Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tort acoperit cu pasta din marshmallow


Recommended Posts

Buna! Pe 30 este ziua fetitei si vreau sa-i fac un tort in forma de castel. Am gasit tot felul de exmple pe net, dar am si eu doua rugaminti la cine ma poate ajuta. 1. La acoperire cu aceasta pasta ce fel de crema pot sa fac in interior pentru a nu se strica? Ceva cu gust de finetti isi doreste fetita si sa nu fie gretos. 2. Deci sa inteleg si eu mai bine. Primul etaj al tortului il acopar integral cu aceasta pasta. Am inteles ca trebuie sa pun inainte un strat f. subtire de gem pentru a adera pasta la blat (sa nu alunece). Dar atunci cand pun al doilea etaj, intre primul (cel cu marshamlow deasupra) si al doilea trebuie sa mai pun iar ceva ca sa nu alunece, sau altceva? Multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna pitici, nu sunt experta,dar sunt pasionata.fac torturi acoperite cu tot felul de paste de ceva timp,asa ca am sa-ti spun din experienta mea; 1.Intr=adevar,torturile acoperite cu pasta de zahar sau marshmalows nu trebuiesc tinute in frigider,pt ca pasta se umezeste f repede si strica decorul.Totusi sunt creme care necesita sa fie racite,asa ca eu nu m-am riscat.Eu procedez de obicei asa: -intr-o zi coc blaturile ,iar uneori fac si crema.pun blatul la congelator(astfel blatul devine umed si nu mai e neaparat nevoie de insiropare,dar se poate si insiropa) -a doua zi,tai blaturile,eventual fac crema daca n-am facut-o,umplu cu crema si il imbrac in crema de unt:un pachet de unt lasat la temperatura camerei cca. o ora,se freaca cu putin zahar pudra.Nivelez bine deasupra si marginile(pe margini folosesc mai multa crema,pt a acoperi bine crema tortului care nu trebuie sa vina in contact cu pasta de zahar sau marshmalows).dau tortul la frigder pana a doua zi. -urmatoarea zi scot tortul din frigider cu cateva ore inainte de a-l decora,pt ca acesta sa ajunga la temperatura camerei. -imbrac cu pasta si decorez/lipesc cu decoratiile facute cu ceva timp inainte. Daca fetitei tale ii place finetti,cred ca poti sa folosesti crema finetti ca atare,in care adaugi dupa gust nuci,stafide,alune etc.din cate stiu crema asta nici nu trebuie tinuta la frigider.sau poti folosi orice alta crema,asa cum fac si eu-si tii tortul in frigider pana inainte cu cateva ore de decorare. 2.n-am facut niciodata tort etajat,dar de ce tii neaparat sa-l faci asa?exista modele de torturi in forma de castel si fara sa-l etajezi.mie mi se pare mai complicat,mai ales daca nu ai nici experienta.oricum,sfatul meu,daca tii neaparat sa-l faci asa este urmatortul:acoperi primul blat in pasta,apoi in centru ungi cu putin sirop de zahar.al doilea blat(incearca sa-l faci mai usor,eventual nu-l insiropezi si-i pui crema mai putina) il asezi pe un carton mai gros(eventual din acela special pt torturi daca gasesti) decupat dinainte dupa marimea celui de al doilea blat.asezi blatul nr 2 peste primul blat.siropul de zahar ajuta sa-l tina in loc-il lipeste de primul blat.de obicei se folosesc niste tepuse de sustinere,dar nu stiu exact procedeul,poti insa sa faci cum ti-am spus,va rezista,mai ales daca nu trebuie transportat.sau trebuie? daca mai ai intrebari,o sa incerc sa-ti fiu de folos. succes si asteptam rezultatul. [foto][url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4"]An apple a day[/url],[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34"]Prima comuniune[/url], [cit][url="http://forum.supereva.ro/forumsupereva/log.asp?log_id=84122"]Mere verzi[/url] [yum][url="http://www.flickr.com/photos/24759233@N04/sets/72157607879622477/show/with/2926721528/"]Atelier dulce[/url]
I've g[il]t DC under my skin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Pitici! Uite ce [url="http://home-and-garden.webshots.com/photo/2603546180081950625wuJotw"]castel[/url] i-am facut eu fiicamii de ziua ei. Al meu a fost de ala cu trei feluri de ciocolata insa poti face un blat normal,il umpli cu crema ganaj sau finetti cu putin unt frecat,doua rulade umplute cu ce vrei(cu gem am facut eu) din care am facut turnurile.daca folosesti crema cu finetti si unt il poti imbraca fara probleme in crema si apoi cu pasta de zahar. Cel mai "greu" a fost sa fac crenelurile,mi-a luat mai mult timp pana am mesterit dintr-un capac de la un borcan un "cutit " pe dimensiunea dorita . Daca-ti vrei detalii..te rog,iti stau la dispozitie. Cu drag Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adi, felicitari, tortul arata super, fetita mea a carei zi va fi in curand mi-a zis ca la fel isi doreste si ea pentru ziua ei asa ca te rog daca ai timp da mai multe indicatii despre cum l-ai facut, cantitati, mod de asamblare si decorare. [url="http://community.webshots.com/user/adinutza114"] noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adinuta,tortul poti sa-l faci din care vrei tu,ce va place sau ce-ti iese,intr-o tava dreptunghiulara sau patrata,de care ai,fac un blat ,tai in trei,umpli cu crema,dai la rece.. Apoi faci doua rulade,le umpli cu crema sau gem,le tai la dimensiunile dorite,imbraci tortul in pasta de zahar,apoi ruladele si la urma faci crenelurile si le lipesti. aste e in mare. Acum am o panarama de gripa ce nu ma lasa sa stau prea mult la verticala,daca n-a trecut timpul si inca iti mai trebuie si mai vrei sa faci,iti dau si reteta de blat,de crema,de pasta de zahar de tot c vrei,insa nu azi ca nu mai pot,deja -s tehuie.. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica! Si eu sunt interesata de tort. Astept cu nerabdare retetele la tot: blat, crema, pasta, rulade, tot, dar cu detalii ca nu prea-s priceputa la dulciuri. Si mai vreau sa-mi spui ce dimensiuni au tavile pe care le folosesti, ca sa nu-mi iasa blatul prea gros sau prea subtire. Ma intereseaza tare cum si din ce ai facut crenelurile, combinatii de culori, cum le-ai montat acolo etc. Intelegi tu: da detalii complete. Mare maestra esti! Felicitari! "Arata-te puternic cand esti slab si slab cand esti puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc . Sa incepem. Blat 9 oua 9 linguri de zahar 9 linguri de faina esenta rom o lingura ulei 200 gr piscot sampanie Se bat albusurile spuma ,se adauga zaharul,se bate pana se topeste,galbenusurile se bat usor cu uleiul si esenta. Peste albusurile spuma se toarna galbenusurile si se cerne faina. Se amesteca,se pune compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt ,se da la cuptorul preincalzit ,la foc mediu . Este copt cand s-a aurit deasupra si cand revine la forma initiala dupa ce e apasat cu mana. Crema: 1 l frisca lichida Dorna rosie 32 % grasimi 600 gr ciocolata amaruie Oprim 150/200 gr de frisca pentru decor .Se pune restul de frisca intr-un ceaunel(craticioara) se incalzeste(sa nu fiarba) se da deoparte si se pune in ea ciocolata maruntita,se amesteca pana se topeste ciocolata.Se da la rece pt minim 3 ore. (eu fac seara blatul si amestec frisca cu cioc. iar dimineata termin tortul) Sirop: Se fierb 300 gr de zahar cu doua cani de apa pana se topeste zaharul,se adauga doua linguri de cacao,se fierbe pana se umfla,amestecand continuu.Se raceste si se pune esenta-rom sau ce doriti. Ansamblare Blatul se taie in doua,pe platou punem prima parte de blat,insiropam,intindem o treime din crema,trecem fiecare piscot cu o parte prin sirop(numai pe o parte sa nu se moaie prea tare)le asezam peste crema unul langa altul pe toata suprafata,intindem deasupra o treime din crema,asezam a doua parte de blat,insiropam,imbracam tortul cu ultima parte de crema(din care oprim putin ptr ornat) Se da la rece. Cele aprox 200 gr de frisca se bat cu 1 plic zahar vanilat si 1 intaritor frisca.Se imparte in trei,o parte se coloreaza in verde ,una in rosu sau roz si una in mov . Cu aceasta frisca colorata vom face floricele si frunzulite pe zidurile castelului si la porti,chiar inainte de servire,sa nu se moaie pasta de zahar. Rulade Rulade : 4 oua 6 linguri zahar 4 linguri faina 1 lingura ulei Separam ouale,batem albusurile cu un praf de sare,adaugam zaharul acte o lingura,cand s-au facut tepene adaugam galbenusuri,ulei si faina si amestecam cu telul para,cu miscari de jos in sus sa nu se lase compozitia. Pregatim o foaie de hartie de copt de dimensiunea tavii de aragaz,intindem cu un cutit mai lat compozitia pe foaia de hartie si coacem la foc iute pana se face aurie deasupra. Facem doua rulade. Dupa ce se racesc le umplem cu gem ,le rulam,le invelim in hartie de copt si dam la frigider. Dupa ce s-a racit tortul,il scoatem si decupam colturile,in asa fel incat sa incapa jumatate din rulada inauntru,adica sa nu fie turnurile din colturi iesite de tot afara,ci e jumatate bagate in castel.daca nu intelegeti ce vreau sa spun uitati-va la poza. Se taie si ruladele in functie de cate turnulete vrem sa facem. Mai urmeaza sa facem pasta de zahar... Care va fi capitolul urmator,ca ma doare prea tare urechea .. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari ady[flo]!!superbe torturi[olala]!!Comentariul baietelului meu...'[:)mami...tre'sa fii artist sa faci asa ceva'...[:D]kiar acum vroaim sa te intreb cu faci pasta de zahar.eu am reteta de pasta de lapte praf care nu mi-a iesit niciodata.dar astept sa iti treaca urekea.[cit]pupici! Iza,mami lui Mati [bonjovi] http://b4.lilypie.com/yUOBp3.png http://s508.photobucket.com/albums/s329/matizojo pozele noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Adi, insanatosire grabnica, astept cu nerabdare detaliile, ziua fetitei mele va fi pe 1 decembrie, deci mai e timp...ma tot gandesc ca poate ar fi bine sa fac unul inainte sa nu am surpriza ca nu imi iese din prima dar atunci nu va mai avea acelasi efect asupra fetitei, din moment ce il vede inainte... [url="http://community.webshots.com/user/adinutza114"] noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...