Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (82)


Recommended Posts

hello azi dimineata la radio spuneau ca sunt si in Iasi cazuri de gripa, de pneumonii si nenumarate infectii respiratorii. ati auzit ceva de pe la gradinite? de vreo epidemie? Vlad este acasa de miercurea trecuta - iar are sau a avut sper adenoidita (polipii inflamati - cauza deselor raceli se pare) - si nu stiu daca sa-mi fac de lucru cu el saptamana viitoare - adica sa-l duc 2 zile sa mai adune virusi. PS: ca si noi am fost bolnavi in ultimul timp cu virusi luati de la copil - si cu manifestari mult mai agresive la adulti...
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Multumesc mult tuturor pentru urari! Suna foarte bine sala pentru karate in Cantemir - e aproape de casa si de gradi...mercik Lacramioara! dar si sa fac si eu in acelasi timp ceva aerobic la sala din piata unirii.Chiar o sa merg sa le vad pe amandoua, sper sa-i si placa Deei - am dus-o la inot si era topita dupa d-l instructor...(i-am zis ca a plecat in China hi-hi-hi! ca se facuse 300mii ora si mi s-a parut prea mult) - la banii astia mergem la baia comunala cu totii si facem si sauna pe deasupra...cite ore vrem... Eu am scapat copila de tuse cu ceai de ceapa. doua cepe medii (cu tot cu coaja) spalate si taiate mustetzile intr-un ibric cu vreo 700ml apa si se fierbe pina scade la jumate apa. i-am dat asa fara nimic, fara lamaie sau miere...si i-a trecut. si in acelasi timp sirop de la plafar cu propolis si muguri de pin si brad...atunci chiar s-a facut bine fara nici un medicament. de epidemie nu am auzit nimic pe la gradi, doar de la o prietena ca ar fi de scarlatina....sper sa nu faca nik acuma, ca plecam la ski in vacanta [:D] cam atit pe azi! pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, mersi de informatii.[flo] Sigur e cam devreme in conditiile astea pentru Calin, mai ales ca el nici nu stie ce sunt alea [:D]. Eu vreau sa il dau. Dar vreau multe, i-am luat si patine, dar stau cu ele in portbagaj ca a racit. Eu nu am auzit de epidemie, nu l-am dus la gradinita de saptamana trecuta, dar am vorbit cu educatoarea si a spus ca circula o viroza prin gradinita, dar nu sunt tare bolnavi copilasii. Sper sa nu ne loveasca acum, ca s-a incalzit asa de tare afara. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela si Adriana: multumesc pt. info despre karate [flo] [flo] [flo]
Citat:
citat din mesajul lui herra
hello azi dimineata la radio spuneau ca sunt si in Iasi cazuri de gripa, de pneumonii si nenumarate infectii respiratorii. ati auzit ceva de pe la gradinite? de vreo epidemie?
sunt de toate la oferta: gratis, "dupa pofta inimii" [bang] Acum serios vorbind: din decembrie a inceput scarlatina(stiu pt. ca fetita a contactat streptococul dar nu a ajuns la d-na scarlatina). Apoi am vazut ca vb. la tv. despre viroza, bronsita, pneumonie si varicela in Is. Acum, eu si sotul, am declarat razboi unei viroze(suntem in primele 2 zile). Sper sa nu ajunga si la fata fiindca are imunitatea varza dupa streptococ + enterobacterie si 2 ture de antibiotic(maine terminam tura 2 de antib.) dar la cum ne simtim noi......... multa sanatate tuturor si sa nu fiti simpatici virusilor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor si La multi ani 2009! Am deschis ieri un subiect la generale "Servicii medicale la domicilu" dar a fost mutat la Clinica Virtuala probabial ca acolo trebuia sa il deschid de la bun inceput acum nu mai conteaza. Gandindu-ma mai bine am zis sa il postez si aici poate cei care locuiesc in Iasi sunt mai in tema. Iata mesajul subiectului mai jos: "Nu am mai scris de mult pe forum dar de citit mai citesc din cand in cand, nu stiu cati isi mai amintesc de mine dar asta nu are nici o importanta pana la urma. Am deschis acest subiect in speranta a voi gasi nsite raspunsuri la intrebarile mele. Stie cineva daca in Iasi exista firma, companie, spital, cabinet (nu stiu cum se numesc acum), care acorda ingrijiri medicale la domiciliu, contra cost bineinteles? Ori ca angajat al spitalului care are contract cu casa de asigurari si poate lucrca in trei schimburi sau in doua ca si la spital,dar in loc sa mearga la munca in spital sa mearga la bolnav acasa. Multumesc anticipat." Din ce am "rasfoit" eu pe net se pare ca ar fi dar nu stiu nimic concret. Toate bune si sanatate multa tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ghinetz
Citat:
citat din mesajul lui l_carmen2003 Acvi trebuie sa mergi sa vorbesti cu invatatoarea direct. Iti dau pe PM numele si iti alegi de acolo. Eu nu optez pt step-by-step, desi i se face mare reclama... De asemenea am cautat pe cineva care sa aiba si afterschool. Nu stiu daca va merge la afterschool sau nu dar e posibil in conditiile in care noi lucram atat de tarziu amandoi.
Carmen, vreau si eu un nume de invatatoare de la 23, te rooooog! sa inteleg ca sunt cu afterschool si step-by-step? adica doua chestii diferite? Si after school unde fac? in clasa? Multumesc.
Si eu as vrea,daca nu e cu suparare...[flo]
[flo] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"]Vreau sa nu mai fiu diferit[/url]

[url="http://dulciurifeldefel.blogspot.com/"][yum] De la lume adunate si-napoi la lume date...[/url]
Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...[cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Sunt o mamica din iasi care va citesc dar nu scriu. Vreau sa-i raspund lui ciufulici. Exista in Iasi un serviciu medical care vine si acasa.Se cheama Vital Test si este in tatarasi pe langa spitalul de neurochirurgie de fapt chiar pe colt. E o farmacie Dona acolo , iar langa farmacie e usa laboratorului. Tipa care are aceasta afacere o cheama Gabriela Luchian iar nr. de telefon e 0722464714. Vine indiferent de ora la care ai tratamentul de facut chiar si noaptea; face indiferent ca e craciun revelion, paste. Nu te duci tu sa o iei, vine ea la tine acasa.Face tratamente injectabile,perfuzii, recolteaza analize si le duce ea personal la laborator.Absolut tot ce ar face o asistenta medicala in spital ea face acasa. Eu am aflat ca exista asa ceva in iasi cand fetita mea a fost in toamna bolnavioara si dupa 3 sapt. de branula la spital am facut si acasa perfuzii si de la pediatra fetitei mele am aflat. E o super doamna cea care are afacerea asta si are o rabdare de fier daca a rezistat cu fetita mea de 2 ani. Si stiu ca nu a costat mult si iti taie chitanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Va ofer o si ceai fierbinte pentru cine vrea. Raportez, noapte linistita, fara febra.... sper sa se termine.... Aseara ne-am dragalit, m-a chitait.... m-a tras, m-a intins.... herra, pediatra noastra ne-a zis ca e epidemie de gripa, varicela, viroze... si acelasi lucru mi-a zis si medicul din spital.... Multa sanatate la cavaler. Darria, multumim. Multa sanatate si voua.... ciufulici, am o cunostinta care are o firma de asistenta medicala la domiciliu. Daca vrei detalii iti trimit PM, numai sa-mi spui. Multa sanatate. [url="http://community.webshots.com/album/565459323FEYtVW"] vacanta la mare [/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2504057230103074785NVeFYq"] Poze din august-septembrie[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/562869389MKpgUL?start=12"] Poze din Copou [/url] Lacramioara (08.12.1975) mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mariussimiuc
Citat:
citat din mesajul lui ghinetz
Citat:
citat din mesajul lui l_carmen2003 Acvi trebuie sa mergi sa vorbesti cu invatatoarea direct. Iti dau pe PM numele si iti alegi de acolo. Eu nu optez pt step-by-step, desi i se face mare reclama... De asemenea am cautat pe cineva care sa aiba si afterschool. Nu stiu daca va merge la afterschool sau nu dar e posibil in conditiile in care noi lucram atat de tarziu amandoi.
Carmen, vreau si eu un nume de invatatoare de la 23, te rooooog! sa inteleg ca sunt cu afterschool si step-by-step? adica doua chestii diferite? Si after school unde fac? in clasa? Multumesc.
Si eu as vrea,daca nu e cu suparare...[flo]
[font=Comic Sans MS][purple][center][flo] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"][size=1]
Intra pe mess. iti lasa acolo numele. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...