Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum putem rationaliza sentimentele?


Recommended Posts

Am sa trec direct la subiectul care ma framanta..am nevoie de sfaturi si chiar de critici,de orice ca sa ma ajute in impasul in care ma aflu. Cum putem rationaliza sentimentele?Stiu ca a priori sunt doua notiuni diferite,dar ma gandesc ca liberul arbitru si ratiunea ne pot ajuta intr-o oarecare masura si in domeniul sentimental. In cazul meu,cum pot pune stop unor sentimente vis-a-vis de o persoana cu care nu vreau si nu pot sa am decat o relatie academica?(eu sunt studenta,el e profesor).Diferenta nu e mare de varsta,5-6 ani poate,el probabil e insurat,eu am un copil.Nu vorbesc de partenerul meu pentru ca nu am regrete fata de el.Suntem un cuplu ciudat,in care nu exista atractie fizica si pasiune.Ne iubim si ne respectam mult,dar atat.Asta-i alta problema.. Ce ma framanta e ca aceasta atractie fata de profesorul meu incepe sa ma bulverseze.Nu vreau sa imi afecteze anul scolar,nu vreau sa ma indragostesc si mai ales nu vreau sa sufar.Dar simt ca nu o pot controla,simt ca sunt pe cale sa ma indragostesc... Si sunt trista,imi vine sa ma iau la palme,imi dau seama ca nu este posibil sa imi fac iluzii,nici macar nu vreau,dar nu imi pot scoate din cap privirea lui,vocea,felul lui cald si prietenos de a fi.... Cum putem opri un sentiment care este pe cale sa se nasca?.Cum putem sa ne scoatem din cap o persoana? Diana P.S.Precizez ca o sa am cursuri pana la sfarsitul lui decembrie cu el,am sa il vad doua ore pe saptamana [bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Clara, situatia ta de acasa este una periculoasa pentru cuplu.Cand in cuplu nu mai exista pasiune,atractie fizica, atunci partenerii ´´o vor cauta´´ inafara cuplului. Orice femeie ,fie ea si mama vrea sa se simta femeie,iubita si dorita.La barbati,idem. Ok,lasand la o parte relatia ta de cuplu(la care consider ca trebuie sa lucrati amandoi si daca mege -bine daca nu la revedere) tu cum ai ajuns sa simti atractie fizica pentru profesorul tau? Asa pur si simplu sau chiar o intretineti? Priviri cu subinteles, cuvinte cu dublu inteles?(atat din partea ta cat si a lui). Pana unde ai ajuns cu acesta? Simti dragoste sau doar atractie fizica?El stie ca il placi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clara25
Am sa trec direct la subiectul care ma framanta..am nevoie de sfaturi si chiar de critici,de orice ca sa ma ajute in impasul in care ma aflu. Cum putem rationaliza sentimentele?Stiu ca a priori sunt doua notiuni diferite,dar ma gandesc ca liberul arbitru si ratiunea ne pot ajuta intr-o oarecare masura si in domeniul sentimental. In cazul meu,cum pot pune stop unor sentimente vis-a-vis de o persoana cu care nu vreau si nu pot sa am decat o relatie academica?(eu sunt studenta,el e profesor).Diferenta nu e mare de varsta,5-6 ani poate,el probabil e insurat,eu am un copil.Nu vorbesc de partenerul meu pentru ca nu am regrete fata de el.Suntem un cuplu ciudat,in care nu exista atractie fizica si pasiune.Ne iubim si ne respectam mult,dar atat.Asta-i alta problema.. Ce ma framanta e ca aceasta atractie fata de profesorul meu incepe sa ma bulverseze.Nu vreau sa imi afecteze anul scolar,nu vreau sa ma indragostesc si mai ales nu vreau sa sufar.Dar simt ca nu o pot controla,simt ca sunt pe cale sa ma indragostesc... Si sunt trista,imi vine sa ma iau la palme,imi dau seama ca nu este posibil sa imi fac iluzii,nici macar nu vreau,dar nu imi pot scoate din cap privirea lui,vocea,felul lui cald si prietenos de a fi.... Cum putem opri un sentiment care este pe cale sa se nasca?.Cum putem sa ne scoatem din cap o persoana? Diana P.S.Precizez ca o sa am cursuri pana la sfarsitul lui decembrie cu el,am sa il vad doua ore pe saptamana [bang][bang]
inteleg ca,deocamdata,ai un partener iar totusi relatia voastra e bazata si pe respect si pe iubire.E si tatal copilului tau? si de fapt in relatia asta iti lipseste pasiunea...atractia fizica... Dupa mine,cred ca numai pentru faptul ca iti iubesti si implicit esti iubita de partenerul actual ar trebui sa nu visezi la domn profesor. Te-ai gandit vreo secunda ca s-ar putea ca cel pe care -l vezi cu ochi de indragostita sa te dezamageasca?Nu cumva e o toana de studenta? Si daca simti ca nu mai poti ,mergi la domn profesor, spune-i ce ai pe inima ,incearca ,pana la urma nu sunteti singurul caz din istoria universitatilor.... dar sa nu te lovesti cu capul de pragul de sus...sa-ti dai seama pe urma cat "valora"omul de langa tine, cat de mult l-ai ranit si ca greu indrepti greseala. Eu cred ca totusi, e bine s afii cerebrala,sa pui in balanta si bine si rau...dar indiferent de ce sfaturi iti vom da noi, tu esti singura ce poti hotara. iti doresc numai bine ![flo] [url="http://www.hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/"]Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?[/url] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lady j,merci pentru raspuns.Ce simt pentru el nu o pot numi atractie fizica,daca ar fi fost doar asta era simplu.Nu ca nu il consider frumos [:D] E mai degraba un sentiment de tandrete,de gingasie,o nedumerire profunda.. Nu,bineinteles ca nu a facut nimic,ca se comporta ireprosabil.Priviri cu subinteles nu cred,nu stiu,stiu doar ca se uita la mine lung,dar am observat ca asta e felul lui de a fi.E genul de profesor care se uita in ochii tai adanc ca si cum ar vb doar cu tine,probabil e maniera lui de a-i face pe studenti sa inteleaga subiectele pe care le dezbate.Nu o face doar cu mine. A venit la mine si m-a intrebat de cateva ori cate ceva,chiar s-a interesat daca inteleg si daca nu vorbeste prea repede(facultatea nu e in Romania si cursurile se predau in alta limba),am vorbit si despre Romania...dar repet nu am observat o preferinta pentru mine in raport cu ceilalti.Din fericire [:D] Stiu ca am o problema grava acasa,dar pe moment nu am ce face..incerc sa ignor,sa uit ca am nevoie si eu de dragoste..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela,pentru mine intre a fi indragostit si a iubi pe cineva e o diferenta.Tin la partenerul meu si el la mine,dar este o relatie frate-sora.De altfel i-am spus de ieri ce simt fata de proful meu,sunt o persoana sincera.I-am spus in ideea de a ma ajuta,de a face ceva ca sa imi iasa fluturasii din cap.Nu a parut socat si nu stiu daca o sa faca ceva. Sa ma duc sa ii spun?[:D]Ar fi o nebunie..eu nu vreau nimic de la el.Vreau doar sa ma ocup de facultate..si nu vreau sa fiu trista,nu vreau sa ma indragostesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui clara25
Gabriela,pentru mine intre a fi indragostit si a iubi pe cineva e o diferenta.Tin la partenerul meu si el la mine,dar este o relatie frate-sora.De altfel i-am spus de ieri ce simt fata de proful meu,sunt o persoana sincera.I-am spus in ideea de a ma ajuta,de a face ceva ca sa imi iasa fluturasii din cap.Nu a parut socat si nu stiu daca o sa faca ceva. Sa ma duc sa ii spun?[:D]Ar fi o nebunie..eu nu vreau nimic de la el.Vreau doar sa ma ocup de facultate..si nu vreau sa fiu trista,nu vreau sa ma indragostesc.
evita prezenta la cursuri,daca poti!sau imagineaza-ti ca e bau -bau[:D] [url="http://www.hasthelargehadroncolliderdestroyedtheworldyet.com/"]Acceleratorul de particule (LHC) a distrus deja lumea?[/url] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai buna metoda de a rezista ispitei este sa-i cedezi [:D] zicea Oscar Wilde. Acu' serios, nu te lupta cu sentimentele, ca n-ai nici o sansa. Lasa-le asa cum sunt, ia-le la cunostinta si pur si simplu concentreaza-te pe comportamentul tau, sa nu te lasi dusa la vale de acele sentimente. Sentimentele in sine sunt frumoase si normale, bucura-te de ele (indragosteala da aripi, canalizeaza-ti energia pe invatat!), dar daca nu vrei sa mergi in directia in care te duc sentimentele, depinde doar de tine, acolo tb. sa-ti folosesti ratiunea, in a actiona matur in ciuda sentimentelor gen fluturasi in stomac...
Felicia - cea mai fericita mama a celui mai iubit dintre Racusori - bebe David (24.06.2008)
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123541"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fii matura, si rabda sentimentele astea. Mai mult ca sgur ca vor trece. ____________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ [url="http://armonii.blogspot.com/"]Sabina[/url], [hippi] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url] si [yum] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107208&whichpage=1"]bb Gheo[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca nu stii cum este el in viata reala, de fapt. Tu la cursuri vezi o imagine a lui, doar atat. Este ca si cum erau inainte toate fetele indragostite de Michael Jackson. POate fi un profesor cu expuneri magistrale, poate fi emotionant, graitor, profund...insa este meseria lui, nu este fata lui adevarata pe care i-o stie doar familia. POate fi o dragoste fulgeratoare, dar in multe asemenea cazuri a urmat dezamagirea la fel de fulgeratoare. Pentru ca atunci cand il cunosti si in situatiile in care trebuie sa-i pregatesti masa, sa-i speli ciorapii sau sa-i faci alte favoruri vei vedea in primul rand ca este un om obisnuit care mananca, doarme, sforaie sau cine stie - ai putea fi dezamagita. Cat despre relatie - ar putea fi una studenta-profesor (au mai fost cazuri) insa ar ramane la stadiu de relatie, fara a se finaliza in vreun fel. Sau poate da, in cazurile in care si latura umana a respectivului profesor a fost compatibila cu studenta respectiva. Parerea mea e sa incerci sa-l vezi ca pe pe Omul X, nu ca pe Profesorul X. Insa, daca zici ca ai o relatie linistita deja, si un copil pe deasupra, ar fi pacat sa-i dai cu piciorul pentru "vrabia de pe gard". Multumeste-i lui Dumnezeu pentru partenerul care este al tau si cu care iti este bine (chiar si ca relatie frate-sora), pentru ca stii cum zice o vorba ..."Mare-i gradina"... NUmai daca citesti cateva subiecte pe topicul asta si ti se ridica parul in cap[:D] Iti doresc multe impliniri si liniste sufleteasca![flo] O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...