Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Dr. Badea Iulian-pareri, va rog


Recommended Posts

Buna ziua mamicilor As dori sa aflu pareri despre dr. Badea Iulian, de la Municipal din cate am inteles eu. Ar urma sa nasc in aprilie 2009, am o sarcina cu fibrom mare si voi naste prin cezariana (mai am o nastere prin cezariana). La Dr. Badea am fost inainte de a ramane insarcinata ca sa-l intreb parerea dansului si mi-a spus ca pot incerca, fara sa fac operatia de miomectomie. Acum ca am deja 12 saptamani m-am programat in noiembrie la un prim control. Acum am intrebari pentru cele care au nascut cu dansul. Nu prea am gasit informatii despre acest doctor, asa ca: mai asista la nastere? Cam care sunt tarifele la el? Cum vi s-a parut ca medic: este competent, atent, cum sunt operatiile? La prima consultatie pe care am avut-o mie mi-a placut de dansul, mi-a raspuns la intrebari, mi-a argumentat, plus ca mi-a spus acelasi lucru pe care il stiam si de la ecografii, fara sa se uite pe ele. Astept pareri pro si contra despre dansul. Operatia va fi destul de dificila din cauza fibromului si am nevoie de un chirurg bun. Iar daca mai stiti si altii cu experienta, sunt deschisa la opinii. Multumesc mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna si felicitari pt sarcina. Familia noastra il cunoaste pr Dr. Badea de mult, mama l-a nascut pe fratele meu cu el, acum 27 de ani. Pe mama a operat-o mai tirziu si de fibrom si totul a decurs super ok. Am pastrat legatura de-a lungul anilor, am fost si eu pe la el cu diferite ocazii, si acum evident tot pe el l-am ales ca sa-mi urmareasca sarcina. Urmeaza sa nasc cu Dr. Badea zilele astea, sper natural. Intotdeauna mi-a placut modul lui de abordare: relaxat dar in acelasi timp argumentat. Eu am avut o sarcina foarte usoara, prin urmare am avut de la el toate libertatile. Am o prietena care a nascut cu el anul trecut si care avea colul scurt si ei i-a interzis o gramada de chestii, dar a dus sarcina la capat si a avut si o nastere extrem de usoara. Mie mi se pare foarte atent. Probabil stii ca a fost ani buni sef de sectie la Municipal si pot sa-ti spun ca, in perioada aceea (cind, poate nu intimplator, Vania Limban era asistenta sefa pe aceeasi sectie) s-au facut multe lucruri bune in acest spital, oricine o poate confirma. Acum mie mi se pare ca Dr. Badea a luat-o mai usor. La nasteri nu stiu daca vine sau nu. Mie mi-a spus ca in principiu da, cita vreme este in Bucuresti. Dar poate sa fie plecat in weekend sau la vreo conferinta, moment in care, evident, nu poate sa vina, si atunci te lasa "pe miini bune". Dar la tine, fiind vorba de o operatie, evident ca va veni. Last but not least, m-a impresionat recent ceva. Eram la consultatie la el, la Municipal, si profesorul care e acum sef de sectie a venit si l-a intrebat care a fost parerea lui despre o pacienta pe care i-o trimisese, un caz mai special. Se simtea ca se pune mare pret pe parerea lui. Nu stiu daca te-am ajutat cu ceva, cazul tau este, intr-adevar, mai special, dar eu iti recomand sa ai toata increderea. Toate cele bune, o sarcina si o nastere fara probleme iti doresc. Nausica[gravi]38+ si [url="http://bd.lilypie.com/yPOtp3.png"]Ania[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspuns. Pentru faptul ca este mai in varsta credeam ca nu mai ia gravide in urmarire, ci doar cazuri ginecologice. In mod sigur voi avea cezariana programata, dar vreau si parerea lui pentru ca are experienta in operatii. Doctora actuala la care ma duc este OK, dar se simte lipsa de experienta. Cunosti cumva si tarifele la operatie? La Municipal am auzit niste super tarife la doctori mai putin cunoscuti. Crezi ca pot sa-l intreb cand se apropie momentul despre asta, se supara, tu cum vei proceda? Eu ma duc la cabinetul dansului, e bine, doar ca programarile se fac cu o luna inainte, iar daca ai probleme ce trebuie rezolvate imediat...e dificil la el. Insa asa cum ai spus si tu, mi se pare ca atunci cand esti in cabinet iti acorda toata atentia si nu am senzatia ca vrea sa termine, ca se grabeste. Poate dupa nastere, ne povesteti experienta ta cu Dl. doctor. O seara placuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu mai naste nimeni cu el? E prea in varsta si nu se mai duc gravide la el? Ma puneti pe ganduri, poate sa caut pe altcineva. Adevarul este ca atunci cand m-am dus la cabinetul lui nu era nicio gravida, dar m-am gandit ca poate e o coincidenta. Cele care au nascut in Municipal au auzit ceva de doctorul Badea?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este un medic f bun. Nu vezi gravide la el pentru ca de obicei pastreaza cazurile mai deosebite,sarcinile cu probleme. Sarcinile linistite de obicei le paseaza sotiei sale care este medic la acelasi spital. Tu sigur o sa ai o cezariana programata (am avut o prietena cu o problema ca a ta) si o sa fie prezent,el o sa te opereze si opereaza de obicei dimineata printre primii care intra in sala de operatie. Este unul din cei mai buni medici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nascut cu el, in schimb a operat-o pe mama mea cu ani in urma. In spiritul relatiilor create, asa cum zicea si altcineva mai sus, cand am ramas insarcinata prima oara, m-am dus la el. Sangeram putin (aveam vreo 7/8 saptamani). Mi-a facut eco, mi-a zis ca fatul e pea mic ca sa se vizualizeze ecografic, sa imi vad de treaba si sa vin saptamana viitoare sa imi repete ecografia. Repet, sangeram. Nu mi-a dat nici un medicament, nu mi-a zis sa stau acasa lipita de pat, eu m-am dus in continuare la servici. Dupa 2 zile in care nu s-a oprit sangerarea (destul de putina cantitativ, de altfel), am ajuns la urgenta cu avort spontan. De atunci nu m-a mai vazut la fatza. Nu pot sa cred ca nu si-a dat seama ca sarcina mea nu avea sanse, ar trebui sa fi fie slab pregatit si totusi nu este cazul. Pe de alta parte, daca si-a dat seama mi se pare inuman sa nu spui, sa lasi omul sa spere ca are o sarcina in regula si, mai ales, sa il lasi fara aparare. Ce se intampla daca in wee acela (ca in wee mi s-a intamplat) plecam in creierul muntilor? Sau in strainatate sau pur si simplu la tzara si nu ajungeam la timp la un spital competent ??? Concluzia : nu poti recomanda un doctor, in unele situatii este excelent, in altele iti vine sa il omori ... Cel mai important lucru, dupa parerea mea, este ca tu sa simti ca ai incredere in doctorul respectiv. Scuze ca m-am lungit, dar mi s-a redeschis o rana veche si dureroasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Badea este cel care a operat-o pe mama de fibrom (histerectomie totala) si cel care mi-a urmarit sarcina acum sase ani. Nasterea, cezariana de urgenta, a hotarat-o imediat ce m-a consultat. Nu am nascut cu el, ci cu sotia lui, dar totul a fost perfect. Nu am decat cuvinte de lauda si de multumire la adresa lui. Ar putea fi un pic mai comunicativ, dar eu m-as duce la el cu ochii legati. Din cate stiu eu el vine la nasterile foarte complicate sau la cazurile deosebite. Nu prea vine (venea) la nasterile normale sau la cezarienele simple. Du-te la cabinetul lui privat si intereseaza-te. Asistenta lui e foarte amabila si sunt sigura ca te poate ajuta cu informatii. Ii poti duce (asistentei) un buchet de flori daca vrei. Sper ca ti-a fost de folos. Chiar daca nu vei naste cu el, vei fii pe maine bune. Parerea mea personala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamidebaiat imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat cu acea sarcina. Alecs2008 de ce ai nascut cu sotia dansului daca el a luat hotararea de cezariana, deci inteleg ca era in spital? Eu ma duc deja la o doctorita tanara care pana acum pare ok pentru urmarirea sarcinii, dar nu si pentru operatia de cezariana cu fibrom implantat pe suprafata anterioara a uterului (mi-a spus ca probabil taie peste fibrom cu producerea unei hemoragii si m-a speriat). De aceea eu caut un chirurg bun, care sa nu-mi puna viata in pericol pentru ca nu are experienta si m-am gandit la Badea. Dar daca ma lasa pe mana sotiei, nu stiu nimic despre ea, cum este ca chirurg (in cazul meu). Am vazut ca la operatii simple de cezariana toata lumea se baga, dar au fost si cazuri in care doctori cu mai putina experienta s-au pierdut in timpul interventiei. Ce s-a intamplat la tine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea aia era sef de sectie si urma sa se deschida o apripa noua a spitalului, cu surle si trambite, cu ministrul sanatatii si tot poporul. Eu l-am sunat dimineata cand mi s-a rupt apa (nu a fost o cezariana programata), a venit la spital si m-a controlat, a luat decizia de cezariana, si a lasat vorba sa fie deranjat pentru orice problema. La cabinetul privat profeseaza atat el cat si nevasta-sa. Din pacate nu stiu sa iti dau mai multe detalii. Eu tot la el m-as duce fara nici un scepticism. Nici un doctor nu-ti va garanta ca va fi prezent si tu nu poti cu adevarat fii sigura ca va fi acolo. Eu m-am simtit bine ingrijita inainte si dupa nastere. Am continuat sa fiu pacienta lui, iar cand ma voi duce in tara voi trece cu siguranta sa il vad. Succes in alegerea ta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau eu cred ca e o alegere buna. Am auzit ca este un chirurg foarte bun. In situatia ta, sigur el va veni sa te opereze si iti va programa cezariana in ziua x, la ora y. Nu cred ca va risca nimic. ( in sensul sa te lase sa te opereze altcineva). Sentimente contradictorii am si eu in legetura cu dansul. Recunosc ca sunt foarte multumita de dansul dar am si anumite lucruri de reprosat (cum ar fi poate mai multa comunicare si mai multe explicatii pe care sunt sigura ca as fi avut capacitatea de a le intelege). Eu am avut doua sarcini urmarite de dansul, doua cezariene (una facuta de dr. de garda si una facuta de dansul). Dar de fiecare data a venit la mine in salon, ni-a urmarit evolutia etc. Despre tarife nu stiu ce sa-ti spun fiindca a trecut ceva timp, dar nu mi-a cerut nimic, i-am dat ceva dupa operatie fiindca asa am vrut, pe ultimile consultatii de la cabinet (ma chema in fiecare saptamana) nu mi-a luat banii si au fost vreo 4, 5. Deci nu cred ca asta e vreun motiv. Repet: este un foarte bun chirurg. te pup Diana mamica de Alin si Toni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...