Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tata in Ro


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Hartia aurie de impachetat "Povestea spune ca in urma cu un numar de ani un om si-a pedepsit fetita in virsta de 5 ani pt ca a risipit o hirtie aurie de impachetat foarte scumpa. Omul statea rau cu banii si deveni si mai suparat cind a vazut ca fetita a folosit hartia respectiva ca sa decoreze o cutie si sa o puna sub bradul de Craciun. Cu toate acestea, fetita a adus tatalui ei cadoul in dimineata urmatoare spunind: "Acesta este pentru tine, taticule". Tatal a fost rusinat de reactia lui furioasa de cu o zi in urma, dar supararea lui se arata din nou cind a vazut ca, de fapt, cutia era goala. El i-a spus pe un ton raspicat: "Nu stiai, domnisoara, ca atunci cand dai un cadou cuiva, trebuie sa pui ceva in el?" Fetita s-a uitat in sus spre tatal sau, cu lacrimi in ochi, si a zis: "Taticule, cutia nu este goala. Am suflat in ea atitea saruturi pana cand s-a umplut." Tatal a ramas perplex. S-a pus in genunchi si si-a imbratisat fetita si rugat-o sa-l ierte pentru supararea lui fara rost. La scurt timp dupa aceasta, micuta fetita a murit intr-un accident si se spune ca tatal ei a tinut acea cutie aurie alaturi de patul sau tot restul vietii sale. Si de cate ori a fost descurajat sau a avut de trecut peste situatii dificile, deschidea cutia si lua un sarut imaginar si isi amintea de dragostea care a pus-o fetita acolo. Intr-un adevarat sens, fiecare dintre noi, ca si oameni, primim o cutie aurie cu dragoste neconditionata si saruturi de la copiii nostri. Nu putem avea altceva mai pretios decit asta." Copiii sunt ca ingerii care te ridica pe picioarele tale atunci cind ai probleme sa-ti aduci aminte tu insuti sa zbori. Ei, copiii, ne daruiesc dragostea lor si ce pacat ca uneori ii purtam in aceste razboaie mizerabile dintre adulti. Ma doare sufletul si imi musc buzele atunci cand copilul meu plange dupa tatal sau care munceste departe, pentru ca noi sa ii putem oferi ceva mai mult, si nu stiu sa-i opresc lacrimile care curg pe obraz,si nu stiu sa-i aduc zambetul pe buze in acele clipe desi stiu sa fac atat de multe lucruri pentru puiul meu, as da orice ca sotul meu sa fie alaturi de noi, sa-i lumineze zilele si sa-l tina strans in brate seara la culcare. Si daca, printr-o teribila gluma a vietii am fi nevoiti sa trecem printr-un divort, nu as putea niciodata sa rapesc copilului meu bucuria de a fi alaturi de tatal lui, nu cred ca avem dreptul sa mutilam sufletul unui copil doar pentru ca suntem mame! [url="http://s218.photobucket.com/albums/cc189/Stefania1007"][poze][/url]
Foarte frumos, si atat de trist... M-as bucura daca si mama copilului meu ar citi aceste randuri si ar incerca-o macar un mic sentiment de regret..... Intr-o zi oarecare, din "razboiul" nostru , i-am facut cadou un tablou cu urmatoarea [url="http://image69.webshots.com/669/8/9/62/2062809620104247620IWaBRW_fs.jpg"]poza[/url] ...eram intr-o perioada foarte grea , cu psihicul la pamant , cand credeam ca , copilul meu se va departa definitiv de mine... Despre reactia ei la vederea tabloului...nu comentez....
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu nu inteleg de unde atita inversunare pe tati. Le inteleg pe cele care au trecut printr-un divort intr-o oarecare masura dar constat cu stupoare ca parerea majoritatii feminine coincide cu instanta. O mama nu trebuie sa demonstreze ca e capabila sa-si creasca copilul si il iubeste, este de la sine inteles. In schimb un tata e din start un "nemernic" (stiu ca nu ati zis asta, exagerez) care trebuie sa dovedeasca ca poate, poate in cazuri rare ar fii capabil de iubire, afectiune si cresterea copilului. In cazul ei, e pe invers, trebuie sa aduci dovezi ca e drogata, betiva, abuziva. Voua vi se pare justa o astfel de lege? Cordonul ombilical este taiat la nastere, ca tot pomenea cineva de el. Da, prin natura lucrurilor, in general, mama are grija mai mult de puiul mic dar nu intotdeauna si asta nu denota nicidecum ca celalalt nu ar fii capabil s-o faca sau nu vrea. Nu stiu cum va intrebati cum un barbat poate sa-si creasca singur un copil daca e divortat in schmb daca e vaduv e un erou. De ce nu se pun aceleasi intrebari si la mama, ea nu are o cariera?, ea nu trebuie sa plece val virtej sa-l ia de la gradinita, ea nu va recurge eventual la bunici daca e nevoie?. De ce la ea, se "accepta", asa cum se "accepta" si la nenumarate cupluri care sint bine merci dar copilul e crescut de bunici pt ca asta a fost decizia familiei, asta au crezut ei ca este cel mai bine pt copil si in fond ei stiu mai bine. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate, mimitete: ca si precedentul mesaj, inca o mostra de bun-simt si echilibru. mai mult, daca s-ar aplica legea in RO, cea adevarata, cu custodie comuna, cu dovezi clare, daca procesele nu ar fi mascarade ordinare, cred ca acelea pentru care propriul copil nu este decat o arma, s-ar gandi de 3 ori pana sa isi nenoroceasca familia. Asa, au drum deschis, prin mila "justitiei" romane, caci nu o pot pune decat in ghilimele. Stii de ce ? Pentru ca aici exista multe femei care au trecut prin experiente traumatizante si nu se pot desprinde de ele, pe de alta parte nu au cele necesare pentru a nu globaliza, generaliza. Asftel, vei vedea ca orice barbat divortat devine pentru unele clona virtuala a fostului sau barbat, deci rtebuie atacat. Lupta unei mame pt copil ??? Usoara ??? pai nu trebuie sa faca nimic, decat sa minta la inceput, poate spune orice ordinarie in "instanta", nu se va obosi nimeni sa verifice.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Pentru toti tatii si toate mamele: [tube]http://www.youtube.com/watch?v=EqiojZAlNt8[/tube] [url="http://s218.photobucket.com/albums/cc189/Stefania1007"][poze][/url]
Melodia asta...nu face decat sa amplifice durerea tatilor care isi iubesc copii , si totusi nu pot fi langa ei.....si mai ales acelora care nu pot fi langa copii lor , pentru ca nu vrea o mama...... Relativ la un vers din melodie in care se spune ca barbati nu fac un anumit lucru.....eu m-am abtinut cu greu cand am ascultat-o.
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mimitete
Eu nu inteleg de unde atita inversunare pe tati. Le inteleg pe cele care au trecut printr-un divort intr-o oarecare masura dar constat cu stupoare ca parerea majoritatii feminine coincide cu instanta. O mama nu trebuie sa demonstreze ca e capabila sa-si creasca copilul si il iubeste, este de la sine inteles. In schimb un tata e din start un "nemernic" (stiu ca nu ati zis asta, exagerez) care trebuie sa dovedeasca ca poate, poate in cazuri rare ar fii capabil de iubire, afectiune si cresterea copilului. In cazul ei, e pe invers, trebuie sa aduci dovezi ca e drogata, betiva, abuziva. Voua vi se pare justa o astfel de lege? Cordonul ombilical este taiat la nastere, ca tot pomenea cineva de el. Da, prin natura lucrurilor, in general, mama are grija mai mult de puiul mic dar nu intotdeauna si asta nu denota nicidecum ca celalalt nu ar fii capabil s-o faca sau nu vrea. Nu stiu cum va intrebati cum un barbat poate sa-si creasca singur un copil daca e divortat in schmb daca e vaduv e un erou. De ce nu se pun aceleasi intrebari si la mama, ea nu are o cariera?, ea nu trebuie sa plece val virtej sa-l ia de la gradinita, ea nu va recurge eventual la bunici daca e nevoie?. De ce la ea, se "accepta", asa cum se "accepta" si la nenumarate cupluri care sint bine merci dar copilul e crescut de bunici pt ca asta a fost decizia familiei, asta au crezut ei ca este cel mai bine pt copil si in fond ei stiu mai bine. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
uite ca poate tu ca femeie vei primi si un raspuns la postul tau.eu cand am intrebat intr-un post anterior (aproximativ) aceleasi chestiuni nu am primit nici un raspuns valid. ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului. in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In lumina celor de mai sus, eu una am o mare admiratie pentru parintii - fie ei mame sau tati - care se implica in cresterea copilului pe care l-au adus pe lume. [asia] Si pentru parintii care, dupa ce nu au mai putut fi soti/iubiti, au stiut sa ramana parinti pentru copiii lor si au avut maturitatea de a nu isi arunca problemele din viata de cuplu in relatia parinte-copil. Nu vad unde ar fi castigul - pentru copii - a unei custodii exclusive. [flo] ra_mata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut domn tata si felicitari pt felul in care iti iubesti puiul. Sa va traiasca! M/a impresionat povestea ta si mai ales pozele carele/ai postat cu micutul in brate; pe mine ca barbat m/au[q] inlacrimat Intr/un fel am trait si eu aceeasi drama ca cea expusa de tine ,separarea de copil numai ca la mine atasarea fata de copil si viceversa era era cam asemanatoare Chiar daca am suferit enorm ca n/o sa o vad tot timpul a trebuit sa ma obisnuiesc si sa accept despartirea care e dureroasa,,,, La tine insa situatia e de alt gen......dar te sfatuiesc sa fii diplomat si sa lasi lucrurile un pic sa se mai domoleasca...sa lasi timpul sa treaca..eu zic ca se mai aseaza lucrurile. Exa ta isi da seama poate ca a pierdut mult in relatia ei cu cel mic si vrea sa recuperze .... Ce nu pot sa inteleg, cum un parinte care tine intr/adevar la copil sa/l indeparteze de celalalt (care il iubeste enorm), numai pentru ca asa ca vrea el.Cu siguranta ca are ceva lipsa la [batcap]motoras Se vede pe tine ca esti un om cu ,capul pe umeri si poate renunti de dragul lui in favoarea mamei sa mai recupereze timpul pierdut dar nu fraier sa renunti la dragostea fata de el si dreptul care ti/l poate impune o lege aberanta. Incearca sa fii diplomat cu "dushmanu" si o sa ai numai de castigat. Inceca s/o convingi ca un ingerash nu trebuie sa sufere! http://www.youtube.com/watch?v=REdjomsmoNI&feature=related Multa bafta si putere sa treci prin toate! pa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simpatic imi esti simpatic. Atat de simpatic ca mi-au dat lacrimile la drama ta, nu atat pentru tine ci pentru copilul tau. Ce pot spune decat ca sunt de acord cu custodia comuna care exista aici, cand copiii locuiesc cand la mama cand la tata, asta binenteles in cazurile in care atasamentul e puternic de ambele parti. Cred ca timpul le va rezolva pe toate si vei reusi sa te intelegi cu mama sa fii prezent in viata puiului tau. Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...