Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALEGI INTRE SOT SI PARINTI?


Recommended Posts

Floridia, tu ai initiat acest subiect pentru a avea o discutie de principiu? Pentru ca, citind si celelalte 3 sau 4 subiecte postate de tine astazi, am inteles ca intrebarea acestui subiect nu are nicio legatura cu tine, tu nefiind in postura de a alege intre sot si parinti. Atata vreme cat parintii nu ti-au fost aproape iar casatoria ta este deja de ceva ani nu inteleg ce anume te-a facut sa iti pui o astfel de intrebare acum, sa ai o astfel de dilema. Ioana [gravi] 13+ si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Tala
eu mi-am facut o lista de prioritati, care mi se pare de bun simt, in ierarhia persoanelor de iubit: TU - iti iubesti parintii pana iti iei zborul - iti iubesti copiii pana isi iau zborul - iti iubesti sotul toata viata (pana la urma, la un calcul simplu cu el iti petreci cel mai mult timpul) Si era vorba de cel mai mult pt ca nu se pune problema ca nu-i mai iubesti dupa... Probabil ca parintii tai si-au schimbat ordinea prioritatilr si tu ar trebui sa faci la fel. Bucurie!
Tala... eu nu sunt de acord... mai ales ca sotul azi ti-e sot... maine poate sa nu mai fie; pe cand copiii tai sunt si vor ramane copiii tai, indiferent ce fac. Si parintii la fel. _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta teorie Atunci cand tu iti iubesti parintii si sotul tau daca nu ii iubeste macar ii respecta de dragul tau. La fel se intimpla si invers respectul este reciproc nu te trezesti intr-o situatie imposibila de a alege intre ei. Azi a fost ziua sotului meu , prima a sunat matusa lui mai dimineatza cu noaptea in cap apoi suna mama stie ca noi dormim mai mult dimineatza asa ca nu s-a grabit sa ne trezeasca (eu vorbesc prima cu ea si ii povestesc ca matusa deja sunase) , mama ii zice sotului sorry ca eu te sun a doua.La care el ii zice mamaie stai linistita tu esti mereu pe locul inti pt mine. Daca tu nu iti vorbesti parintii in fatza sotului nici el nu v-a incerca vre-o data sa ii jigneasca ci din contra . "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca parintii mei ar gresi cu adevarat bineinteles ca as alege sotul.el a tatal copilului meu si este foarte important pentru mine.nu mi-am pus problema ca azi e, maine nu e si parintii sunt o viata langa tine.daca mi-as fi pus problema asa nu ma mai casatoream.in plus daca soacra mea ar gresi tare de tot in fata noastra si eu as avea dreptate m-ar durea ingrozitor ca sotul s-o aleaga doar pentru ca e mama lui si pe mine sa ma dea la o parte.mama mea intoteauna mi-a zis ca daca e de ales sa il aleg pe el ca eu cu el traiesc,cu el impart bune si rele,cu el am facut copil si el trebuie sa fie primul in lista mea de prioritati.mama va fi mama mea intotdeauna dar cele mai multe lucruri acum cu sotul le traiesc. mami de [baietel]andrei 08 MAI 2008 cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine. [url="http://community.webshots.com/user/moruna25"]pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Tala... eu nu sunt de acord... mai ales ca sotul azi ti-e sot... maine poate sa nu mai fie; pe cand copiii tai sunt si vor ramane copiii tai, indiferent ce fac. Si parintii la fel.
inteleg ce spui, dar nu e cazul meu decat poate daca vreunul din noi moare. Ma grabeam f tare cand am raspuns la acest topic si simt nevoia sa subliniez ca iubirea mea nu se incheie cand copiii ajung la majorat, ci ca voi incerca sa nu ma agat de iei si sa-i sufoc toata viata, ci sa-i las sa si-o traiasca pe a lor. Pe sotul meu o sa-l sufoc in schimb, fara nici o jena. La mine e un caz special in sensul ca nu mai am nici o legatura cu parintii mei (ar fi bine daca s-ar sterge si cea de sange), dar ipotetic, daca as fi avut o familie normala, tot sotul ar fi pe primul plan. Imi voi ajuta copilul toata viata (atat cat imi va cere) respectandu-i nevoia de independenta pentru binele lui in primul rand si ma rog la DD sa nu fie nevoie vreodata sa aleg intre ei (sot si copil). Bucurie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tala
Citat:
Tala... eu nu sunt de acord... mai ales ca sotul azi ti-e sot... maine poate sa nu mai fie; pe cand copiii tai sunt si vor ramane copiii tai, indiferent ce fac. Si parintii la fel.
inteleg ce spui, dar nu e cazul meu decat poate daca vreunul din noi moare. Ma grabeam f tare cand am raspuns la acest topic si simt nevoia sa subliniez ca iubirea mea nu se incheie cand copiii ajung la majorat, ci ca voi incerca sa nu ma agat de iei si sa-i sufoc toata viata, ci sa-i las sa si-o traiasca pe a lor. Pe sotul meu o sa-l sufoc in schimb, fara nici o jena. La mine e un caz special in sensul ca nu mai am nici o legatura cu parintii mei (ar fi bine daca s-ar sterge si cea de sange), dar ipotetic, daca as fi avut o familie normala, tot sotul ar fi pe primul plan. Imi voi ajuta copilul toata viata (atat cat imi va cere) respectandu-i nevoia de independenta pentru binele lui in primul rand si ma rog la DD sa nu fie nevoie vreodata sa aleg intre ei (sot si copil). Bucurie!
Tala, nici eu nu mai am o legatura cu tatal meu; mama din pacate a decedat de mai bine de 7 ani, era o femeie painea lui Dumnezeu de buna... deci, si eu vorbeam la modul general, cazurile cu parinti "normali". _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti inconjurata numai de probleme! Ai probleme cu parintii,cu soacra,parca si fetita are probleme de sanatate... Bine,asa a fost sa fie! Roaga-l pe sot sa stea putin cu fetita timp in care te rogi la Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si sa-ti arate calea pe care poti merge mai departe. Nu ei sunt nemultumiti de vietile lor ci TU. OK.Nu-ti comvine SCHIMBA! Profita ca stai pe gratis in casa soacrei si dute si munceste! Nu inteleg de ce sotul tau nu lucreaza?! Mai bine a-i discuta cu el si v-ati sfatui sa lucrati cu schimbul.Cand tu lucrezi este el cu fata si invers. Nu te preocupa cu ce face soacra(are cine sa o judece) mai bine punete pe bune cu ea sa poti face un viitor copilului tau. Eventual incearca sa-i ceri ajutor in cresterea copilului pana tu lucrezi. Nu cred ca daca ar vedea ca lupti sa-ti faci un viitor si sa-i faci fericit fiul si nepoata nu i-ar comvine. Daca era asa scorpie nu va lasa sa stati o secunda in casa ei. Incearcati (tu si sotul)sa faceti un viitor acelui copil. Luptativa sa strangeti un ban din care puteti merge mai tarziu in casa voastra. Nu te preocupa cu nimic alceva decat cu faptul cum poti face o familie civilizata daca a-i ales sa te mariti si sa faci un copil. Acum nu ramane alceva decat sa te concentrezi pe viitorul tau,cu sotul tau, cu el sa te sfatuiesti incotro mai departe. Eu a-si incerca sa las o impresie buna in ochi tuturor despre mine. Poate or avea si parintii tai parerea lor despre sotul tau.Sunt liberi sa vada ce vor. Mai bine incercati sa demonstrati ca s-au inselat prin fapte nu prin vorbe. Ai ales aceasta cale luptate sa faci cat mai buna,nu privi in urma munceste pt. un viitor mai frumos, mai ales ca e la mijloc si un copil. Pana nu e prea tarziu si incep probleme majore si inte voi(tu si sotul). BAFTA SI SA VA AJUTE DUMNEZEU!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...