Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cartile copilariei- vi le amintiti? (3)


liliana csaki

Recommended Posts

Vai, cat ma bucur sa vad ca au mai citit si altii "Bastonul cu maner de argint" si "Raul fara nume"! Am citit si eu aproape toate cartile mentionate aici, si sunt incantata ca Habarnam si Cipi au asa multi fani :)! O alta carte care mi-a placut si m-a amuzat foarte mult in copilarie a fost "Peripetiile iepurasului Emanoil" de Dorin Bujdei, e geniala, despre un iepuras care se loveste la cap in timp ce fuge de vulpe si astfel devine foarte curajos, spaima padurii :)! Cititi-o neaparat daca aveti ocazia, eu nu pot sa-i uit pe ursul Calancea-Malacu si pe Lupul fioros cu trup armonios [:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui soricica
Manusa-un basm ucriniana, si carticia era chiar in forma de manusa [:)] uka
Uite-o sus in stanga, cu degetul ros de verisoara mea [:D]: http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Franturi%20din%20copilarie/?action=view¤t=100_6387.jpg [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]La tzara americana (poze)[/url] [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Fluturi/"]"Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz]" (tot poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
salcia, mii de [pup][pup][pup][pup][pup] pentru "Peripetiile iepurasului Emanoil" uitasem cu desavarsire cum se numeste cartea si tot am intrebat de ea, am cautat-o pe net sub diverse forme si nu a gaseam. daca are cineva cartica asta scanata si poate sa o posteze as fi foarte recunascatoare. chiccutza si ml, manusa o am si eu [flo]. uka
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor Aveti idee cum gasesc si eu "Fat Frumos certat cu gluma" de Dumitru Toma? Am cautat pe net sa o cumpar, dar nu am gasit decat doua oferte vechi, care se vandusera deja... "Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Au fost multe si frumoase. Incerc sa le scriu pe cele care mi-au placut cel mai mult: Toate Povestile nemuritoare - le-am tot recitit pana pe la 30 ani. O poveste care m-a impresionat a fost "Uriasul Periferigerilerimini" - Perrault Sa nu uitam "O mie si una de nopti". Emil si detectivii - Erich Kastner Povestiri despre cutezatori - Mihail Drumes Ziarul unui motan - Elena Farago Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia - Selma Lagerlof - prima femeie ce a luat premiul Nobel. Winnetou, Old Surehand - de fapte toate scrise de Karl May. Jules Verne - nu lasam din mana cartile lui. Cei trei muschetari si toata seria Pardaillan si Fausta Politistele: Rodica Ojog Brasoveanu cu draga de Melania, Haralamb Zinca, Horia Tecuceanu cu al lui capitan Apostolescu; Agatha Christie, Sir Arthur Conan Doyle. La adolescenta preferatele mele: Lorelei - Ionel Teodoreanu Jane Eyre - Charlotte Bronte Mandrie si prejudecata - Jane Austin Charlotte Lowenskold - Selma Lagerlof (am tot recitit-o) Dupa noi potopul - Josef Toman (aveam vreo 16 ani cand am citit-o si am dat de niste scene sexy si am pus semne la paginile alea) Socrate - Josef Toman si Miroslava Tomanova Pe aripile vantului - Margaret Mitchell (i-a dat-o mama sorei mele sa o citeasca. Mie mi-a spus ca sunt prea mica pentru ea. Insa am citit-o pe ascuns) Cad Zidurile - Babs Deal Spitalul municipal - nu mai stiu cine a scris-o Torente - Anne Marie Desmarest Poveste dspre doua orase - Charles Dickens (m-am batut cu sora mea care sa o citeasca prima si mi-a spart buza. Pana la urma am citit-o impreuna cu glas tare) Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...