Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat......adoptie(52)


Recommended Posts

Am avut scris prima data 3-5 ani.Intre timp s-a schimbat situatia acasa,si am schimbat optiunea pt 0-2 ani. Am vazut trei fetite.3 ani,5 ani,si 4 ani jumate. Aveau: retard psihic,ologofrenie,tulburari comportamentale,toate erau sub medicatie si inscrise la un medic neuropsihiatru.Cea de 5 ani avea probleme grave la ochi.Din pacate trebuiu facute investigatii foarte multe si foarte scumpe,si nu avea sanse sa se faca bine dacat 20%. Am scris atunci pe forum si am primit "mustrari"de la forumiste,de ce am renuntat la copil,dar eu sant sigura ca cele care au comentat nu se inhamau la asa ceva,poate doar cu vorba...Si am renuntat sa mai povestesc,lumea te judeca,toti se cred mai buni decat tine. Tin sa mentionez ca fetita era rroma si nu mi-a pasat deloc,era chiar frumusica,mi-a placut tare de ea.Din pacate ma inhamam la multe chestii,nu aveam nici o certitudine,si dupa cateva zile de chin sentimantal,am renuntat.Nu a fost usor,nu am uitat imediat,chiar am ramas un pic marcata,si astazi mai am vise urate. Sper sa nu mai trec prin asa ceva.NICIODATA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Andrada te inteleg perfect si nu te judec. Eu am spus asa: daca fac un copil cu probleme, asta este, este problema mea si trebuie sa ma descurc cu ea. Dar daca DD a ales sa ma potriveasca unui copil deja nascut atunci copilul potrivit pentru mine este unul sanatos. Stiu: "ce vina are copilul ala ca e cu probleme?". Nici una. Dar ce vina am eu sa aleg de buna voie sa ma chinui? Nu, nu adopt un copil ca sa fac un gest umanitar cum imi spun "prietenii". Adopt pentru vreau un copil care sa-mi satisfaca nevoile si caruia sa-i satisfac nevoile( in primul rand nevoia de afectiune materna, respectiv maternala). Asta e mentalitatea mea si nu mi-e rusite cu ea. Liliana sa va traisca baietelul si sa va aduca numai bucurii!!! Misha o sa tot am frane dupa ce-mi iau atestatul[:D]. Ma grabesc pana atunci. Va pup pe toate[grup].
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie [url="http://www.flickr.com/photos/11706357@N04/collections/72157602666536902"][foto]Poze...[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisis,felicitari![flo] Intrebare: daca vei gasi (Doamne ajuta!) un bebe nou nascut sau la cateva luni, cine-ti garanteaza ca va fi perfect sanatos??? Cum iti vei da seama ca aude, va putea sa mearga, va vorbi??? Liliana, cea mai buna mama din lume, sa va traiasca minunea[flo]. La multi ani!!![s] Salviae, Am scris despre poze. Am intrat in posesia lor si mau intristat un pic, dar trece... [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url] "Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru link, Rozi. Am discutat azi si cu psihologul subiectul. Mi-a spus ca e normal si, asa cum credeam si eu, ar vrea sa retraiasca o parte "faza de bebelus" cu mine. Ca si ea, si noi, maturii, trecem prin toatele fazele acomodarii. Probabil, ca asta mi sa parut mie mai greu, dar va trece. [flo] [url="http://community.webshots.com/user/ancawish"][foto][/url] "Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish Intrebare pt fetele din Bucuresti care au legalizat sentinta: - cei de la DPC ne-au sfatuit sa mergem noi s-o legalizam pt ca va dura mai putin. Puteti sa-mi spuneti, din experienta voastra, cam cat dureaza?
Uite ca, din pacate, nu-mi mai amintesc! Cred ca as putea sa-mi caut posturile de atunci, desi era in 2005.. Atentie inca o data, repet pt ca poate v-a scapat: cititi hotararea pe litere, pe cifre, pe virgule, sa nu fie nimic-nimic gresit, ca va mai scoateti de-un drum la tribunal. Bafta multa, Anca!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tzuni [Fetelor, voi stiti cumva: trebuie inscrisa adoptia la primarie? Ca am vazut ca exista la primarie un serviciu de "Inscriere adoptii". Si care sunt oare actele pt schimbarea numelui? Maine fac un drum pana la primarie, dar ma gandeam ca poate stiti voi cate ceva..
Nu stiu exact, eu am fost la Primarie doar ca sa-i inlocuiesc certificatul de nastere, sa fie pe numele nostru, cu hotararea definitiva si irevocabila, legalizata. Am fost la acelasi birou unde se faceau certificate de nastere pt nou-noascuti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui misha71
[...] ar fi acordarea unui termen limita naturalilor (asa cum era in legea veche, dupa spusele fetelor care au adoptat inainte de 2005), adica: nu vii sa vezi copilul 3-6 luni, nu mai trebuie consimtamintul tau. Aplicat principiul "si tacerea e un raspuns".
Asa este, pana in 2004 in vara parca exista legea abandonului, care zicea ca un copil de care nu se intereseaza nimeni (parinti, rude) era declarat adoptabil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...