Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

HELP - scolar cu ADHD ?!?!


Recommended Posts

Kari [pup] , multumesc pentru bunele tale intentii ! Al meu, responsabil "rau" in asta seara - "a zis doamna sa citim de 10 ori lectia" ,asa ca am citit=o initial impreuna dar apoi si el singurel[pk], la un moment dat intins pe covor in camera, ziceai ca suntem la "desene animate"[aerob] In alta ordine de idei, m-a cam suparat in weekend, ca si-a pierdut mobilul luat cadou de ziua lui (ii luasem cel mai ieftin telefon cu clapeta si camera foto ca ma [:-@] eu ca [q]), ehe ce vroia el [hot] un Nokia N76.... Si l-am instruit sa fie atent, m-am bucurat ca nu tinea neaparat sa-l ia la scoala , dar i-a cazut din buzunar, undeva pe iarba, a alergat cu copii, cand si-a dat seama era deja tarziu ('[help]');... Asa ca altul...poate sa ii aduca Mos Craciun.. peste o luna si ceva va ii scrie, numai ca mosu' mai intreaba si pe doamna la scoala ce si cum... asa ca avem motivatie din plin ...sa ne tina ! (pe ala o sa il leg de gat [bang], aiurea cu toate interdictiile de radiatii, totusi era binevenit ca puteam dialoga oricand...noroc cu prietenul "nepotrivit" ca ala nu-l pierde [:D]) Toate cele bune , Carmen[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

"Tulburarile de atentie sunt un sindrom care se manifesta prin incercarea de a prinde totul, intalnit la copii care au dificultati in a acorda atentie unor lucruri nesemnificative pentru ei. ADHD, nu este o BOALA, ci o STARE! comportamentul ADHD, difera mult in randul copiilor. Este ceva care trebuie acceptat, inteles si modelat cu blandete! O abordare optimista asupra acestui sindrom, va va ajuta sa-i faceti fata! (mentionez, acest sindrom nu este usor de diagnosticat, necesitand luni de studiu asupra copilului, chiar daca in final se pune diagnosticul, el trebuie facut cu foarte mari rezerve!) copilul cu aceasta STARE, are nevoie sa-si foloseasca toate simturile si miscarile corpului pentru a invata. curiozitatea lui aprinsa il face sa sara de la un lucru la altul, lasand in urma proiecte neterminate. corpul si mintea unui copil se dezvolta rapid, iar el are nevoie ca voi parintii si profesorii lui sa fiti intelegatori! s-ar putea ca tot timpul el sa fie mai neatent, uituc si vorbaret, dar, daca are o buna parere despre el, poate sa invete metode prin care sa compenseze aceste lucruri, pentru a nu afecta casa si scoala in care traieste! dar, sa nu te astepti la miracole peste noapte! cei mai multi copii cu ADHD, sunt straluciti! acesta este unul dintre motivele pentru care activitatile obisnuite si instructiunile de la scoala, nu le atrag atentia. Ei au nevoie de provocari care sa le stimuleze mintea si in acelasi timp sa le mentina si corpurile active. atunci cand parintele gaseste acea combinatie "magica" va observa ca simptomele ADHD ale copilului vor tinde sa dispara. dar, vorbind realist, este dificil sa gasesti asa ceva intr-o situatie clasica de scoala, in care un profesor raspunde de 20, pana la 25 , chiar mai multi copii! (recomand, in general, ca astfel de copii, straluciti sa aiba parte de un profesor cu pregatire speciala, care stie cum sa abordeze fiecare copil, in mod diferit!) iata si cateva lucruri, care sper sa-ti fie de folos, la captarea atentiei copilului tau: 1) capteaza-i atentia inainte de a-i da o instructiune. (nu-l intrerupe atunci cand este cufundat intr-o alta sarcina!) 2)fa-l sa foloseasca si mai multe dintre simturile lui pentru a-ti demonstra ca a auzit si intelege instructiunea. (enunt-o, scrie-o, gesticuleaza in timp ce el o repeta, mergi la locul in care trebuie indeplinita sarcina.) 3) mergi la locul in care trebuie indeplinita sarcina, inainte de a da instructiunile- si, apoi, da numai cate o instructiune, ocupandu-te de el pana cand a terminat-o de indeplinit. (nu te enerva si nu te simti frustrata de aparenta lui iresponsabilitate- asta nu-l va face decat sa se simta prost si sa-i scada respectul fata de tine, ca reprezentanta a "autoritatii") 4)fa din sarcina respectiva un joc, pentru a-i creste motivatia! 5) rasplateste-l imediat pentru indeplinirea unor mici parti din sarcina. acesti copii tanjesc pentru recompense imediate. 6)lasa-i doar cateva lucruri in camera sa. prea multe lucruri incep sa-i distraga atentia, iar la sfarsitul zilei camera lui va fi un haos. (la fel este bine sa faci si pentru masa lui de lucru, sa nu fie carti, caiete, sau alte lucruri prea multe pe masa in timpul de lucru) 7) daca reusesti sa-i mentii o buna imagine de sine si dorinta de a invata comportamente compensatorii, el ar trebui si poate deveni intr-o zi un tanar si un lider deosebit, intelegator si activ!" preluat dintr-un articol, al medicului Jan Kuzma. carmen, voi mai reveni si cu alte informatii. Kari Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii! Antonie de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari [pup], merci, le listez si le voi studia acasa, dupa teme .... Adeia, raman la ideea ca: "acesti copii sunt asemanatori si atat de diferiti!" Uite, in alta parte, cum isi caracteriza o mama copilul cu acelasi diagnostic ; Acesti copii nu se manifesta diferit ,doar ca la unii sunt mai accentuate dizabilitatile,deficitul atentional ,etc. etc. .Al meu copil este un copil cu ADHD ca la carte ,a facut in pat pina pe la 12 ani ,disgrafic ,dislexic ,deficit atentional ,inclinatii spre violenta ,automutilari ,depresii ,mutism electiv si multe altele, nu pot sa zic decat Doamne Fereste !!! si sincer: in afara de atentie (deficit) nu avem nimic in comun... Si nu tin "cu dintii " de diagnostic, poate ca nu e ADHD, poate e un adhd atipic, care combinat cu rasfat si lene, noi am gresit ca ne-am grabit cu scoala, un an era un castig in maturizarea lui si in atitudinea fata de scoala... aviz tuturor care urmeaza sa-si dea copii la scoala...daca intuitia de mama va spune NU INCA [:-@]- Amanati !!! Toate cele bune, Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru carmen, "copilul are nevoie de o buna imagine de sine. in ce domeniu straluceste? care sunt domeniile lui de interes? de multe ori aflarea succesului intr-un anumit domeniu se perpetuaza si in alte domenii. (se rasfrange) distragerea atentiei de la teme, memorarea tablei inmultirii, parintele trebuie sa fie dispus sa stea cu el si sa-i hraneasca imediat eforturile prin cuvinte de apreciere. nemultumirea multor copii nemotivati este:"intotdeauna este cineva mai bun ca mine, de ce sa mai incerc?" copilul nu va fi automotivat pana cand nu va avea un motiv zdravan pentru a fi! el poate functiona dupa una din urmatoarele premise: fie efortul este prea mare si nu se merita sa incerc, fie de ce sa incerc si sa risc esecul? daca parintele gaseste o cale prin care sa schimbe aceste cuvinte negative pe care si le adreseaza singur, atunci a gasit si secretul auto-motivarii! exista doua metode majore de schmbare a comportamentului unui copil. prima este sa rasplatesti comportamentulpe care-l admiri.comportamentul care este intarit in mod pozitiv, este de obicei repetat. aceasta metoda este de departe cea mai placuta si lipsita de dureri, de a schimba comportamentul unui copil.dar ea nu aduce intotdeauna rezultatele imediate pe care le doresti , asa ca parintii recurg la cea de-a doua metoda, in cadrul careia aplica o pedeapsa. dar pentru rezultate bune, eu sugerez o combinatie intre cele doua, oferind atat o recompensa pentru responsabilitate cat si o pedeapsa pentru iresponsabilitate. temele de casa ridica mari probleme unor parinti. daca parintele simte o povara in aceasta directie, va avea mari probleme cand va dori sa-si convinga propriul copil in a le face (temele). temele ajuta copii sa tina minte, pentruca intaresc ceea ce au invatat la scoala. ele imbunatatesc aptitudinile scolare, cresc notele si ii invata pe copii sa fie responsabili si autodisciplinati. pentru desfasurarea in buna conditii a temelor, amenajeaza un loc confortabil, unde sa fie facute lectiile.. apoi, nu lasa scolarul sa stea acolo mai mult de 20 de minute.prea multi copii sunt obligati sa stea perioade lungi de timp, in spatele usilor inchise din camera lor si sa-si faca temele. acestia pierd vremea, amina rezolvarea exercitiilor, citesc pagina dupa pagina, fara a lucra ceva si fara a fi recompensati, relizand foarte putin. nu-i de mirare ca lectiile ii plictisesc. trebuie schimbata aceasta situatie. iata cateva sfaturi, lasati copilul sa se joace zdravan, timp de o ora, inainte de orice teme. dar asta inseamna sa iesi afara tu parintele ,impreuna cu el, sa va jucati, sa bateti mingea, sa joci leapsa, sa sariti coarda...etc. probabil ca si tu(parintele) ai nevoie de miscare. dar nu petrece timpul la televizor! apoi, provoaca copilul sa-si imparta temele in doua, trei reprize. si sa-ti spuna ce a planificat sa rezolve in fiecare repriza. ajuta-l sa fie realist! asigura-te ca intelege instructiunile pentru rezolvarea temelor si dispune de tot ce are nevoie, ca sa se poata concentra la tot timpul reprizei. ofera-i posibilitatea alegerii unei dintre trei recompense, daca este mai tare decat ceasul. lasa-l pe el sa fixeze ceasul (care va suna dupa cele 20 minute) si sa se straduiasca sa realizeze ceea ce si-a propus.imediat ce s-au epuizat cele douazeci de minute scoate-l din camera, indiferent daca aterminat sau nu. apoi sa urmeze inca alte 40 minute de joaca, inainte de o alta repriza de 20 minute de lectii. timpul de joaca poate fi diminuat, pe parcurs, la mai putin, odata ce se obisnuieste sa-si faca repriza de lectii. toate acestea sunt un PROCES, care trebuie sa devina o rutina. odata intrat in obisnuinta temele nu vor mai provoca atat suferinta copilului. tine minte, parinte, televizorul nu are ce cauta in tot acest proces al temelor. mai ales inaintea temelor!" prelaut din articolele medicului Jan Kuzma. carmen, am tradus aceasta postare de mai sus, am incercat sa ma incadrez bine in limba romana, sper sa-ti fie de folos. [pup] Kari Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii! Antonie de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui carmen1967
Kari [pup] , Iti multumesc mult pentru tot! Apreciez efortul tau sincer de a ma ajuta. Un gand bun din Romania de la o prietena "virtuala" [flo] Cu drag, Carmen
si de la mine numai ganduri bune si sper ca vei avea rezultate bune, baiatul tau e unul special! [flo][flo] Kari Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii! Antonie de Saint-Exupery
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Carmen, Rezultatele scolare ale copilului depind si de activitatile lui anterioare, daca a fost sau nu la gradinita etc. Eu cred ca se pun cu prea mare usurinta unele diagnostice. Sunt aproape convinsa ca fiul tau nu are o boala, are nevoie sa fie invatat si sprijinit. Poate gasesti pe cineva sa-l ajute la lectii sau sa se joace cu el pana vii tu acasa. Eu nu l-as lasa singur!!! Sau poate te hotarasti sa ii dedici tu mai mult timp. Este startul lui in viata, nici un job nu valoreaza mai mult ca asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii hiperkinetici (by the way, apropo de ce spunea cineva mai sus cum ca nu ar exista un astfel de diagnostic...nu sunt absolut deloc de acord). Acest diagnostic exista, se pune pe baza de observatii indelungate, pe baza de rezultatele unor teste si probe medicale, psihologice, psihopedagogice,neurologice. Nu trebuie sa inchizi ochii daca al tau copil are probleme la fel cum nu trebuie nici sa minimalizezi problema, totul incepe cu acceptarea problemei, pt ca degeaba spune psihologul tot ce spune daca parintele isi zice in sinea lui ca 'e nu o fi asa de grav). spectrul ADHD cuprinde o multitudine de forme de la forme usoare (dificultati de mentinere si concentrare ale atentiei de ex) pana la forume mai complexe culminand cu dificultati de comportament, abandon scolar, tulburari grave de limbaj scris-citit etc In functie de gravitatea sindromului se aplica terapii specifice si aici spectruyl fiind larg, de la consiliere scoalara, terapie de joc, ergoterapie. In cazurile de ADHD pronuntat exista terapia psihologica este dublata de medicamentatie specifica (Concerta, Rilatina etc). Numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oanademunck
Copiii hiperkinetici (by the way, apropo de ce spunea cineva mai sus cum ca nu ar exista un astfel de diagnostic...nu sunt absolut deloc de acord). Acest diagnostic exista, se pune pe baza de observatii indelungate, pe baza de rezultatele unor teste si probe medicale, psihologice, psihopedagogice,neurologice. Nu trebuie sa inchizi ochii daca al tau copil are probleme la fel cum nu trebuie nici sa minimalizezi problema, totul incepe cu acceptarea problemei, pt ca degeaba spune psihologul tot ce spune daca parintele isi zice in sinea lui ca 'e nu o fi asa de grav). spectrul ADHD cuprinde o multitudine de forme de la forme usoare (dificultati de mentinere si concentrare ale atentiei de ex) pana la forume mai complexe culminand cu dificultati de comportament, abandon scolar, tulburari grave de limbaj scris-citit etc In functie de gravitatea sindromului se aplica terapii specifice si aici spectruyl fiind larg, de la consiliere scoalara, terapie de joc, ergoterapie. In cazurile de ADHD pronuntat exista terapia psihologica este dublata de medicamentatie specifica (Concerta, Rilatina etc). Numai bine
fara sa minimalizez raspunsul tau, noi deja am dezbatut in paginile anterioare despre ADHD. acuma, pentru Carmen, cele mai bine venite ar fi niste sfaturi constructive, metode de a-l ajuta pe baiat... [flo] Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor, Oana [flo], merci de interventie. In incursiunile mele pe forumuri, legat de adhd am gasit si raspunsuri ale tale. Am observat ca aici esti (inca) un membru activ si mi-am permis sa te abordez. Inteleg ca ai studii de profil si ai lucrat sau inca lucrezi cu astfel de copii. Daca vrei sa detaliezi un pic sau sa-mi indici niste linkuri de subiecte asemanatoare, care mi-ar fi de ajutor. Problematica e mai complexa, in afara de scoala si rezultate scolare slabe, e vorba de socializare si relationare cu copii, de comportament cu tendinte opozitionist sfidatoare. Daca recitesti mesajul meu cu care am initiat subiectul...eu zic ca m-as situa la forma usoara : dificulati de mentinere a atentiei. O alta abordare a problemei, medical vorbind, nu se foloseste acolo la voi ? Eu am citit de homeopatie si sunt in cautarea unuia bun, cu rezultate in dificultati de atentie si concentrare.(acum am mai multe nume) Copilul meu face progrese, dar avem zile bune, zile mai proaste...Si se apropie clasa a V-a !!! Ce ne facem ? [:-@] Pozitiv: -citeste mai mult, e mai constincios (ex:a zis doamna sa citim de 10 ori....) - isi scrie temele cu mai putin "circ" (impreuna , mai putin singurel) - isi stie orarul si isi face constiincios ghiozdanul pentru a doua zi de seara (primii trei ani de scoala ...pauza) - facem progrese la matematica (am ramas in urma), colaboram bine - eu cu el - dna invatatoare mi l-a laudat ! - e preocupat de carnetul de note - de ce are B si nu FB ? Negativ: - are zile cand nu isi noteaza tema de casa, trebuie sa sun... - mai nou remarc un soi de "veselie" extrema, usor deranjanta, copiata parca din desene animate, la 10 ani ar trebui sa fie mai matur - nu prea vrea sa colaboreze cu dra invatatoare (cea de particular), e tanara, draguta si nu inteleg de ce... Kari [pup], daca timpul iti permite, poate "sapi" si de metode de interventie medicale ... poate ceva legat de homeopatie, am tot citit de un reputat medic Tinus Smith, din Olanda, cu rezultate in tratarea ADHD. AniaMaria, Copilul meu a mers si la cresa si la gradinita, dar probleme personale obiective (grave si grele) nu mi-au permis sa ma ocup de el. Asa ca pe moment am crezut ca doar asta e problema. Tarziu, undeva prin clasa a IIa ca realizat ca avem o "problema" si ma tot zbat sa-i gasesc rezolvarea.... Este greu, fara sprijin efectiv ,sotul meu face parte dintre cei care cu greu accepta ca adhd=diagnostic si nu rasfat!, invatatoarea cam la fel, desi nu pot spune ca nu ma sprijina si nu ma incurajeaza!. Ma bucur de progresele lui , dar nu ma imbat cu apa rece, cum se spune...avem de munca [:D] . Am eu o vorba : Andrei are 5 minute pe zi cand te dispera [bang], ulterior e ok , aproape OK... Probabil si ce va scriu eu depinde de momentul in care ma situez fata de minutele alea... Apropo, Kari, ai remarcat la copii tai "hachite" si "copilarii"? Ana,[canada] voi ce mai faceti? O saptamana usoara tuturor, Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...