Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (oct.2008)


Recommended Posts

Peste putin timp vin sarbatorile de iarna, prilej de bucurie pentru toata lumea, mai ales pentru copii. Din nou vom avea mesele pline de bunatati, brazii impodobiti si sufletul plin de emotie.

Am putea face o bucurie copiilor mai putin favorizati,copiilor orfani.

 

Pentru Bucuresti am ales urmatoarele 2 destinatii:

1.Centrul pt. copii cu afectiuni- sector 4-

2.Spitalul Budimex-sectia de oncologie-cazuri sociale ( familii sarace si copii abandonati)-

 

La centrul special sunt 22-23 de copii cu varste cuprinse in general intre 3-6 ani. Ne-ati putea ajuta cu hainute si jucarii de la puii vostri, lucruri de care ei nu mai au nevoie dar pot bucura copiii din centru.

 

Daca doriti si puteti sa ajutati gasiti detalii si lista copiilor aici:

 

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=130532&whichpage=1

 

Va multumim si va dorim sarbatori fericite!

 

 

Rox id="green">,

Alexandra Maria id="red"> (10.02.2004) si Andrei Serban id="blue">(31.08.2007)

 

Pozeid="green">

 

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am fost aseara in Selgros sa iau cadou pt serbarea de la gradinita alui Alex - mi-am amintit ca trebuia adus pana azi si am fost foarte dezamagita de oferta... In fine i-am luat un sapientino - sau ceva gen sapientino, desi nu sunt sigura ca se incadreaza in dimensiunile specificate de doamnele educataore - adica e ca un A4 nu ca o cutiuta de pantofi! dare subtirel - insa sa ii fi luat asa o jucarie pe care sa nici nu o deschida - cum a facut cu alte ocazii cand nu il interesa ce e in pachet... nu. Am destule mobile prin casa.

 

Sunt cam iritata si nu pot intra inca in atmosfera de sarbatori dar imi revin eu... Am treaba si parca stau pe loc nu vad cum se misca lucrurile...

 

In plus, ma uitam ieri in sifonier si nu am idee ce imbrac de Revelion insa cu siguranta nu am chef sa bat magazinele, sau macar nu acum... Mai vreau si pantofi, de ocazie, comozi si foarte frumosi si sigur ca nu exista asa ceva... Nu?

La dispozitia mea sigur nu exista asa ceva.

 

Trebuie sa ii iau lui Alex o masca de clona din Razboiul stelelor si mi se par asa oribile... iih! Copilului meu ii place tot ce mie imi repugna: broaste, serpi, dinozauri... Are o soparla foarte reusita dintr-un material moale si rece cu care se joaca si am gasit-o in pat alaltaieri de mi-a stat inima, desi cunosteam jucaria... Cu ceva timp in urma intr-o noapte, m-am speriat de robotelul lui dinozaur care are senzor de miscare si se apucase sa se miste si sa raga pe langa mine... Inca cateva faze de astea si am sa imi pun peace maker! Ma gandeam sa negociez cu Alex alta jucarie dar deja i-a scris lui Mosu! in fine... vedem...

 

 

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

carmen... asa ma bucur ca nu le plac dinozaurii... si noi trb sa ducem cadoul la gradi. si abia am aflat ca masina GTR1 e Grand Total Rally, si...e masina de raliu, cu eleron spate... asa ca la gradi pe-asta o va primi. nedumerire: eu la gradi la serbare o iau si pe iris. sa-i rog sa puna in sac o cutiuta si pentru ea? va fi primul mos craciun pe care il vede... mi-e sa nu fie dezamagita mititica. si inca ceva, mi-am luat o piatra de pe inima. cred ca am reusit s-o inscriu pe iris la gradi. am fost cu ea in vizita, mai mergem odata cu dosarul si sa "stam de vorba", si din ianuarie sper sa o duc. nu dau pe-afara de fericire, ca la grupa la care vrem sa ajungem e o educatoare calificata, una nu. pacat ca nu o pot duce la andrei [V]. dar macar sunt 20 de copii... si gradi e nou-nouta. voi ce faceti de craciun? eu m-am gandit sa le pun sub brad cele doua seturi de marble run. si toata dimineata sa ne jucam, mai ales ca ne place la toti 3 sa construim. iar la pranz sa plecam la bunici, la masa cu toata familia. in incheiere, [url="http://www.dropshots.com/hornoiuc#date/2008-12-11/08:13:58 "] mos craciun cu plete dalbe[/url], [url="http://www.dropshots.com/hornoiuc#date/2008-12-11/08:14:26"]iarna[/url], mos nicolae - aici am adaugat in sfarsit filmuletele, de la sters ghetele, pe 5, si de a doua zi, de la isty bitsy.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va distrati cum am ras eu manzeste... aseara. Explicatii am dat, solutii imi da copilul! ca le merit daca nu pricep ca are doar 5 ani, imi explica el pe intelesul meu!

Alex stie ca e criza economica si nu mai are pretentii... adica nu a renuntat cumva la muntele de jucarii cerut si in nici un caz la casca de clona din Star War insa a admis ca daca nu le poate primi pe toate acum de Craciun le mai asteapta si dupa! Ca doar e criza... Eu i-am spus ca Mosu' nu mai are atatia bani sa ii ajunga pt toate jucariile promise si trebuie sa duca la toti copiii jucarii. Asa ca a intrebat dragul de el: 'dar pe spiridusii din tara jucariilor ii plateste Mosu'?' 'Pai da.' 'Si s-au scumpit materialele pentru jucarii' La care copilul razand spune:"Mami totul e magie la Mosu'. El nu are probleme cu banii! " Mai sta putin si mai intreaba serios:" tu ai probelem cu banii?" M-am gandit ce sa ii spun ca mi se parea periculoasa intrebarea: "Deocamdata nu" "dar tati?" "Nici el." "Bun, atunci ajuta-l tu pe mosu si ia-mi tu jucariile pe care el nu le poate aduce! Asa va avea bani si pentru alti copii"...

Adica dragele mele... Alex a rezolvat criza Mosului...

 

 

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spuneam ca am o pata pe creier care imi afecteaza dispozitia de sarbatori. Ei bine, fiind o pata, si locul e clar important sotul, meu care e clar cuprins de spiritul sarbatorilor - ma compenseaza el ca eu sunt complet nu - a hotarat sa incerce un 'remove' la pata... si sa cautam pantofii cu pricina...

Culmea, mi-am gasit pantofi aseara. Cum am vrut... problema e ca pata e tot acolo cu tot cu pantofi... adica nu de la pantofi venea... si m-am mai uitat prin garderoba, am gasit si ce sa imbrac - sunt intr-o perioada de trecere cumva, adica am inceput sa slabesc si ma si pregatesc de 2 operatii in ian-feb, deci voi mai slabi pt ca nu mai iau medicamente pt fibrom - si nu imi convine sa dau bani pe ceva nou care sa stea degeaba in dulap... asa ca mai stramtez ce e prea mare...

Dupa ce mi-am luat pantofii care sunt bestiali, e adevarat, am realizat ca nu ii voi lua la revelion... Sotul meu aseara a spus ca doarme la birou daca incep iar...[:-@], asa ca azi am sa mai dau o raita pe la Mall-uri... singurica... Nu de alta dar nu sunt de acord cu dormitul separat... inca...

Chestia e ca pur si simplu nu stiu ce naiba am! Nimic nu imi place si totul e pe dos! Si sincer, nu sufar de sindrom PM... deci asta e...

Aveti ceva solutii?[bang]

 

 

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aoleu, iar am ramas mult in urma...

incerc macar sa va tin la curent cu lucrurile frumoase si cum abia ne-am intors dintr-o prea scurta plimbare la Vienna, va invit sa cititi despre ea aici (sper sa fie voie sa pun linku')

 

http://www.idstudio.ro/blog/2008/12/12/viena-pentru-copii/

 

Va pup cu drag!

 

http://community.webshots.com/user/sisi03

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fete Sisi, ce grozav ai povestit despre Viena! Si noi intentionam sa dam o fuga la vara, dar sa vedem cum ne descurcam.... Ai mei vor sa o "amporteze" pe Eliza in Spania, ceea ce eu nu am nici un chef, iar Erika va fi inca mica... vedem... De ce zic ca nu am chef.... sincera sa fiu, imi iese pe nas felul in care maica-mea intelege sa o trateze pe Eliza... Nu pot comenta absolut nimic referitor la educatie, nimic nimic, se poarta extraordinar cu ea amandoi, o invata lucruri minunate, o protejeaza, totul e minunat, mai putin rasfatul ala cu coarne de un metru in care copilului nu i se refuza nimic [bang] Ca e mica. In care e tratata ca un copil de 2-3 ani caruia trebuie sa i se bage in gura si sa i se puna pantofii in picioare! In care cu mieunatul e mai mare cu atat mai rapida reactia "aoleu, vai de mine, dar ce te doare, dar ia da sa vad" [bang] E un fel de "bine" de-ala care mai rau iti face.... Carmen - imi place teribil cum povestesti despre Alex. E un "tip" tare profund si "perspicace" cum ii place Elizei sa se exprime... [:D] Tinem pumnii la operatii [pup] Cris - categoric trebuie sa pui si lui Iris un pachetel acolo! Despre "depresiuni", PM sau de alta natura... n-am nici un sfat! Ce sa zic, toata lumea m-a amenintat ca dupa maxim 6 luni de stat acasa cu copiii o sa ma sui pe pereti si o sa vreau la servici. Ei bine, nu s-a intamplat asa, nu vreau la servici, dar ceva vreau, categoric! Am draci ca sotul meu a devenit brusc paranoic si nu este deloc fericit g]sa conduc, mai ales cu copiii in masina, asa ca apeleaza la fel de fel de tertipuri ca asta sa nu se intample. Drept urmare, simtind puternicul imbold de a face "ceva", orice, decid ca trebuie sa plec singura la cumparaturi, nu de alta, dar este cel mai indraznet plan la care pot aspira [:D] Sambata, revolutia mea a esuat lamentabil, dupa ce toata noaptea m-am gandit care naiba e ambreiajul si care naiba e frana [bang] - ce ziceti de asta??? - si facand mental scheme cu iesitul din parcare (chiar avem o alee exagerat de ingusta, in stanga am un par de fier si in dreapta o masina al naibii de lunga pentru latimea aleii!!! [bang]). Cu toata schema mea, am esuat, pentru ca ploua al naibii si batea vantul de te lua pe sus. Am fost la un pas de a il trimite pe Ovidiu, pierzand astfel tot planul meu ingenios de revolutie! Am lasat-o pe a doua zi, dupa ce m-am consolat singura, ca si cand stand imbracata glont ca de plecare ar fi contat in vreun fel, facand esuarea mea mai moale... Buuunnn, vine duminica. Ma trezesc dimineata, ma pregatesc. Fetele se trezisera amandoua. Ovidiu nu. Era si normal, considerand orele la care se culca si alea la care se trezeste.... Ma imbrac, iau lista.... Scormon dupa niste maruntis... Gasesc numa' de 10 bani, deci nu am petnru carut... Nu e nimic, imi zic, schimb eu la butic... Plec... Sigur, fara pusca la vanatoare! [bang] Nu luasem cheile de la masina! Ma intorc dupa ele. Aia e... Ovidiu aude usa si se trezeste. Ma pandeste de sus cum sterg geamurile ude ale masinii. Ma fac ca nu il vad. Plec plina de curaj, ies din parcare din 3 manevre... Cred ca ar fi fost normal sa ies din doua... Din una singura este imposibil, ma consolez cu ideea asta... Evident, imi stabilisem traseul, sa am semafoare in drum. Ma gandesc singura - am innebunit??? Ma comport mai rau decat ca atunci cand abia obtinusem permisul... Intre timp am condus niste mii de kilometrii! [bang] Ce credeti, m-a facut fericita escapada mea??? Pe naiba! De fapt, eu vroiam sa casc ochii de niste borcanele pentru Erika. Un haos de nedescris la borcanele, oferta vai de mama ei, deci am abandonat! In plus, mi-a fost un dor de maimutele astea incat am fost mai nefericita decat inainte.... Socul zilei... am vrut sa iau un cascaval. Inspirata, il intorc pe toate partile. Cineva muscase din el, prin plastic, sa vada cum e! Cum naiba sa iti lasi amprenta dentara intr-un cascaval pe care apoi sa il lasi inapoi pe raft??? [bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E timpul sa mai apar si eu nu????

 

Pe scurt sa va povestesc ce mai face omu cand n'are treaba acasa:

 

Pe la sfarsitul lui noiembrie, stand la o bauta cu niste prieteni ajungem la concluzia ca ar trebui sa ne luam o rulota.Da, da o rulota ca sa colindam tarisoara si strainataturile in voie.Asadar, cautari pe net, vizionari si ...gata, dragoste nebuna si pata pusa pe una care se afla la Lugoj.Cum Mircea tocmai avea concediu 1 saptamana, vorbim cu bunicile, le impartim frateste nepotii si plecam.

Dar.. ne gandim ca daca tot ajungem la Lugoj ce mai e pana la Vienna???

Si hotaram sa plecam duminica noapte, sa ne oprim la Lugoj sa vedem rulota si sa plecam mai departe spre Vienna unde urma sa stam 2 zile ( am stat 3 ca nu ne-am putut dezlipi).

Si, asa cum spunea si Sisi, Vienna ni s-a lipit de suflet tare de tot.Iar targurile de craciun si mai ales gradina zoologica au fost mortale.

Am colindat de dimineata pana seara si hotarat lucru recidivam prin mai.

La intoarcere, am agatat rulota de masinica si iata-ne acum mai bogati cu o "garsoniera".Cand se face mai cald abia astept sa-i fac perdelute noi si sa o bibilim.Poze inca nu i-am facut dar promit in viitorul apropiat.

 

Copiii sunt bine, le-am luat o tona de cadouri (de unde ziceam ca anul asta nu mai exagerez)si e cam nasol ca au fost cam rai si nu le merita.

I-am luat lui Radu de la Metro din Vienna un aparat foto de la Vtech care e rezistent la socuri, face poze, filmeaza, e mp3 player, are editor de poze incorporat, si are si jocuri.Are cablu pt. televizor si face acolo toate nebuniile si usb pt. descarcat poze in calc.Si ce mi se pare genial e ca are 2 obiective ca sa nu se chinuie copilu' sa inchida un ochi.

 

Ma duc sa incerc sa fac curatenie.

Va pup

 

 

 

Irinuca

 

Poze cu Raducu si Raluca:

http://picasaweb.google.com/mircea.strimbeanu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bravo irinuca, si pentru aparitie, si pentru casuta calatoare! s-o stapaniti sanatosi, si sa aveti cu ea muuulte amintiri frumoase!

 

anka... pai cine a zis ca simti nevoie de servici? doar ca o sa simti o disperata nevoie de a face "ceva". ceva ce sa arate ca gandesti, nu esti robotel, fie asta si condus masina [:D]. ca sa vezi cum era sa faci scoala de soferi cu copil de 6 luni [:D].

 

carmen, nu stiu ce sfat sa-ti dau... cred ca e ceva in aer, de-am luat-o razna, si nu ne mai intra nimeni in voie. parca nu maia m timp, nimic nu iese bine, ma enervez...

 

una peste alta, sunt in concediu. cine e in bucuresti si are chef de-o iesire pe undeva cu copiii? un loc de joaca, ceva? stiu ca e perioada de curatenie si treaba de craciun, eu le-am taiat de pe lista. adica am zis ca de craciun merg la mama, deci de mancare fac doar strictul necesar. curatenie o sa fie idem, si-o sa profit de zilele de concediu sa stau cu copiii.

 

azi am fost ne-am luat bradut de la itsy bitsy. incerc sa-i conving sa facem ornamente. si sunt dispusa sa renunt la "pitici" gen "brad bicolor, beteala simetrica" si sa-i las pe ei sa-si faca de cap. sa facem lantisoare de hartie, ingerasi si clopotei colorati cu cariocile. si sunt sigura ca o sa fie oricum minunat! si e maaare, pana in tavan!

 

noi am incheiat si cu serbarile (apropo... voi?). am pus poze de la amandoua aici. trb sa mai pun poezia lu iris, si e nevoie sa mai fac curat sa mai sterg niste filme mai vechi.

 

la iris a fost cam aiurea. au anuntat ca un singur parinte, din lipsa spatiului. ei da... au venit amandoi, ba a venit si bunica. asta m-a enervat rau. copiii au plans, voiau in brate la pariti. eu sunt tare fericita ca a mea n-a avut nici pe naiba. ba am convins-o sa si stea in partea opusa a salii, ca sa pot sa-i fac poze, ca altfel pateam ca ceilalti, care au facut din spate. nu a plans, a prins foarte repede figura ca la Mosu' dai repede cu poezia si te alegi cu cadoul. asa ca ca si-a facut repede rolul. si desi era putin cam aiurea, cu ochelari de soare nu i-a fost frica sa sta in brate la el.

in final ne-am luat la revedere de la toata lumea, caci din ianuarie iris merge la gradinita. da, am reusit, am depus dosarul. asa am emotii, sa nu planga dupa cresa. dar sper ca vacanta safie o pauza destul de mare, ca sa intram in alt peisaj. mai avem in grupa o fetita de la noi de pe etaj, plus prietenul lui andrei la grupa mare. asa ca e gasca toata acolo.

 

la andrei a fost tare frumos, s-au chinuit doamnele ceva. frumosi ca niste ingerasi. statea andrei atat de tzapan, de parca avea placu cu aur pe el... nu o pelerina. dar a muncit, si chiar si la dans, are ambitie, ca trebuie sa-i "iasa". a ametit el nitel plugusorul, dar la sfarsit l-am laudat de nu-si mai intra in piele.

 

mos craciun i-a adus lui andrei masina gtr si lu iris pernuta cu baloo. iris a prins o pauza in serbare, cand se schimbau copiii, si mosu i-a intrebat pe "fratiorii" de pe primul rand cine ii spune o poezie. desi era primul mos din viata ei, s-a dus iris si cu toti parintii acolo a spus poezia. pupat mos, venit la loc. cand s-au dat cadourile si a strigat-o si pe ea, sa moara de placere! iar in masina cand le-au desfacut erau amandoi in extaz... desi nu era mare lucru, era "exact ce-am cerut"(andrei) si "baloo al meu"(iris). iar eu nu-mi mai incapeam in piele... [alcool]

 

ce mai urmeaza acum conteaza putin. se vor bucura de ele cu siguranta, dar efectul a fost la primul mos.

 

in incheiere, preventiv, va urez sarbatori fericite si un craciun minunat alaturi de cei dragi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...