Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colinde si Meniu de Craciun 2008.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O rugaminte mare pentru Nicolle6792 : daca poti , mai scrie din retetele cu fulgi de ovaz pe care le stii ! As vrea sa renunt la biscuitii din comert si sa ii dau fetitei mele numai biscuiti , fursecuri facute in casa .Cred ca sunt un pic off topic , dar cred ca orice biscuit , fursec se poate pregati si pentru Craciun .Nu va suparati pe mine ca am indraznit ! Multumesc cu anticipatie ![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi meniul de Craciun cred ca va contine sarmalute fierte-n vin, ciorba de perisoare sau de cocos, daca am [:D], dar musai TURTE cu nuca. Cu julfa nu am incercat niciodata, e mai complicat. Si nici nu am de unde sa iau seminte de canepa. Dar turtele cu nuca - [pofta] Gea, mami de Catinca-Ruxandra [url="http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?sqldtl=59102"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deja parca simt atmosfera craciunului,atit de calda si de vesela. cu toate ca sunt departe de tara oarca aud glasul colindatorilor si inca simt aroma bunatatilor pregatite de bunica mea.anul acesta cred ca voi prepara traditionalele sarmale,ciorba de burta si o prajitura tiramisu.maigreu e cu varza ptr sarmale ca aici nu se prea gaseste varza murata doar pe la magazinele turcesti,iar varza proaspata nu se acreste deloc bine[bang].anul trecut am avut varza din romania si mi-au iesit sarmalutele super bune,daca nu ,pot face sarmalute in foi de vita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum este reteta de turta cu nuca?? Mama ce pofta am[pofta],eu asi face de toate de cand mi-a trecut starea de noseea. Maine merg in cautarea unui butoias pt. varza la murat,macar vreo 5 bucati ,tare imi plac sarmalele,eu votez pt. cea mai adevarata reteta romaneasca . Of,si mie imi plac sarbatorile de iarna si nu stiu de ce ma apuca mereu plansu cand aud colinde sau melodii pt. craciun. Pitica mea de 2 ani,a invatat refrenul de la Petit papa Noel si-mi canta toata ziua prin casa,parca ar fi un ingeras cu parutzul ei blond si usor ondulat la varfuri. Poate dau o fuga la bucuresti sa o colind pe mama de Craciun[:D].# Ana-banu stiu ce simti ,mai ales ca nemtii nu au acleleasi traditii ca ale noastre romanii. SI mor de ciuda ca aici nu este zapada de craciun dar nici in timpul iernii. [q] Sophia 2ani [gravi]+17 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragele mele. Acum am avut timp sa intru pe net insa sunt la servici, dar cand ajung acasa deseara, am sa mai scriu din retetele cu fulgi, chiar am multe, si nu stiam daca va intereseaza. Si eu le am de la un coleg care are de la rudele lui din Germania, reviste cu retete si ni le traduce noua. Acesti fulgi sunt usor de digerat si foarte sanatosi. Iar in compozitia dulciurilor desi se pun putini, au un efect superb. Chiar ma bucur ca va intereseaza, voi reveni cu retete. Ei se pot consuma si in ceai, mai ales cu lamaie si in lapte. Va doresc o zi buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica, mi-a placut melodia, multumim, ...ce sa mai, ...super Cand o ascult parca sunt si eu intr-o poveste. Doar la Craciun mai simt asa, e minunat, oau-ce fain ar fi sa avem si zapada de sarbatori. Mi-a dor sa imi fac podoabele pentru Craciun, mi-e dor sa bag cuisoare in portocale, fac modele pe portocale cu ajutorul cuisoarelor, le introduc si fac stelute, braduti, clopotei. Intr-un bol de budinca sau compot asez panza rosie sau verde, o crenguta de brad, apoi o astfel de portocala, si nuci vopsite in argintiu sia uriu, conuri, simple sau vopsite cu rosu sau alb, si am un aranjament minunat care si parfumeaza atmosfera. Portocala cu cuisoarele introduse in ea miroase superb si cuisoarele ajuta sa nu se strice repede. Si pe farfurie se poate face acest aranjament, si intr-un cosulet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...