Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (oct.2008)


Recommended Posts

Buna fetelor si de la noi! Noi suntem ok, dupa o raceala scurta, cu febra si toate cele, Raducu deja si-a reintrat "in paine" si a fost invitat la 2 petreceri de Fasching (e un fel de carnaval inaintea postului de Paste) unde s-a costumat in cowboy-serif (asa spune el) si i-a impuscat pe toti [:D] Eu cu lectiile de germana, mai am vreo 2 luni si termin si cu ele sa vedem apoi ce voi face. Intentionez sa imi caut (si sa gasesc! [8D]) un job, ceea ce nu se intrevede a fi deloc usor in conditiile economice actuale cand si austriecii au multi someri de-ai lor [bang] Zilele trecute l-am inscris pe Raducu la scoala pt la anul, asta e tipicul aici, asa ca acum asteptam evaluarea din toamna de la gradi ca sa vedem la ce mai e de lucru cu copilul. Mi s-a parut interesanta testarea limbii, cand am fost la directoare sa il inscriem, i-a pus printre elatele, un desen in fata, si l-a intrebat ce vede el acolo. Desenul infatisa niste copii (cam multi, inghesuiti zic eu [:D]) care se jucau pe o plaja, umbrele, soare, etc. Iar Radu s-a apucat sa zica ca el vede o fata care se plimba cu rolele si o pereche de ochelari pe care a pierdut-o cineva (ca erau aruncati pe nisip). A convins-o pe tanti ca e ok cu limba si a ramas sa ne revedem in septembrie pt urmatoarea evaluare cand va stii si mai bine limba si se vor putea discuta mai multe aspecte cu el. Liliana felicitari pentru asa veste! Ma bucur pt voi, dar mai ales pentru surioara cea mare Andra, care cred ca abia asteapta! [:)] Sarcina usoara sa ai si sa vina bebe sanatos! Asteptam detalii [flo] Cristina sper ca va fi bine si-ti vei gasi un job cat de curand. Na, ca nu iti "plang" de mila...ok? [:)] Ankalaura frumoasa painea, si am cam salivat si la celelalte poze, nu stiam ca esti asa gospodina. Ce ati mai facut cu plecarea? [:)] Sasha.p inteleg ca te simti ok cu sarcina, cred ca te bucuri ca ai "companie" la povestiri acuma [:D] Sanatate [:)] Mihaela ce mai fac fetele, ca despre ele nu spui nimic... bafta multa la job! [pup] Iuliana pupici fetelor! Mi-a placut ce povestesti si haios tati al vostru [:D] Va pupicim si numai bine! Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Salzburger%20Land/?action=view¤t=hall9.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc fetelor de urari! cris Iti tin pumnii sa gasesti cat mai repede un nou job. Eu te stiu f ambitioasa si sunt convinsa ca o sa reusesti. Cat despre sora sau frate mai mic...eu vreau sa fie fetita, Andra la fel, tat-su se abtine [:D] Ce-o fi..o fi..sanatosi sa fim! Despre 8 Martie, deocamdata nu stim nimic in ceea ce priveste gradinita. Mi-a soptit asa...o pasarica... ca s-ar putea sa faca ceva-ceva, dar mandra mea este f secretoasa. Pe 7 Martie avem serbare la Palatul Copiilor. Si despre asta am aflat cu greu. Noroc ca trebuie sa pregatim costumatia ca altfel as fi fost pus in fata faptului implinit. Am incercat s-o descos pe mandra si mi-a trantit-o: "Tu nu intelegi ca este surpriza de ziua ta??" N-am mai insistat. Ce ti-a spus Andrei despre intamplarea cu pricina?? Cum s-a finalizat? Carmen Am participat si noi la tot felul de concursuri dar nu in ideea de a castiga ceva ci doar pentru a se obisnui cu astfel de lucruri. De fiecare data am primit cate-o diploma de participant si Andra este f mandra ca are colectie. Avem diplome si de la Palatul Copiilor. Sa o vezi cum defileaza cu diploma de la orga...si ea nu stie sa cante decat melc-melc-codobelc... si sa "citeasca" notele de pe partituri si sa le identifice pe claviatura, dar nu le leaga intr-un cantec. Dar are diploma?? Are! Ei, si pe principiul asta merge inainte si cu alte activitati. Eu o incurajez sa faca ceea ce-i place si daca vrea sa participe..bine... daca nu...iarasi bine iar in felul acesta la un mom dat va iesi la suprafata si ceea ce i se potriveste. Mihaela Tinem pumnii sa reusesti si tu sa gasesti un job cat mai curand. Ce face Silvia? Are emotii ca incepe scoala? Diana ce mai face? Tare mi-e drag sa citesc povesti despre voi. Anka, soro, ce-mi facusi????? Acum am treaba...sa caut polonezi... Sportul de care spui se numeste..cred..escalada. Aveam in facultate niste colegi care practicau sportul asta de f mici, dar se duceau la cluburi prin Iasi si Piatra-Neamt. Nu'sh la Bucuresti daca exista, dar cred ca da. danat Se pare ca Raduc este ffff atent la detalii. Este un tip destul de profund si asta e un punct in plus in orice situatie. Nu este deloc superficial. Asta este parerea mea, neavizata de altfel. Asta vara, cand cautam remedii pt Andra...din cauza de vechea gradi...am ajuns si la psiholog...si cam acelasi lucru a pus-o si pe ea sa interpreteze. Doctora a fost impresionata ca vede micile detalii si nu doar o poza. De-asta zic ca este minunat ca vede dincolo de ceea ce vad altii. La pictura nu te mosteneste?? Ca se pare ca artistii privesc dincolo de limite. Multa bafta cu cursurile de germana! Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor multzam de intrebari. [flo] Silvia nu prea se gandeste ea la scoala, iar daca are emotii nu prea le spune/arata. O sa vedem in august cand chiar va incepe. Iar Diana e bine, cu scoala, cu proiecte, se pregatesc sa mearga in mai cu clasa 3 zile intr-o excursie pe continent, cu banii adunati din muncile lor si ale noastre, ale parintilor. Mai avem acum de Paste o tura de confectionat cate ceva pentru vanzare si apoi putem rasufla usurati si trimite copiii la distractie. E in loc de banchetul de adio. [:)] Acum suntem in vacanta, saptamana asta. E cam greu ca eu am mult de invatat, saptamana viitoare am teste si cu copiii acasa nu prea pot invata. Noutatea ar fi ca am avut zapada saptamanile trecute(acum e apoapre topita), copiii au fost toata ziua la camin afara la sanius, Silvia era in culmea fericirii, nu puteam sa o iau acasa cand mergeam dupa ea. Apoi am fost si prima data pe schiuri, dar aici se face schi fond si e destul de greu. Silviei nu i-a placut si acum nici nu mai vrea sa auda, poate pana la anul ii trece. Mai pe larg despre ele si despre noi toti puteti citi pe blogul de la semnatura, cel cu vorbe de copil. [pup] Danat, ce ma bucur ca termini cu limba germana. Ei, eu mai am pana cel devreme in decembrie, asta daca merg bine si trec la timp toate testele...daca nu, mai aman cate putin...Acum fiind la curs la distanta pot sa-mi organizez cum doresc timpul si sa merg in ritmul in care pot. Daca nu as avea si alte materii, probabil ca as merge mai repede numai cu suedeza...dar acum asta e. Mult mult succes cu job-ul! [flo] Ca tot veni vb despre job...am primit de la Stockholm hartia cum ca imi e recunoscuta diploma din Ro. Stiu, e un lucru extraordinar...numai ca eu nu prea am ce face aici cu ea. O data ca nu am lucrat in Ro ca inginer chimist si "geaba" scrie pe hartie, ca io nu stiu meserie [:D] si doi: aici pe insula nu este industrie. E o fabrica de ciment la vreo 30 de km intr-un orasel, eventual acolo. Mi-au mai recunoscut modulul pedagogic dar n-am lucrat ca prof niciodata...aici cer experienta. Plus ca nu imi place sa fiu profa, trebuie sa stau bine la cap. vorbit, eu inca mai am de muncit. [:I] Apoi cu laboratorul am de tras cativa ani sa primesc legitimatia...adica daca in Ro puteam lucra in lab. de spital numai cu ccc cursul de biochimie facut in facultate, aici nu e destul. Asa ca ar trebui sa fac vreo 2-3 ani, nu stiu nici eu inca exact, ca sa primesc legitimatia de laborator. Ei, n-ar fi nici o chestie, dar nu avem aici pe insula specialitatea asta, la distanta se pot face numai cateva cursuri, inseamna ca ar trebui sa merg pe continent...ori asa ceva nu e posibil. M-am inscris la fortele de munca de aici, sa vedem ce zic ei si ce/daca imi gasesc ceva de lucru cat de cat apropiat de domeniul meu. Apoi imi voi trimite hartiile la cei care se ocupa de legitimarea pentru laborator sa vad ce imi raspund ei, ce materii trebuie sa studiez. Ei, uite asa m-am cam incalcit eu, unde lunile trecute speram ca voi primi un raspuns pozitiv in legatura cu recunoasterea pe diploma si a laboratorului. Multumesc pentru urari, candva si cumva va fi bine, dar mai am drum in fata, problema e ca am ajuns la intersectie si nu stiu incotro s-o apuc [:D]. [pup] [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
[url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana tare faza cu Andra secretoasa! Chiar ma mira! Pentru ca cel putin la Raducu, poate fetitele or fi altfel, nu e valabil. El nu e in stare sa tina un secret. Daca vreau sa nu se afle ceva, atunci trebuie musai ca el sa nu fie de fatza! Si invers[:D] Cat despre atentie la detali.....ohohooo, deja mi se pare exagerata atentia asta! Am mai intalnit "Fecioare", dar el e una caracteristica din acest punct de vedere! Prinde extrrrrem de multe detalii doar dintr-o privire. Ma intreb chiar, daca nu-si oboseste prea mult creierul lui mic. Daca nu il incarca inutil? Stie niste chestii de ne lasa masca, vazute cu mult timp in urma si in cele mai mici amanunte. Nu mai zic ca prinde si starea omului dupa fata, dupa ochi. Acum ceva timp m-a intrebat: nu-i asa mami ca azi nu esti suparata? Zic: nu sunt, ca nu am motiv. Si zice: Da, se vede ca ai ochii veseli [:)] Nu radeam, ca eram la masa si chiar eram linistiti si taceam, dar asa vedea el, ca sunt veseli.... Iar despre pictat, e departe de asa ceva, nu are talent deocamdata, si nici prea mult chef. L-a mai stimulat acum, de cand suntem aici, prietenia cu un alt baietel, austriac, de la gradinita, care este un fel de model pt Radu, fiind putin mai maricel; el deseneaza f frumos si atunci Radu il imita. Si de cand m-a vazut si pe mine in exercitiul picturii, parca e un pic mai atras de subiect [:)] Mihaela sper sa iti fie bine si sa iti gasesti "busola" virtuala pentru a o lua pe drumul cel bun si cel mai util pentru viitorul tau. Cred ca te inteleg foarte, foarte, foarte bine. Prietenii stiu de ce... Despre germana: nu e asa grozav ca se termina, am ajuns la un nivel rezonabil cu cunostintele, dar faptul ca merg zilnic la scoala si 3 ore aud si discut pe diverse subiecte e f important. DUpa ce nu vor mai fi zilnice aceste ore, nu stiu ce sanse am sa mai interactionez atit de mult in limba germana. Cat despre job, nici eu nu intrevad prea mari sperante atit timp cat prim-ministrul austriac a spus recent ca pina in 2011 nu se va ocupa nici un loc de munca de catre auslanderi, atit timp cat deja exista multi someri bastinasi. So....[bang] sper sa nu ramin cu eticheta de "Hausfrau" sau nu, mai bine "Malerhausfrau" [:D] Seamana cu suedeza? Bafta cu carul! [flo] Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Salzburger%20Land/?action=view¤t=hall9.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, multumesc mult de tot, iti doresc si tie la fel. Io ma gandesc ca poate pana termin scolile o sa se termine si criza [:D] si uite cum am trecut prin amandoua deodata. Dar chiar asa Dana, poti sa faci ceva scoala acolo? Te-ar tine si aproape de limba germana, ai si interactiona cu oamenii si ai si face ceva pentru tine. Plus ca in Viena ai atatea posibiliati...[flo]. Da, uite ca sunt cuvinte din germana, cele in suedeza, sunt sigura acum: hausfrau e husfru in suedeza. iar malerhausfrau o fi målarhusfru [:D] adica o husfru care målar adica picteaza, nu? Io cred ca ne putem intelege din germana in suedeza destul de bine. [pk] Scuze fetele pentru offotpic, ne-a prins acum "flama" pe DC dar putem continua pe privat, nu ? [asia] [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
[url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, felicitari pentru sarcina. Numai urari de bine pentru voi! Vad ca se simte criza prin Romania..la fel si aici in US. Din fericire pentru familia noastra, deocamdata (sa dea Domnul sa fie si mai departela fel) noi nu sintem deloc afectati. Sa fie Alex sanatos si sa aiba jobul asta mult timp si totul ar fi perfect. Mihaela, si mie mi-a fost recunoscuta diploma, dar m-am apucat de altceva. Danat, pe mine nu ma deranjeaza sa fiu hausfrau:)...imi place, numai cind fac niste crize copii astia, crize de personalitate, asa cum mi-a facut Diana de vreo 2 zile, atunci imi vine sa imi iau cimpii. Daca ar fi sa avem bani sa ne punem si in cap, atunci nu mi-as lua niciodata servici. Timp ca sa socializez si sa imi pun creierul in functiune mi-as gasi fara probleme. Acum o saptamina au avut si fetele vacanta si au facut numai nebunii...de abia asteptam sa mearga la scoala...si ele:). Profesoara Dianei m-a intrebat daca vreau sa o mut pe Diana la grupa de 4-5 ani (cica e f. capabila[:D]), dar i-am spus ca mai vreau sa stea inca la grupa la care e pina implineste 4 ani pentru ca nu se mai intilneste cu timpul asta...si vreau si eu sa se bucure si ea de copilarie ca un copil de 3 ani jumate (pardon...8 luni:)). NU ii mai tace gura toata ziua, e f. smecheroasa si face glume...una pe care face tot felul de variatiuni e: de ce vrea gaina sa traverseze strada? ca sa ajunga pe celalata parte...si noi ridem (e musai) ca e asa de funny. Miercurea viitoare se inchide semestrul 2 la Emma la scoala si am din nou conferinta cu profesoara. Semestrul trecut am primit report card-ul si Emma a luat numai "+"-uri (nu au note la kindergarten). Sint convinsa ca si acum va fi la fel. La programul de mate si citire ia de fiecare data $, semn ca face bine adunarile (fara nici o greseala) sau ca citeste f. bine. E asa de mindra....Se duce cu placere si tare ma bucur. Eu imi aduc aminte cind faceam pregatire pentru facultate...aveam o groaza[bang]. De la boyfriend Emma continua sa primeasca cel putin o data la 2-3 zile cadouri. Ma si simt prost. El i-a dat nr. de tel Emmei si ea l-a sunat ieri sa ii multumeasca inca o data pentru ele. Ma stricam de ris vazind-o conversind la tel. Azi m-am intilnit cu taica-su la scoala si mi-a multumit pentru cadoul de Valentine. Ma si fisticisem cind i-am multumit si eu pentru cadourile pentru Emma. Cica fi-su ieri era in culmea fericirii ca l-a sunat Emma:)). Ne-am terminat si noi baia de jos de remodelat...a iesit f. frumos. O sa fac niste poze zilele astea si o sa vi le arat/laud, ca, de, daca prostul nu e si fudul, nu e prost degeaba[:D]. Urmatorul proiect e baia de sus, dar pina nu venim din Romania nu ne apucam de ea...nu sint nici finante. Mi-am facut un calcul si ma costa 5000$/an activitatile extrascolare ale plozilor - 3 bilete de avion spre Romania sau o vacanta beton de stat cu fundul la soare. Am incercat sa tai de undeva, dar nu stiu de unde. Patinajul...le place la amindoua, dar e singura activitate pe care ii place Dianei (ea nu e f. artistica ccc ca sor-sa). Si nu pot sa o duc numai pe Diana si pe Emma nu, cind vad ca si ei ii place. Balet si clasa de arta, Emmei ii place mult...si am si o "arma". Cind ii cer sa faca ceva si nu vrea, ii zic...salutare balet si desen. Iar matematica si citirea sint necesare. Adica la astea nu putem renunta deloc. O sa mai vad peste un an juma cind va intra si Diana, atunci nu stiu cum o sa mai facem. Din fericire nu pot sa ma pling...sint amindoua copii buni. Dar cel putin anul asta nu mai platesc scoala Emmei, asa ca nu ies mai rau fata de anul trecut. Aoleu, germana...cind o aud pe sor-mea ca vorbeste, imi vine sa vomit. Ridea intr-o zi de mine ca incercam sa citesc ceva in limba asta spurcata. Probabil ca nu e asa urita pe cit pare, dar spun asa pentru faptul ca nu inteleg o boaba. Sper ca fetele mele sa se inteleaga cu var-su la vara (el vorbeste binisor si romaneste, deci sint sanse mari, plus ca fetele o sa aiba de stat in Romania vreo luna inainte de a merge noi la ei si sper sa isi dea drumul la vorbit). Azi am fost tare mindra de mine si de genele mele[:D]. M-am dus sa cumpar ceva mincare si le-am lasat pe fete la locul de joaca sa imi vad linistita de treaba. Cind ma intorc, ma intreaba cucoana daca si eu seman cu maica-mea ca fetele mele sint copiile mele fidele si a vrut sa ma felicite pentru genele mele puternice:)). Pfiu, bine ca nu era Alex cu mine[:D] ca eu m-am umflat toata in pene. Liliana, si Emma mea e secretoasa, dar ultima data a cam dat-o in bara. De sf valentin am iesit in oras, nu ca sa celebram ci ca sa cascam ochii si sa mincam ceva. La masa, Emma ii zice lui ta-su: eu stiu ce vrea mama de sf. valentin. Eu belesc ochii mari si nu zic nica. Ta-su: ce? Emma: o rochie. De unde si pina unde nu stiu ca eu chiar nici nu am vb asa ceva cu ea, mai ales ca am specificat ca nu vreau nimicuta ca imi cumparasem blugi si pantofi cu citeva zile inainte. Asa ca ajungem la mall sa cascam ochii, intram la un magazin de adolescente (inca mai visez sa ajung si eu o data sa ma imbrca ca una:D...poate cind o sa ma apuce criza de la 40j deani:)), apoi eu vreau sa mergem si la copii sa vedem ce mai e si pe acolo si Emma scoate porumbelul: eu si tata avem un secret. Eu muream de curiozitate si ii fortez sa imi spuna secretul,la care ta-su scoate din geaca punga cu o bluza pe care mi-o cumparasera pe sest el si Emma de la magazinul ala de pustoaice cit eu cascam ochii . Asa ca ne-am intors sa probez bluza care imi era cam mica si am luat alta. Dar nu va zic ce zimbet smecheros avea Emma pe buze. Alta data avem noi doua secrete. Imi zice la ureche: mama, eu nu vreau sa fac nani cu tati...eu: de ce? ea: ca tati are cuc si sforaie si citeodata mai face pirt (in somn probabil:))....eu: dar de unde stii tu ca tati are cuc, ea: stiu ca l-am vazut la baie cind facea pipi. Am bufnit in ris, iar ta-su nu stia de ce ne hlizeam ca proastele. Cristina, bafta la gasit servici! Se vede ca scriu la mesajul asta de 2 zile, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

doar un raid, avem [url="http://www.dropshots.com/hornoiuc#"] martisoare[/url]. am confectionat azi, iris cu un zel de nedescris, mai ca nu se mai oprea, andrei... mai in dorul lelii, asa, ca daca sor-sa da martisor, cum sa nu dea si el. dar a facut strictul necesar, iris - pt toate rudele. ca "legenda", mami decupa, copiii lipeau. masina lui andrei e facuta integral de el, maaaare progres... iar irisuca a lipit singura, dupa cum ii aratam eu ca trebuie sa le puna. si cu asta, o primavara frumoasa tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus poze cu baia refacuta. Culorile la pereti sint bej deschis si, oricit am incercat sa setez aparatul sa iasa bine, au iesit asa din cauza ca avem doar un gemulet mic si nu intra multa lumina naturala. http://family.webshots.com/album/556014333vvPsdv?start=48
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHAELA - stiam ca mai ai scoala de facut, nu mi-era clar daca vrei sa si lucrezi in timpul asta [:)] Bafta multa! DANA - cu plecarea mai dureaza... Prin martie o sa ma lamuresc cam cat ar mai dura, dar in principiu poate dura si pana in decembrie, ianuarie 2010... Cu putin noroc, poate ardem niste etape si sa avem vizele prin septembrie, ... sper.. om vedea. PS - nu sunt foarte mare gospodina, dar de cand stau acasa am mai mult timp si imi place mult sa bucataresc [:)] Ii fac Elizei dulciurele pentru pachet la gradi, imi place sa fac paine, si tot asa... IULIANA - ma intrebai cum de ne-am decis... Ei bine, nu ne-a venit ideea asta chiar asa, dintr-o data... E veche tare... Doar ca pana acum vreo 3 ani ma gandeam ca e de datoria mea cumva sa stau aici, frate-miu e plecat... Ziceam ca e normal ca macar unul din noi sa ramana langa parinti... Apoi, eram relativ multumiti - asta pentru ca nu suntem genul de persoane care sa avem pretentii prea mari... - fata de altii, aveam o casa, aveam joburi relativ ok, ... Ne descurcam. Totusi cu trecerea timpului lucrurile nu mergeau in mai bine... Parca din zi in zi ma simteam din ce in ce mai expusa, eu si copiii mai ales, pe strada sunt numai soferi nebuni, cainii se inmultesc vazand cu ochii,...ma rog, multe multe astfel de mizerii care au inceput sa ma faca sa ma simt "bolnava" de sistemul asta imbecil. Asta e asa, foarte pe scurt. Indiferent cat de greu ne va fi, suntem dispusi sa mergem inainte. M-am saturat sa muncim aici ca niste robi pe niste salarii care nu mai fac doi bani, si sa sacrific copiii pentru care chiar nu vad nici un viitor in coruptia asta infernala. Am inceput sa ma simt anormal aici, sunt o eroare, ma mir ca prostu' ce succes are un carut de o mie de euroi la romance [bang] ma rog, e tara unor contraste in care eu nu ma regasesc... N-am terminat de citit - revin [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana vazut pozele cu baia...ce sa zic, clasa nene! Asa eleganta si stilata este...super! [olala] Cat despre germana...hehe, eu nu am avut niciodata agresiune fata de ea, am facut cativa ani si in scoala, dar am uitat aproape tot ce invatasem, iar de cand am venit aici si sunt obligata sa o invat, ma consolez cu ideea ca e mult mai frumoasa decat ar fi olandeza, chineza [alcool] [:D] Cred ca depinde de inclinatii...de ex mie mi se cam ridica parul pe mine cand aud franceza, cu toate ca o stiu de nivel mediu, insa nu pot sa ma obisnuiesc cu pronuntia aceea afectata. Din pacate, aici invatarea limbii germane e doar un mic pas inainte in integrarea in societate...apoi urmeaza cei mari si grei. Cat despre statutul de "Hausfrau"...hmmm...e cu dus si intors, pe de o parte am prins gustul, nu am stat asa acasa decat dupa nastere si atunci nu era prea usor. Din punctu lasta de vedere e mult mai lejer acum si are si chestia asta farmecul ei, ca nu pot sa spun ca m-am plictisit o ora in cele 10 luni de cand suntem aici. Mereu am avut sau mi-am gasit ceva de facut, nu mai zic ca mi-am propus de zeci de ori sa ies intr-unul din superbele parcuri ale orasului astuia frumos si sa citesc pur si simplu. Nu am reusit pina acum. Am citit insa cu varf si indesat in autobuz, metrou, etc. ca slava Domnului, astea sunt f civilizate. Si de interactionat cu oamenii stiu ca imi pot gasi diverse forme, dar eu vreau sa imi pun creierul la contributie pt ca am sute de idei bune, eram pe val in domeniul meu si deodata s-a taiat totul. Bineinteles cu vointa si acordul meu. Nu visez cariera, astea le-am lasat sotului [:D], insa un job mi-ar oferi si un pic de independenta financiara, ne-ar oferi si noua ca familie mai multe posibilitati (inclusiv dpdv financiar) si mi-ar da sentimentul ala (tampit, probabil) ca sunt toate la locul lor, asa cum am fost obisnuita. Ankalaura cand te-am citit parca citeam gandurile noastre dinainte de a ne hotari sa plecam...si noi la fel, pe zi ce trece ne simteam mai inadaptati la societatea mitocano-romaneasca (si nu are decat sa dea cine vrea cu rosii, sunt pregatita de-un bulion [:D]). Nu generalizez, mai sunt si oameni ok, am avut din fericire ocazia sa cunosc destui, insa asta nu imi oferea o perspectiva mai buna asupra viitorului nostru acolo. Ce folos ca noi eram bine crescuti si ne educam copilul in acelasi spirit, daca la gradi era cotonogit si avea mereu vanatai pe gambe, sau ce folos ca eu eram relaxata in traficul ala infernal, ca tot se gasea un bou sa ma injure cand ii cedam prioritatea zambind usor, "ce fa vaco, ce te uiti asa? vrei o p...". Nu nene, nu am omorit pe nimeni ca sa suport toate mahalagismele astea...Probabil sunt oameni care nu vad toate mizeriile astea sau le pot tolera, noi insa nu am mai putut. Nu stiu daca va fi mai bine, speram ca da, dupa ce o trece mizeria asta de criza financiara mai mult sau mai putin gogonata [:D] Fetelor scuzati ca am batut campiile! Noi va dorim sa aveti o primavara insorita si la propriu si la figurat! Pupici de la cavalerul Radu in special! [pup] Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Salzburger%20Land/?action=view¤t=hall9.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...