Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romanii din Marea Britanie (19)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna!

 

Ma bucur ca toata lumea e bine si se pregateste de vacante...nunti [flo] si alte lucruri faine! La noi toate-s bune, eu sunt in febra pregatirilor, caci maine ma viziteaza familionul pentru cateva zile. Bebe creste, a implinit deja 5 luni...asa repede trece vremea! Parca numai ieri era un ghemotoc ce nici nu se vedea in pram-suit si acum e ditai bebelasul [olala]

 

Mada, sanatate multa la fete si spor la pregatiri [flo] O verisoara de-a sotului s-a casatorit acum cativa ani in Ibiza (in partea "linistita" a insulei, departe de cluburi si tineret petrecaret) si a fost cica super-fain.

Noi anul asta vom merge in Romania in septembrie, pana atunci nu prea vom avea mare lucru in ceea ce priveste vacantele. Maine [olala] vin ai mei intr-un concediu scurt la noi, deci ne vom ocupa de ei - abia asteptam [pk], poate in iulie-august vom ajunge in Italia intr-un long week-end si cam atat. Eh, criza asta... + "gramada" de bani pe care-i primesc drept "maternity pay"... Ei, noi sa fim sanatosi! Deja insa am inceput sa fac planuri pentru la anul cand vrem sa mergem intr-un "concediu adevarat" cu bebe care va avea deja cam 1 an jumate... eh.. anything to keep me going [:D]

 

Cristina, bine ai venit! Tu de unde esti? Mai demult am cunoscut pe cineva cu un baietel Oliver aici in Glasgow ... oare ne stim? [flo]

 

Motanik, tin pumnii sa iasa bine cu actele [pup]

 

Ella, bafta cu scoala, sa-ti gasesti un post bun! Eu am abandonat orice tentativa de a intra in invatamant (in sfarsit anul asta m-am "dez-registrat" din General Teaching Council of Scotland) si m-am "re-orientat".

 

Gabitza, pumnii stransi sa va iasa planurile asa cum le doriti [pup]

 

Carstea, si noua ne-a venit saptamana asta pachetul pentru Review la Child Tax Credit... trebuie sa ma apuc sa vad ce-i cu ele. Banuiesc ca "datele" noastre oricum vor trebui sa fie "revazute" in toamna, cand voi merge si eu la servici full-time, sa vad ce banuti imi vor da astia pentru childcare (daca ne calificam, bineinteles).

 

[pup] la toata lumea!

 

 

 

 

 

Dark Bendis

& Hogmanay Baby (31.12.2008) [cavaler]

 

Our Goblin Prince

 

 

 

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit Cris si Oliver! Sunteti de mult in UK?

 

Andra, eu tocmai am rezolvat cu Child Tax Credit prin telefon, cum ziceam, ai nevoie de P60 daca sunteti employed amandoi si/sau tax return daca vreunul este self employed.

Poti suna si te ajuta ei prin telefon sa le dai suma exacta, iti pot spune insa ca la employed din suma gross de pe P60 trebuie sa scazi cate 100 lire pt fiecare saptamana de maternity leave pt anul 6 aprilie 2008 - 5 aprilie 2009, si ai si tu cateva, din noiembrie parca ai intrat in concediu nu?

 

Cat despre intoarcerea la job, trebuie sa-i anunti telefonic pt schimbare, eu i-am sunat cand mi s-au terminat cele 9 luni platite si le-am spus ca mi-am dat demisia la job si deci pt anul ce urmeaza estimarea la mine e zero. Te intorci la job dupa un an sau cum?

 

Ce face bebe? Sta in fundulet? Zambeste? A devenit atent la ce se petrece in jur? Asa e, cresc foarte repede, eu vad bebelusi de cateva saptamani mereu cand mergem la clinica la cantarit si parca a mea n-a fost niciodata asa mica...

 

 

Mada, ce fain la Ibiza, sper sa reusiti ce va propuneti. Si sa ne spui cum e rochia, poate faci si pozici. Fetele o sa-ti tina trena? Merge pitica ta? Imediat face anisorul, nu?

Mergem in Praia da Rocha, in Portugalia (zona Algarve) peste 2 saptamani jumate, am platit vacanta asta din ianuarie si am fost la un pas de a o anula cand Lari a primit notice la job, dar slava Domnului ca a trecut perioada grea si a ramas la munca, sper sa fi depasit criza.

 

Ella, si eu tot in 2004 am incercat sa ma angajez ca teacher assistant dar nu s-a legat nimeni de calificarea mea romaneasca ci de lipsa experientei in sistemul britanic. Te admir pt rabdare, eu asemeni Andrei m-am reorientat pt ca am fost tare dezamagita (mie mi-au spus ca ma prefera pt ca eram voluntar acolo dar trebuie sa scoata postul la concurs si in urma anuntului la ziar s-au prezentat f multi profesori cu experienta aici si evident au ales unul dintre ei), poate daca mai incercam, in urma experientei obtinute prin voluntariat reuseam sa ma prind undeva.

Cand mai ai timp mai povesteste-ne. Acum de ex ce faci?

 

 

Carstea, nu am inteles exact, vorbesti de o singura piscina atat pt copii (de la 0 in sus) cat si pt adulti?

Unde mergem noi (Walthamstow Pool & Track) piscina mica e doar pt copii, are adancimea maxima 1m, langa scari aprox 50cm, copii se pot juca singurei, cei care stau singuri in picioare si cand e program de copii (marti si joi de la 11.30 la 12.30) nu sunt acolo decat mamici cu bebei. Cand plecam noi am vazut alte mamici cu puiuti mai maricei, 3-5 ani, probabil e program pt ei apoi.

http://www.gll.org/centre/ aici gasesti salile din mai multe zone, daca te intereseaza sa dai de alta piscina la care puteti merge.

 

 

--------------------

 

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris aha fain e marisor, Ami a mea face 1 an pe 4 iulie si Ari 3 pe 21 aug, nu-mivine sa cred ce fete mari am.[olala] Mqai zi-nesi tu despre voi ceva poze detalii sa va cunoastem ami bine.[pup] Btw imi place numele Oliver.[pk]

Noi suntem in afara Londrei in Herts.[flo]

Andra well nu stiu inca cu rochia cum o sa fie as vrea ceva mai spanish oleaca si cu ceva dantela neagra prin model, ca traditional rochiile spaniole de nunta is negre din dantela in genere si negrul cica inseamna ca sotia va fi alaturi de sot pana la moarte. Acuma sa vad si ce model mi se potriveste la forma si inaltimea mea, de aia tre sa merg sa probez cat mai multe sa reusesc sa imi dau seama ca in poza multe is frumoase da eu nus fotomodel. [alcool]

Super si noi vrem sa mergem in spania si portugalia asa la vizitat in concediu, in Ibiza o sa mergem 2 sapt atunci o sapt inainte si una dupa. Oricum normal sezonul de cluburi si etc incepe din 1 iunie incolo si no sa stam in Ibiza Town, ci mai in afara iar biserica e in Dalt Vila, old town adik.[flo]

Carstea orice zona tre sa aiba un leisure centre, de stat nu privat, unde sa fie si piscina si ore speciale pt mamici si bebeii.[flo]

Dark Bendis, ce mare e deja.[il] Ce trece timpul. Da stiu cum e cu bebe si fara concedii si nboi am fost in ro da ala nu l-am putut considera concediu asta e primul concediu adevarat dupa 3 ani de sarcini,nasteri si bebelusi. Abia astept.[pk] Distractieplacuta cu familionul si pupici la micul printz.[pup] Ceva pics?[:D]

 

Nighty night.[nani]

 


"id="black"> Life is the flower for which love is the honey "id="black">id="red">

 

Victor Hugoid="black">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata

 

Mie mi-a placut piscina asta ca avea apa calduta.La Venue e destul de rece.Am facut abonament si acum suntem prinsi aici pt moment.

Din iulie o am pe mama si o sa fie mai usor ca sta mama cu Rares daca vreau sa ma duc .

Mada si eu tot in Herts stau.

 

O zi buna

 

POZE Rares(7 mai 2007)

 

 

Filmulet Un anisor

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cris deci Oliver s-a nascut aici sa inteleg, da expeditiva mai esti in mesaje [8D], tre sa trag cu clestele sa zici si tu ceva despre voi.[:D]

Carstea da e tot herts si la voi da suntem departe, eu nu am legatura directa cu partea aia, ma refer public transport, voi apartineti delondra zona 6 noi suntem in afara.[flo]

 

 


"id="black"> Life is the flower for which love is the honey "id="black">id="red">

 

Victor Hugoid="black">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...