Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cum procedez pt a intra in inv prescolar


Recommended Posts

Si eu zic sa faci o incercare. Te poti angaja si ca suplinitor pentru o perioada si apoi mai vezi. Stiu sigur ca gradinitele de stat au mare nevoie de personal, fie el si necalificat. Sunt multe posturi ocupate de educatoare calificate care si-au luat postul la titularizare si apoi au plecat la facultate, deci... Oricum, eu te-as sfatui sa nu spui din prima faptul ca vrei sa faci asta pentru copii, mai intai ia postul si apoi vezi tu... Succes! Claudia,soacra frumoasei Oti Povestea nasterii http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lighty, daca zici ca esti usor depresiva, lucrul cu copiii te va ajuta mult. Ei au darul sa te faca sa uiti de multe...Oricum, eu te sfatuiesc sa nu ii spui directoarei ca ai o depresie, chiar si usoara. Oricum, astea sunt chestii personale. M-am gandit la tine si cred ca ar trebui sa soliciti un post de ajutor de educator, niciodata nu sunt prea multe educatoare la o grupa...Din celelalte puncte de vedere te inteleg perfect, am si fost in situatia ta- ma mutasem din oras la tara cumva, ma rog, un orasel mai mic, si atata innebunisem de deperesie ca ne-am mutat inapoi! E foarte greu, desi multi zic, vai, e aer curat, e liniste...las' ca oi avea liniste pe lumea-ailalta!!![8D] Tine-ne la curent, daca vrei sa te ajut cu ceva, zi-mi, adica scrie-mi PM, putem vorbi despre orice, profesional sau nu...[pup] "sky is the limit!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ti s-a spus ca o gradinita particulara nu te angajeaza fara liceul pedagogic. Nu e adevarat, la cite sute de gradinite sint ar sta fara personal asteptind absolventele de pedagogic. DIn pacate sau din fericire (depinde de la caz la caz) angajeaza oameni cu orice pregatire. Nu te astepta la cine stie ce salariu, dar munca e frumoasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salut Pentru a intra in inv. prescolar trebuie sa mergi la Inspectoratul sect 3, sa depui un dosar cu actele tale , apoi sa te programezi pt examen scris si oral (din materia de specialitate-este mult de invatat).Daca la examen iei peste 5, te poti prezenta la sedinta publica pentru a vedea ce locuri sunt. salariul tau va fi cam 550ron (faptul ca ai licenta nu conteaza, vei fi platita la fel ca ingrijitoarea, esti tot necalificata) tu vei fi pe post pana in iunie , apoi va veni o persoana calificata. daca nu se ocupa postul de catre o persoana calificata, poti merge iar sa dai examen, iar sa mergi la sedinta publica, dar trebuie sa iei nota mare ca sa ai sanse sa nu iti ia postul o colega cu medie mai mare. (candidatii sunt chemati in fatza in functie de media de la examen, si sunt rugati sa isi aleaga postul preferat din ce sector vor) asadar, nu iti recomand ..ce faci, pleci cu copiii din gradi in gradi ? in plus, educatoarea sta la grupa efectiv 5 ore, dar se mai lucreaza acasa 3 ore (asa este in lege) ..si crede-ma , chiar va trebui sa lucrezi mult acasa ..ca incepatoare trebuie sa faci mereu proiecte didactice -au cam 3-4pagini ..cate 2 pe zi la grupa mare ..material didactic..sa completezi o gramada de documente .. la particulara este posibil sa te angajeze, dar vei primi f putin pt ca nu esti calificata ..vei fi mai degraba ajutor de educatoare iar pt copii, nu te vor lasa cu amandoi gratis..doar iti vor face o reducere ..sa zicem platesti o taxa in loc de doua la particular nu vei lucra 5 ore la grupa,ci intre 8 si 10 ore mult succes orice te vei decide si multa sanatate puiutilor![flo] "cine inceteaza a fi copil, acela a murit deja "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...