Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Salajencele sarbatoresc!!!Bine ai venit Alex![62]


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

apoi acuma nu conteaza, oricum inauntru era zgarita deci nu poate fiid e la transportu pana aici, partea exterioara ce sa zic, poate fii.Nu aia e important, sa functioneze si sa fie ok.Delia o vazut-o seara la 9 si dimineata deja o si trimis-o , de aia nu o mai avut timp. da inca ceva miroase toata casa a mancare si iesea aburi, nu multi da ies, oare e normal? acuma in cat timp pot sa scot mancarea din ea? Mami si [url="http://www.flickr.com/photos/olimpiabota/"]Alex[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bimilit
Citat:
citat din mesajul lui anacezara
Bia , la ora 3 vine Giulia . Puteti veni si voi atunci ? " Carpe diem ! "
bey, sper sa-mi ajunga colegu pana atunci.ca ma suna de 5 min fuarte vesel.si cica sti unde is? eu:tacere totala.credeam ca-i la mama in america[:D] el :in Simleu. acu sa-l banuiesc ca a fost sa-si vada fecioru[:D]? ca uite oti nu mai da niciun semn[:D]. Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!
[:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] In afara de cateva clipe cat a papat Alex, am stat aci si am cetit. Am ajun la final, mai tre sa ascult melodiile pe care ni le-ati dedicat. Serios, voi cand aveti vreme sa ascultati atat? [:D] [pup] Am ramas restanta la cap asta, sper sa le ascult si salvez, sa i le pun pe cd-ul cu poze, sa le aiba cand va creste mare. [:D] Asa am sa fac si cu mesajele voastre. [pup] Tre sa imi adun gandurile sa le astern pe calcu sa va povestesc una din cele mai frumoase experiente din viata. Dar inainte, tre sa va cert ca m-ati facut sa plang, acum citind ce ati scris zilele astea. Nu am cuvine de multumire, ma simt atat de mica si neinsemnata, si voi care va preocupati atata de mine, adica de noi. [flo][flo][flo] Hai ca fug sa fac un dus scurt si vin cu povestea, ca nu mai rezist. [pup] Olimpia, capacul il scoti atunci cand s-a lasat supapa din maner jos, sau mai poti incerca sa ridici supapa neagra de pe lateralul capacului. Daca nu fasaie, atunci e ok, poti roti si ridica capacul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olim , ai verificat k toate sa fie in regula ? Deci , recapitulez ... capacul interior cu garnitura il tii de cui si asa il bagi in capacul mare . Cand pui capacul pe oala , sa fie cu ecranul spre tine si supapa neagra cu 4 pozitii sa fie indreptata spre ora 10.20 , iar cand inchizi sa fie fixat ca si cum ar fi ora 9.15 . Buuunnnn .... Verifici apoi daca supapa cu 4 pozitii e pe inchis , adica lasata jos . Alegi meniul si dai start . Astepti sa presurizeze , cand face asta iese un pik de fasait prin supapa din maner dar apoi se inchide , cand se ridica supapa sus . Si lasi oala sa lucreze . Cand e gata te anunta printr-un semnal sonor si trece pe keep warm . Daca doresti sa manaci imediat , mai apesi o data pe start/cancel si astepti ca supapa din maner sa se lase in jos . Eventual , intra pe site si vezi retete gatite si iti vei da seama cum trebuie sa verifici toate spuse de noi . E cel mai bine asa k arata foarte explicit totul . Pofta mare ! Bia , nici un semn de la colegu ??? " Carpe diem ! "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io pun 1 cana mare (din aia de ceai) de orez si 3 cani(la fel) de lapte. Iese foarte bun... [url="http://vorbele.blogspot.com/search/label/vorbe%20de%20copil..."] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit. Mai intai vreau sa va multumesc din inima, pentru minunata surpriza pe care mi-ati facut-o la spital.sunteti intra-devar deosebite. Promit ca pun si poze indata ce intru in posesia lor. Am scris povestea,o las mai jos, va [pup] si mai vorbim. Nu stiu daca azi, ca am cam exagerat cu statul pe scaun si ma cam tem. Dar maine cu siguranta. [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] Asa cum am promis, iata si povestea noastra. Am ales sa nasc provocat si dincauza greutatii mari a lui Alex, (la eco avea peste 4,4 kg cu eroarea cuvenita de +- 10-15%) si din cauza problemelor medicale (tensiune mare). Si sa fim seriosi, si din cauza fobiilor mele de a sta si astepta sa se produca ceva, ceva pe care eu nu il pot controla. Mii de ganduri ma framantau: daca Vlad nu va fi acasa? Daca se intampla noaptea si dr are tel inchis? [:D] Desi m-a asigurat ca e disponibil 24 din 24… Oricum hotararea a fost luata, deci m-am dus luni la control asa cum m-a chemat. Bineinteles ca daca nu mi-a zis sa nu mananc dimineata, la 7 am mancat niste cereale in lapte ramase de Andrei. La spital, dr. vrea analize… dar eu mancasem deja. Noa, no pb. Vii maine. De fapt s-au facut toate formalitatile de internare, si a zis ca ma asteapta pe la 4 dupamasa la spital. Sa fiu acolo cica la prima ora a doua zi pt recoltat. Noa, da nu pot dormi acasa? Ba da, cu conditia ca a doua zi la 7,30 sa fiu in spital. Asadar am venit luni acasa, si m-am prezentat a doua zi dimineata. Dupa recoltarea analizelor, a sosit si medicul si ne-am intalnit la sala de nasteri. Dupa un consult si aplicarea pastilei respective, a spus ca dureaza cca 3 ore.. [:D] Dar eu ma cunosteam, si prima nastere a fost la fel provocata din cauza tensiunii arteriale f mari, si nici atunci nu am avut contractii dupa 3 ore. Ca de fapt nici acum. Au trecut 3 ore, abia s-a deschis colul, dureri nici una, au mai trecut orele, una, doua, trei si nika. Medicul venea din cand in cand sa ma vada, el avea program si in policlinica in ziua respectiva, eu nika. Ce mai, nesimtita, nesimtita. Nu simteam nika. Am avut mare noroc cu Claudia, prietena mea, care a stat cu mine, mare parte din timp, si cu Vlad pe care l-au lasat in sala de travaliu si care m-a acompanit si el. Desi la un moment dat, l-am trimis acasa sa manance, ca daca nu se intrevedea nimic, ce sa faca acolo? Deci pe la 4 a sunat doctorul la sala sa o intrebe pe moasa, cum stau. Cand a auzit ca situatia e neschimbata i-a zis sa ma lase sa mananc ceva ca de dimineata e mult si ca probabil nu se intampla nimic azi.. [:D] Asa ca am mancat un iaurt cu biscuiti [:D] la fel ca data trecuta. Mai trebuia sa va spun de groaza pe care o aveam legata de clisma… De care de data asta am scapat, ca cica medicul meu nu recomanda asta, considerand ca fiind un stres pt mama. [:D] Alti medici din spital, recomanda clisma, al meu nu. [:D] Asadar, pana pe la 7 cand au inceput primele contractii slabe, am sta degeaba. Pe la 7 fara ceva, moasa, asistenta de serviciu, care apropo, a fost o scumpa, ca de fapt si cealalta care a schimbat-o de la 7 pana dimineata, in urma consultului, l-a sunat sa il anunte sa nu isi faca program in seara asta, ca deja m-am dilatat de 2-3 degete… A sosit si medicul pe la 8 cred, cand a zis ca am o dilatare de 4-5 degete… Am mai stat, am mai povestit, s-a facut ora 9 cred cand am incept sa am dureri mai mari. Pe la 9 si 15 sau si 20 aveam o dilatatie de 6 degete. Apoi s-a intamplat ca medicul sa fie cautat de o doctorita de garda de la urgenta fix cand ma consulta pe mine, si dupa consult, stiind ca sunt dilatata doar de 6 degete, dr. a iesit sa vorbesca cu ea. A coborat un etaj pana la urgeta, timp in care au inceput si durerile sa vina cu o intensitate mai mare. Ma plimbam si ma tineam de calorifer, de Vlad sau de Claudia la cate una mai mare. O fi fost 9 jumate cand i-am zis asistentei ca ma apasa rau pe fund si ca parca vrea sa vina bb pe lume. Mi-a zis sa nu imping, deoarece nefiind dilatata complet risc sa mi se rupa colul pe interior. Au fost cele mai lungi 10-15 minute din viata, ma gandeam ca tebuie sa ma concentrez sa nu imping, si totusi ceea ce simteam era de necontrolat. Intre timp au sosit in sala si asistentele de pe sectia de obstreica, cea de la nou nascuti, inclusiv infirmiera, pe care o cunosteam si care a tinut sa fie de fata. Asistenta m-a controlat in pat, in sala de travaliu si a dat verdictul: sunati medicul ca naste!!! Una ilsuna pe dr., Claudia pe doctorita din urgenta, asa ca in 2 minute a fost acolo. Abia s-a echipat bietul om, m-au pus pe masa, si la prima contractie a verificat colul si dilatarea, iar la a doua contractie, bb Alex a venit pe lume!!! Nici nu stiti cata mirare am avut in glas. Ma asteptam ca si toti ceilalti probabil sa dureze mai mult, nu am reusit decat sa exclam : Nu pot sa cred!!! Nu imi venea sa cred ca am nescut asa de repede. Alex era acoperit tot cu o unsoare alba, si cum a aterizat pe lumea asta, s-a apucat strans cu mana de degetul doctorului [:D] Toata lumea din sala radea, Claudia le-a facut poze. Apoi asistenta de la nou nascuti si-a intrat in rol, a preluat copilul, la cantarit, aspirat, ma rog ordinea nu o stiu precis. Cert e ca apoi i l-au pus la Vlad in brate, asta dupa ce mi l-au aratat prima data mie, dar nu il puteam lua din cauza ca eram in plin proces de “plastie” [:D] Asta mi s-a parut mai de lunga durata decat tot ce a fost pana atunci. La control, medicul a descoperit un chist de fir, asa i-a spus, de la vechea cusatura, chist care era acum plin de puroi, ma gandesc ca ala se tot spargea si refacea, ca am mai avut eu unele baiuri si nu stiam de unde. Pe care a trebuit sa il aranjeze acum cu ocazia asta, deci am stat ceva pe masa dupa nastere. Mi-a placut enorm atitudinea doctorului, a stat acolo si a facut efectiv totul. Data trecuta medicul a stat pe margine, si a dirijat, asistenta a facut toata treaba. Am inteles ca si aici la Simleu ceilalti fac la fel. Asta nu, asistenta doar a “asistat” si i-a dat la mana ce i-a trebuit. Am uitat sa va spun ca membranele mi le-au rupt pe la 8, si atunci medicul a zis ca daca nu se intampla nimic in seara asta, maine precis va merge muult mai usor si mai repede. Iar eu l-am intrebat daca ma lasa sa merg acasa sa dorm in noaptea asta [:-)))] si toti din sala au ras. Pai daca nu ma durea nimic? A, si legat de dr. Pe sectia de obstretica–gine lucreaza mai multe asistente care prin rotatie ajung nu stiu cum la sala de nasteri cand le vine randul. Este o fata tanara, o fosta eleva de a mea (i-am fost diriginta un an inainte sa il am pe Andrei), care s-a angajat doar de 2 luni pe sectie si care inca nu a fost la sala de nasteri, dar era de serviciu pe sectie. A chemat-o si i-a explicat pas cu pas tot ce face. Asta mi-a placut enorm la el. Parca eram la un curs de medicina. I-a aratat cum se face ecografia la fat, dar nu o data, le-a explicat tururor asistentelor care e bataia inimii fatului si care e suflul placentar, [:D] hai ca deja am luat-o si eu pe ulei. Mai ca imi vine sa dau la medicina [:D] . Stiti, data trecuta cand am nascut, ma gandeam ca medicii astia care ajuta copii sa vina pe lume sunt ca un Dumnezeu pe pamant, insa am asistat fara sa vreau la o discutie intre medicul meu de atunci si o femeie venita sa avorteze… Si mi-am schimbat parerea, deoarece au in putere si viata si moartea. Ei, am aflat ca medicul meu de acum nu face avorturi la cerere!! Nimanui!! Va dati seama cat m-a incantat asta pe mine. Una peste alta, am trait o experienta unica pe care am avut puterea de a o savura pe deplin si multumesc pentru asta lui Dumnezeu.Am trait-o la intensitate maxima, asa cum prima data nu am facut-o desi pana mai ieri credeam ca asa a fost. Ce a urmat dupa, nu mai conteaza, faptul ca in noaptea de dupa nastere am stat in sala de travaliu ca sa pot fi supravegheata, faptul ca desi mi s-a spus sa dorm sa ma odihnesc nu am putut din cauza durerilor. Asta nu mai are nici o importanta. Totusi imi aduc aminte ca dupa prima nastere am fost dusa pe sectie in salon cu alte 4 mamici care au nascut atunci, si ca ne-am ras toata noaptea ca proastele… Deci nu m-a durut nimic atunci. Acum a fost diferit. In primele 4 zile, cand sugea copilul, parca ceva sau cineva rupe din mine ceva… Crunt. Dar deja s-au ameliorat foarte mult, asa ca acum va ramane doar o amintire, scrisa undeva pe o foaie de hartie… Desi data trecuta am ales sa nasc la municipiu acum am optat pentru un spital mic de orasel. Toata lumea ma intreba: dar aici nasti??? Vai fetelor ce diferenta!!! Nu va pot spune. Data trecuta fiind si la prima nastere, nestiind nimic despre un copil, va dati seama ce greu mi-a fost. Nu a venit o asistenta sa imi arate ce si cum, acum in schimb, in primele 2 zile, s-au ocupat as putea spune excesiv de copil. L-au schimbat, imbacat, veneau sa vada daca plange din juma in jumate de ora, pai in urma cu 7 ani plangea bietul copil o jumate de noapte pana venea o asisenta sa vada de ce. Si eu eram inebunita ca nu puteam sa ii gasesc cauza plansului.. Ei acum situatia a fost complet diferita. Am fost relaxata si eu, daca am vazut atata grija din partea personalului. Si sa nu credeti ca doar cu mine erau asa.Poate va veti intreba daca asteptau ceva. Ei bine, nu. Nici nu s-a pus problema. La fel se ocupau si de alte mamici, chiar si de alea bronzate, care fie voba intre noi erau de 4 ori mai multe ca si celelalte. Cam asta e povestea noastra, acum suntem acasa, va mai dura un pic pana ne vom acomoda unii cu ceilalti, insa ma bucur ca suntem bine, ceea ce va doresc tuturor. Edit. am corectat unele greseli, sper ca nu mai sunt multe, caci in graba am scris cu picioarele parca. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otilia ce frumos ai scris! Ma bucur ca totul a trecut relativ usor(asa-i ce repede uiti cand ai bb in brate? [:D]) desi numai tu stii(si noi de altfel) prin ce dureri trebuie sa treaca o mama. Dar e atat de frumooooos! [pup] cu drag mama si bb si restul familiei. Mi-ai dat asa o liniste sufleteasca citind povestea ta...extraordinar! [flo] [url="http://vorbele.blogspot.com/search/label/vorbe%20de%20copil..."] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...