Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

maternitatea Filantropia (I)


Recommended Posts

nu inteleg ce vrei sa spui cu sumele incasate de spital. Oficial adica sau cum? Oficial nu se incaseaza nicio suma, nasterea este gratuita. Esti cetatean roman, nu? Probabil doar daca vrei rezerva, care se plateste, ti se va da chitanta ( adica asa mi s-ar parea normal). In rest nu platesti nimic oficial. Filantropia este un spital de stat.

 

nu inteleg daca te referi la altceva.

 

Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 31+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, asta vroiam [flo] Eseea, o confirmare a faptului ca nasterea nu se plateste, eu pentru ecografii am fost de fiecare data la clinica, dar stiu ca si la spital eco se platesc si de aceea credeam ca se plateste si nasterea. Multumesc tare mult pentru ca mi-ai raspuns! [pup] [gravi] 32+ cu [baietel] http://cid-90f42a6fb4ff1b42.skydrive.live.com/browse.aspx/.Public/Poze?wa=wsignin1.0&sa=486911189
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar se platesc ecografiile, dar lucrul asta e ceva recent, pt ca au primit un aparat nou si probabil trebuie sa faca aceste incasari. Eu am fost doar la ecograful de la camera de garda, unde o eco este 40 de lei, oricum nu se compara cu o eco la o clinica particulara [flo] La nastere, din cate am aflat eu, e necesara adeverinta de salariat. Probabil tocmai in scopul de a deconta nasterea mai departe la Casa de Asigurari de Sanatate. [gravi] 20+ [url="http://bd.lilypie.com/iOz2p3.png"]Asa creste Funditza![/url] [url="http://s191.photobucket.com/albums/z303/alinutza_leo23/"]A piece of our life[/url] GOD is a DJ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petra, cu placere.[:)] asa e, si eu am platit toate ecografiile la clinicile particulare. dar nasterea la stat nu se plateste, sa ai o trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat. Mami de [url="http://b2.lilypie.com/UAgKp3.png"]fetita[/url] [copil] [fetita] si de [url="http://bd.lilypie.com/ilonp2/.png"]baietel[/url] [gravi] [baietel] 31+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna burtici,

sunt si eu noua pe aici. voi naste la fiantropia cu dr. haiduc. acum sunt in 36 de saptamani. am citit topicul asta mai pe sarite ca ati scris nu gluma [:)]..cert e ca nu prea m-am lamurit cam cat e pretul pentru doctor. [bang] mi-e sa nu-i dau prea putin. daca mai aveti nervi vreuna dintre voi sa-mi raspundeti si mie v-as fi foarte recunoscatoare. acum ca nu ma mai duc la munca sper sa stau mai mult pe aici desi singura pozitie in care ma dor toate alea cel mai putin e in picioare... cat despre filantropia..vad ca il tot laudati...eu sunt putin (de fapt putin mai mult[q]) dezamagita. La tot ce am intrebat mi s-a spus nu... Tatal bebelusei nu poate sta cu tine nici in travaliu, nici cand nasti si nici dupa aia decat vreo cateva minute. Ne-am dorit sa filmam primul tipat al bebelinei noastre nu se poate. Bebe nu sta cu tine in camera. Nu poate sa te viziteze decat 2 ore pe zi... Mi se pare cea mai mare idiotenie ever sa excluzi tatal aproape complet in acele zile. Pentru mine ar fi fost foarte important sa-l stiu acolo cu mine ca doar cu el am facut copilul nu cu vreun doctor sau moasa sau asistenta din spital. Ma supara foarte tare cand ma gandesc ca spitalele din Romania au ramas la acel stadiu primitiv... Acum stiu ca nu o sa mor 3 zile in spital fara el dar mi-as fi dorit din suflet sa impartim aceste clipe minunate asa cum ne-am bucurat si ne-am emotionat in cele 9 luni de sarcina...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupa, intr-adevar astea sunt conditiile din Filantropia, dar nu numai. In toate spitalele de stat e la fel. Probl este si lipsa spatiului. O sa vezi ca in sala de travaliu sunt mai multe paciente. Tie ti-ar placea ca sotul alteia sa fie acolo?[:D] Mie sincer nici nu mi-ar placea ca sotul meu sa asiste la nastere, dar asta e parerea mea bineinteles. Cu vizitele la fel, pe mine nu ma deranjeaza un orar, din contra...daca stai cu inca alte 2-3 fete in camera, iti dai seama ce ar fi acolo daca la toate ar veni prietenii si rudele cand ar vrea? Ar fi haos, o sa vezi ca o sa fie obositor si alea 2 ore, ca se perinda lumea pe acolo, vorbesc toti, etc. Dar totusi, daca vrei toate astea, poti merge sa nasti la spital privat. Daca nu, stai linistita ca 2-3 zile trec ff repede, si oricum o sa ai alte griji.[:)] Si oricum conditiile din Filantropia sunt muuulttttttt mai bune decat in alte spitale, iti garantez. Daca mai era si mizerie, pereti nevaruiti, mobilier vechi, gandaci, personal ingrozitor si alte alea?? stai linistita ca va fi bine, ok?![:)]

 

pt fiecare gravidutza momentul nasterii e deosebit, cred ca fiecare avem anumite fantezii ( cred ca am vazut si prea multe filme [:D] ) dar,,,,,,,raportat la conditiile din Romania, Filantropia este super ok. E bine sa visam la mai mult, conditii ca afara, rezerve in care sa stea si tatal si bb cu tine, asistenta si moasa personala, dar.....cred cu adevarat ca acest lucru e imposibil aici si acum.

 

pt nastere naturala merge cam 150 de euro, pt cezariana cam 200-250 depinde de mai multe chestii : cat de multumita esti, daca vine noaptea / week end de acasa sau e in timpul programului, etc

 

numai bine, asteptam vesti [:)]

 

Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 31+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa ma bag si eu? [:D]

Eu consider ca tocmai aceste lucruri fac din Filantropia o maternitate mult mai respectata decat restul. Si eu sunt la prima nastere si am incercat sa ma documentez cat mai mult. In concluzie, faptul ca bebele sta separat este super deoarece nu gasesc ca un salon cu trei mame si vizitatori e destul de steril pentru primele ore din viata lui. (Am avut o prietena la terapie intensiva in Municipal 4 luni si se intra ca pe bulevard, in consecinta s-a umplut de infectii)

Personalul strict este iar un atu. Asemenea si respectarea orelor de vizita. Spune ea prea bine Eseea despre perindarea vizitatorilor. Am fost acum doi ani la o prietena care a nascut intr-o maternitate unde bebe statea cu ea in salon. Erau 4 paturi de fier, pereti coscoviti si toaleta pe hol, iar toate cele 4 mame nascusera prin cezariana. Mai departe imaginati-va....

Filantropia e curata, renovata, are saloane de 3 paturi si toaleta in salon.

Eu sunt increzatoare ca va fi bine iar conditiile sunt cu siguranta mult mai bune decat in alte spitale/maternitati, atat din punctul de vedere al dotarilor cat si al personalului.

Mult succes, nastere usoara si te asteptam cu vesti! [flo]

 

[gravi] 20+ cu [baietel]

Asa creste Funditza!

A piece of our life

 

 

GOD is a DJ

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alinutzaid="blue">, parca a grait sotul meu!! [:)]

 

si el este f incantat de aceste aspecte si a povestit la toata lumea dupa nasterea noastra ca ce bine e la Filantropia ca nu intra toata lumea, ca sunt stricti cu vizitele, ca si tatii intra doar cateva minute la mami dupa nastere cu halat etc...si el zice la fel ca nu i se pare normal ca toata ziua sa intre cineva cu pantofii de afara, haine de strada, ca daca un vizitator e gripat sau are cine stie ce boala si bb e in salon cu mama, etc...

 

in plus, el a intrat la mine, eram inca in sala de travaliu, la 3 ore dupa nastere, cateva minute si tot se simtea un pic jenat pt ca mai erau acolo 3 fete in travaliu, gemeau, le durea, etc...

 

va fi bine, sunt sigura.[:)]

 

Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [gravi] [baietel] 31+

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Va multumesc mult de raspuns si de incurajari. Sper ca o sa fie totul bine si ca cele 3 zile vor trece repede. Inteleg pe de o parte de ce sunt restrictii in maternitate si va dau dreptate din multe puncte de vedere, insa dupa ce pierzi o sarcina la 6 luni iar la urmatoarea stai cu sufletul la gura in fiecare luna sa nu se intample ceva, dupa ce te chinui impreuna si rasufli usurat la fiecare echo parca mi-ar fi placut sa fie el acolo cu noi si sa ne mangaie asa cum a facut toata sarcina. Si el chiar isi doreste mult si e frustrant sa nu poti. Da asta e... cum spunea si el are o viata intreaga sa se bucure alturi de noi, desi l-am vazut ca era trist... Asta e..deocamdata spitalul privat e cam scump asa ca ne conformam. O sa fim cuminti si ascultatori si asteptam beblina cu sufletul la gura. Si cu frica de durere... [:)] Va pup si revin cu vesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...