Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

maternitatea Filantropia (I)


Recommended Posts

Fetelor ma ingrozeste treaba asta cu formula! Nu mi se pare normal sa procedeze asa, mai ales ca laptele de la san este cel mai sanatos si bun pt copil! Ar trebui sa ne cheme sa-i alaptam noi, nu sa-i indoape cu lapte praf!! Nu putem rezolva problema asta cumva? Cu asistentele p'acolo?? Cat despre desfundat canalele am auzit ca tot asistentele iti desfunda canalele! La tine cum a fost Catisto?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Catisto fina mea a nascut in ian pe 12 si ei i-a recomandat GALAFOR chia eu l-am cumparat este fffffffffffff bun dupa ce luase pastile(se i-au 2 odata cite 3\zi)i-a venit laptele super repede.Naspa rau cu formula, la POLIZU l-e chemau din 3 in 3 ore sa-i hraneasca pe bb,si doar daca nu puteau sa-i trezeasca se mulgeau ele si lasau laptele acolo in biberon,oricum si asistentele insistau sa-i alapteze la sin.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

revin ca am adormit pe bb a mea [:)] deci cu alaptatul..spuneam ca anu am avut probleme..e adevarat dar asta si pt ca eu am fost ff insistenta....din ziua in care am venit acasa bb nu a vazut altceva decat san, lapte praf nu am cumparat niciodata ca sa nu am in casa si sa fiu tentata. Se poate alapta bine merci chiar daca in spital le dau biberon, cheia e perseverenta mamei. Eu nu inteleg cum intr-un spital condus de Peltecu, cu dr ginecologi atat de buni, cu personal amabil si conditii f bune, neonatologia sa fie atat de la pamant, mai ales in privinta alaptatului. Pai nu e mai bine la Municipal unde nu sufla nimeni in fata lu' madam Culcer iar copilul nu primeste lapte praf ( mai ales la nastere naturala) chit ca urla 3 zile de foame?? Acolo, ca sa faci rost de o SERINGA cu lapte praf e o adevarata aventura bine platita la vreo asistenta care risca enorm in caz ca e prinsa de dr Culcer!! Deci dupa zilele de spital uitati de biberon daca vreti cu adevarat sa alaptati. Desi nu vreau sa para ca sunt vreo atotstiutoare in privinta asta, vreau sa va spun ca am alaptat un an si jumatate fix ( eram deja insarcinata in 16 saptamani cand am intrerupt), dintre care 6 luni EXCLUSIV, apoi pana la un an si 2 luni aproape exclusiv ca bb a mea a acceptat ff greu altceva de papa, a fost efectiv indragostita de san, sugea de n ori pe zi, in orice pozitie, si apoi, cum spuneam pana la un an si jumatate. Asa am de gand sa fac si cu baietelul ce va veni. Catisto, uite un mesaj pus de colega ta Alina 1976, ff bun, il copiez si aici: Fetelor, as vrea sa va spun din experienta mea si din ce am citit legat de ALAPTAT si LACTATIE.La inceput pana vine lapticul, si eu am dar fetiteti formula, insa acum de vreo cateva zile, nu mai avem nevoie de lapte praf. Sunt exclusiv pe tztzica. Cum am reusit asta, o sa va spun...poate va ajuta. De fiecare data cand plangea o puneam la san, sugea cat sugea apoi daca vroia iar in 5 min o puneam din nou si tot asa...pana adormea (daca nu se satura ii dadeam si eu formula...dar rar). Dupa ce termina ea de supt luam pompa si bagam la greu cate 20 min-30 min tras la sani ca sa ii stimulez (chiar daca nu curgea mai nimic, nu conteaza...voi pompati). Apoi bagam 2 cani de ceai de stimulare a lactatiei. Ideea de baza este: TRAGETI CAT MAI MULT CU POMPA dupa alaptat. Sanii vor intelege ca este nevoie de mai mult lapte si in curand vor produce mai mult. Daca la fiecare alaptat veti incepe sa dati si formula, sau din ce in ce mai des lapte praf, sanii vor produce aceeasi cantitate si in timp se va diminua!! Trebuie sa va faceti sanii sa produca mai mult si asta se face numai prin stimulare cat mai multa, puneti bebe la san cat mai des, bagati pompa de san dupa fiecare alaptat daca trebuie...trageti de ei si o sa vedeti ca o sa puteti alapta exclusiv in cateva zile. E PACAT sa dati lapte praf, lapticul de mama este AUR pentru ei! Prima luna este cea mai grea, nimeni nu spune ca a alapta este ceva usor, este GREU! Insa daca iti doresti cu adevarat vei reusi! trebuie sa luptati si perioada asta va trece...uite la noi de abia dupa prima luna lucrurile au intrat pe un fagas, insa in toata aceasta prima luna am incercat sa fac tot ce pot sa scap de formula si am reusit. Se spune ca pentru bebe a suge este ceva instinctiv, se nasc cu aceasta depindere insa pt mama a alapta nu este nimic instinctiv, ALAPTATUL SE INVATA! Si ca orice lucru nou, este greu la inceput. Se fac rani, nu se pozitioneaza cum trebuie, bebe ia aer, il doare burta, nu va gasiti pozitia si va dor mainile, spatele, bebe adoarme la san si nu mai vrea sa pape...insa toate acestea vor trece. Important este sa va doriti sa alaptati exclusiv si sa faceti totul pentru a ajunge aici. Si o sa reusiti! Eu una asa am procedat si vreau sa va spun ca sunt mandra ca am reusit acest lucru. Cu sinceritate va spun ca la primul copil nu am fost in stare de aceasta performanta... Sper ca nu v-am plictisit...prea tare...insa am vrut sa impartasesc aceste lucruri cu voi." asta a fost mesajul Alinei, care a fost chiar la d-na mUsat, o consiliera in alaptare ff buna.[:)] Daca veti avea nevoie, o sa va dau eu nr acestei consiliere.[:)] Sa nu uitati de beneficiile alaptatului si pt mama : cancerul de san nu e joaca, alaptatul are un efect f benefic, va dati seama ce bine se dreneaza tot sanul!! si ca sa inchei cu asta va sfatuiesc asa : pt gravidutele care vor CU ADEVARAT sa alapteze : informati-va ff bine INAINTE de nastere, cititi pe dr Culcer si nu numai si intrati aici la Alaptatul help line. Acum cat aveti timp, ca apoi nu veti mai avea. Nu se alapteaza din cauza ignorantei, in general. Elena, cel mai bine desfunda canalele tot bb!! dar ti le pot desfunda si asistentele. Eu nu am avut probleme, bb a rezolvat tot.[:D] pt nelamuriri privind alaptatul, va asteptam la Alaptatul helpline.Sunt mai multe fete acolo f bine informate si cu experienta cu bb ai lor, care va vor da sfaturi f bune.[:)] Mami de [url="http://b2.lilypie.com/UAgKp3.png"]fetita[/url] [copil] [fetita] si de [url="http://bd.lilypie.com/ilonp2/.png"]baietel[/url] [gravi] [baietel] 32+ ( real 34 + )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eseea tocmai asistentele sunt cele care dau bibe bebelusilor...dr neonato nu-s de acord dar e putin personal si efectiv nu fac fata...urla copilasii in disperare...la Municipal iti da copilul in rezerva si-i suporti singurica tipetele, bagi tzatza ca nu ai incotro...aici copiii sunt la neonatologie...cand am nascut erau doua gemanute tare haioase...una urla de ziceai ca o taie iar cealalta dormea dusa in tzipete...culmea e ca somnoroasa era cea mica si evident ea primea tzitzi...cealalta primea bibe... eu am alaptat-o pe Ozi pana la 2 ani iar pe Tudor inca il alaptez dim, pranz si seara iar noaptea la cerere (adik la greu!). Nu am baut ceai de marar sau alte zapacenii...lapte, apa plata, supica si am vrut sa alaptez...pana la 6 luni Tudor a papat doar tzitzi...nu a avut deloc colici, s-a diversificat fara pb...deci nu e o tragedie alaptatul (pt fetele la prima nastere)...totul e sa vrei! mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08) http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eseea eu am teama asta cu desfundat canalele pt ca eu la un san sunt operata. Au trecut 2 ani de la operatie, dar stiu ca mi-au fost taiate din canalele mamare, si sfarcul e prins putin inauntru. Si mi-e foarte teama sa trag de el. Am vb cu Cata de problema asta, insa el a zis ca o sa vb dupa nastere, in functie de cum se prezinta sanul, fiind posibila chiar o incizie daca sunt probleme! Cred k o sa am nevoie de nr acelei doamne consiliere!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena, cum nu sunt discutii recente? Sunt chiar de azi! Probabil nu ai citit tu unde trebuie sau ai citit capitole mai vechi, sunt sute de pagini in total...... Uite aici linkul : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=129956&whichpage=22 si uite ce te intereseaza : Asociatia TOTUL PENTRU TINE SI COPILUL TAU -ATTCT Mobil: +40 744 102 663 nr doamnei Georgeta Musat Fax: +40 21 666 24 77; E-mail: contact@attct.ro Website: http://www.attct.ro Cu sanul cu probleme nu stiu ce sa zic, decat sa vorbesti cu un dr......dar chiar cred ca alaptatul ar fi benefic si pt sanul tau. Vb cu un dr neaparat!! Gratiela pe mine mai putin ma intereseaza ca le urla copiii in cap, asta e serviciul lor, pt asta sunt platite. Sa ne cheme la alaptat la cerere daca urla copiii si le deranjeaza! Fiind pe acelasi etaj chiar nu vad in asta o problema. E adevarat ca dupa doar 2-3 zile de biberon se pot dezvata si invata la san dar de ce tb sa ne chinuim? Nu e normal. Ca sa nu mai zic dpdv psihologic ce inseamna statul la sanul mamei din prima si ce legatura se creeaza....... In alta ordine de idei are cineva o adresa de mail a dr Peltecu? Ca as vrea sa-i pun problema asta a alaptatului in maternitatea pe care o conduce...e un om destupat la cap, desi probabil cunoaste problema. Mai ales pt mamicile la primul bb e f important suportul si ajutorul. Pe mine, pana la urma, mai putin ma intereseaza, sunt sigura ca il voi alapta pe bb, ca ne vom descurca, dar.......nu e normal ce se intampla, indiferent de motivele pt care fac acest lucru. Mami de [url="http://b2.lilypie.com/UAgKp3.png"]fetita[/url] [copil] [fetita] si de [url="http://bd.lilypie.com/ilonp2/.png"]baietel[/url] [gravi] [baietel] 32+ ( real 34 + )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, sa stiti ca nu v-am parasit sunt si eu pe aici si va urmaresc cu interes. multumim catisto pentru noile informatii despre spital. cat despre alaptat si eu zic sa nu te dai batuta ... perseverenta este cheia succesului!!! bafta multa!!! eu mai am pana nasc, dar o sa va tin la curent cu noutati cand voi avea crysyana [gravi] 38+ [baietel] Andrei Valentin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA LA TOATA LUMEA CINE POATE SA MA AJUTE CU UN SFAT LEGAT DE MATERNITATEA FILANTROPIA:CE CONDITII SUNT, CUM SE POARTA MEDICII SI ASISTENTELE, CARE SUNT DOCTORII DE CARE SUNTETI MULTUMITI. DOCTORUL MEU A PLECAT DIN TARA SI AM RAMAS FARA MEDIC IAR IN APRILIE NASC.....UN BAIAT. TOTUL A FOST OK PANA ACUM DAR...ASTA E.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...