante , crezi cumva ca il framanta remuscarile , ca nu poate dormi de grija copiilor? Esti naiva. Si inca ceva , relatia lor e de kkt pt ca asa a facut-o el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui XIO Copiii si nevasta-sa sunt 2 lucruri diferite
total gresit! copii sunt facuti cu cea de care vrea sa se desparta! nu poti separa o mama de copil, sau invers! a, relatia lui, cu sotia e diferita, dar separarea mami de copil nu se poate face! din moment ce divorteaza si copilul ramane cu mama...nu se cheama divort de copil, ci separare de copil.... cam tot aia e.. oricum ai lua-o tot e dureros... Kari
Asta am spus si eu in mesajul asta , ca relatiile difera. daca se desparte de nevasta nu se desparte si de copil , iar sa spui ca un om TREBUIE sa stea cu partenerul'apretenra pt. ca au un copil mi se pare culmea... nu mai spun a ce. "Este corect sa-i cerem lui sa fie resemnat intr-o cansicie nefericita si ei sa ....habar nu am" " Vine acasa, incearca, dar dupa ce a dat de gustul libertatii ii este greu sa revina la viata de familie. Va rog retineti ca nu au fost in ultimii ani o familie exemplu! au fost banali, plictisiti si obositi. " Eu de aici inteleg ca decizia e cam luata si ca stau inca impreuna asa ,sperand. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...