Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Romanii din Marea Britanie (19)


Recommended Posts

Mota, merita incercat pentru ce nu au cum sa verifice cat ati fost plecati din tara din moment ce nu se mai pun stampile si sotul are continuitate. Intre timp, am facut un mic rezumat referitor la cetatenie si am sa-l postez si aici poate va ajuta pe mai multe. Singurul lucru ingrijorator ar fi acela ca s-au propus schimbari (undeva in 2008) in ceea ce priveste felul si cerintele pentru neutralizare si daca se aproba, se vor pune in aplicare la finele acestui an. Formularul de platirea a taxei de cetatenie. (720 lire/persoana sau 850 cuplu casatorit) http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/britishcitizenship/feesfrom060409 Documentele necesare aplicatiei: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/applicationtypes/naturalisation/supportingdocuments/ Info despre formularul de aplicare: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/applicationtypes/naturalisation/completingtheform/ Formularul de aplicare: Http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/nationality/form_an.pdf Unde se trimite aplicatia: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/wheretosendtheform/ Se poate aplica cu British Nationality Checking Service contra unui mic cost(40 lire/persoana sau 60 lire/cuplu). Anul trecut, doar 2% din aplicatiile trimise cu ei au fost refuzate: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/checkingservice/checkingservicelocations/ Adrese Londra: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/applying/checkingservice/checkingservicelocations/ncs_greaterlondon/ Cum aplici pentru pasaport britanic: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/britishpassports/ Info luate de pe site-ul Home Office Uk Border Agency: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Letitia pai eu stau pe linia lui stansted express/hertford east/cambridge alea care pleaca din liverpool street, national rail ma refer.[flo]

Gabitza multumim de linbkuri, da ce schimbari vor sa faca? astia mereu schimba ceva.[alcool]

Ce parere aveti, fetele, de alegerile lor? De tembelii aia de la BNP? L-am vazut pe unu din ei la channel 4 news era intr-un dialog cu inca o tipa aia nu mai stiu cine e si l-a zapacit de tot tipa pe asta cu inchiderea si datu afara a imigrantilor.[bang]

 


"id="black"> Life is the flower for which love is the honey "id="black">id="red">

 

Victor Hugoid="black">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanik, Dark Bendis voi sunteti ceva mai tinere ca mine si va puteti reorienta mai repede. Pe mine nu ma crede nimeni ca vreau sa ma reorientez.

Dupa ce am avut certificatul QTS in mana am inceput sa caut de lucru. Una din directoarele unei scoli mi-a deschis ochii la un interviu si mi-a spus ca nu am experienta in scoala britanica (exact ce ti s-a spus si tie, Motanik) asa incat am hotarat sa acumulez vreo 3 ani de experienta. Dar pentru ca nu imi surade sa imi petrec timpul cu junii englezi pe degeaba (aici se aplica din nou principiul varstei si atarna serios in greutate munca voluntara pe care am facut-o pe vremea lui Ceausescu, incepand de la o varsta frageda) am hotarat sa ma inregistrez cu cateva agentii de profesori suplinitori.

Asa incat in momentul acesta lucrez ca profesor suplinitor pe termen lung in scoala secundara si colegiu. Eu acopar partea de stiinte: biologie, chimie si fizica (KS3 si KS4) si biologie si chimie (A-level). Aceeasi munca, fara sa am insa hartuiala permanenta a rezultatelor elevilor. Evident ca nu imi place ca elevii mei sa aiba rezultate proaste si atunci cand lucrez cu ei nu ii las sa leneveasca asa cum probabil sunt invatati cu alti profesori suplinitori.

Urmatorul pas va fi un nou interviu dupa ce mai prind ceva experienta in sistemul englez care este total diferit de cel romanesc.

 

Mada, ascensiunea BNP este intr-adevar ingrijoratoare, cu atat mai mult cu cat la scoala unde lucrez au incercat sa recruteze inainte de alegeri. Au fost refuzati net, dar faptul ramane. Oricum nordul pare sa fie mai putin dornic de a primi straini decat sudul.

 

________________________

 

Get busy living or get busy dying.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, e vorba de niste etape de care auzisem acum ceva vreme. Cred ca voluntariatul va fi o cerinta.

ite ce scriu chiar in formular:

Citat:
Naturalising as a British citizen in the future
What are the proposed changes?
On 20 February 2008 the Government published the Green Paper ‘The Path to
Citizenship: Next Steps in Reforming the Immigration System‘. In this document we
outlined our proposals for changing the way that someone can become a British citizen
or remain here as a permanent resident. These proposals are collectively called ‘Earned
citizenship’. These proposals will, if agreed by Parliament, lead to change late in 2009.
Thereafter, migrants will be expected to pass through 3 key stages and demonstrate
certain requirements in order to progress between these. Our aim is to make the journey
clearer, simpler and easier for migrants and the public to understand. The three stages
are set out below:
1. Temporary residence
2. Probationary citizenship
3. British citizenship/permanent residence
Until then existing arrangements for naturalisation will continue.
align="right" id="quote2">

 

 

Mota, noi am vrea ca la anul in iulie sa fim acasa in Romania. Aplicam pentru cetatenie in februarie 2010 si speram ca pana in iulie sa iasa tot, inclusiv pasaportul.

Multumim tuturor de urarile frumoase si va doresc si eu voua si familiilor voastre tot binele din lume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si burtici am citit ca mai sunt fete pe care le bate gandul sa sintoarca in tara.

Si noi am locuit in Londra 6 ani de zile iar de doua luni suntem in tara unde suntem super fericiti.Am stat mult timp sa luam aceasta decizie si ne-a fost teama dar cand vad ca e copilasul inconjurat de multi oameni care il iubesc si nu-mi mai face crizele de astm care le facea in Anglia ,mi se umple inima de bucurie.

Sufeream in Londra ca nu aveam prieteni familie si parca banii nu mai aveau nici un sens.Viata in Ro nu e super asa cum bine stim cu totii dar sunt multe parti bune care compenseaza.

Sotul si-a gasit job deja eu mai stau putin cu bebe si apoi incep sa caut si eu.

Sa nu va fie teama daca vreti sa va intoarceti.Se poate si aici.Am scris asta pt ca atunci cand eram in Londra asteptam pe cineva sa scrie cum e la intoarcerea acasa.Va pup pe toate multa sanatate va doresc

 

mami fericita de Vladut Dominic

 

[ruga] Sebi are nevoie de voi!!![ruga]id="red">id="Comic Sans MS">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de incurajari si ma bucur din suflet pentru voi.

Noi de acasa auzim numai: "Lasa ca veniti voi si vedeti!", "Si ce o sa faceti aici?", etc.

Dar asta nu face decat sa ma ambitioneze sa demonstrez contrariul.

Nu, problema nu se pune daca ma pot descurca in tara mea. Nu! Pentru ca acolo m-am nascut.

Problema s-a pus cand am venit la 21 de ani in alta tara(stim toate ce inseamna inceputul si ce inceputam avut: self-employed 5 ani, restrictii s.a.m.d.) Sa ma intorc la ai mei si ale mele o sa fie usor, un serviciu o sa gasesc si o sa ma descurc cum se descurca toti indiferent de cat de mult se plang.

Am invatat atat de multe despre mine si poate ca o sa imi fie mai bine de la anu' in Romania decat mi-ar fi fost daca ramaneam tot timpul asta in tara. Pentru ca acum stiu ce vreau si am invatat sa-mi apreciez tara si cu bune si cu rele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabitza, sa te intorci acasa si sa faci fata intrebarilor nu este asa de greu atat timp cat tii minte pentru ce te-ai intors. Eu am facut asta o data si pot sa iti spun ca totul merge bine daca reusesti sa iti aduci aminte ca nimeni nu poate trai viata ta in locul tau si alegerile tale te privesc numai pe tine si pe cei dragi tie.

Iti doresc mult succes. [flo]

 

________________________

 

Get busy living or get busy dying.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna, fetelor.

Vin si eu cu o intrebare. Ati avut a face cu asigurarile aici? Ma refer la car insurance, in caz de accident.

Acum o luna sotul meu a avut un accident si din fericire doar masina a iesit sifonata. Vina a fost a celuilalt, deci pana aici totul bine.

A sunat la asigurari, au venit, luat masina, dat alta in schimb si au spus sa asteptam evaluarea. Dupa o luna de asteptare si telefoane date, ni se spune ca din pacate, nu ne pot repara masina, deoarece costul reparatiei este prea mare 1700£ si in cazul acesta, ne ia masina spre casare si ne ofera 500£(?!?) deoarece asa au evaluat ei ca ar costa masina, desi pe acte arata ca am platit 1350£ pe ea acum aproape un an.

Ce putem face in cazul asta? Nu e o masina scumpa, dar chiar nu vreau sa renunt la ea. Am inteles ca nu prea ai de ales, dar refuz sa cred ca nu exista o solutie prin care sa-i facem sa ne repare masina. Ne-au anuntat ca vin maine si ridica masina care ne-au dat-o la schimb si.. asta e. Ramanem fara masina.

Deci platesti asigurare, intr-o buna zi esti accidentat, si risti tot tu sa ramai fara masina?

A trecut careva prin asta? Va rog sa-mi spuneti ce sa fac, trebuie sa existe o cale, nu pot sa cred ca la urma tot noi trebuie sa scoatem bani si sa ne luam alta masina. E incredibil!!

 

Numai bine la toata lumea.

Ma duc sa [bang]

 

 

 

Lara, mami de Ioana

 

Rugati-va pentru DIANAid="red">

-----------------------id="purple">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...