Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(53)


Recommended Posts

Buna dimineata! Sabina [flo] Manuelita din pacate asta e riscul intoarcerii la serviciu.Intr-adevar daca stai 9-10 ore la serviciu riscul e sa nu iti vezi copilul deloc treaz.Pleci cand doarme si vii cand se culca.In situatia asta e clar ca se va atasa de bona.Sa nu intelegi ca lumea te critica dar poate gasesti o situatie de compromis de genul sa stai 4-5 ore la serviciu sau sa lucrii o zi da una ba.....nu stiu ,ceva.Poate vorba Sabinetei te lansezi in afaceri.Acum pare greu dar cand iti vei cunoaste puiul o sa iti vina o gramada de idei sa stai cat mai mult cu el[olala]. Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p3.png"]Razvan[/url] si de [url="http://b2.lilypie.com/vkajp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 197
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata si multumesc tuturor. Cam intuiam si eu ca raspunsul corect la intrebarea asta este ceea ce spuneti voi... E, acum ramane sa vedem ce idee de afacere mi-ar [putea veni avand in vedere ca ma pricep numai la logistica iar pentru a incepe o afacere in logistica ai nevoie d ecateva milioane de euro :))))))))0 Saptamana excelenta tuturor!!! Manuelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuelita dar afacerea mea nu are nicio legatura cu pregatirea sau profesia mea. Pot sa spun ca are legatura de fapt cu Rares, si am invatat tot ce era nevoie pentru asta cand m-am pregatit pentru venirea lui acasa: )Am un magazin virtual cu hainute pt copii, deci.. intelegi... tot lui Rares ii datorez ideea de afacere [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sabineta [flo]ptr ca mi-ai adus aminte ca ma mai pricep la ceva si mai demult chiar am avut o idee de afacere: eu vb limba germana si ma gandisem sa deschid o gradinita de germana (evident cu educatoare pregatite, nu cu mine care nu am pregatire). Am renuntat atunci pentru ca mi s-a parut prea mare responsabilitatea si in plus daca ma apucam vroiam sa fie ceva cu adevarat deosebit ceea ce cerea investitii serioase. Adica sa aiba copiii loc de joaca cu iarba, sa aiba o gradinita mica in care fiecare sa poata planta un morcov, sau o ceapa, sau o salata si sa fie leguma lui pe care sa o ingrijeasca si apoi sa o ia acasa s-o pape, ma gandisem chiar la avea cateva gainute in acelasi sens, dar apoi a venit gripa aviara si m-am gandit ca ar merge si o mini-oaie, ma gandisem la o alee din diverse materiale naturale pe care copii sa mearga vara desculti (e o metoda de stimulare care contribuie foarte mult la dezvoltare cf studiilor din afara) marog, vroiam ceva mai aproape de modelul occidental cum au fost si gradi si scoala la care am fost eu...Numai ca locatia ar fi la iesire din Bucuresti si nu stiu cati parinti ar fi dispusi sa faca efortul... Manuelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aysha_73 apropo de adaugarea unui prenume la numele Paulei, mi-am adus aminte ce am citit despre asta: In unele cazuri, schimbarea numelui cu care este strigat copilul il poate face sa creada ca era ceva in neregula cu el si numele lui. De aceea trebuie acordata o atentie deosebvita modului in care se face asta. Etapele sugerate sunt: 1. Adaugarea celui de-al doilea prenume la primul (nu eliminarea lui) 2. In perioada de cunoastere a copilului sa fie strigat dupa numele pe care il are deja 3. Apoi strigarea copilului cu ambele nume (spre exemplu Paula-Aysha) 4. Abia numai dupa ce s-a obisnuit copilul foarte bine cu numele compus se poate renunta la primul nume si striga numai cu al doilea 5. Se vorbveste copilului despre aceasta schimbare in mod continuu la fel ca despre adoptie (cum ca numele lui e foarte frumos, si ca sa fie mai frumos mami si tati au adaugat numele pe care l-au dorit dintotdeauna pentru bebe, etc) Manuelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Manuelita multumesc frumos pentru sfaturi. Stiu m-am gandit ca nu este foarte usor pentru ca deja Paula este obisnuita cu numele ei si asa cum mi-ai sugerat si tu ma gandeam sa o i-au treptat apoi m-am obisnuit cu numele si nu mi se mai pare asa important, insa poate mai tarziu daca ea va dori sa poata alege sa nu aiba o singura optiune. Fetele intrebasem mai devreme daca aveti cunostinta de probleme cu dosarele de incredintare (scapari, vicii de procedura etc.) care ar putea duce la amanarea termenul. Datorita monitorizarii mesajele mele apar mai tarziu si sunt scapate [:D][:D][:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aysha nu am auzit de probleme la incredintare.Daca dosarul e bine intocmit de cei de la DPC nu prea au de ce sa apara vicii de procedura sau altele. Mami de [url="http://b5.lilypie.com/qZc8p3.png"]Razvan[/url] si de [url="http://b2.lilypie.com/vkajp3.png"] Maria [/url] Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...