Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (oct.2008)


Recommended Posts

Despre revelion - a fost chiar foarte frumos, am fost la hotel Mara in Sinaia si, de unde ziceam ca stam pana pe la 1 - 2, am stat, fetelor, pana la 4.30. Da, cu Sasha. Nu ma asteptam sa reziste atat, mai ales ca dupa amiaza nu a dormit mai mult de 1 ora. Si acolo a facut o pasiune pentru Anda Adam, care a cantat de revelion. De ce : cum el era motz pe ringul de dans (cu alt baietel din gashca), tipa la invitat la dans. Ca un baiat "bine crescut" a refuzat, normal, si a fugit inapoi la masa. Dupa care o vede zilele trecute pe coperta unei reviste si vine disperat la mine : mami, mami, uite-o pe Anda! Si ca sa ii fac in necaz ca e fraier si timid, i-am zis (pe coperta Anda era cu Victor Slav): "vezi, mami, daca dansai tu cu ea cand te-a invitat, acum erai si tu cu ea pe coperta revistei, nu baiatul acesta !" Sunt rea, nu? Anca si Sasha Nazdravani de Aug-Sept. 2003 "Iubiti-va parintii, caci viata fara ei este inspaimantatoare si absurda".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

criminal sasha... si gelos... iooi... si au... 5 1/2 ?? nu-i cam devreme? [:D] parca daca erau baieti se maturizau mai tarziu... ma asteptam undeva pe la vreo 15-16 ani sa am probleme "existentiale". am reusit sa vad londra... multumesc mihaela... am avut cred ca juma de ora de evadat din romania. macar stiu pe cine intreb peste 5 ani, cand va trebui sa ma tin de promisiune... doar asa i-am zis lui andrei, ca la 10 ani merge la londra, la thomas. (una peste alta intreaba de ce nu mergem mai repede, dar o sa-i explic ca n-a scazut lira suficient de mult [ asta mi-a placut!]) totusi, lamureste-ma cu ceva... palicanii am inteles ca bantuiau prin multime... da' veverita? si ea la fel!? ma bucur ca n-am pus bat in ghete... tare mi-e ca n-ar fi avut efect [pk], sau ar fi fost cam acelasi efect. acum, stiri de ultima ora, andrei e acasa bolnav. nu foarte rau, dar suficient pt un sumetrolim. si sambata avem party, pe 13 iar party... o sa intru in faliment cu petrecerile de la gradi! plus ca acum face planuri, ca si el vrea sa-si faca ziua, la mc'd, sau unde-o fi. dar vrea sa si-o faca. da doamne sa nu ne bage criza in somaj... of, si vad eu cum fac s-o scot de-un party. iris la gradi e incantata (eu sunt fericita, fac 5 min pe jos, din casa). are pat cu buton... apesi pe buton si face poc, si faci nani. am inscris-o si la dansuri, nu de alta, da' am vazut ca-i place. incercau sa ma convinga cu muzica si engleza, le-am zis ca-i cam devreme... nici nu vorbeste bine. oricum au laudat-o, ca-i cuminte si ascultatoare, ca n-au probleme cu ea. iris in schimb s-a laudat in seara asta c-a batut-o un baietel... dar l-a batut si ea. matza asta mica e mai rau ca fra-su. nu ramane datoare cu nimic. si-o ia, nu plange, si-o intoarce... asta nu seamana a don'soara...[V], o sa fie xena, printesa razboinica...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani, fetele mele, un an bun si linistit, cu multe bucurii si sanatate!

 

Danateu [pup], ai dreptate cu doua vorbele, imi fac mea culpa si zic mai mult acum.

 

Noi am stat prin preajma casei de sarbatori, am avut mai multe zile libere, dar am avut si unele in care am muncit (de exemplu, eu am muncit si in ajunul Craciunului, si pe 31).

In rest, am lenevit si ne-am plimbat prin oras cu fetele, am fost la cinematograf (nebunie, le-a placut la maxim!), in vizita la bunici, strabunici, la cumparaturi, etc.

In noaptea de Anul Nou am dormit pe rupte, pe fete nu le-am convins sa traga un pui de somn la pranz, asa ca seara la 10 erau la culcare, iar la miezul noptii sforaiau cu tot cu paturi, nici nu s-au clintit la artificii.

Noi am desfacut o sampanie si ne-am pupat ca mosnegii pe balcon, cu ochii la artificii, pe urma ne-am aruncat in pat. Fara mese, fara tinute festive, ca mosnegii, cum ziceam.

 

Acum ne pregatim sa mergem in Austria la ski (nu saptamana care vine, urmatoarea) - Danateu, din pacate mergem in nord, pe langa Innsbruck, daca era inspre Viena veneam la voi in vizita.

Intrucat vom calatori cu avionul, am oaresce emotii, primo pentru ca eu urasc sa zbor, secundo ca nush cum se vor simti fetele, ele fiind la prima aventura de acest fel.

 

Stiu ca multi dintre copiii nostri au fost deja cu avionul, ia impartasiti din experiente: la voi cum a fost primul zbor, le-a fost rau, frica, ati avut vreo problema?

Zgatiile mele sunt incantate, de-abia asteapta sa se urce in avion si mai ales sa vada zapada.

Miruna nu pricepe cum s-a putut sa avem Craciun fara zapada. Adineauri comenta: "cum au trecut sarbatorile? pai nici n-am avut zapada!".

 

Capritele sunt bine, pline de idei si nazbatii, se distreaza fain impreuna, isi fac tot felul de jocuri cu interpretari de personaje, imi place mult cum coopereaza, desi se mai si cearta uneori.

Faptul ca merg impreuna la aceeasi gradinita le-a unit foarte mult, au experiente comune, comenteaza impreuna intamplari, se ajuta una pe alta (de exemplu, inainte de serbare ne-au facut niste repetitii acasa, ne-am tavalit pe jos de ras cum dansau ele hora in doua - fara muzica si cu lumina stinsa, ca "asa e la spectacol").

 

Noi ne strofocam cu serviciile, cateodata imi vine sa las totul balta si sa ma duc la tara sa cresc gaste, imi dau seama ca pun prea multa energie in munca de la servici si mi-e ciuda de mor. Din fericire, imi place ce fac, altfel ma calugaream de mult. [:)]

 

Vad ca Petra si Eliza merg la balet. Eu sunt sincer uimita, in primul rand ca le place si apoi ca mai au energie seara sa se concentreze si la lectiile de balet.

Miruna mea e inginer sadea, nu ii plac deloc activitatile de pe scena (abia am convins-o sa mearga la serbare), iar cu dansurile n-are nicio treaba, nici ce face la gradi nu o atrage prea mult. Mai degraba o incanta lectiile de karate.

Irina nu e foarte departe, desi are si o latura mai artistica, dar ii place mai mult sa cante (si sa improvizeze) decat sa danseze.

Amandoua sunt fascinate de masini (asta a fost si principalul cadou de la Mosu, masini cu telecomanda), surubelnite, vulcani si dinozauri. Acuma na, din ma-sa si tac-su ce putea sa iasa? [:D]

 

Si eu imi ies din fire de multe ori, mai ales cand noi vorbim serios cu Miruna si ea ranjeste si o doare-n basca. Frate, Irina e capoasa, dar daca o convingi sa faca ceva, face! Nu se lasa pana nu face pana la capat, meticulos, cu atentie, incetisor, ca o babuta pedanta.

Miruna, in schimb... "Miruna, ai pantalonii pe pat, pune-i pe tine". Ce face Miruna? Isi da jos bluza!

"Miruna, ce faci Abia ai pus bluza pe tine, de ce o dai jos?"

"Aaaaa... ce aiuiita sunt..." (in continuare il evitam pe R).

E ingrrrrozitor de aeriana, imi aminteste de gluma aia cu profesorul de matematica oprit pe scari: "nu mai stiu ce faceam: urcam sau coboram scarile?" [:D]

In schimb, are un talent fantasic sa retina niste detalii incredibil de subtile si sa faca legaturi logice. Si are o memorie incredibila, tine minte chestii dinainte de a implini 3 ani.

Eu folosesc cu succes magneziu forte (sau MagneB6), ma mai calmeaza in perioadele de stres si nu mai explodez din orice.

 

Acum tre sa va pup iar din zbor, ca e ora de dush si tre sa ma prezint la datorie.

O seara super-frumoasa va doresc! [pup]

 

PS Minunate pozele de sarbatori, am deschis o tona de linkuri acuma si ma uit a toate! Foarte frumosi kinderii, dar si mamicile lor! [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello, hello... Bine v-am gasit in noul an si va urez tot ce va doriti si numai bine! Noi am petrecut in Iasi sarbatorile de iarna, eu imi revin inca cu greu dupa 3 saptamami de bronsita si amigdalita pultacee cu 3 antibiotice si cu tusit de nu mai stiam ce e cu mine. Pur si simplu nu puteam merge nicaieri in halul asta. Asa ca de Craciun am stat acasa si ne-am straduit sa ne bucuram unii de altii - nu stiu de ce sau poate pt ca am fost bolnava eu nu mi-am dat seama cand a trecut Craciunul!!! - ne-am jucat cu Alex cat am fost in stare si l-am facut sa se bucure macar el de atmosfera. La noi pe 24 decembrie dupa amiaza a nins pentru prima data in acest an. Cand l-am culcat la pranz pe Alex i-am spus ca Mosu nu aduce zapada daca copii nu sunt cuminti si de exemplu refuza sa manance si sa doarma… asa ca s-a culcat si cu chiu cu vai a si adormit! Va dati seama cand s-a trezit ce fericit a fost! Cum noi aveam sa ne intalnim a doua zi cu Mosu la niste prieteni acasa, Mosu a lasat darurile sub brad. Asa ca ne-am urmat programul obisnuit zilnic. Cum a iesit din baie copilul si a dat cu ochii de jucarii a cazut in extaz. Fiind mai multe jucarii decat se asteptase a avut si un moment de uimire si a gasit puterea sa intrebe dragul de el: daca nu cumva gresise Mosul si ii lasase lui prea multe cadouri!! Ale altor copii… In prima zi de Craciun am avut niste colindatori super care timp de aproximativ o ora ne-au delectat si ne-au amintit colinde… apoi a venit si Mosu’… batran si sfatos si… burtos! Cert ca lui Alex dupa ce si a facut numarul cu poezii si cantecele i s-a parut ca Mosu ar trebui sa spuna si el o poveste si nu s-a lasat pana nu a smuls o poveste de la Mos, care ‘ sa fie “despre polul nord si tara jucariilor!”… A fost frumos, pacat ca eu am fost bolnava si nu m-am putut bucura pe de-a-ntregul. Insa copii au fost in extaz. De Revelion am fost la un restaurant cu pretentii de aici – unde am si cununat in vara si am spus ca m-au suparat prea tare sa ma reintorc prea curand – insa, care, din lipsa de solicitanti a fost nevoit sa mai coboare fumurile! Mancarea facuta de Petrisor Tanase a fost ceva de nemancat insa muzica a fost bestiala. A cantat si Monica Anghel care e de-a dreptu’ super-super. Ne-am distrat am dansat si am ras cum n-am mai facut-o de ani de zile! Si am tusit, bineinteles! Insa una peste alta, de mult nu m-am mai distrat ca in noaptea de revelion… Fiind si bolnava am reusit performata sa salbesc 7 kg in nov-dec 2008, mai putin decat am pus din martie-iunie insa sa speram cu nu rotunjesc la loc… dar constatarea venind dupa sarbatoriel de iarna e o performanta… a fost prima data dupa 3 ani cand am fost nevoita sa imi stramtez putin hainele, dar ce bine! O zi buna si numai bine! "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

roisinu, o sa zici ca ai dat un deget, si vrem toata mana... niscai poze? pe undeva [:D]? referitor la [avion], n-am fost decat cu andrei. si nu i-a fost frica, i-am explicat atunci c-o sa fie ca la parcul de distractii, o sa simtim un gol in stomac, dar o sa-i placa. oricum i-am bagat in sperieti pe-aia din avion, la cat am ras eu cu fi-miu si la deco/ateri -zare, si cand am prins turbulente. mai greu a fost sa-i explic ce e cu pliantul acela cu indicatii in caz de urgenta . am omis partea cu "avioanele se pot prabusi" din toate povestile. carmen, nu stiu ce sa mai zic... aproape ca mi se face teama cand dispareti... mereu bolnaviori. acum sincer, bine ca n-a fost alex. ar fi fost de-a dreptul trist sa fie bolnav de sarbatori. noi... le mai trecem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehe, ce de povesti frumoase! Mihaela, superbe pozele! Vrem si nooooooi la Londa! [bang] Si sa stii ca Petra nu a dormit la pranz, foarte rar se intampla asta, nici la gradi nu ii iese prea des partea cu dormitul. E ca mine, imi aduc aminte ca nici eu nu prea puteam dormi cand eram mica. Roisin, nu vor fi probleme cu avionul. Noi am fost cu Petra la 2 ani, la 3, la 5. De fiecare data a fost incantata. Singura durere (pe bune, cu asta chiar s-a plans) apare la urechi, la aterizare. Dar poate aveti noroc si scapati de asta. De obicei se dau jucarii la copii in avion asa ca incantarea e cu atat mai mare. Ai grija numai sa iti ascunzi tu bine lipsa de entuziasm ca sa nu se ia [:D]. Si Petra a plans dupa zapada dar din pacate nu ne permitem acum o iesire la munte sau Austria asa cum ne-am fi dorit. Ma bucur macar ca ninge acum, poate apuca macar sa vada putina zapada. http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela - atat de mare mi se pare Silvia! Pozele, ca de obicei... exceptionale! Roisin - mai, important e sa faca ce ii place! Eliza ma bazaia la cap inca de pe la 3 ani ca vrea balet... Abia la 4 ani au primit-o insa, acuma e al doilea an si e cel putin la fel de interesata ca si la inceput. Acum nu isi mai incape in piele, face demonstratii... face podul, spagatul.... Cu avionul a fost prima data la 3 ani, apoi la 4 si vreo 4-5 luni, in ambele cazuri a fost extrem de incantata. Primul chiar a fost un zbor lungut, de vreo 4-5 ore... O sa vezi ca o sa fie ok, iar pana in Austria e zborul scurt. Sisi - nu numai ca a nins, dar ia uite ce frumos s-a asternut! Eliza a fost deja afara, l-a asteptat pe Ovidiu gata imbracata! Maine avem program de parc, cu siguranta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Ma dor toate....spate,maini...am dat la zapada aseara.../A fost prima zapada la casa noua si a fost grozav!Am stat afara vreo 2 ore, am dat zapada de pe drum (eu cu lopata, copiii cu maturici si faras),ne-am jucat cu Raia si mai ales ne-am tavalit pe jos!Acum ii astept sa se scoale sa vedem daca e zapada mai buna pt. bulgari si sa o luam de la capat.

 

Maine am program de patinoar caci de SF. IOn a primit si Raluca o pereche de patine si "se da" cu ele in casa!!!

 

EU sunt agitata tare caci trebuie sa rezolv copiii de acum cu scoala si gradinita.

Am gasit o scoala care are chiar in incinta ei si gradinita (una construita in 2007 care cica e cea mai moderna din tara si care corespunde cu normele UE).Ar fi grozav sa ii pot duce pe amandoi in acelasi loc!Scoala are si after school asa ca i-as putea lua pe amandoi dupa- amiaza (asta daca mi-oi mai gasi vreun serviciu vreodata!)

 

Cine mai merge la scoala dintre noi?

Ma duc sa mai beau o cafea ca poate ma mai dezmortesc.Pup

 

Irinuca

 

Poze cu Raducu si Raluca:

http://picasaweb.google.com/mircea.strimbeanu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite, vorbim deja de scoala... nici nu stiu daca sa ma bucur sau sa ma intristez. Noi mai stam un an la gradi, nu am chef inca de complicatiile cu soala (eu ca Petra sunt sigura ca ar vrea si s-ar descurca, deja incepe sa citeasca cuvinte simple samd) Aseara s-a jucat si ea in zapada in curte... si de atata entuziasm a facut pe ea. Nu ca nu ar fi putut face unde trebuie, ca a intrat in casa plina de zapada cum era, am ajuns la baie, i-am dat in jos pantalonii dar nu a vrut sa se aseze pe buda cu geaca, moment in care si-a dat drumul pe ea. Am crezut ca o agat intr-un cui. Auzi, sa faci pe tine lagna buda si cu pantalonii in vine ca ma rog doamne nu puteai sa stai cu geaca pe tine [bang] Copii astia sunt fenomenali, niciodata nu ar face ce le spui, numa cum vor ei.. http://community.webshots.com/user/sisi03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de scoala, si pe mine m-a intrebat zilele trecute educatoarea lui Radu daca el va merge in toamna la scoala pentru ca vor sa inceapa pregatirea in vederea scolii cu cei care vor incepe...noi ne-am hotarat sa nu....dat fiind ca abia face 6 ani pe 17 sept....cu riscul de a fi mai "magar intre oi" printre piticii de la gradi, dar l-as mai lasa 1 an sa copilareasca.

Vorba lui Sisi, si lui Radu cred ca i-ar placea la scoala, in primul rand ca s-ar simti mai important [:D] Si el stie deja sa faca adunari si scaderi simple, pe degete sau cu obiecte, nu l-am invatat, ci ne-am trezit pur si simplu ca le face. La fel si cu literele, compune cuvinte scurte si stie ordinea literelor. Sper sa nu le invete de tot pina incepe scoala si sa se plictiseasca in primul an.

Am auzit ca si aici trebuie sa te agiti pt rezervat loc la scoala cam cu 1 an dinainte, e si aici problema cu locurile in gradinite mai ales, dar si in scoli. Si noi va trebui sa ne gandim la varianta after-school, dar mai e mult pina atunci.

 

Roisinule scrii tu rar, dar tare frumos descrii totul, succint si la obiect [pup] Ma bucur ca 'capritele" tale sunt bine si din cate citesc au o personalitate diferita, dar adevarata, fiecare [:D] Petrecere frumoasa la ski (in ce statiune?) si nici o grija, cred ca fetelor le va placea zborul fara nici un dubiu, dar ai grija la urechi la coborire, e posibil chiar sa le doara! Eu l-am invatat pe Radu chestia cu suflatul si tinutul de nas, insa nu prea i-a iesit din prima, astfel incat, din cauza urechilor infundate urla domnisorul, de auzea pina si ultimul pasager din coada avionului ce vorbea Radu cu mine [:D]

 

Carmen imi pare rau ca ai avut asa sarbatori, dar e bine ca esti mai bine acum si, bonus, fara ceva kile in plus [flo]... ceea ce imi doresc si eu...dar din motive sanatoase, nu de boala[:D]

 

Sasha e tare Alex cu Anda Adam [:D] mama daca de la varsta asta mica au asa "apucaturi" de masculi...ce soakre vom fi... [:-@]

 

Mihaela am admirat pozele, zic si eu ca fetele, tare frumoase, cum ma si asteptam, de altfel [pup]! M-au facut sa visez....si cand am citit si povestirile...ehhh, ma si vedeam in autobuzul rosu cu etaj coborand pe Oxford Street la capatul cu Marble Arch. Apropos, ca acolo e aproape intrarea in Hyde park, ati vazut si speakers corner?

Iar garda, am citit pe site-ul lor, ca de ceva vreme se schimba la 2 zile , nu mai e zilnic ca inainte. Bravo voua ca va plimbati, iar Silviei diploma de rezistenta si de copilas cuminte si intelegator [pup]

 

Ma bucur fetelor, ca aveti zapada acum la Bucuresti, aici doar a fulguit timid, insa avem la 70-80 km, la cel mai apropiat munte de Viena, o zapada superba! Apropos, am mai pus si eu poze din perioada sarbatorilor aici: http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Viena%202008/

 

Pupicei!

 

 

 

 

 

 

 

Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefanid="size3">(Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]

 

Hai la plimbare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...