Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colinde si Meniu de Craciun 2008.


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui nicolle6792
Buna, Ionica draga! Esti o mare dragalasa, chiar cautam pe unde sa incep a scrie despre Craciunul care se apropie, caci pe la noi la servici deja facem schimb de retete si vorbim despre decoratiunile pentru apartament. Offf, cat astept Craciunul. E cea mai sensibila sarbatoare. Eu inca ma gandesc la ce papa voi face. Sigur ca nu vor lipsi mezelurile de porc, adica lebar, toba, slanina, si ciorba mea de mazare, putina lume am auzit sa faca, dar la noi e specialitatea casei si fiind asa verde, ne mai degreseaza putin. Dar as face fursecuri noi in acest an, incep sa trag cu ochiul la ce retete apar pe aici. Sper sa fiu libera de Craciun, ca de 1 an lucrez la dispecerat si anul trecut m-a prins revelionul la birou. Va pup pe toate, dragele mele si astept sa veniti cu idei.
Nicolle am mai auzit de ciorba de mazare si am devenit curioasa.te rog mult da-mi si mie reteta.chiar vreau s-o fac cat mai curand.te rog mult cand ai timp ,astept reteta. Merci![pup] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nicoleta multumesc pentru ideea cu saculetii!!!!!![cool][colegi] Mi-a placut la nebunie si am sa aplic anul asta.In ceea ce priveste retetele se vede de departe ca esti MAESTRA in ale culinaritului ceea ce nu pot spune si despre mine[:I] Multumesc si pentru retete si astept cu sufletul la gura toate retetele voastre . Sper macar anula sta cand sunt mai multe zile libere sa reusesc sa ma apuc si eu de treaba.Anii trecuti munceam pana-n ultimul moment si .....pauza bucatareala. Va pup pe toate!!!!!!1[pup][pup][pup][pup] Monikka [url="http://good-times.webshots.com/album/563700447BwEaXj"]vacanta Moeciu 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ae am o intrebare pt claudia_a:tu cum faci slanina fiarta inn zeama de varza?as vrea daca poti sa o postezi sa vad si o alta varianta.eu pun in ea si putina boia , piper boabe si foi de dafin.merci![pup] Iza,mami lui Mati [bonjovi] http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo pozele noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, dragele mele. Ciorba de mazare este une dintre cele mai usoare ciorbe datorita faptului ca radacinoasele, adica morcovii si pastarnacul si patrunjelul si gulie, daca aveti, se dau pe razatoare si se pun la fiert in apa rece oadta cu carnea. Deci nu se calesc in grasime. Cand carnea este fiarta, se adauga mazarea fiarta deja (din conserva sau la pungi congelate,ca cea congelata fierbe repede), se taie doi graunti de usturoi, felii mai maricele si se adauga in ciorba, se lasa pe foc pana ne place cat e de moale mazarea. Apoi adaugam sare si marar verde. Se serveste si cu smantana la cine ii place. Se poate face cu ce carne va place, fie ea vita, pui sau porc, ciorbita este delicioasa. Sper din suflet sa va placa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui matiz
ae am o intrebare pt claudia_a:tu cum faci slanina fiarta inn zeama de varza?as vrea daca poti sa o postezi sa vad si o alta varianta.eu pun in ea si putina boia , piper boabe si foi de dafin.merci![pup]
align="right" id="quote2">Slaninutza mea e de doua feluri: sunca cu soric groasa cam de 2 degete si o bucata de poala de porc (cam cum e kaiser-ul, o imbinare de straturi de carne cu grasime...)Pun pe foc la fiert zeama de varza proaspata, abia scoasa din bidon, si sunca/kaiser-ul - atat cat sa fie sunca acoperita... se pune un capac si se lasa la fiert cam juma de ora dupa ce incepe sa clocoteasca! Dupa juma de ora se scurge zeama si se arunca, punandu-se din nou sunca si acoperita iar cu zeama de varza proaspata si se lasa la fiert pana cand intra furculita foarte bine in sunca. Se scoate sunca si asa fierbinte se unge cu urmatorul amestec: boia iute, usturoi pisat bine, delikat sau putina sare! Se aseaza intr-o tava si se da pe balcon la racit.Acum sa explic putin de ce schimb zeama: prima zeama se va umple de grasime; scopul suncii fierte este sa ramana doar fibra si nu grasimea, nu pot sa zic cat este de delicioasa; la fiert nu se mai pune sare, e de ajuns cat are zeama de varza! Mie nu imi place aroma de frunza de dafin si nici altceva la fiert... asa ca singurele condimente sunt cele cu care ungi sunca dupa ce fierbe![flo]Pofta buna si spor la treaba... nu o sa iti para rau... si apoi ce e facut in casa, e natural![olala]Mami si Ioana nasturicaNiciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Slaninutza mea e de doua feluri: sunca cu soric groasa cam de 2 degete si o bucata de poala de porc (cam cum e kaiser-ul, o imbinare de straturi de carne cu grasime...) Pun pe foc la fiert zeama de varza proaspata, abia scoasa din bidon, si sunca/kaiser-ul - atat cat sa fie sunca acoperita... se pune un capac si se lasa la fiert cam juma de ora dupa ce incepe sa clocoteasca! Dupa juma de ora se scurge zeama si se arunca, punandu-se din nou sunca si acoperita iar cu zeama de varza proaspata si se lasa la fiert pana cand intra furculita foarte bine in sunca. Se scoate sunca si asa fierbinte se unge cu urmatorul amestec: boia iute, usturoi pisat bine, delikat sau putina sare! Se aseaza intr-o tava si se da pe balcon la racit. Acum sa explic putin de ce schimb zeama: prima zeama se va umple de grasime; scopul suncii fierte este sa ramana doar fibra si nu grasimea, nu pot sa zic cat este de delicioasa; la fiert nu se mai pune sare, e de ajuns cat are zeama de varza! Mie nu imi place aroma de frunza de dafin si nici altceva la fiert... asa ca singurele condimente sunt cele cu care ungi sunca dupa ce fierbe![flo] Pofta buna si spor la treaba... nu o sa iti para rau... si apoi ce e facut in casa, e natural![olala] Mami si [url="http://picasaweb.google.com/claudiasandu76/Ioana"]Ioana nasturica[/url] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine. [/quote] [pofta] sigur o sa fac sunca de-asta! Multumesc de idee! Ce vroiam sa te intreb: cum o pastrezi? In frigider? In congelator? Ca sa stiu cam cat de aproape de Craciun sa o fac. Mersi! [pup] Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow, tare de tot reteta de slanina in zeama de varza. Am sa o preiau garantat. Nu e afumata slanina/carnea anterior fierberii?? Eu fac de cativa ani fara exceptie: piftii (racituri) de porc, sarmale cu varza acra, friptura de cotlet de porc la tava si vreo 3 feluri de aperitive. Pe masa avem caltabosi, eventual sangerete, racituri, ceapa rosie salata, salata de boeuf, ceva salata mai usoara, apoi friptura cotlet cu cartofi si muraturi, si sarmalele cu smantana. La racituri folosesc urechi, picioruse (si vreo 2-3 afumate, eventual), le fierb de le ia mama soarelui, apoi le scot pe o tava la racit, in solutia ramasa pun usturoi pisat, sare. Apoi scot de pe oase carnea si grasimutele si le fac bucatele mici, le asez in vase termorezistente, strecor zeama si o torn peste ele. In maximum 2 ore sunt beton de tari, si iau cu cutitul grasimea care se depune deasupra, le intorc pe platouri si le ornez cu castraveti si gogosari murati. Sarmalele le fac asa: carne de porc cu putina grasime ca altfel nu au gust, tocata, amestecata cu sare, piper, boia, marar din belsug. Separat tai cateva cepe albe marunt, le cales in ulei si la final calesc putin si orezul. Amestec toate intr-un vas mare de inox, si apoi umplu foile de varza taiate sa iasa sarmaua de max. 5 cm lungime. Eu cumpar varza murata si am mare genrozitate cu foile, dc sunt mai tari le arunc, sa nu ma chinui cu orele sa invart sarmalele. Asez sarmalele in straturi, intre ele pun carnea de pe 2 ciolane afumate (dc e cazul le desarez in prealabil) si eventual putin bulion deasupra. Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tisina o pastrez in frigider (intr-o punguta stransa bine la gura - ca lasa miros de usturoi) si o prepar cam cu 2-3 zile inainte de craciun...insa avem pana la revelion si nu se intampla nimic! Ripley sunca si carnita cu grasime sunt proaspete, din piata, de la porc abia taiat... Repet: sunca sa nu fie groasa, aprox 2 degete grosime! Mami si [url="http://picasaweb.google.com/claudiasandu76/Ioana"]Ioana nasturica[/url] Niciodata nu trebuie sa plângi dupa ceva care nu poate plânge dupa tine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta de Craciun soacra mea ne-a invitat la ea in Italia .[flo] Dar oricum voi pregati si ceva pt parintii mei acasa - salata de vinete , icre , sarmalute , piftii de pasare ( fetita mea e innebunita dupa ele ), fripturica de purcel, iar ca desert - bombite cu visine , foi pe dosul tavii cu crema de lamaie si tort buturuga ... deja salivez de acum cand ma gandesc .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult Claudia, mai ca-mi vine sa trag o tura in piata sa testez retata ca prea bine suna. Acum mi-a spus o amica de carnatii de casa proaspeti sau afumati dar inca cruzi fierti si apoi prajiti in moare de varza. (zeama = moare in ardeal)

 

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...