Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Juniori de iunie-iulie 2003 (7)


Recommended Posts

Amik, ai incercat fiolele alea de galactogil? sau ceaiuri de fenicul, anason? Eu de cand s-a nascut Olivia beau incontinuu ceai de fenicul, si slava Domnului n-a avut colici, dar stiam ca e bun si pentru marit productia laptelui. Nu mai vorbiti de kg in plus ca si eu sunt in aceeasi situatie, deja am depasit cifra 7...[:(] tot imi propun sa ma tin de vreun regim ceva, dar nu reusesc, bag mereu motivul ca alaptez [:D], sper si eu sa mai slabesc dupa ce ma intorc la servici. Dana, bafta mare sa reusesti ce ti-ai propus. Ca sa iti raspund la intrebari Catale, la noi nu a venit Zana maseluta inca si nici nu da semne. Iar cu scoala, noi obligat fortat incepem la 6 ani, asa e aici, toti copiii care implinesc 6 ani in anul respectiv, fie ianuarie, fie decembrie incep clasa 1 la 1 septembrie. Deci razvan e scolar in toamna. Magda, mami de Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008) _________________________________________ "Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna! Deci [:D]: Si mie mi-a mancat Stefan urechile!!! Si, din nefericire, am vazut toate fazele posibile [alcool]. Asa ca mie imi ajunge un baiat [:D] si vreau fetita: isteata si cuminte ca Maria (ref. la cumintenie, ma refer strict la primii doi ani [:D]) si lipicioasa ca Stefan. Dupa cum ati dedus, inca nu stiu ce e. Peste vreo sapt. sper sa aflu. Nu ma provocati cu povestiri horor despre cum m-am simtit pana acum vreo doua sapt. Nu am crezut ca exista asa ceva: am varsat mai mult decat adunat in toata viata, am dormit in fund trei luni, rau, rau, rau. Plus hemoragii, ca nu am stiut o perioada daca ramane bb sau nu. Acum ma simt prea bine si am inceput sa imi fac griji ca nu e in regula. Zana Maseluta a venit si la noi. Un dinte nou a crescut frumos, iar al doilea e si el jumatate dar stramb tare (sepr s ase indrepte totusi) pentru ca Maria a refuzat sa il scoata pe cel de lapte. Cata munca de lamurire (presarata cu strigate) am dus [:D]. Trei zile am crezut ca il inghite, ca abia se mai tinea si nu lasa pe nimeni sa se apropie de gura ei. Am pus-o sa scrie ca a refuzat sa isi scoata dintele, ca sa nu imi reproseze peste ani ca [:D]. Scoala - subiectul asta noi doar ce l-am terminat de dezbatut. La un mom. dat ma gandeam sa o dau la anul. Ea plangea in fiecare zi ca vrea sa o inscriu la scoala, ca nu mai vrea la gradinita, ca se plictiseste, ca aici nu face lectii si tot felul de "texte" auzite tot pe la noi [:D]. Ea e la grupa pregatitoare acum, asa ca se pregatesc intens pt. cls. I. Au fost si au vizitat o scoala, au venit scolarei in vizita etc. Ea o tinea pe a ei si char m-am gandit ca ii fac mai mult rau tinand-o inca un an. Dar... am avut un fel de lectie deschisa la gradi, unde educatoarea ne-a aratat ce fac, plus c ane-a aratat caietele lor (au 4 caiete pe care lucreaza la gradi: matematica, dezv. limbajului, cunostinte despre mediu si scriere). Am avut ocazia s acompar caietele ei cu ale altor copii (o parte dintre colegii ei au deja 7 ani!!!) si trebuie sa recunosc ca exista diferente. ma refer la scriere. Maria are liniute, puncte, bastonase si ce mai fac ei pe acolo facute in toate felurile, pagini mazgalite, manjite. Unele caiete erau de pus la expozitie [:D]. Apoi am descoperit ca la grupa pregatitoare copiii astia chiar invata: sinonime, antonime, propozitii, litere in cuvinte, silabe, semne de punctuatie si multe, multe altele - inclusiv teorie la nivelul lor - lucruri pe care eu nu le stiam in clasa I. Maria se descurca bine, a raspuns la intrebari (de fapt ar fi raspuns la toate [bang], dar a trebuit temperata). Concluzia mea: s-ar descurca in clasa I, de voie, de nevoie [:D] dar nu se compara totusi cu un copil cu 1 - 2 ani mai mare. Nu are rabdare, e imprastiata si ... se vede. Educatoarea mi-a confirmat si mi-a spus ca lucreaza cu ea in acelasi ritm, nu se vad diferente, dar... e pacat sa inceapa scoala cu un handicap de 1 an si chiar mai mult. Invatatoarele deja sunt obisnuite sa lucreze cu copii de 7 ani. Daca au doi - trei copii de 6 ani in clasa nu au rabdare cu ei, li se pare ca "tin" clasa in loc si ca datorita lor nu se poate lucra intr-un anumit ritm etc. Exact acelasi lucru mi l-a spus o mamica de scolarel. Invatatoare chiar s-a plans la sedinta cu nu stie ce se face cu cei de 6 ani, ca asta e, vor ramane in urma [alcool]. Asa ca am spus pas. Plus ca daca la anul o "arunc" si in clasa I, cand ea va trebui sa se acomodeze din nou cu un fratior mai mic , presupun ca nu ne va fi usot. M-am intins mai mult, dar chiar vroiam sa aprofundam putin subiectul scoala si poate va e si voua folositor "studiul" [:D] meu. A, mai am un argument, de data asta in favoarea scolii la 6 ani (dar nu e cazul nostru): in strainatate se mira toata lumea ca un copil de 6 ani nu e la scoala. Daca aveti de gand sa plecati sau sa va scoliti in curand in tari straine, poate ar fi indicata varsta de 6 ani pt. inceperea scolii. Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005) [url="http://www.flickr.com/photos/cornelianis/"]poze[/url]; [url="http://picasaweb.google.ro/cornelianis"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. Am pus niste poze cu noi ca tot spunea Magda ca vrea sa ne vada... Va pup http://picasaweb.google.com/home Magda si Alex(4 ani si 6 luni) ,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!#8217;#8217;
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hohoho... primiti cu sorcova?[:D] glumeam..... daca am vazut ca au aparut si gio[flo] si romana[flo], pana si magda[flo] m-am gandit ca ar fi frumos sa mai dau si eu un semn de viata. in primul rand, va doresc un an nou bun, cu impliniri, cu multa sanatate si fericire![pup] si acum s-o iau in ordine cronologica...cred.... cornelia - felicitari!bebe sanatos![pup][flo] la noi zana maselutza nu a aparut, nici macar nu se misca nici un dinte. la subiectul scoala, stef va incepe scoala in toamna.aici nu am nimik de comentat. in rest, nu am noutati.stef e din ce in ce mai obraznic, raspunde urat, face "fitze', dar ne-am obisnuit.[:I]eliza creste, e foarte diferita de stefan...e cuminte!cel putin deocamdata![:D] eu pe acasa, cu pitica...nimik iesit din comun. daca vreti sa ne vedeti, avem poze noi in album. va pup dulce.[pup] gabi, mamica de stefan(13.07.2003) si eliza(28.10.2007)http://s170.photobucket.com/albums/u270/cgaby/eliza/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am sa il dau pe Alex la 7 ani la scoala. Il mai las un an sa copilareasca. Poate fetitele sunt mai cuminti si mai constiincioase, dar eu nu il vad pe el in toamna avand rabdare sa isi faca lectiile. Cornelia: eu sunt sigura ca Maria se va descurca de minune la scoala de la 6 ani. Oricum, cautarile incep din acest an. Am pus deja ochii pe 2 scoli. Una ar fi scoala 56 , cea de langa PRO TV si a doua e mai aproape de casa, undeva in zona Bucur Obor-Fainari. Voi vreti sa va dat copii si la after school? Magda si Alex(4 ani si 6 luni) ,,Lasati copilul sa vada, sa auda, sa descopere, sa cada, sa se ridice si sa se însele! Nu folositi cuvinte când actiunea, faptul însusi sunt posibile!#8217;#8217;
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Ce de lume noua in anul acesta [:D], prevad ca din toamna va fi si mai animat subiectul, odata cu inceperea scolilor (pentru cei care incep o noua etapa). Noi vom merge tot de la 7 ani la scoala, e mai mult decizia mea decat dorinta Mariucai, dar eu, avand sora invatatoare si sfatuindu-ma si cu ea, am decis ca e mai bine pentru ea sa mai copilareasca un an. In mare, motivele sunt aceleasi ca cele expuse de Cornelia, un an diferenta se vede la puterea de concentrare. Mai nou, fie-mea cand face prostii, ne scrie bilete s-o iertam [:D], dar, pe langa inerentele greseli, nu stie sa lase spatii intre cuvinte. Ultimul, primit vineri, arata copiat ca atare asa: DRAGAMAMIIMIPARERAUDEROGSINUMAIFEACDRAGAMAMISCUZE DELAMARIUCA In transcriere, ar vrea sa fie: "draga mami imi pare rau, te rog si nu mai fac, scuze. De la Mariuca". Drept e ca m-a emotionat de-mi venea sa plang cand l-am gasit (il strecurase pe sub usa la noi in dormitor) si ma gandesc si eu ce-o sa mai faca un an la gradi, dar gasim noi [:)]. Altfel, eu nu stiu daca o s-o dau la after-school, noi inca avem bona [bang], ca eu daca plec la 6:30 dimineata nu prea avem alta solutie de dus-adus de la gradi. Asa ca probabil "bona" va scrie pe mine pana prin clasa a 4a. Va pup si ne mai auzim. http://community.webshots.com/user/ianina2003 Edit, ca vazui si pozele cele noi: Magda, cat de slaba esti [:D], iar Alex mi se pare foarte inalt (cred ca are si cu cine sa semene). Si voi ati fost la Disneyland? Gabi - ai pus linkul la pozele cu Eliza, si chiar voiam sa te intreb daca nu ni-l arati si pe Stef, dar m-am descurcat [:)]. Vazut patinatorii, tre sa ma mobilizez si eu sa iesim azi la patinoar, ca ta'su nu se incumeta pe patine... Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici noi nu o dam la anul la scoala. si alexandra e imprastiata... noi, parintii, suntem varza la cap organizare...inceperea scolii va fi foarte solicitanta pentru toti. eu, una, mereu uit sa ii dau echipamentele la ea la gradi, sau caietele (deocamdata doar cel de muzica!), iar la teme e o grozavie![:D] las ca nu-i bai. eu m-am dus la scoala la 7 ani si jumatate, find nascuta in martie. am fost tot timpul cea mai batrana din clasa. ei,si? Alexandra mare, Alexandra mica (10 iulie 2003) si Vladimir (21 septembrie 2008) http://picasaweb.google.com/alexandracojocaru2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Primim cu sorcova, desi a mea deja il asteapta pe Iepurasul de Paste, ca Mos Craciun nu i l+a gasit pe catelul Biscuit, scrisoarea reinnoita a venit tarziu si acum si-a pus copchilul toate sperantele in Iepuras.[:D] Cu dintisorul ei care se misca... a inteles ca o sa-i creasca altul mai frumos si mai puternic, dar a inceput sa planga cand i-am zis ca mie mi-au cazut 4 deodata cand eram mica... am speriat-o fara sa vreau. Oricum, e incantata ca Zana Maseluta ii va da banuti sa-i puna la pusculita... pentru o chitara.[bang] Cu scoala... pe mine m-au dat de la 6, dar fratele meu era mai mare cu doi ani si plangeam si eu ca vreau la scoala si eram atat de disperata, incat invatam cot la cot cu el, deci nu a fost o problema clasa I. Cu Cata, e altfel. Desi vrea mereu sa faca lectii, e zvapaiata, se plictiseste repede, e imprastiata, ii e greu sa asculte orice regulament, desi la gardinita isi schimba complet atitutdinea. Cum ajungem acolo, devine foarte serioasa si din copilul care vorbeste incontinuu devine un copil tacut )cu mici exceptii), care, in general, face ce ii spun doamnele. Insa ea e la grupa mare si nu are toate notiunile despre care spunea Cornelia. Recunoaste unele litere, stie sa adune si sa scada pana pe la 10, numara pana pe la 30. Face liniute, bastonase si scrie unele litere, se descurca la exercitiile cu multimi, stie sa silabiseasca, dar nu stie nici sa scrie, nici sa citeasca. Notiunea timpului abia de curand a inceput sa i se dezvolte si acum invatam sa spunem cat e ceasul. Deci nu prea o vad... poate s-ar descurca, dar fortata. Ea ar vrea, acasa fac mult mai multe cu ea decat la gradi, pentru ca cere si vrea ea. Si ma tem ca, din cauza unui program riguros, i-ar trece foarte repede entuziasmul. Despre afterschool... intai sa ma hotarasc cu scoala. Dar... nu stiu cat e de indicat, mi+e teama sa nu dea peste profesori care sa ii dea mura in gura totul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...