Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CE ALEGI INTRE SOT SI PARINTI?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

vam mai spus ca sotul a suferit o operatie in februarie si sa lasat de servici dar e tamplar si fa ce mobila al coma nda dar nu are mereu de munca ,nu pot sal las la munca si sa se imbolnaveasca iar,iar soacra are pensie de 1,7 mil lei pe luna ea nu plateste nimic in casa tot e platit de noi si tot nui convine credeti ca stam pe gratis acasa la ea?nu si pe nime nu ma lasa sotul la munca deoarece fetita are un tratament mai special si trebuie sa stau in permanenta cu ea.si eu as vrea sa muncesc sa nu ma mai simt o povara multi pot sasi dea cu parerea dar nimeni nu ne stie situatia nu suntem noi oamenii care sa stea degeaba cred k daca el nu ar fi muncit sim dupa ce sa operat near fi intins cainii asa ca va rog mai intai intrebati nu va dati cu parerea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E straniu k mai toti cei care si-au exprimat parerea ref la alegerile din viata Floridiei s-au raportat strict la CATEGORIA din care face parte unul sau altul dintre membrii familiei ei (parinti, copil, soacra, sot). Cred k e vorba si de influenta traditiei, de a nu-ti "judeca", de exemplu, parintii pt k sunt parinti si punct. "Nu se face". "Ce-o sa zica lumea?" Precizez, ca sa nu se inteleaga altceva: NU fac, la randul meu, o ierarhie, ci vorbesc despre cu totul altceva. Sunt de parere ca mai exista si alte criterii in afara gradului de rudenie: caracterul fiecaruia dintre ei. Si felul in care acest caracter influenteaza relatia dintre Floridia si respectivul component al familiei. In definitiv, cati membri de familie exista, tot atatea relatii. Adica: Floridia vs 2 parinti = 2 relatii, distincta una de cealalta; Floridia vs copil = a treia relatie; Floridia vs sot = a patra relatie. Si tot asa. Pare dificil, insa cred k e o privire de o mai mare acuratete, aceea de a trata distinct fiecare relatie interumana in parte. Si nu la gramada, fara a distinge, incercand sa intelegi "de fapt, cine este OMUL "X" care, intamplator, imi este parinte/sot/copil/soacra? are un fel de-a fi compatibil cu al meu sau constat ca, per ansamblu sau partial, exista opinii ireconciliabile intre noi? sunt multumita cu echilibru intre ceea ce dau si ceea ce primesc de la acest om? ce asteptari am de la acest om si ce asteptari are el de la mine?" Pare pretentios si obositor felul acesta de a vedea lucrurile, insa cred k, dupa o perioada de studiu a fiecareia dintre relatii, lucrrile vor parea mult mai limpezi. Si, in consecinta, fiecare relatie in parte ar putea fi mai usor de gestionat. Desigur k ar fi necesara o privire obiectiva, pe cat se poate, asupra unor situatii asemanatoare insa generate de diferitii componenti ai familiei. De exemplu, una este sa-ti spuna soacra "da-te mai incolo", alta este sa-ti spuna mama. Insa si asta tine oarecum de influenta traditiilor... Gresesc? Ira [gravi] 29+ mami de [fetita] Lizuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...si nu in ultimul rand, Floridia, ba poate ca in primul rand, ar fi extrem de sanatoase niste conversatii intre tine si cei din familia ta cu care (ai senzatia ca) nu te intelegi. Conversatii pe cat posibil purtate cu cat mai mult calm si deschidere catre opinia celuilalt - deschidere cel putin din partea ta, tu stiind inca de la inceput ca targetul tau este sa lamuresti o situatie si nu neaparat sa ai ultimul cuvant. Ai putea sa descoperi unele aspecte la care nu te-ai gandit nici o secunda. In mod constant ni se intampla sa e inchipuim tot felul de scenarii care nu au nici o legatura cu realitatea si, odata ce am discutat deschis cu persoana care ne supara inrt-un fel sau altul, sa constatam ca, poate, i se intampla lucruri la care nici nu ne gandiseram. Ira [gravi] 29+ mami de [fetita] Lizuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui floridia
da aceasta era o intrebare de principiu,am vrut sa aflu si parerea altor persoane sa vad daca mai trece cineva prin ce trec eu
Nu e deloc prima oara cand deschid sa citesc un topic al carui titlu mi se pare mie, dintr-un motiv sau altul, interesant si gasesc postata o intrebare, sau o situatie relatata, in fine-o problema ce se ridica, dupa care urmeaza raspunsuri ironice sau rautacioase; se incearca musai a se afla ce urmareste autorul topicului, ce e de fapt in spate, ce a mai scris pe la alte subiecte, eventual i se face aici recapitularea. Nu stiu, eu nu inteleg asa menirea forumului (nu vorbim de dialogurile din GRUPURI, care se cunosc deja si-si relateaza problemele zilnic) Fata asta, asa cum o fi ea, se lupta cu niste probleme, nefericiri si dileme. Pune aici niste intrebari, asa cum a si zis, ca sa afle cum gandesc si altii ca ar face in locul ei. E chiar atat de greu sa ne limitam la a da un raspuns civilizat si de principiu in loc de a scormoni "ce se ascunde in spate"?...Unii au facut-o[flo] Floridia, despre dragostea pentru copil nici nu are sens sa mai vorbim, cu atat mai mult cu cat are si probleme. Intre parinti si sot, mai ales daca ai o viata buna cu sotul, pe acesta il alegi. Poate ca toata viata ne asteptam ca parintii sa ne tina de manutza, dar de multe ori nu e asa. Si nici nu sunt totdeauna de condamnat. Si inca ceva: oricat de suparati ar fi, tot parinti sunt; nu se stie niciodata cand vor regreta si-si vor intoarce ei din nou fata spre tine. Intre timp insa, ia-ti viata in maini alaturi de sotul tau si de fetita voastra, va trebuie mult curaj dar numai impreuna veti reusi! [ruga] Naty mamica [copil] Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008) DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui Tala naiuta, nu cred ca e fair sa expui viata floridiei pe tapet...(atat cat crezi tu ca o cunosti) Eu nu o cunosc.Am citit doar cateva postari din care am inteles ca are probleme.Nici macar nu am invinuit-o. Eu am sfatuit-o doar,cel putin asa a-si face eu. Soacra,parintii si-au facut viata.Viata ei abia acum incepe si am sfatuit-o sa aiba grija de ea, mai ales ca este datoare fata de acel copil pana creste, sa nu treaca prin ce a trecut si ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
O remarca am de facut: Am vazut ca s-a discutat despre stilul floridiei de a scrie mesaje si ca unul dintre utilizatori a spus ca regulamentul interzice criticarea mesajelor participantilor la discutie, din punctul de vedere al corectitudinii gramaticale. Insa: Sa presupunem ca as fi interesata sa ii dau de lucru acasa floridiei. Vad ca are acces la calculator si la Internet, deci domeniul ar fi secretariat / tehnoredactare. Sunt persoane care inca ofera de lucru acasa, in acest domeniu, de exemplu, sa inscrie anumite date intr-o baza de date, intr-un tabel, sa adune contacte dintr-o agenda scrisa de mana intr-o agenda in format electronic, gen tabel, sa tehnoredacteze documente. Daca eu citesc mesajele floridiei, nu numai de pe acest topic, ci si de pe celelalte deschise de ea, si vad cat de agramat scrie, ce sanse mai are ea sa o selectez? Va spun eu, niciuna... Pentru ca angajatorul / ofertantul nu sta sa se gandeasca daca fata asta, care zice ca a terminat liceul cu nota mare, scrie execrabil fiindca e pe un forum public, unde isi permite maximum de libertate, sau ca asta ii este stilul, ci analizeaza ce vede... In alta ordine de idei, si floridia, si cine are timp si acces la Internet, poate cauta oferte de munca acasa, din domeniul mentionat de mine sau din alt domeniu... Sau oferte in ziare, stiu ca in Galati si Braila nu sunt ziare competente, am locuit acolo doi ani, insa, daca gasesc ceva aici, unde sunt acum (Cluj-Napoca), ii pot trimite mesajul / link-ul... De asemenea, ii recomand site-ul www.piata-az.ro, poate are noroc... Anumite joburi la domiciliu nu tin cont de locatie, ci de randamentul muncitorului... [gravi] cu Daria Nandini[fetita] http://bd.lilypie.com/TkNWp3.png Daria: "posedata de bine" (persana) Nandini: "cea care se bucura de fericire" (hindusa) Sa stai cuminte in burtica, sa te faci mare, c-apoi cuceresti tu lumea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...