Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

meniu


Recommended Posts

Uite meniul pregatit de mine acu 2 luni t o cina speciala cu prietenii: Creama de dovlecel cu foie de gasca la plansa(cubulete). Crema de dovlecel o fac cu ore inainte sa nu am mult de lucru cand ajung musafirii...spuma de ficat de gasca o cumpar din comert si-o trec 3 secunde prin tigaia fara ulei...apoi o tai cubulete si-o servesc deasupra cremei ca si crutoanele...) Provoletta la cuptor cu oregano - reteta superusoara italieneasca Frigarui(crude) de jambon cu pepene galben - platou sevilian Platou principatl: somon cu andive si sos tartar Desert: cheesecake(din ala din comert la care doar tre sa adaugi lapte si margarina si....bagat la rece 2 ore) Bautura: au adus prietenii un vin alb... Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga April, iti pot enumera cateva din preparatele pregatite de mine ultima data la ziua de nastere a sotului,poate te inpira: Aperitiv:bilute de braza de vaci picanta date prin parmezan sau nuci -rulouri de sunca umplute cu salata boeuf -frigarui din mozarela mici,masline ,rosii cherry,oua prepelita si cubulete svaizer -tartine cu unt,somon ,lamaie -oua umplute cu pasta de ficat -dobos din cascaval afumat ,sunca si pasta de branza colorata cu boia -icre de manciuria cu lamaie si marar -tartine Fel 2-dorada la cuptor cu ulei de masline,lamaie si ardei Fel principal-Fripturele de vitel,piept de gasca la cuptor si garnituri de legume sau orez basmati Tort-comandat ca nu am mai putut.... O zi buna!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca-ti zic eu ce e provoletta,e o branza[:D]care-i tare buna mai ales prajita.[pofta] si dorada e un peste oceanic. urechile de cartof le faci din cartof dulce taiat prin partea lata de la razatoare ..aici se numeste mandolina...uite asta(http://www.caprichosdecocina.com/mandolina-con-pie-p-111.html) se frig urechile de cartof in ulei incins si se lasa la scurs pe hartie absorbanta.se pot pastra cateva zile. crema: 200 g de branza ricotta 200 g de branza crema 1 lingurita de patrunjel tocat fin 1 ardei mic rosu tocat sare si piper se amesteca si se dau la rece. sosul de mango: 1 mango bine copt 1 coaja de scortisoara 3 cuisoare 1 lingurita de otet un praf de zahar blenduieste mango pana obti un suc,apoi fierbel impreuna cu scortisoara,cuisoarele,zaharul,otetul,la foc mic pana se reduce. servesti crema pusa peste urechi si le imbaiezi cu sos. toate le poti pregati din timp. lumpias: este ca o sarma dar chinezeasca[:D],in locul varzei este o clatita (sau o poti inlocui cu masa philo..aceea de la placinta cu branza) foaia:(clatita) 3 linguri ulei 250 g de faina de grau 125 g de amidon de porumb 2 linguri de boia ardei 1 ou sare apa necesara ca sa aiba consistenta aluatului de clatite. amesteci toate iongredientele si lasi sa se odihneasca ptru 10 minute. le coci in tigaie stearsa cu ulei si incinsa bine,le coci pe ambele parti ca pe clatite...(sa nu le faci groase) umplutura: 1?2 kg de carne de miel taiat fin sau tocata. 1 lingura de praf de 5 specii(cuisoare,chimen,piper,scortisoara si hinoho) 1 tulpina de telina taiata in bastonase 1/2 ceasca de sos de soya 1 morcov taiat in juliana fasole chinezeasca incoltita cam o pungulita. mielul il poti copndimenta cu soya si celelalte condimente si-l poti lasa la macerat cateva ore. se frige in tigaie,apoi se adauga restul ingredientelor si se mai lasa pe foc inca 3 minute. se armeaza lumpiile..in fiecare clatita se pun cateva linguri de umplutura ,se impacheteaza ca un crepe sau o sarma apoi se frige pana devine crocanta. le poti servii cu un sos acru dulce facut din: 2-3 linguride gem de piersici sau caise 1?2 de ceasca de vin alb 1 lingura de otet un praf de sare. fierbe ptru cateva minute pana se omogeniseaza. sau cu sos de mango sau cu sos de soya (gata cumparat)[:D] lumpiile le poti face cu o zi innainte si doar le prajesti in momentul servirii. eu cand fac,o parte le congelez neprajite..ptru "vremuri negre"[:D]. FETELOR,acum sa nu va suparati pe mine ca va dau un sfat(necerut) nu serviti somonul cu unt,el de la sine este un peste f gras,untul il face gretos...reviti somonul cu branza crema,sau cu galbenus de ou (fiert ) dat prin razatoarea marunta,capere si ulei de masline.[pup] [url="http://andreanum.wordpress.com/2008/02/08/bagajelul-de-amintiri/"]Mata Emma lupta iar cu cancerul[/url] http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true# http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui april
Octami, ce e dorada? branza de vaci iute ai preparat-o intr-un mod anume? Dbunny, ce e provoletta?
provoletta este numele retetei...este facuta cu cascaval italieneasc provolone...o cumperi in felii mari de diametru... Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui OCTAMI
Draga April, Aperitiv:bilute de braza de vaci picanta date prin parmezan sau nuci -rulouri de sunca umplute cu salata boeuf -frigarui din mozarela mici,masline ,rosii cherry,oua prepelita si cubulete svaizer -tartine cu unt,somon ,lamaie -oua umplute cu pasta de ficat -dobos din cascaval afumat ,sunca si pasta de branza colorata cu boia -icre de manciuria cu lamaie si marar -tartine Fel 2-dorada la cuptor cu ulei de masline,lamaie si ardei Fel principal-Fripturele de vitel,piept de gasca la cuptor si garnituri de legume sau orez basmati
-tartinele cu somon merg bine cu branza philadelphia in loc de unt.. -dorada este asezata pe un strat de sare grunjoasa? la cuptor? asa se face la noi.. Dupa parerea mea, prea multe feluri, de obicei cand pui asa multe aperitive lumea nu mai apuca sa guste si deserul, sau mai rau..nici macar felul 2... Fetelor, nu va suparati, dar hai sa mai comentam meniuri de oricare...puneti, si le aranjam, fiecare-si da cu parerea, ce-ar trebui servit langa, ce-i in plus, ce-i in minus... Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai facut acu vreo 2 luni o masa pt prieteni: aperitive: omleta cu icre si branza topita prezentata pe patratele micute de paine fara coaja somon marinat pe pat de rosii razalite felioare de peste in saramura - uscat- salazones platou principal: pulpe de pui umplute in sos de fructe(la cuptor) desert: tort de branza topita cu topping de sirop de chico(de cumparat) sau marmelada de mango Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Hop si eu ca am de dat mese peste 2 saptamani(de Sf Mihail), apoi de Lasata Secului si apoi tot asa pana de Sarbatori..Chiar ca sunt in pana de idei. Si eu vreau ceva [olala] dar sa fie bune, bune si aspectuoase si binenteles nu f greu de facut( nu vreau multe...)[:D]) As vrea si eu reteta de dobos cu cascaval afumat precum si cea cu pulpe de pui cu sos de fructe. Multe din retetele enumerate de voi imi sunt [pofta] dar imi par si greu de facut...Poate mai spunem pe scurt si cum se fac... Subscriu si eu cu 3 feluri, aperitiv , friptura si binenteles desert. Eu pestele il servesc tot la aperitiv, in diverse combinatii clasice dar tare imi place ce am citit pe la voi...Apropo, poate imi spuneti pe scurt si de somon marinat pe pat de rosii razalite...eu sunt fan somon, creveti scoici si toate din neamul de pescareala... pupici si urmaresc cu interes subiectul! [pup] fetele gospodine si nu numai Carmen cu Stefan [bonjovi] si Bogdan[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Carmena As vrea si eu reteta de dobos cu cascaval afumat precum si cea cu pulpe de pui cu sos de fructe. Multe din retetele enumerate de voi imi sunt [pofta] dar imi par si greu de facut...Poate mai spunem pe scurt si cum se fac... ...Apropo, poate imi spuneti pe scurt si de somon marinat pe pat de rosii razalite...eu sunt fan somon, creveti scoici si toate din neamul de pescareala...
Pulpele de pui le cer dezosate la magazinul de carne...le sarez, piparez, condimentez in interior si arunc peste o felie de cascaval si alta subtirica de jambon afumat. Fac sul pulpa si-o leg cu ata pt bucutarie(merge de oricare.) dupa ce-am procedat la fel cu toate pulpele le rumenesc usor intr-o tigaie. apoi le pun in alta tava pt cuptor. In cele 2 linguri de ulei in care am rumenit pulpele adaug jumatate de ceapa verde felii, un morcovel dulce si fructe din compot, pere si piersici.(poti face tu compotul pe loc, sau poti pune din conserva) pui doar 3-4 jumatati. Cand clocoteste adaugi vreo 200 ml smantana sau lapte daca vrei mai dietetic, si bagi blenderul in maglavaisul asta. trebe sa iasa un sos mai portocaliu. daca nu-i destul de lichid adaugi si sirop de la compot... In tava cu pulpele rumenite adaugi felii groase de cartof fiert, bucati - jumatati de frcte din compot si acoperi tot cu sosul de fructe...dai la cuptor vreo 20 de minute sa se patrunda/combine bine toate aromele... Somonul e marinat; tinut 2 zile in sare si 2 in ulei de masline din abundenta. apoi se taie feliare subtirele si se aseaza pe un platou in care am asezat cateva rosii razalite pe razatoarea mare. Nu mai trebuie sare deloc. Evetual marar proaspat.Poti sa cumperi somonul gata pregatit sau afumat. Ar arata [url="http://img255.imageshack.us/img255/8403/11a00uz4.jpg"] asa [/url] Dbunny si [copil] Daniel [url="http://www.flickr.com/photos/dbunny/sets/"]poze Daniel[/url] I never said it would be easy, I only said it would be worth it...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...