Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cozonac


Recommended Posts

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

incearca-l pe [url="http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/9793/Cozonacul-meu/"]asta[/url] _____________________________________________________________________________________ [url="http://good-times.webshots.com/photo/2385988850102959331ANXFXo"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2943489760102959331bjRkMb"]mic[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2562347700102959331zIkdWO"]drag[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2678838930102959331VmeuNf"]scump[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2321677330102959331tcVOIZ"]pisicos[/url] si [url="http://good-times.webshots.com/photo/2025384780102959331zovqGx"]fericit[/url] [pk] siiii.... [url="http://diaet.abnehmen-forum.com/diet/tickerd/showimg-1reisP_i69P_75_75_63_abs.png"]IN LUPTA CU KILELE[/url] [haibat]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

750 grame faina se pune intr-un vas / lighean larg si adanc. Se face o adancitura in mijlocul fainii in care se pun: 3 galbenusuri, nitica sare, o jumatate de litru de lapte indulcit, 80-100 grame unt topit si cca 35 grame drojdie proaspata dizolvata prealabil in lapte caldut. Toata compozitia asta se framanta pana se ia aluatul de pe mana si face bulbuci (nu stiu cum sa explic, face niste bule de alea de aer cand framanti aluatul). E important sa framanti aluatul pana se ia de pe maini, nu se lipeste. Apoi il lasi la dospit si il umpli dupa placul inimii. Ponturi: drojdia proaspata se dizolva in laptele caldut in care pui si putin zahar (eu dizolv cam un cub jum -cub din acela de 25 grame cam in 100 ml lapte si pun un praf de zahar) presari faina deasupra plamadelii si tii la cald (eu iarna il pun pe calorifer). Daca plamadeala asta creste o sa iti creasca si cozonacii, daca nu..nu te obosi..schimba drojdia sau faina. Daca drojdia e buna plamadeala creste imediat, max o jum ora, mie mi-a crescut si in 15 min. De asemena, atentie la zahar: cu cat pui mai mult cu atat iti creste cozonacul mai putin. Cica zaharul e factor frenator in cresterea aluatului (asta apropo de laptele indulcit, eu pun cam un pahar mai mic de zahar). Daca vrei cozonacul mai dulce, fa umplutura mai dulce. Dupa ce a crescut aluatul poti sa il folosesti pentru: cozonac, turta cu branza, cornulete, etc.Cand pui aluatul la dospit: il pui la loc cald (in apropierea aragazului care merge sau calorifer/ alta sursa de caldura), vasul acoperit cu un stergar de vase, la loc ferit de curent. La cozonac: procedezi ca in linkul dat de Tzuni: adica dupa ce a crescut aluatul il intinzi, ii pui umplutura (fie mac, fie nuca, fie rahat - asa pun eu) apoi il lasi iar la dospit apoi dai cu galbenus si in final bagi cozonacii la cuptor. Eu anul acesta am facut rulada din acest aluat : aluatul dospit l-am intins ff subtire, l-am uns cu umplutura de mac sau nuca (am facut 2 feluri) am rulat (diametru nu trebuie sa depaseasca 5 - 6 cm, am uns ruladele cu galbenus si le-am dat la cuptor. Mi-au iesit vreo 10 rulade, ele cresc si ies niste felii frumoase cand le tai. Umplutura: mac macinat oparit cu lapte indulcit zdravan / nuca ce a beneficiat de acelasi tratament ca macul. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu compozitia de mai sus poti sa mai faci asa: imparti aluatul in trei si in una din treimi pui cca 2 linguri de scortisoara cu zahar. Intinzi clee trei bucati de aluat si le impletesti in asa fel incat partea cu scortisoara sa fie in mijloc. In loc de scortisoara poti sa pui ciocolata rasa.Bineinteles se dau cu galbenus inainte de a le da la cuptor. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si, in fine o reteta mai complicata, care necesita timp mai mult: 1. Se face plamadeala din: 100 gr gaina, 50 gr drojdie, 5 bucati zahar cubic plus lapte caldut. Se lasa chestiunea asta la dospit cca 2 ore. 2. 60 grame zahar pudra se freaca p#259;na se face spuma cu 5 galbenusuri, apoi se adauga 200 gr faina, coaja de lamaie, 1 / 2 linguri rom plus plamadeala crescuta bine. Se framanta bine bine compozitia si se lasa la dospit 3 ore. 3. Alte 5 galbenusuri se freaca bine cu 50 grame zahar si 100 gr unt, apoi se adauga 400 gr faina, iar compozitia asta se adauga la cea de la pct. 2, cea dospita timp de trei ore, si se framanta bine. Se pune sare si daca se impune se mai adauga nitel lapte caldut. Aluatul obtinut in acest mod trebuie sa fie destul de tare (adica nu e un aluat care curge sau moale, e un aluat mai zdravan). Se lasa iar la dospit timp de trei ore. Apoi se rastoarna pe un fund presarat cu faina si se formeaza dupa dorinta (rotunzi, impletiti, etc). Formele obtinute se ung zdravan cu unt si se mai lasa la dospit o ora. În acest interval de o ora se ung de doua ori cu galbenus. In sfarsit se dau la cuptor. Asta e o reteta de cozonac folosita la tara in ungurime, iese un cozonac vartos si pufos..da, mori pana il faci. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot cozonac de sarbatoare: se amesteca 1 kg faina cu o jumatate de litru de lapte si cu 50 gr drojdie. Se lasa la dospit la loc cald. Apoi se adauga asa: 2 oua intregi, 3 galbenusuri, 200 grame unt topit, 100 grame stafide, 100 grame zahar, 1 lingura rom, 50 grame migdale, sare. Se framanta bine si se lasa la dospit cca o ora si jumatate - 2 ore.Apoi imparti aluatul, il impletesti, dai cu galbenus, presari cu zahar si migdale macinate, dai la cuptor. Pofta buna! Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta este reteta pe care noi o facem si cu care mergem la sigur, nu am avut surprize neplacute pina acum. 1 Kg faina 8 oua ¼ ulei sau 1 pachet de unt ( la 2 kg de faina se pun 1 pachet de unt si 250 ml ulei topite împreuna) jum#259;tate l de lapte 50-70 g drojdie de bere 400 gr zahar tos • G#259;lbenu#351;urile se freac#259; cu zaharul, se adaug#259; coaja de portocale si stafidele (mai târziu). Se amesteca f des. • 2 linguri cu faina luate din covata cu faina se pun intr-un castron si se op#259;resc cu lapte fierbinte (altul decât jum#259;tate l de lapte)- maiaua • Separat drojdia + 1lingurita de zahar si cu f pu#355;in lapte c#259;ldu#355; se bat si se las#259; sa creasc#259; • Când maiaua este rece se amesteca cu drojdia crescuta si se mai pune putina faina deasupra (din alta f#259;in#259; decât cea din covat#259;) dup#259; ce s-a b#259;tut bine cu mixerul si se las#259; sa creasc#259; • Maiaua crescuta (cu drojdia) se pune peste g#259;lbenu#351;urile b#259;tute bine (cu zah#259;r, portocale, stafide). Se mai bate, se adaug#259; laptele c#259;ldu#355;, b#259;tându-se mereu apoi se pune totul în f#259;in#259; – se fr#259;mânta #351;i apoi se pune uleiul c#259;ldu#355;, câte pu#355;in amestecându-se mereu. • Dup#259; ce s-a încorporat toat#259; gr#259;simea se presar#259; f#259;in#259; deasupra #351;i se las#259; la crescut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...