Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de Arad (108)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutari, Am vazut pozele de la intalnire,pe a lui Moni.Sunteti towte faine.Alina ai slabit tare mult.M-am obisnuit cu tine mai plinuta si parca nici nu-mi place asa.Cred ca tre' sa-ti schimbi toata garderoba.Flavia e si ea sclepta,dar am mai vazut-o asa.Gabi mi-am adus aminte ca am si eu o geca de piele [:D],noroc ca te-am vazut pe tine.Alina.a nu stiu unde sunt kg in plus,prima data te-am confundat cu Flavia.Cristina tu esti neschimbata.Ai gasit ceva de lucru pana la urma?Ceva papucei noi,nr 27-28?Miha tu esti beton,tot ziceai tu ca ai slabit.Cred ca ajungi la kg de domnisoara [:D].Ada si Clau parca ati fost surori,v-ati vorbit ?Si la masa ati stat una langa alta.Moni nu ti-am vazut decat un fund [:D],sau nu ma-m uitat suficient de bine?Anca nu ti-ai schimbat freza.Niko ti-a mai crescut burtica [:)].Cum a fost sa stai pe tusa? Am uitat pe cineva? Ioana ,acum am vazut ca nu ti-am felicitat puiutul.La multi ani Alesio ! sa cresti mare si sa fi cuminte!(oricum esti). Carmen cu [hippi] Melania Ioana(14.01.2005) si [bebic] Serban Andrei(11.06 2008) [url="http://dexonline.ro/corect.php"][cit] ASA DA-ASA NU ![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp. Raspund doar repede pentru Ioana. intrucat ma confrunt cu aceeasi problema cu Matia, uite ce am gasit aseara in Francoise Dolto: Exact. Cînd mama îi spune sã se spele pe mîini înainte de masã, copilul refuzã. Cînd mama insistã, începe sã urle: „Gata, gata, gata...“ Ea ne scrie: „Aceste þipete fac imposibilã orice încercare de explicare.“ Pentru a avea un tablou complet, încã douã cuvinte despre acest copil: este sensibil, afectuos, cald, se joacã mult cu frãþiorul lui cel mic, la care þine mult în mod evident. Scrisoarea se terminã cu un ton puþin autocritic: „Am impresia cã foarte des cerem prea mult de la acest copil. Îi cerem sã fie cuminte, politicos, sã facã mici servicii. Am vrea sã gãsim o justã mãsurã între dorinþa noastrã de a avea un copil fericit ºi echilibrat ºi propriile noastre probleme ºi enervãri; nu ne supãrãm atunci cînd trebuie ºi nu sîntem la înãlþimea principiilor noastre.“ În final, mama vã întreabã ce o sfãtuiþi sã facã pentru ca acest copil sã nu aibã o fire închisã ºi sã nu fie aºa de agresiv. Se pare cã e vorba de un fenomen de respingere a femeii care are grijã acum de el. Bineînþeles, e greu sã gãseºti pe cineva care ºtie sã se ocupe de un bãiat, mai ales o femeie care, din cîte spune mama, nu a crescut bãieþi. Or, un bãiat e foarte diferit de o fatã. Dacã nu e puþin violent atunci cînd e mic – de fapt, între doi ani ºi jumãtate ºi trei ani ºi jumãtate – nu e un semn bun, bãiatul trebuie sã spunã „nu“ cînd vorbeºte o femeie, mama sau oricine ar fi ea. Mama nu trebuie sã se supere pentru cã, în general, cînd un copil spune „nu“, înseamnã cã peste douã sau trei minute va fi „da“. Trebuie sã spunã „nu“ identificãrii sale cu o femeie, pentru ca viitorul lui de bãiat sã fie sub semnul lui „da“. E un lucru foarte important, care trebuie înþeles Daria- 29.01.1999[zana];Alex - 07.02.2003[bonjovi];Matia - 31.10.2006[copil];Victor -28.03.2008[bb]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha,te rog,mai spune-mi o data cum se numeste cartea din care ai citat. Edit la ce am scris:oare functioneaza si vice-versa?Mela face asa cu Ovi.Chiar ma mir ca sunt situatii similare unde cu mine se intelege si cu Ovi nu. Carmen cu [hippi] Melania Ioana(14.01.2005) si [bebic] Serban Andrei(11.06 2008) [url="http://dexonline.ro/corect.php"][cit] ASA DA-ASA NU ![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No Miha m-ai elucidat si pe mine! Merci fain! Asa deci...barbatii au de mici o problema majora cu femeile. Fie ele si mamele lor! [:D][bang] No acuma serios, la asta nu ma gandisem. Deci nu e vina mea. [olala][olala] Sa fiu mai ingaduitoare... Hai zi-ne cum a fost la Alba. [:)] Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No io am gasit [url="http://www.librariaeminescu.ro/isbn/973-707-073-9/Francoise-Dolto__Psihanaliza-si-copilul-Opere-4"]aici[/url] ceva carti dar nu stiu pe care sa le iau. Miha, astept ceva consiliere din partea ta cand ai timp. Ca acum o sa ma pun pe citit ca sa reusesc sa pricep si io mai multe. Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, intra daca vrei pe desprecarti@yahoo.com parola 000000 (sase de 0) si acolo gasesti multe carti din cele ce le cautam. Am gasit si Francoise Dolto "cand apare copilul". Am si descarcat-o deja dar mi-e ciudat sa stau la calculator s-o citesc. Dar asta o sa fac. Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau fetele! Nu ma dati disparuta ca am fost la tara si n-am apucat sa intru.Si mie mi-a placut foarte mult la intalnire[:D].Carmen, nu am simtit ca stau pe tusa ca am avut companie placuta, asa ca nu mi-am dat seama ca n-am jucat[:D].Si plimbarea romantica prin oras noaptea la 12 a fost super, dar cam scurta[:D]. Miha, tu esti un fel de Ion Creanga al nostru![pup]Ar trebui sa te apuci de scris[:D] Ada asa-i ca-mi trimiti si mie cartea?[pup]Ai id-ul meu de mess.Multumesc anticipat![:D] Cu intalnirea o data la 2 luni, as vota pentru daca nu as naste curand.Cine stie cand mai apuc sa va vad. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...