Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colinde si Meniu de Craciun 2008.


Recommended Posts

anda,

 

eu am cumparat sosul de coacaze de la edeka gata preparat,tu trebuie doar sa il incalzesti la baimarine sau intr-o tigaie cu pputina dar foarte putina apa.

 

se numeste: WILD PREISELBEEREN il gasesti la raionul de dulceturi si miere.

 

Eu tai perele in doua,le curat de coaja ,le scobesc, le trag in unt pana se rumenesc dar nu se inmoaie si apoi pun sosul de coacaze in scobitura de para si-l asez pe un platou eventual pe cel cu carnea dezosata de curcan.

 

Sophia 2ani

[gravi]+23 [fetita]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ionica[flo][pup]multumesc pentru informatie ,am sa ma duc sa caut sosul sa il am cumparat deja.abia astept sa fac,cred ca am sa fac si mere si pere umplute cu acest sos pentru ca sunt tare curioasa sa vad cum iese[pofta] sarmalele le congelez si eu;de obicei fac mai multe si mincam 2 zile iar restul le bag la congelator si cind mi se face pofta le scot si decit le incalzesc[cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anda ma bucur ca am fost de ajutor. Merge si cu mere,dar iti trebuie mere golden 8sunt cele galbene si parfumate). Eu fac din mere un piuré si servesc coacazele incalzite intr-o sosiera,se poate acompania carnea de pui,curcan si in special carnea de vanat:caprioara,cerb,mistret etc. [flo] Sophia 2ani [gravi]+23 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca voi ati terminat cu pregatirile si de aceea ati disparut:)). Sau sunteti asa de prinse cu pregatirile?

 

La mine azi e ziua de prajiturit, maine dupa-masa, dupa ce revin de la servici, fac sarmalele si le pun la congelator nefierte pana vineri (ca miercuri si joi lipsim de-acasa), tot maine fac o ruladuta din muschiulet de porc umpluta cu dulceata de ceapa si ciuperci (hop si cu ea la congelator[:)]), din eclerele pe care le fac azi o sa las cateva de umplut cu ceva pasta, drept aperitiv (cred ca zacusca primita de la "Lautarul" punct com[olala]), o sa fac si ceva nuci din aluat de saratele (si o sa le umplu cu pasta de branza si marar + o felie de somon afumat peste chiar inainte de servire), cocktail de creveti o sa fac chiar in seara de vineri cand am invitati si o sa umplu rosii mici cu el. Marti o sa fac o mancarica de iepure cu smantana si ciuperci (o sa adaptez de fapt o reteta frantuzeasca pt carne de vitel, atata ca eu voi pune iepure[:D]) si o pun si pe asta la conge. Tot marti o sa fac cozonacul si salata de boeuf (cantitate mica). Vineri seara o sa arunc la cuptor si niste costite de miel ca sa existe mai multe feluri de carne. Mai mult de atat nu fac[:D]

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

danyce, eu tocmai am terminat sarmalutele,le-am dat intr-un clocot la cuptor,racit si via congelator. Trebuia sa fac cozonac azi dar sotul a uitat sa-mi ia ieri seara unt ,iar azi e inchis peste tot. Maine imi vin deja socrii pe la 5 pm si inca nu stiu cu ce sa-i cinstesc. asa ca ma voi limita la o cina mai simpla: Voi face pe pe 5pm cand ajung ei,un vin fiert cu sortisoara si acompaniat de niste biscuiti pt craciun. La cina voi pregati o tarta cu branza telemea(cumparata pe lautaru.om) si sunca ,acompaniata de o salata asortata . voi face si o crema de ciuperci ,iar desert fructe. De maine sunt in priza o saptamana. Va pupic pe toate si spor la treaba[pup] Sophia 2ani [gravi]+23 [fetita] http://community.webshots.com/photo/2379816330104564034uhnTsy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pegeam] Fetelor, Craciun fericit! Eu nu am mai avut timp sa intru pe aici. Ionica, eu congelez sarmalele tot nefierte, nu le dau in clocot (adica daca le dai in clocot cred ca trebuie sa le congelezi cu tot cu zeama aia, iar eu nu am loc destul in congelator). Mi s-a intamplat insa sa imi mai ramana si le-am congelat fierte, dar fierte total, nu partial. Sper ca ti-au iesit bune.Ale mele au iesit absolut dementiale. A zis sotzul ce le fac mai bune ca maica-sa, iar asta e complimentul suprem ..[:I] Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...