Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Colinde si Meniu de Craciun 2008.


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui matiz
eu tocmai pap o varza calita..si inghit insec citind.[pofta]...am o nedumerire...carnatii nu ies prea sarati daca se fierb in zeama de varza? Iza,mami lui Mati [bonjovi] http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo pozele noastre
Daca zeama nu este prea sarata, nu cred. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Noi in Ajun facem in fiecare an picnic sub brad. Facem sandwith-uri, prajituri si bauturi calde (lichior de oua cu rom pentru adulti si doar cu lapte si miere pentru copii), aprindem lumanari, stingem lumina (raman doar luminile bradului si lumanarile aprinse), punem colinde, ne facem comozi si stam pe pernele de la canapea in jurul bradului ca la picnic. E foarte fain. Eu imi doresc de multi ani sa fac de Craciun un meniu romanesc (piftie, sarmale, etc.) dar nu reusesc niciodata pentru ca noi avem in fiecare an musafiri romani la masa si toata lumea cand vine la noi vrea altceva, ca "romanesti" au si ei pe-acasa. Imi spun de la telefon "abia asteptam surprizele de anul asta". Asa ca noi nu mancam niciodata romaneste de Craciun.[q][q] Dar parca anul asta tot as face o "combinata". Ma gandesc la o placinta munteneasca cu carne de curcan (copata in foi subtiri si cu carne de curcan si smantana) si sarmale cu vin alb si bucatica de costita afumata in interior. Partea buna cand gatesti "nebunii" este ca nu te poate judeca nimeni ca nu ti-a iesit reteta. Nimeni n-a mai gustat grozavia aia, daca-i buna e buna si basta. Cand gatesti traditional... e cu cantec. Fiecare a mai mancat sarmale in cel putin 100 de locuri in care erau mai bune ca le tale. Si daca mai esti si noua in bransa... te-ai ars. Cred ca asta-i un alt motiv - de care acum, scriind devin constienta - pentru care le cant in struna musafirilor si gatesc pentru masa de CRaciun orice altceva numai ce este normal nu. alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor eu deja am planuit un curcan la cuptor pentru craciun[:D],adica deja l-am cumparat ca am gasit la real curcani congelati si n-am ratat ocazia[pofta].anul trecut am vrut sa fac si n-a gasit,asa ca acum m-am asigurat din timp.problema e ca nu pre astiu cum sa-l pregatesc,adica daca trebuie sa il umplu cu ceva sau nu...[bang]cit timp trebuie sa-l tin la cuptor ,etc

astept sugestiile voastre[flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anda, Si eu voi face un curcan la cuptor,eu de obicei il umplu cu mere taiate bucati,parfumeaza frumos carnea. Dar sa inteleg ca trebuie sa-mi cumpar deja curcanul? Ca sa se rumeneasca bine animalul in cuptor iata cum fac eu: Il pun la cuptor cu mere in fund ,sare,piper si unt pe deasupra,200gr. Cand incepe sa se prajeasca,il stropesti cu sosul din tava ,eu repet operatiunea la fiecare 15min. Asta e secretul ca sa-ri iasa rumenit ,eu am un ceas special care il infing in pieptul curcanului,iar cand este facut in interior sare chestia aia in sus si tzaraie. Acompaniament: Piure de cartofi cu telina. un kg cartofi pui o telina taiata cuburi la fiert odata cu cartofii,piureul se prepara cu unt si putin lapte pt. omogenizare. Eu mai fac un piuré de mere golden ( cureti merele de coaja le scobesti si le pui la foc mic intr-o cratita cu putina apa,nu pui zahar) si mai pun un sos "des airelles",sunt niste fructe de padure rosii ,cred ca in romana este de coacaze. Merg sa caut reteta si o traduc. Sophia 2ani [gravi]+21 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai poti face pere cu sos des airelles. Perele le tai in doua si le cureti de coaja,le pui intr-o tigaie cu unt incins,le rumenesti pe ambele parti si le flambezi cu ceva bun,eu pun Calvados,este o bautura din pere,poti utiliza rom de buna calitate. Le dai doeparte si le umpli cu sosul des airelles(inca nu-s convinsa ca e de coacaze). Mai caut si-ti scriu. Perele au un efect foarte frumos lpe platoul cu carnea de curcan desosata de catre sot( la noi e traditie din tata in fiu)[:D]. Sophia 2ani [gravi]+21 [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica, scuze ca ma bag si eu ca musca-n lapte[:D]. Airelles sunt coacaze rosii din cate stiu eu, alea negre-s cassis, afinele-s myrtilles, caneberges sunt cranberries, fruits de l'églantier sau cynorrhodons sunt macesele. Hai ca am insirat acum cam toate fructele padurete in franceza[:D].

 

Enfin, ca sa fiu on-topic, anul asta am planuit sa nu petrecem prea multe zile acasa de Craciun (ne ducem la prieteni la cina , la un parc de distractii pt copii si nu numai, gen Disney, dar olandez, si apoi la Bruxelles). Ei, pt cina la prietenii nostri am fost rugata sa prestez dulciuri, si anume: eclere cu umplutura de mascarpone-mocca si glazurate cu fondant de cafea (reteta proprie). O sa mai fac si nuci (prajiturelele alea romanesti ce se fac in Ro de Craciun, pt care am navigat tot netul sa gasesc aparat ...si am gasit, ura[pk]!) ca mie asa mi-a casunat ca anul asta neaparat sa am "nucile" alea de Craciun pe masa (macar la prieteni, daca nu acasa[hot]). Poate o sa prestez si ceva muffins de cioco cu caramel, dar mai ramane de vazut cat timp o sa am la dispozitie. A 2-a zi de Craciun vor veni socrii la cina, dar o rezolv usor...cu sarmale facute dinainte (adica umplute, impachetate si congelate, bune doar de fiert proaspete la momentul de rigoare) si probabil un cozonac romanesc, prestat la robot si congelat si el...tot dinainte.

 

De Rev inca nu stiu ce fac si unde petrec...Ma mai gandesc.

 

 

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004

[foto][iepu]Almaid="teal">,poze noiid="teal">,si mai noiid="teal">,cele mai noiid="teal">,nou-nouteid="teal">,

[foto]poze yahooid="teal">

 

 

Povestea Almeiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Ce mult imi place subiectul. Abia astept sa incep sa decorez casa saptamana viitoare, dupa 1 dec ca de e si mos Nicolae si sa fie frumos.

 

Noi de Craciun vom merge in tara asa ca voi manca la mami tot ce-mi doresc, adica sarmale in varza, muraturi, "porcarii" si alte bunatati.

 

Cineva spunea mai sus de niste fursecuri seci care se fac cu ceva timp inainte. Imi puteti da si mie reteta?

Si o reteta de lichior de oua daca nu cer prea mult.

 

Merci mult si spor la pregatiri.

 

 

 

 

 

"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."

Charles Baudelaire id="purple">

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...