Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici fericite cu mai multi copilasi (10)


Recommended Posts

cornelia, sarcina usoara si bb sanatos![flo]

la mine e mai greu cu intoarcerea la serviciu, ca de 5 ani stau pe tusa[:I] si cresc la copii.o ma simt ca un extraterestru! eu nu am avut mare pozitie, fiind "tinerica" la vremea aceea, acum deja sunt matura si inteleapta[:D], si dornica sa iau taurul de coarne![haibat]

[flo] mamici si sanatate

 

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

 

IUBESTE SI FA CE VREI!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui capra cu trei iezi la mine e mai greu cu intoarcerea la serviciu, ca de 5 ani stau pe tusa[:I] si cresc la copii.o ma simt ca un extraterestru! eu nu am avut mare pozitie, fiind "tinerica" la vremea aceea, acum deja sunt matura si inteleapta[:D], si dornica sa iau taurul de coarne![haibat] [flo] mamici si sanatate
....si eu tot dupa 5 ani m-am intors, si pe deasupra intr-o tara straina, o limba care nu o vorbesc nici acum perfect. Dar cred ca inebuneam daca ramaneam acasa. plus ca aveam eu pasaricile mele, ca....ca cine ma mai vrea dupa atata timp[:D] fara nici o experienta aici, mai ales ca vroiam sa fac ceea ce stiu si-mi place nu altceva. Daca ma gandesc acum in urma, n-a fost deloc greu. Am obtinut ceea ce am vrut. .........acu´ parca as mai vrea putina pauza[:D] Mult succes, o sa vezi ca lucrurile se vor aseza de la sine si- va veti intra toti repede in noul ritm.[pup] Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE (07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/Oct2008#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piatra lunii sarcina usoara! Eu sunt foarte incantata de racusori [:D]. Sper ca bebe sa semene cu surioara lui care a fost un bebe exemplar. Dupa ce a crescut, s-au mai complicat lucrurile [;)]. Nu scrii la mamici de iulie-august? Nu am eu prea mult timp, dar am zis sa ma bucur cat mai mult de burtica, astya incluzand impartasirea emotiilor cu un grup de mamici.

 

miraklucker eu nu o data v-am admirat (din poze) si m-am minunat cat de mult va plimbati! Probabil ca locuiti si aproape de munte, dar mie in momentul asta mi se pare misiune imposibila sa pleci in concediu cu trei copii. Vacanta placuta!

 

Capra cu trei iezi pai atunci, succes cu taurul [:D]! Curaj!

 

 

 

Va pup,

Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005)

poze; poze2

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Cornelia si Piatra luniiid="red">, sa aveti sarcini usoare si bebelusi sanatosi!

Miraid="red"> cand plecati in concediu si unde? Cand este vacanta? Va admir tare mult, cat de mult colindati cu copii.

Adrianaid="red"> ce mai ziceti? Cum te descurci cu copii?

Marimarid="red"> imi pare tare rau ca ati fost bolnaviori de sarbatori, dar bine ca a trecut si nu a fost asa nasol. Cum este cartea? Ai gasit ceva interesant in ea? Vorbesc despre cea referitoare la gelozia intre frati.

Capra cu trei ieziid="red"> fi convinsa ca te vei descurca. Daca te descurci cu trei copii, atunci cu lucrul va fi floare la ureche. Acum, serios vorbind, nu-ti va fi mai usor fizic, dar psihic vei fi mai ok. Eu dupa cea de-a treia sarcina mi-am cautat de lucru in alta parte unde imi acceptau programul meu, adica de la 8.30-15.30. Dimineata il duc pe Bogdan la scoala, apoi il las pe Vlad la gradi, dupa care zbor la lucru. La 15.30 plec de la lucru si culeg si copii de la gradi si scoala in drum spre casa. Nu-i imposibil, doar ca am mai putin timp pt, casa, dar am noroc, ca ma mai ajuta tanti care sta cu Alexandru. Daca copii se imbolnavesc stau linistita pt. ca stiu ca o am pe tanti cu care pot sta acasa. De la anul incepe si Alexandru gradi, dar tot o voi tine pe tanti sa ma ajute prin casa si sa-l ia pe Bogdan de la scoala, care probabil nu va mai avea program prelungit la anul.

Va doresc o saptamana cat mai buna!

 

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cornelia [flo]..danke. Nu e imposibil. ai nostri sunt si obisnuiti cu drumurile mai scurte sau mai lungi cu masina. Acum e muuuult mai bine, dar era o vreme cand abia ajungeam de la o parcare la alta[:D]. Noi nu stam la munte, e chiar ses dar aici oricunde te-ai intoarce cred ca in cel mult jumatate de ora esti in varful muntelui[:D]. Plus ca sotul meu e nascut si crescut la munte, socrii mei stau la munte, el inca viseaza sa ne mutam canva acolo......

acum iarna mergem la ski. Anul acesta e randul Darie sa invete. Inca ii e frica, dar ii face placere si vrea. La anul probabil va fi randul piticoatei si apoi al meu.............de 8 ani de zile sunt tot la nivelul 1 incepatori[:D].

............ieri am fost jumatate de zi la un centru de joaca. au sarit, topait si alerget pe acolo pana si-u dat sufletul. apoi am plecat la sanius. Seara la ora 7 erau deja in lumea viselor.[:D]

Miha uite aici mergem http://www.alpenhof.org/familienhotel-suedtirol.html , in ultima saptamana din ian.

........cand ajungem acasa poate ne vedem, asta asa mai inspre vara incolo[;)].

 

Va doresc multa sanatate si numai bine.

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple"> (07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi

 


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, ce vacanta frumoasa cred ca veti avea.

 

Noi nu vom avea destule zile de vacanta pt cite planuim, vrem in Cipru la caldura primele 2 saptamini din aprilie, apoi in mai pt ca aici sint multe zile libere vrem la Praga si poate la Venezia iar la vara undeva la mare vreo 2-3 saptamini ( cel putin, zic eu, nu stiu inca unde, Croatia, Sardinia sau Grecia) iar sotul vrea si in RO ( io nu prea [:D]).

 

Cornelia, si noi i-am obisnuit, am calatorit mult si cu avionul dar si cu masina, deja sint nedumeriti ca nu am fost demult nicaieri [:D]

 

Miha, o sa incerc sa conspectez citeva idei, pe scurt, ce am retinut este ca sa incerci sa inveti copiii sa-si rezolve conflictele singuri si fara interventia parintilor, daca nu pot singuri atunci e ok sa le dai niste idei despre cum ar putea si ce ar putea sa faca dar sa-i lasi in general sa se descurce singuri. Daca se cearta sa nu-i pedepsesti despartindu-i in camere separate caci asa nu vor invata niciodata cum sa-si rezolve conflictele singuri. Sa-i desparti si sa intervii doar daca sint foarte violenti . Daca unul il loveste pe celalalt , sa incerci sa nu-l pedepsesti pe cel violent ci sa il ignori pe moment si sa-i acorzi toata atentia celui lovit, coplesindu-l cu mingiieri si vorbe bune dar fara nici o referire la celalalt. Mai tirziu, cu calm discuti cu cel violent si il pui sa-si ceara scuze, explicindu-i ce si cum....

mai scriu daca imi amintesc...

 

-------

mamica fericita de M(06/02/2000), R( 02/10/2004) si MV 02/08/2008

........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, statiunea asta e in Austria sau Italia ???[alcool] ca nu-mi dau seama

Ma tenteaza dar noi inca nu avem pasaport pt cel mic si nu as vrea sa trec asa in Italia.....

 

 

-------

mamica fericita de M(06/02/2000), R( 02/10/2004) si MV 02/08/2008

........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he Adina, vacanta nu ai niciodata cat ti-ai dori[:D].

.......e in Italia, partea de nord care se chema Südtirol. Pe vremuri a apartinut Austrie de acee se vorbeste germana.

 

...la noi e frig rau si ceata, de mai bine de 2 saptamani temperatura nu a urcat peste 0. Deasura de ceata adica peste 1000 m e splendid. Mult soare, multa zapada si mult mai cald decat aici jos[q]

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple"> (07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi

 


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce mai faceti fetelor?

 

Am gasit ceva interesant pt parinti

 

http://consciouslyparenting.com/article_TeachingThroughLove.html

 

http://www.loveandlogic.com/

 

http://www.madison.k12.wi.us/aod/Parenting.htm

 

-------

mamica fericita de M(06/02/2000), R( 02/10/2004) si MV 02/08/2008

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si mai mult aici: articole interesante

 

http://www.connectionparenting.com/

 

imi place ce zice si cred ca adopt ca motto:

 

The level of cooperation parents get from their children is usually

equal to the level of connection children feel with their parents.

 

-------

mamica fericita de M(06/02/2000), R( 02/10/2004) si MV 02/08/2008

si iremediabil indragostita de Noua Zeelanda

........

Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!

Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...