Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)


liliana csaki

Recommended Posts

CE bine ca v-am descoperit; mi-a zburat somnul cu voi... Eu imi amintesc de o poveste despre o floricica ce avea mai multe petale si era la o fetita si de cate ori rupea o petala si spunea un cantec se implinea o dorinta; iar cantecul era: Zboara floricica, zboara, toata lumea o inconjoara, rasarit apus strabate, miazazi si miaza noapte si venind iar pe pamnat implineste al meu gand....din nefericire nu mai imintesc nici numele cartii...nici autorul...eu mai sper sa mi se implineasca dorinta si sa dau de aceasta poveste. Si mai era o poveste despre doi baieti, cartea se numea Badabada si Banubanu, si iarasi nu imi amintesc autorul... Si mai erau cartile lui M.Zevaco- Cavalerii PArdaillan si toata continuarea lor (eu zic ca le-am cam cumparat pe toate,desi multe aparute in traducere dupa *89), apoi de Ponson du Terrail despre aventurosul Rocambole... KITA si fratiorii: Vlad Stefan (27.11.2008) si Andrei (10.02.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu. Am mai avut o carte cu povesti frumoase, din pacate nu mai tin minte nici cine a scris-o si nici numele ei. Era vorba de povesti scurte in care se spunea de pilda despre doi frati: unul era Lucu, fratele cel mai mare care avea si vioara. Cel mai mic fratior avea piatra la rinichi si Lucu se decide sa ii cante si in acest fel ii usureaza durerea . Sau povestea unei manusi pierdute care ajunge pe un raft de obiecte pierdute. Sau ''Kaiser imparat". Stie cineva cum se numea cartea? Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu. Am mai avut o carte cu povesti frumoase, din pacate nu mai tin minte nici cine a scris-o si nici numele ei. Era vorba de povesti scurte in care se spunea de pilda despre doi frati: unul era Lucu, fratele cel mai mare care avea si vioara. Cel mai mic fratior avea piatra la rinichi si Lucu se decide sa ii cante si in acest fel ii usureaza durerea . Sau povestea unei manusi pierdute care ajunge pe un raft de obiecte pierdute. Sau ''Kaiser imparat". Stie cineva cum se numea cartea? cred ca e scrisa de Octav Pancu Iasi.sunt mai multe cu Lucu scrise de el.una din ele este "Tartine cu vara si vant" Iasmin, mama de strengar de 8 anisori
MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005) [url="http://chiccutza.weblog.ro/photoblog/"]POZE[/url] [url="http://s965.photobucket.com/albums/ae134/chiccutza/"]ALTE POZE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Buna fetelor Apelez la voi cu o rugaminte mare de tot. Caut de ceva vreme cartea "Zupi, un iepuras tare poznas" si nu am reusit sa o gasesc pe nicaieri. Tin neaparat sa o dau cadou unei persoane de suflet, persoana care o cauta si ea de muuult timp. Tinand cont de dicutiile de pe aici, daca cineva o are si este dispusa sa o vanda, m-as bucura tare mult sa o pot cumpara! Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ce subiect incantator! Una din cartile mele preferate era Povesti cum altele nu-s (toate scrise-n versuri) de Stefan Augustin Doinas. Si acum tin minte aproape toata povestea Fatei cat un fus Pe-un deal span Traiau odata Un batran Si-o batranica Nu aveau decat o fata O fetita foarte mica Cat un fus stralucitor. Intr-o zi, o vrajitoare Raspanzind in jur duhoare Se-ngurzi la casa lor Am venit ca s-a zvonit Daca n-o fi vreo poveste Ca la voi in casa este O fetita nu prea-nalta Dar frumoasa si invoalta Ca floarea de garofita Vrajitoarea ia fetita si incearca sa ii cauzeze moartea, dar Fusulica iese cu bine din toate peripetiile la care e supusa. Ce mi-ar placea s-o recitesc! O alta favorita a fost si va ramane Dabada si Nubanu, de Gica Iutes. Am aflat numele autoarei de aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=959
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...
Citat:
citat din mesajul lui Iasmin08
Una din cartile preferate din copilarie: ''Uratul pamantului" de Ada Teodorescu.
A fost si cartea mea preferata!Am gasit-o scanata si acum o citesc si copiilor mei.[:)] MAMA DE FEDE(6 nov. 2001) SI DANI(17 feb.2005) [url="http://s965.photobucket.com/albums/ae134/chiccutza/"]ALTE POZE[/url] [url="http://chiccutza.wordpress.com"]BLOGU' MEU[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

frumos subiect. ce amintiri minunate. iata cateva carti care mi-au incantat copilaria: luna betiluna si dora minodora apolodor imparat de Petre Ispirescu Praslea cel voinic si merele de aur de Petre Ispirescu seria povestilor nemuritoare soarecii carturari(o carticica cu povestioare f frumoase) Nazdravaniile lui Nastratin Hogea de Anton Pann Tom Sawyer de Mark Twain Pinocchio de Carlo Collodi Ridichea uriasa Haiawatha,capetenia pieilor rosi. Insa cartea mea de capatai a fost Coliba Unchiului Tom de Harriet Beecher Stowe, iar in adolescenta m-a fascinat Melania cu Mirciulica, personajele Rodicai Ojog Brasoveanu. Cuore de Edmondo de Amicis Singur pe lume de Hector Malot Dumbrava minunata de Mihail Sadoveanu Familia Roademult de Cristian Cristescu Manusa-un basm ucriniana, si carticia era chiar in forma de manusa [:)] uka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...