Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

MODEL DECLARATIE IN FAVOAREA PARINTILOR ADOPTIVI


Recommended Posts

simo_75 id="red">si eu ti-am ascultat indemnul si la o scurta perioada dupa ce ne-am luat atestatul, am trimis cereri in toata tara... dar la noi nu a "iesit porumbelul" din zecile de cereri depuse la toate directiile din tara. La noi, Dumnezeu ne-a dat un ingeras doar de la vreo 50km departare...d-aia am putut sa mergem sa il vizitam in fiecare weekend si in cursul saptamanii chiar... pana am reusit sa il aducem acasa. Si ca sa vedem copilasul (la noi a fost primul copilas ce ni l-au aratat si l-am si luat) au trecut vreo 10 luni de la obtinerea atestatului. Ca idee, doamnele asistente sociale nu se prea "grabesc" cu rezolvarea cazurilor (ma refer aici atat la asistentele sociale ale familiilor, cat si cele ale copiilor)... probabil nefiind motivate nici financiar.

Eu ma bucur ca am rezolvat si avem acasa un ingeras (fara mama, fara tata) si care totusi a stat in sistem 1 an si 3 luni.... pana i s-au facut actele de adoptie......... cam mult nu...

Va pup si bafta in toate.

 

puffyid="red">, mami fericita de [copil] Andrei Razvanid="blue">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 165
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor [pup]

 

Eu si sotul meu ne dorim foarte mult o fetita "cu codite" si ptr ca minunea noastra nu a venit pe cai naturale,am decis sa apelam la adoptie. Suntem putin speriati de idee,de legi ,de proceduri care dureaza prea mult,dar vrem sa mergem mai departe. Momentan imi revin dupa al doilea avort spontan,dupa care in urma unei analize genetice mi s-a spus ca sansele ca eu sa tin o sarcina pana la capat sunt reduse.Mai pot incerca dar nu mi se garanteaza succesul [q][q].

Nu stiu insa de unde sa incep si ce sa fac...poate ma puteti ajuta voi dragutele care sunteti mamici adoptive cu cateva lucruri despre procedura de adoptie.

 

Multumesc si pupici [pup]

 

Vreau si eu sa traiesc acea clipa minunata...sa fiu mamica [gravired]

CRISSTAL

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Crisstal,

Si noi dupa 4 FIV-uri si o sarcina obtinuta in urma unui FIV dar pierduta ca urmare a unui avort spontan ne-am decis sa mergem pe calea adoptiei.

Procedura de obtinere a atestatului a mers extraordinar de repede, iar asistenta sociala si psihologul sunt extrem de dragute.

Din momentul in care am depus dosarul pentru obtinerea certificatului si pana la data obtinerii acestuia au trecut 60 de zile, in conditiile in care la noi aceasta perioada s-a suprapus si cu sarbatorile de iarna.

Cam asta este experienta noastra de pana acum, sa speram ca pana la gasirea copilasului nu mai este mult si totul sa decurga la fel de bine.

Succes si daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui, fetele de pe acest forum sunt extrem de sufletiste.

 

MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot o sarcina pierduta in urma unui avort spontan la 8s si 4zid="size1">id="teal">id="Tahoma">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor,

si noi dupa 3 inseminari nereusite, si o sarcina obtinuta in urma unui FIV, cu tripelti, dar pierduta ;a aproape 4 luni, am ales calea adoptiei.

deocamdata am depus dosarul saptamana trecuta si acum asteptam vizita si obtinerea atestatului.

multa bafta si sa speram ca ne vom gasi repede copilasii.

 

uka

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele [pup]

 

Imi puteti spune,va rog ,si-a depus careva dintre voi dosarul de adoptie la sect 5 ? Si daca da,cum se poarta personalul de acolo ?Sunt ok ?

Aveti vreo adresa de mail unde sa mai pot adresa cateva intrebari referitor la procedura ?

 

Multumesc [flo]

 

Vreau si eu sa traiesc acea clipa minunata...sa fiu mamica [gravired]

CRISSTAL

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...