Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tata in Ro


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Miluna
Simpatic, daca tot ati ajuns la o intelegere acuma cu un fel de custodie comuna, de ce sa nu continuati si in continuare in acelasi mod? O hotarire judecatoreasca, oricare ar fii ea, nu ar trebui sa schimbe intelegerea voastra. Mai ales ca micutul a intrat intr-un fel de rutina si s-a obisnuit cu situatia. Si eu zic ca lacrimile tale sunt foarte daunatoare pentru copil. Ii amplifica foarte tare durerea. El rezoneaza cu suferinta ta, si atit timp cit tu suferi, si el va suferi. Daca tu vei reusi la un moment dat sa te impaci cu situatia, se va linisti si el. Am mai spus intr-un post anterior, un psiholog ne-a spus si noua asta, si desi la momentul respectiv ni s-au parut texte, exact asa s-a intimplat! Eu zic ca voi doi amindoi trebuie sa realizati si sa schimbati cite ceva: - sotia ta (sau ma rog, fosta ta sotie) ar trebui sa realizeze ca nu trebuie sa distruga afectiunea dintre tine si copilul tau pentru a avea ea insasi o relatie buna cu copilul. Cele doua afectiuni pot, si trebuie, sa mearga in paralel. Sigur ca are nevoie de timp ca sa dezvolte o relatie buna cu cel mic, dar nu e nevoie de tot timpul lui, e suficient si mai putin timp, dar el sa fie de calitate. Chiar daca sta mai putin timp la ea, daca in timpul asta s-ar ocupa in mod deosebit de el, cu joaca, risete si buna dispozitie, e imposibil ca puiul sa nu se simta bine cu ea, si sa nu mai fie asa disperat ca vrea la tata. Si eu am fost intr-o oarecare masura in situatia ei, si am reusit sa o depasesc creand o atmosfeara buna pentru mine si puiul meu. L-am facut sa se simta foarte bine acasa, sa nu se plictiseasca, seara la culcare ii spuneam tot felul de povesti interesante care il captivau. Intrebarile ca unde e tata sau cind vine tata reveneau doar cind se plictisea sau avea o nemultumire. - tu, dupa parerea mea, ar trebui sa intelegi ca copilul are nevoie de o relatie buna cu mama lui. Chiar daca acum el o refuza (din motive subiective, cum ai spus), pentru viitorul lui, e bine sa aiba o relatie buna si cu ea, nu doar cu tine. De aceea cred ca ar trebui sa-l incurajezi sa petreaca timp cu mama lui, sa lege o relatie cu ea, si sa nu o mai priveasca ca sta intre voi doi. Cind el se va bucura ca merge la mama dupa ce a stat un timp la tine, si desigur, se va bucura ca vine la tine dupa ce a stat un timp la mama, atunci inseamna ca ati ajuns la un echilibru. Atunci copilul va fii linistit, si voi parintii veti fii impacati. Asta ar fii tinta pe care ar trebui sa o urmariti amindoi, dupa parerea mea.
Ai punctat foarte bine aspectele. Pe linia descrisa de tine am dorit si eu sa merg. Sa continuam aceasta custodie si copilul sa intretina relatii normale cu ambii parintini, sa evitam pierderea de timp cu procese si stresul unui razboi inutil , in care un parinte lupta cu celalant parinte , pentru a ramane parinte. Este ingrozitor si pentru copil si pentru parinte, DAR M-AM LOVIT DE REFUZUL CATEGORIC AL FOSTEI SOTII , aceasta dorind sa profite de sistemul actual din Romania care distruge practic relatia tata - copil. Faptul ca , copilul isi respinge propia mama, ma doare si pe mine, in primul rand pentru ca de cate ori plec de langa el si il las cu mama lui, il las trist si speriat, si vreau ca aceste lucruri sa se schimbe, si in al doilea rand ca, nu imi doresc sa cresc un copil FARA mama,si acesta sa isi priveasca mama ca pe un dusman. Stiu ca aceste lucruri se vor realiza atunci cand mama copilului va intelege ca, daca nu mai suntem sot si sotie , PARINTI vom ramane toata viata, si ca nu poti fi parinte doar 2 zile de 2 ori pe luna. Eu am esuat in incercarea de ai expica acest lucru. Poate daca va binevoi sa vina aici si sa discute cu noi (ca de citit garantat ne citeste) , veti reusi voi.
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aceasta a fost decizia legii : sa iau copilul la domiciliul meu odata la 2 saptamani de vineri seara pana duminica seara. Efectul a fost ca mi-am lasat copilul cu lacrimi in ochi, tipand dupa mine, in timp ce mama lui era cu zambetul pe buze , bucuroasa de "victorie". Asta este tara in care traim : nu te murdaresti pe maini, pierzi.
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Adela P
N-am scris pana acum la subiectul tau insa l-am urmarit de pe margine. Imi pare rau pentru tine si copil ca acesta e deznodamantul, indraznesc sa cred ca in timp mama va trece la sentimente mai bune si va vedea situatia cu alti ochi. Tine-ne la curent.
Eu nu mai indraznesc sa cred in nimic. Astazi a luat copilul mai devreme de la cresa, mie imi spune la telefon ca defapt nu i-a schimbat programul la cresa , "DEOCAMDATA", si cand i-am zis ca maine ma duc la cresa sa ii duc ceva copilului mi-a zis ca , citez "nu il duc maine la cresa , ca e bolnav si ii dau antibiotice"! . Chiar din prima zi in care intra in vigoare o hotarare judecatoreasca , care mi-a taiat fara mila dreptul de aa fi parinte, nu mai pot sa stiu ce se intampla cu copilul meu, care e programul lui la cresa ca sa il vizitez, daca e bolnav sau nu....inteleg ca face toate astea ca apoi sa vina in instanta sa spuna ca nu m-am mai interesat de copil dupa pronuntarea hotararii....inteleg jocul murdar....DAR TOTUSI E UN COPIL IN JOCUL ASTA.....
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui coltofeanu
Sincer...imi pare rau pentru situatia voastra....mi se pare ca va invartiti intr-un cerc fara iesire. Chiar nu stiu ce sa mai spun....
Nici eu nu stiu ce sa mai zic....se zice ca, pentru copii doar moartea unui parinte e mai grea decat divortul parintilor... de aceea parinti ar trebui sa aiba capacitatea si discernamantul de a indulci suferinta copilului ci nu de a o amplifica.....eu am invatat sa imi inghit lacrimile si sa imi incurajez copilul cand il vad ca plange cand se desparte de mine.....dar stiind ce e in sufletul meu in acele momente, imi dau seama ce e in sufletul lui.....
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui simpatic Nici eu nu stiu ce sa mai zic....se zice ca, pentru copii doar moartea unui parinte e mai grea decat divortul parintilor... de aceea parinti ar trebui sa aiba capacitatea si discernamantul de a indulci suferinta copilului ci nu de a o amplifica.....eu am invatat sa imi inghit lacrimile si sa imi incurajez copilul cand il vad ca plange cand se desparte de mine.....dar stiind ce e in sufletul meu in acele momente, imi dau seama ce e in sufletul lui.....
imi pare rau pt suferinta ta si a puiului...poate ca intr-o buna zi mami lui va intelege ca puiul mic are nevoie si de tati, ca universul lui sa fie intreg...Doamne ajuta sa fie bine cat mai devreme! [flo] mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008) Save the Earth /Is the only planet with chocolate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocami am primit hotararea judecatoreasca. Nu stiu daca e idee buna sau nu sa o scanez si sa v-o supun antentiei, dar va citez cel mai important paragraf : "Instanta retine ca nu exista nici un impediment ca minorul sa fie incredintat oricaruia dintre parintii sai, in conditiile in care s-au implicat impreuna si indeplina intelegere in cresterea si educarea copilului , s-au suplinit si completat reciproc in exercitiul ocrotirii parintesti, sunt persoane serioase responsabile, care se ocupa cu pricepere si afectiune de ingrijirea minorului, si nici unul dintre parinti nu poate fi suspectat de dezinteres fata de copil ". In rest, ce sa va spun, EVITA total sa se pronunte asupra atasamentului si implicatiile lui (atentie pentru un copil de 2 ani si 10 luni) , si incearca sa induca faptul ca , custodia comuna nu poate fi in interesul copiilor la general. Asa ca, desi nu mi-a reprosat nimic ca PARINTE , mi-a interzis sa fiu PARITNE. Judecati si voi!
Un om poate avea totul neavand nimic, sau, poate sa nu aiba nimic avand totul!
[URL="http://family.webshots.com/album/568236795OVrCJy"]La pieptul parintelui[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...