Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (oct.2008)


Recommended Posts

La Multi Ani! Nu-mi vine sa cred ca deja discutati despre inscrierea la scoala! [wow] Si eu care incercam sa-mi conving familionul ca este mult mai bine sa o dau de aproape 8 ani la scoala, adica in 2011. Andra sta destul de bine la unele capitole (gen citit si socotit) dar si prost la altele (rabdare, dus lucrul pana la capat, refacut daca este gresit, povestit) Mi se pare prea mica pentru scoala [:(] Cred ca o mai vad tot puiul mamei. Despre sarbatori... la noi au trecut prea repede. De la Craciun pana dupa anul nou Andra a fost plecata la soacra-mea iar noi...de pe vatra pe cuptor. Si nici macar nu pot spune ca m-am odihnit, ca doar pe 24 si 31 eram la munca. Am vrea totusi sa plecam un we undeva la sanius, dar inca nu ne-am hotarat unde pentru ca eu vreau sa evit Valea Prahovei (nu'sh de ce) iar alte locatii care sa aiba sigur partie...n-am aflat inca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si Silvia va merge la scoala la toamna...ma rog aici e august cand incepe scoala. Dar va fi clasa 0, care aici se face la scoala si sistemul e altfel decat in Ro. Adica toti copiii nascuti intr-un an merg la scoala, nu ca e din august sau septembrie....se ia anul in considerare. La noi a fost problema cu scoala insa, voiam ca si Silvia sa mearga la scoala unde e Diana acum, desi Diana din cl.7-a merge la alta scoala(asa e sistemul). Scoala aici se face pe zone, adica copilul merge la scoala de cartier, dar sunt exceptii, plus ca de anul asta cica se pot inscrie copiii unde vor. INSA sunt cateva reguli. In primul rand se iau copiii din zona, apoi daca mai sunt locuri se tine cont de cateva criterii. Noi am fost in audienta la director si el a zis ca primul criteriu dupa cel al zonei, pentru acceptarea copiilor in cl.0 va fi daca au sau au avut surori/frati la acea scoala. Ei au socotit cati copii sunt si raspunsul a fost pozitiv pentru noi, o accepta si pe Silvia la ei. Asa ca am scapat de grija. In aprilie vom fi convocati la vizitarea scolii, la prima intalnire cu viitorii copilasi colegi si cu invatatoarea.

Eu nu-mi fac probleme, aici scoala e joaca, totul se invata din joaca si Silvia stie destule ca sa mearga la scoala. Oricum, nu e de ales, nu se amana. Copiii speciali au clase speciale tot la scolile normale, cu invatatori specializati.

Asa ca bifam o scolarita pe lista! [flo]

 

fetelor, ma bucur ca v-au placut pozele si povestile. [flo]

 

cristina, asa cum spui...veverita era si ea intre lume, dar nu era singura, erau muuuulte si zburdau lejer intre lume.

 

roisin, si Silvia a zburat la 2 ani jumate, fara probleme. Si am avut zbor cu escala, asa ca au fost cate 2 in aceeasi zi. Distractie placuta la zapada!

 

carmen, imi pare rau ca ai fost bolnava...daca te incalzeste cu ceva, n-ai fost singura. Asa un Craciun in care sa bolesc tot timpul inainte si dupa n-am mai avut. Noroc si la noi ca a compensat calatoria, ca altfel era jale.

 

danat, nu am vazut speakers corner, am intrat dinspre Buckingam. Dar adevarul e ca nici nu am stiut de el, acum m-am documentat...[:D].

Superbe pozele tale, vad ca Raduc patineaza!

 

Si noi avem zapada, desi acum se topeste ca s-a incalzit. Am fost la sanius cu Silvia zilele trecute, i-am luat o placa rotunda cu manere si a fost distractie mare ca se rotea si tipa sa o salvez [:D].

 

Am vazut pozici de copilasi scumpi [olala].

 

[pup] gashca de copii mari.

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

wow, ce de lume!

 

nici noi nu ne ducem la scoala. mai asteptam. acum prospectam terenul... ce, unde, afterschool...

 

sunt invidioasa cu patinele. inca nu m-am suit eu pe patine. in schimb mi-am facut damblaua si mi-am luat role. pe 26 decembrie dadeam ocol lacului in IOR, pe role [:D]. iris are, si vrea singura, trb sa-i mai iau lui andrei. tati nu vrea, asa ca o sa ne distram in 3.

 

lili, eu vreau sa ma duc la cheia. voiam we asta, dar e andrei bolnav... si oricum ma oftic de mor ca n-am pus inca pe masina cauciucurile de iarna...

 

danat, andrei se chinuie sa citeasca singur. si ma incapatanez sa nu-l ajut, ca stiu cat am suferit eu inca un an la gradi, citind, scriind... dar el vrea. buchiseste pe enciclopedii, se chinuie sa citeasca la filme (2-3 cuvinte, si scurte, mai mult nu poate), se enerveaza ca nu poate...

 

aseara m-a lasat tablou. noi avem lista, cu abtipilduri, primeste cate unul cand nu face pipi pe el noaptea. trb sa stranga 25 ca sa-l primeasca pe King din cars (la noi e 1 ron abtipildul, orice vrea...se transforma). stie ca-i trb 25, numara ca are 11... "cate imi mai trebuie?... mami, te dai un pic de la calculator?" <ma dau... intra copilul in meniu.accesorii.calculator si... face scaderea... gat, imi mai trb 14!" putoarea mica, cu numaratoarea cu blute ii era lene! asa ca l-am pus sa faca si pe hartie... intai 25 liniute, apoi taiat 11, si vazut cate raman. generatia asta noua dom'le, parca a primit calculatorul cu certificatul de nastere!

 

zapada... iris e in delir. a venit acasa pe ninsoare, azi intra cu picioarele... si voia sa facem om e zapada. sper sa mai avem maine zapada, sau sa ninga azi cum s-a promis...

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pentru 2009! Se pare ca noul an mi-a adus si ginduri mai bune:)). Noi sintem bine, in pline activitati scolare. Va ca discutati despre mersul la scoala. Pentru Emma ar fi cea mai mare nenorocire sa nu mearga in toamna in clasa I. Emma e f. incintata de scoala...merge la clasa pregatitoare. La sf. semestrului trecut am avut sedinta cu profesoara (aici se face numai parintele si profesoara) si am primit si hirtiuta cu "notele" Emmei. A primit numai "+" ca la kindergarten nu se pun calificative si mi-a laudat-o profesoara. Emma citeste si aduna/scade fara probleme ...engleza e un pic mai dificila decit romana pentru ca sint o gramadade cuvine (sight words) care nu urmeaza nici o regula fonetica si pe care ei trebuie sa le memoreze. Oricum ea are o memorie f. buna si nu ii este greu deloc. Pina acum, dupa standardele scolii, ar fi trebuit sa stie vreo 9, dar ea stie 80, deci e mai mult decit bine. Cu cit stie mai multe, cu atit mai usor si repede va stie sa citeasca. I-am cumparat o gramada de "device-uri" electronice si jocuri care o ajuta enorm. Cum am spus, Emma va merge in toamna in clasa I si de abia asteapta, chiar daca kindergarten e practic prima clasa la scoala primara si deci clasa ei e in cadrul scolii. Ei deja au teme...li se da tema luni si vineri trebuie sa o predea. Ea o termina intr-o zi, ca oricum are alte teme in celelate zile care o tin superocupata. Ca activitati extrascolare face destul de multe. Emma face balet, patinaj, ia o clasa de arta (la astea merge cite o data pe sapt) si am dus-o si la un program de tutoring pe sistem japonez (practic nu e tutoring, ci le da teme acasa -----muuuuulte-la mate pentru 3 zile a avut 450 de adunari de facut, la reading e mai usor----si apoi o testeaza de fiecare data cind merge acolo, adica de 2 ori/sapt). Ii place f. mult mai ales ca, daca face bine, ii da cite 1$ (de hirtie falsa) si daca stringe multi poate sa isi cumpere o jucarie expusa acolo in functie de pretul jucariei afisat. La clasa de arta unde deseneaza dupa cum le arata profa, dar una din reguli e ca au libertatea de a desena cum vor ei si ii duce imaginatia:), profa mi-a zis ca Emma are un "gift" pentru desen si adevarul e ca deseneaza mai bine ca mine care sint un antitalent. Acasa toata ziua scrie, deseneaza, decupeaza. Intr-o zi m-a lasat masca. Are un ornament de brad Twila din Barbie in 12 dancing princesses si a luat minunea aia in mina si a inceput sa o deseneze. Desenul era aproape identic cu papusa de eu si ta-su ne-am crucit. Alex a luat desenul sa si-l puna la el pe birou:). O sa fac o poza sa vi-l arat si voua sa vedeti ce bine e desenat. La patinaj in 3 luni jumate de cind merge patineaza incredibil de bine, incearca sa merga si cu spatele, mai patineaza si pe un picior. Si acolo vine directoarea si se uita la ei si le mai da cite un ribbon de alta culoare in functie de ce "numar" nou fac. In fiecare luna a avansat la urmatoarea grupa si e tare mindra:). Sa nu credeti ca o fortez sa faca toate activitatile astea. E adevarat ca la tutoring eu am insistat, ca na, mai tre' sa isist si eu, dar la balet, desen, patinaj ar fi o adevarata tragedie sa nu o duc. Daca vreau sa o sperii, ii spun ca nu o mai duc. E fericita si chiar ma uitam la fetisoara ei ca e toata numai zimbet, in special la balet, ca la desen si patinaj tre' sa se concentreze mai mult si acolo e mult mai serioasa. Pe Diana nu o intereseaza baletul, desenul si chestii din astea artistice. Ea vrea numai patinaj, unde a avansat numai o grupa si acolo a ramas ca inca ii e fricuta si o inteleg. Ii place si ei la scoala, are prieteni care de abia o asteapta sa vina la scoala. M-a distrat ieri cind i-am spus sa se joace si cu o fetita din clasa de la ea care e si vecina cu noi si mi-a zis ca ea o sa se joaca numai cu o prietena si nu cu mai multi:). De Mos Craciun au fost f. incintate. Emma nu si-a dorit jucarii ci rochita noua, pantofi/sandale cu toc, ciorapi noi etc. Si i-a adus Mosu, dar si jucarii. Diana are asa mici pretentii si pe ea o multumesti cu orice. Intr-o zi ne-am dus la magazin si i-am luat Emmei o pijama care a fost 10$, Dianei nu i-am gasit la fel si i-am spus sa isi aleaga o jucarie. Intii a vrut una mai scumpa decit rochita Emmei si i-am zis ca nu i-o iau pe aia (ca sa nu fac diferente:), apoi si-a ales una care era vreo 6$ si se mai juca cu inca una de vreo 4. Le-am spus sa plecam si o vad numai cu juaria mai mare in minuta. Mititica, a inteles ca o las numai cu una, asa ca am tirmis-o sa si-o ia si pe celalalta. Asa a facut si la ziua ei cind a primit un gift card la un magazin de jucarii si si-a ales cele mai ieftine si micute papusele cu Dora. M-a induiosat asa de tare de mi-au dat lacrimile. Toata ziua ma pupa, de fapt amindoua (citeodata Diana si pe fund sau unde ma prinde:), dar la Emma deja se vede ca a crescut mai marisoara. Unde inainte tati era iubirea ei, acum vrea numai cu mine sa adoarma, dar e asa de diplomata ca nu ii spune direct lui ta-su asta ca sa nu il supere si schimba imediat subiectul cind o intreaba el:). Am vazut ca ati fost prin concedii. Si noi vroiam sa mergem in Mexic, dar ne-am hotarit sa ne facem baia de jos si ne-a costat cit un concediu pentru toti 4, chiar daca e o baie de 2/2.5m, pentru ca am scos tot (baie, chiuveta, oglinda etc) si am inlocuit. Inca nu am terminat decit de pus gresie pe jos, asteptam sa termine tipul care ne pune granit pe masuta cu chiuveta. Oricum nu ne grabim. Vrem sa venim la vara in Romania si sa mergem un pic si in Spania. Ar cam trebui sa ne facem un plan de calatorie, dar nu stiu cind naiba sa imi gasesc timp. Am vazut ca fetele lui roisin se impaca bine. Si ale mele la fel, dar nu va doresc sa le vedeti cind intra in priza si se bat:). Alex e asa de impasibil si nu le zice nica, iar eu mor cind vad ca se lovesc. Apropos, ne gindeam si noi sa il facem pe al 3-lea, dar inca ma mai gindesc ca la mine e problema si nu la Alex:)). Crisina, si noi am folosit abac la inceput pina a inteles ea cum sta treaba, iar acum incepe sa faca adunarile si scaderile mental. Roisin, fetele mele au mers cu avionul de la 1 an si niciodata nu au avut nici o problema...acum de abia asteapta sa isi puna fundul in avion. Vezi ca daca te vad pe tine sperioasa, o sa le fie frica si lor. La decolare si aterizare spune-le sa isi tina gurita deschisa citeva momente.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am spus un NU hotarat scolii pentru anul acesta. Tati a marait ca ar fi vrut sa inceapa deja, dar i-am explicat ca e totusi prea mic, ca avem destule probleme cu el gen lipsa de concentrare si atentie la scoala de engleza, fara rabdare, obraznic si toate celelalte ... Si l-am convins pana la urma. Cu ce l-am mai convins : cu schimbarea de program pe care o presupune scoala, ca doar scoala incepe la 8.00 nu la "dupa 9.00" cum pleaca ei de acasa dimineata. Oricum, ca o concesie i-am promis, (lui Cristi) ca o sa ma gandesc la propunerea lui de mutare a lui Sasha de la toamna la gradinita Lauder Reut si sa faca si scoala acolo in continuare. Negociem, nu ? Iuliana, bine ai revenit !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata si de la noi. Iuliana ma bucur mult ca ai revenit. Pupici printeselor... Si noi am spus ca la exact 6 ani si o luna nu il dau pe Alex la scoala. Eu am fost cea mai mica din clasa intai pana intr-a noua si nu a fost prea usor... Din pacate si eu stiam sa citesc si sa scriu cand am ajuns la scoala si m-am plcitisit teribil. De fapt a fost cel mai urat in clasa intai, mai ales ca caligrafia mea era diferita de ce ne invata invatatoarea. Asa ca Alex, desi citeste binisor nu scire inca. Face semne grafice, aceleasi pe care le fac toti copiii la grdinita insa atat. Va fi satul de semne grafice si probabil ii va fi usor in clasa intai... Noi am lasat-o mai usor si cu activitatile extrascolare pentru ca mi s-a parut obosit copilul. Picteaza si deseneaza cu tat-sau in fiecare zi (profitam ca astfel si tata-sau isi face timp sa stea mai mult acasa asa ca impuscam doi iepuri deodata) si face germana si engleza cate 2 sedinte saptamanal insa am lasat dansul, sahul si tenisul mai moale... adica dans si sah cat face la gradi si despre tenis mai discutam la primavara... Ma uitam la el, fiecare dupa amiaza o avea ocupata... cand sa se mai joace? Asa ca am cazut de acord sa ii lasam si timp pentru el. Acum vrea la inot si asteptam sa se mai incalzeasca si am sa il duc la bazin unde am gasit un antrenor care se ocupa de pusti asa mici. Unde acum 2 ani nu suporta sa isi bage capul in apa si era scandal la spalat pe cap acum inoata in cada!!! si vrea sa inoate... Are doi colegi la gradi care fac inot si care sunt mai inaltuti decat el si vrea si el de acum... Aseara eram numai noi doi acasa si cum se apropia ora de culcare eu incercam sa il linistesc iar el voia unul din jocurile sapientino primite de Craciun. Eu nu aveam chef, ca deja era 19,55. Asa ca vine copilul si ma ia in brate si incepe sa se joace cu "mama, tata, frati bunici... " Dupa care imi cere iar sa pun baterii la jocul in cauza si eu refuz la care copilul spune: "mama, m-am jucat cu tine, nu? te-am pupat... pune-mi jocul" eu refuz iar la care copilul izbucneste: "dupa cat am facut pentru tine, te-am strans in brate si si m-am jucat nu imi pui jocul?!" perplexa ca nu stiu de unde a scos chestia asta refuz iar, la care copilul imi tranteste:"mi-ai frant inima... sufar"... Banui ca a mai vazut vreo productie minimax cu textul de mai sus dar pe mine m-a distrat teribil. Auzi, dupa tot ce a facut pt mine! "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...